Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trybunał w Karlsruhe; Zabrać komunistom dodatki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Lip 30, 2010 9:09 pm    Temat postu: Trybunał w Karlsruhe; Zabrać komunistom dodatki Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100730&typ=sw&id=sw12.txt

NASZ DZIENNIK Piątek, 30 lipca 2010, Nr 176 (3802)

"Trybunał w Karlsruhe uznał, że byłym enerdowskim wiceministrom można jednak obniżyć emerytury

Zabrać komunistom dodatki

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił skargę byłych dwóch wysokich urzędników komunistycznego rządu NRD, którzy zaskarżyli odebranie im części przywilejów emerytalnych. Jest to tylko częściowe zwycięstwo niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ w dalszym ciągu - co nawet przyznali sędziowie w uzasadnieniu - świadczenia emerytalne funkcjonariuszy władzy komunistycznej oraz aparatu przemocy Stasi są znacznie wyższe niż pozostałych obywali byłej NRD.

Dwóch byłych wiceministrów NRD: Hans Reichelt (ochrona środowiska) i Hans Lessing (przemysł lekki), złożyło do sądu pozew przeciwko decyzjom o zmniejszeniu im w 2005 roku dodatków do emerytur. Opierali się oni na poprzednich orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego, gdzie sędziowie w podobnych sprawach uznali, że zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem komunistyczna przeszłość nie może być powodem ograniczania świadczeń socjalnych. Tym razem jednak w 2005 roku komunistycznym ministrom odebrano nie część emerytur, ale dodatków. Hans Reichelt wcześniej pobierał co miesiąc od państwa niemieckiego ponad 2 tys. euro emerytury wraz z dodatkami, a w 2005 roku sąd uznał, że żaden dodatek się Reicheltowi nie należy, i obniżył mu świadczenie do 1179 euro. Podobnie stało się z emeryturą Hansa Lessinga.
Obydwaj natychmiast zaskarżyli te wyroki, twierdząc, iż są sprzeczne z obowiązującą konstytucją, i sprawa trafiła w końcu do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. Lecz tym razem, nawet dla wielu publicystów dość nieoczekiwanie, sędziowie odrzucili skargę byłych komunistycznych aparatczyków. W uzasadnieniu stwierdzili, że nawet w porównaniu z innymi pracownikami byłych wschodnioniemieckich władz obaj byli wiceministrowie otrzymywali zbyt duże dodatki do emerytur, które zdaniem sądu zostały przyznane nie za wykonywaną faktyczną pracę, lecz były nagrodą za "poprawność polityczną". "Poza tym emerytury skarżących pozostały ciągle i tak dużo wyższe niż przeciętne tego typu świadczenia byłych obywateli NRD" - czytamy w uzasadnieniu wyroku z Karlsruhe.

To niewiele zmieni
Jens Planer-Friedrich, pełnomocnik rządu w Berlinie do spraw szkód wyrządzonych przez komunistyczną dyktaturę i jednocześnie pracownik filii Urzędu Gaucka (odpowiednik polskiego IPN) w Berlinie, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" stwierdził, że jest zadowolony z takiego wyroku, ale jego zdaniem nie jest to żaden przełom w kwestii obniżania komunistycznych emerytur w ramach sprawiedliwości społecznej, lecz tylko zwykła decyzja administracyjna. Według niego, sędziowie uznali, że dodatki tej właśnie grupy wysokich rangą komunistów, czyli na przykład wiceministrów, są nawet w porównaniu z innymi pracownikami ówczesnych władz rażąco wysokie, i dlatego utrzymali wyrok zmniejszający im świadczenia. - Nie sądzę, aby ten wyrok dokonał jakiegoś przełomu w kwestii istniejącej rzeczywistości, że świadczenia byłych funkcjonariuszy komunistycznego aparatu władzy w byłej NRD ciągle są dużo wyższe niż te same świadczenia zwykłych obywateli NRD, a także ofiar reżimu - powiedział nam Planer-Friedrich.
Pełnomocnik przypomniał, że przecież ten sam TK wyrokował wcześniej, iż zmniejszanie świadczeń byłym funkcjonariuszom komunistycznym, także tym ze Stasi, jest niezgodne z obowiązującą konstytucją, i wtedy wszelkie decyzje o obniżaniu emerytur i rent musiały zostać cofnięte. - Jest już niemożliwe, aby raz zasądzona sprawa w kwestii zachowania wysokości rent i emerytur dla funkcjonariuszy byłej NRD była jeszcze raz rozpatrywana i aby mogły zapaść w tej kwestii jakieś inne decyzje - powiedział nam Jens Planer-Friedrich, dodając, że byłoby to z prawnego punktu widzenia złamanie prawa. - W Niemczech obowiązuje zasada prawna "Renten Strafrecht", czyli inaczej mówiąc - nie można nikomu zabrać raz przyznanego przez państwo świadczenia - stwierdził Planer-Friedrich. Wyjaśnił, że to w zasadzie zabrania obniżania świadczeń byłym komunistom z NRD. - Niestety, w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z rzeczywistością, że świadczenia komunistycznych funkcjonariuszy będą w znakomitej większości wyższe niż przeciętnych obywateli byłej NRD, a nawet ofiar pokrzywdzonych przez komunistów - dodał Jens Planer-Friedrich. Zaznaczył, że w celu wyrównania w jakiejś formie części krzywd wyrządzonych ofiarom komunistycznej dyktatury i przywrócenia sprawiedliwości rząd przyznał specjalny dodatek do rent i emerytur dla osób represjonowanych przez reżim byłej NRD, który wynosi 250 euro miesięcznie.
Według oficjalnych danych rocznie niemieccy podatnicy wypłacają byłym funkcjonariuszom władz NRD i aparatu Stasi prawie 1,6 mld euro rent i emerytur. Zdaniem niemieckiej prasy, emerytury funkcjonariuszy enerdowskiej bezpieki są kilkakrotnie większe od emerytur i rent ich ofiar.
Waldemar Maszewski, Berlin "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum