Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

RAŚ - Polska nie jest najważniejsza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:03 pm    Temat postu: RAŚ - Polska nie jest najważniejsza Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/576472_Polska-nie-jest-najwazniejsza-.html

Polska nie jest najważniejsza
Izabela Kacprzak 09-12-2010, ostatnia aktualizacja 09-12-2010 18:30
Ruch Autonomii Śląska wkracza do wielkiej polityki. Razem z Platformą Obywatelską rządzi regionem. Na czym się zatrzyma?


Stowarzyszenie Ślązaków dąży do decentralizacji państwa i zbudowania regionalnej autonomii z własnym premierem i sejmem do 2020 r. Na zdjęciu marsz RAŚ w Katowicach w lipcu

– Zwycięstwo Ruchu Autonomii Śląska i koalicja z PO i PSL w sejmiku to największa sensacja wyborów samorządowych na Śląsku – ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

– I największy błąd – dodaje jeden z polityków Platformy, który Ruch uważa za niebezpieczny.



Szok był tym większy, że Ruch Autonomii Śląska, stowarzyszenie Ślązaków dążących do decentralizacji państwa i zbudowania regionalnej autonomii z własnym premierem, sejmem do 2020 r., zdobył tam więcej głosów od PSL.

Decyzja o koalicji z RAŚ wywołała burzę. Negatywnie wypowiedział się o niej Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego, i prezydent Bronisław Komorowski. – To się skończy źle dla Platformy i dla państwa. I ja zgadzam się z Buzkiem i Komorowskim – uważa jeden z radnych PO. – Ten sojusz już nam zaszkodził, bo Platforma poinformowała o koalicji, a potem przegrała drugie tury z SLD.


Wstydliwa koalicja?

Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski, szef katowickiej Platformy i nowy marszałek województwa odpowiedzialny za zbudowanie dobrej koalicji, w dniu wyborów samorządowych sugerował, że w sejmiku pozostanie dawny układ Platformy, ludowców i lewicy: – PSL i SLD to nasi naturalni koalicjanci. Rządziliśmy trzy lata, dotarliśmy się. Niespodzianek nie będzie i zmian też nie – mówił.

Ale niespodzianka jest. I to spora. Kilka dni po wyborach zarząd PO na Śląsku oficjalnie poinformował, że tworzy koalicję z PSL i Ruchem Autonomii Śląska.

Kto o tym zdecydował? – Dziś nikt się do tego nie przyznaje, ale przekroczono granicę – mówi jeden ze znanych polityków PO. – Słychać głosy, że to efekt kampanii samorządowej, w której PO z SLD strasznie z sobą konkurowały. Tak było np. w Częstochowie, gdzie Sojusz zgarnął nam stanowisko prezydenta.

Matusiewicz odpowiada dyplomatycznie: – Zdecydował zarząd regionu PO, była dyskusja, ścierały się różne argumenty.

– Ponoć tak zdecydował Tomasz Tomczykiewicz (szef Klubu PO w Sejmie i przewodniczący śląskiej PO – red.), kiedy wrócił z Warszawy – mówi o wyborze RAŚ na koalicjanta jeden ze znanych śląskich polityków.

– Tomek był za, ja zresztą też. Zarząd podjął uchwalę, ale ją głosowaliśmy na radzie regionalnej. I tam ją przegłosowali – zaznacza Matusiewicz.

Rada liczy 125 członków, ale o koalicji decydowały 83 osoby. 77 było za, cztery wstrzymały się od głosu, dwie osoby były przeciw. Kto? Nieoficjalnie wiadomo, że radny wojewódzki Piotr Spyra, oficjalny przeciwnik RAŚ, i senator Antoni Motyczka.

Jerzy Gorzelik, szef RAŚ, w rozmowie z "Rz" ujawnia, że wstępne sondażowe rozmowy z Platformą zaczęły się jeszcze przed wyborami. – Ale bez konkretów – przyznaje Gorzelik, który nie dziwi się niechęci części działaczy z partii Donalda Tuska. – Jestem przyzwyczajony do krytyki – dodaje.

Jak bardzo ta koalicja rodzi podziały nawet w samej Platformie było widać podczas piątkowego głosowania nad wyborem Gorzelika do zarządu województwa. Zgodnie z umową<f>koalicyjną ma on odpowiadać w nim za kulturę, edukację i współpracę międzynarodową (te zadania dotychczas miało SLD).

Mimo dyscypliny kandydatura szefa RAŚ<p>przepadła. Wyłamało się czterech radnych PO. Z naszych informacji wynika, że przeciw byli m.in. Spyra i Ludgarda Buzek. Choć dowodów na to nie ma, bo głosowanie było tajne. – Matusiewicz się wściekł – opowiada jeden z radnych Platformy.

Głosowanie nad wyborem Gorzelika do zarządu będzie dziś powtórzone. – I Gorzelik przejdzie – zdradza nam jeden z ważnych polityków Platformy.


Strach przed separatyzmem

Hipotez, po co Platforma wzięła do rządzenia Śląskiem kontrowersyjnych autonomistów, jest kilka. Marek Migalski, europoseł ze Śląska i znajomy Gorzelika: – Są tańszym koalicjantem. Mniej pazernym niż duże partie, jak na przykład SLD.

Zbyszek Zaborowski, szef śląskiego Sojuszu, twierdzi, że to kalkulacja polityczna Platformy. – W przyszłorocznych wyborach parlamentarnych my jesteśmy z PO rywalami, a RAŚ nie –<f>tłumaczy i straszy, że koalicja z autonomistami to "wypuszczenie dżina z butelki". – PO musi wziąć pełną odpowiedzialność za to, co się może stać. Ja bym siły RAŚ nie lekceważył – podkreśla.

– Niebezpieczne jest nie tylko to, że RAŚ-owcy mówią wprost, iż nie czują się Polakami, ale fakt, że dla Ruchu polska racja stanu nie jest punktem odniesienia – dodaje jeden z nieprzychylnych autonomistom polityków Platformy. – Gorzelik opanował dyplomatyczny język do perfekcji, ale prawdziwy RAŚ wypowiada się na forach internetowych.


Odbezpieczamy granat...

Ruch od kilku lat prowadzi też swoją politykę na salonach europejskich. Podpisał porozumienie z Wolnym Sojuszem Europejskim. To europejska partia skupiająca ugrupowania reprezentujące regiony i narody bezpaństwowe. – To separatyści. Jak Śląsk zacznie być odbierany w UE? – pyta zdegustowany działacz PO.

Tymczasem w śląskim porozumieniu koalicyjnym RAŚ zadbał o to, by pojawiło się zdanie o takich obowiązkach stron: "opowiadają się za większą decentralizacją państwa i wzmacnianiem pozycji wspólnot regionalnych i lokalnych". Strony "zobowiązują się wypracowywać i prezentować opinii publicznej wspólne stanowisko w kwestiach związanych z owym procesem".

– Umowa nie mówi o autonomii, ale decentralizacji, która jest bardzo szerokim pojęciem. Takie nazywanie tych kwestii jest bliskie PO. Osobiście jestem sceptyczny, jeśli chodzi o pomysł autonomii Śląska – zastrzega Matusiewicz.

Zarzuty o separatyzm drażnią RAŚ. Wczoraj Gorzelik poinformował, że Ruch planuje pozwać Grzegorza Napieralskiego, lidera SLD za twierdzenia, że organizacja "dąży do oderwania Śląska od Polski".


Nowa droga RAŚ

Według szacunków Gorzelika osób czujących się Ślązakami jest dziś co najmniej 300 tysięcy (w 2002 r. dzięki kampanii RAŚ narodowość śląską zadeklarowało 173 tys. osób). Szef Ruchu nie ukrywa, że myśli o tej grupie także jako politycznym elektoracie. Jak takie poparcie może zostać wykorzystane?

Jeszcze w 1998 r. Gorzelik próbował zarejestrować Związek Ludności Narodowości Śląskiej (a w ostatnich latach RAŚ próbował rejestrować Związek Ludności Narodowości Śląskiej – Stowarzyszenie Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej). Pomysł do dziś został niezrealizowany. Zajmowały się nim sądy wszystkich instancji i dwukrotnie Sąd Najwyższy (ostatnio trzy lata temu), a także Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Wszyscy uznali, że nazwa jest sprzeczna z prawem. – RAŚ-owcy chcieli mieć papier, że skoro jest grupa osób czujących się Ślązakami, to wystarczy to, by uznać naród – mówi jedna z osób działająca wtedy w RAŚ.

Sąd Najwyższy przyjął jednak, że "wolność wyboru narodowości może być realizowana tylko w odniesieniu do narodów obiektywnie istniejących, ukształtowanych w procesie historycznym, a narodu śląskiego nie ma".

Jak twierdzą niektórzy, Gorzelik odpuścił walkę o narodowość śląską i skupił się na hasłach o autonomii i pragmatycznej polityce – wprowadzaniu swoich ludzi do samorządów.

W ubiegłym tygodniu podczas zaprzysiężenia radnych sejmiku działacze RAŚ zasiedli na widowni z mapą i napisem "Oberschlesien". To historyczna mapa terytorium Górnego Śląska po I wojnie światowej. Z Opolszczyzną, ale bez Częstochowy i Zagłębia. – Aż mnie zmroziło – mówi Zaborowski.

– PO może się na tej koalicji poślizgnąć. Jurek Gorzelik nie jest spolegliwy, on tylko na takiego wygląda. Potrafi świetnie planować i iść do celu – mówi jeden z jego znajomych. – RAŚ ma szansę zyskać na promocji swych idei, a więc śląskiej odrębności – ocenia koalicję w śląskim sejmiku dr Sebastian Kubas, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. – Jeszcze kilka tygodni temu niewielu wiedziało, co to jest Ruch Autonomii Śląska, a dziś mówią o tym lokalnym ugrupowaniu politycznym politycy największej rangi. Nie sądzę jednak, by Platforma uległa ich wizji autonomii. Ale – jak to bywa w polityce – czas pokaże, czy mieliśmy rację.

Silne nastroje śląskich autonomistów przetoczyły się w latach 90. przez Czechosłowację. – Ruch, podobny jak dziś nasz RAŚ spowodował faktycznie rozpad na Czechy i Słowację, ale zaraz po tym wytracił impet i dziś już się nie liczy – przypomina dr Słupik. Prof. Jacek Wódz, socjolog ze Śląska – RAŚ to grupa wyraźnie odrębna, ale ktoś, kto pojmuje demokrację, nie może tego negować! Oni z niej skorzystali.

Ma jednak wątpliwości, czy Ruch dobrze odczytuje potrzeby Ślązaków. – Podkreślanie odrębności, tak. Ale autonomia w sensie proponowanym przez Gorzelika? Nie sądzę, by Ślązacy chcieli samoistnego bytu politycznego.

Rzeczpospolita

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/576469,576594_Od-Ligi-Republikanskiej-do-walki-o-autonomiczny-Slask-.html


Od Ligi Republikańskiej do walki o autonomiczny Śląsk
i.k. 10-12-2010, ostatnia aktualizacja 10-12-2010 00:42
Jerzy Gorzelik od czasów studiów walczy o to samo: uznanie śląskiego języka i narodowości oraz autonomii regionów

– Dosyć radykalny, moralnie czysty, dogłębnie uczciwy – tak zapamiętał 17-letniego Jurka Gorzelika, licealistę katowickiego Kopernika, Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej.

Z lat 80. pamięta go też europoseł Marek Migalski. Razem z Gorzelikiem są adiunktami na Uniwersytecie Śląskim.

– Abstrahując od tego, co jest dziś, Jurek jako młody chłopak zaimponował mi zaangażowaniem i tym, że wybrał radykalną organizację. Braliśmy od niego bibułę – wspomina Migalski.

Młody Gorzelik szybko został jednym z szefów MRO – Młodzieżowego Ruchu Oporu Solidarności Walczącej. – Rzeczywiście wydawał gazetkę, którą kolportowano w innych szkołach – precyzuje Jadwiga Chmielowska, wtedy szef komitetu wykonawczego Solidarności Walczącej. – Zapamiętałam go jako rzutkiego, sprytnego, bardzo inteligentnego chłopaka – dodaje, ale ostro zaznacza:- – Nie chcę mieć z nim dziś nic wspólnego. Obecnie nasze poglądy zdecydowanie się różnią.

Największy wpływ na poglądy i życie Jerzego Gorzelika miała babcia Stefania z Koszutki, dzielnicy Katowic. Ślązaczka.

Szef RAŚ podkreśla jednak, że śląskości nie trzeba wynieść z domu, z korzeniami. – Ruch Autonomii Śląska wspierają także ci, którzy korzeni nie mają, ale szanują śląską odrębność, jej jakość. Utożsamiają się z nią, choć tej miłości z domu rodzinnego nie wynieśli – tłumaczy.

W domu Gorzelik mówi po polsku. Jego pochodząca z Łodzi żona i trzy córeczki Gorzelików po śląsku też nie mówią.

Gorzelik studiował historię sztuki na UJ. Założył Śląski Związek Akademicki – stowarzyszenie studentów pochodzących ze Śląska. Część studentów zostało potem członkami RAŚ.

W 1996 r. Gorzelik wstąpił do Ligi Republikańskiej, ale długo w niej miejsca nie zagrzał. Kiedy Liga łączyła się z AWS, rzucił legitymacją. – Dla mnie ten sojusz był niezrozumiały, niedopuszczalny – mówi dziś i kpi z niektórych polityków PiS, że krytykują zapisy Okrągłego Stołu dopiero teraz.

Od czasu porzucenia Ligi skupia się na sprawach Śląska. Celów nie zmienił do dziś: uznanie śląskiego języka i narodowości, autonomia regionów. W 1999 r. na Uniwersytecie Wrocławskim obronił doktorat. W RAŚ najpierw zostaje rzecznikiem prasowym i szefem katowickiego koła ruchu. A w 2003 r. jest już przewodniczącym ruchu.

Ze stuosobową grupą rejestruje w sądzie Związek Ludności Narodowości Śląskiej i staje na jego czele. Na rejestrację nie zgadza się wojewoda katowicki. Sąd apelacyjny oddali wniosek o rejestrację. Sąd Najwyższy odrzuci kasację Gorzelika. RAŚ został Strasburg. Ale i tam nie znajdują zrozumienia.

– Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa – mówi „GW” w 2001 r. Gorzelik. 12 lat temu na wykładzie o śląskości rzuca studentom anegdotkę, która do dziś się za nim ciągnie. Przytacza słowa Lloyda George’a, brytyjskiego premiera: „Oddać Śląsk Polsce, to jak dać małpie zegarek”.

Gorzelik na wykładzie mówi: – Małpa dostała zegarek i po 80 latach okazało się, że go zepsuła.

Region śląski w II RP był bogatym okręgiem przemysłowym, a Polska rolnicza i bardziej zacofana
– To była prowokacja, ale czyż nieprawdziwa? – pyta dziś trochę zaczepnie. Podkreśla, że Śląsk w II RP cieszył się autonomią, był bogatym okręgiem przemysłowym, a Polska – rolnicza i bardziej zacofana.

Trzy lata temu RAŚ reaktywował rozwiązany w 1945 r. klub FC Katowice. I znowu przetoczyła się fala oburzenia, jak wtedy, gdy kibice RAŚ idą na stadion z flagą „Oberschlesien”.

W czerwcu ubiegłego roku Gorzelik w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez „Dziennik Zachodni” został wybrany na najwybitniejszego Ślązaka ostatniego dwudziestolecia.

Migalski: – Jurek jest takim człowiekiem, że będzie walczył o to, w co wierzy. A do polityki idzie z ideami.

Jerzy Gorzelik zapewnia, że nie chce robić politycznej kariery. Że warszawka go nie interesuje. O RAŚ mówi: ruch społeczno-polityczny.

Rzeczpospolita

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marsze i bój o żółto-niebieski stadion

i.k. 10-12-2010, ostatnia aktualizacja 10-12-2010 00:43

Powstały w 1990 roku Ruch Autonomii Śląska 11 listopada nie obchodzi Święta Niepodległości, ale rocznicę zakończenia wielkiej wojny

RAŚ liczy dziś ok. 7 tys. członków i sympatyków. W dużej części to wykształcone 30-latki, często „gorole” (napływowi), nie znające śląskiej „godki”. Noszą koszulki „Śląsk mój heimat”. Ruch utrzymuje się ze składek (5 zł, im wyższe stanowisko, tym więcej się płaci).

Co roku RAŚ organizuje Marsze Autonomii (w czerwcu tego roku ulicami Katowic przeszło 1,5 tysiąca ludzi). 11 listopada świętuje rocznicę zakończenia wielkiej wojny. – W I wojnie światowej poległo 56 tysięcy Górnoślązaków – podkreślają RAŚ-owcy.

Dzięki inicjatywie Ruchu do szkół trafił specjalny elementarz. Ale są i działania budzące sporo kontrowersji.

We wrześniu 2009 r. RAŚ zawiadomił prokuraturę o naruszeniu prawa przez Polski Związek Piłki Nożnej. Powód? Związek zakazał wywieszania na meczach Ruchu Chorzów transparentu z napisem „Oberschlesien” (po niemiecku Górny Śląsk). Autonomiści proponują też, by stadion w Chorzowie miał górnośląskie barwy: żółte i niebieskie. Rok temu rządząca województwem koalicja PO-PSL-SLD odrzuciła ten pomysł. Nowa koalicja ma go przeanalizować. Jeśli koszty nie będą duże, jest szansa na spełnienie postulatu RAŚ.

Kilka lat temu RAŚ wysłał do premiera Donalda Tuska wniosek o uznanie, że likwidacja autonomicznego województwa przez Krajową Radę Narodową w 1945 r. była niezgodna z prawem. Tusk nie skierował ich wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Po raz pierwszy w wyborach do sejmiku RAŚ startował w 2006 r. Bez powodzenia. W tegorocznych wyborach zdobył 8,49 proc. głosów. W programie wyborczym Ruch mówi m.in. o wprowadzeniu w szkołach nowego przedmiotu – wiedzy o regionie, i o autonomii do 2020 r. Oficjalnie popiera go Kazimierz Kutz, poseł i reżyser.

W ostatnich wyborach do sejmiku weszło trzech kandydatów RAŚ: poza Gorzelikiem (14 345 głosów), Henryk Mercik (10 055), miejski konserwator zabytków w Chorzowie, i Janusz Wita (8978), rolnik z Mszany, lokalny samorządowiec.

RAŚ jest dziś na Śląsku czwartą siłą polityczną po PO, PiS i SLD, natomiast w okręgach katowickim, chorzowskim i rybnickim wyprzedza lewicę.

Rzeczpospolita

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/16,576429_Slazacy-pozywaja-Napieralskiego.html

Ślązacy pozywają Napieralskiego

pmaj 09-12-2010, ostatnia aktualizacja 09-12-2010 18:12

Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) poczuł się urażony stwierdzeniem Grzegorza Napieralskiego (SLD), że "dąży do oderwania Śląska od Polski"

O zamiarze zgłoszenia pozwu poinformował przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

Słowa, których ma dotyczyć pozew, padły na antenie Polskiego Radia. Podczas konferencji prasowej w Sosnowcu Napieralski mówił natomiast, odnosząc się do regionalnej koalicji z udziałem RAŚ: "Ruch Autonomii Śląska chce oczywiście autonomii Śląska, co uważam za rzecz bardzo niebezpieczną, bo zagraża integralności państwa polskiego. Jeżeli dla władzy, dla stanowisk, zawiązuje się takie koalicje, to obnaża tak naprawdę podejście do polityki Platformy Obywatelskiej".

Zdaniem Gorzelika krytyka RAŚ przybierała czasem wręcz formę nagonki. - Wszystkim krytykom pragnę wyjaśnić, że RAŚ nie kieruje się egoizmem regionalnym, bo taki zarzut się pojawił, nie domaga się przywileju dla jednego regionu, ale od kilku lat konsekwentnie głosi wizję Polski jako państwa regionalnego. Państwo regionalne jest dalej państwem unitarnym, więc zarzut, iż kwestionujemy konstytucyjną zasadę unitarności państwa, jest chybiony - powiedział.

Jak poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita, partia ta traktuje pozew RAŚ jako "zupełnie bezzasadną próbę zwrócenia uwagi na siebie". - Jeśli otrzymamy pozew, zapoznamy się z nim i będziemy przedstawiać swoje argumenty. Wolności słowa pozwami się nie załatwia. Te słowa dedykuję przewodniczącemu RAŚ - powiedział.

PAP

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwugłos po sukcesie Ruchu Autonomii Śląska w wyborach samorządowych

Jerzy Gorzelik , Piotr Semka 08-12-2010, ostatnia aktualizacja 08-12-2010 21:40
Ślązacy są narodem, chcemy państwa regionalnego - mówi Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska. Rodzą się podejrzenia o separatyzm - ripostuje Piotr Semka

Gorzelik: Ślązacy są narodem

Sukces Ruchu Autonomii Śląska w wyborach samorządowych to ukoronowanie naszej długiej drogi. Jest także dowodem na to, że nasze idee nie są wymysłem, pragnieniem wąskiej grupy ludzi czy oszołomów, jak mówią o nas niektórzy.

RAŚ jest ruchem społeczno-politycznym liczącym 7 tysięcy członków i sympatyków. Taki też powinien pozostać. Nigdy nie stanie się klasyczną partią polityczną. W poprzednich wyborach nie udało nam się zdobyć mandatu, choć otarliśmy się o próg wyborczy i osiągnęliśmy niezły wynik w części województwa. W ostatnich wyborach zdobyliśmy o ponad 100 procent więcej głosów niż cztery lata temu.

Ślązacy to największa mniejszość w Polsce, choć nigdy nie została oficjalnie uznana przez władze RP ani ujęta w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych. W 2002 r. w spisie powszechnym narodowość śląską zadeklarowało 173 tysiące osób. Dziś – jak oceniam – tak myślących o sobie osób jest 300 tysięcy. Nie zgadzamy się, by ten głos był bagatelizowany.

Przeczytaj cały tekst Józefa Gorzelika

Semka: Niepokojąca odmienność

Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, dziwi się, że jego ugrupowanie budzi kontrowersje. Oburza się, gdy Ruchowi przypisuje się rolę piątej kolumny. Ale czy RAŚ niesłusznie budzi obawy?

Nie tak dawno temu Ruch znajdował się bardzo blisko Związku Ludności Narodowości Śląskiej (ZLNŚ). Tego samego, który wystąpił do UNESCO z wnioskiem o niezmienianie nazwy obozu w Auschwitz. Chodziło o to, aby nie podkreślać jego niemieckiego charakteru, gdyż – jak stwierdził jeden z działaczy ZLNŚ – "po wojnie był to polski obóz koncetracyjny". To z tego środowiska dochodziły także głosy, że nie należy czcić rocznic powstań śląskich.

Bliskie związki między RAŚ a ZLNŚ powodują zaś, że wiele agresywnych zachowań tych drugich idzie na konto ugrupowania Gorzelika. Takie hasła jak: "Śląsk dla Ślązaków" czy powtarzane na forach internetowych śląskich autonomistów opinie, że przyznanie Polsce Śląska po I wojnie światowej było niczym "danie małpie zegarka", zapadają w pamięć większości Ślązaków czujących się Polakami oraz tych, którzy na Śląsk przybyli z innych stron Polski.

Przeczytaj cały tekst Piotra Semki

Rzeczpospolita

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już takie stwierdzenie jest zdradą stanu i powinien odpowiadać przed sądem, do takich ekcesów nie wolno dopuszczać, gdzie jest rząd i MSW?!
– Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa – mówi „GW” w 2001 r. Gorzelik. 12 lat temu na wykładzie o śląskości rzuca studentom anegdotkę, która do dziś się za nim ciągnie. Przytacza słowa Lloyda George’a, brytyjskiego premiera: „Oddać Śląsk Polsce, to jak dać małpie zegarek”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.wpolityce.pl/blog/post/4517/Slaska_koalicja_PO_z_separatystycznym_Ruchem_Autonomii_Slaska__Trzeba_powiedziec_STOP__Rysuje_Zawistowski.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiś cel w tym jest

Chyba nie dla zmyłki
Jako z Grasia,
Tak i z RASia,
Na niemieckie posyłki
Zrobiono chłoptasia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Grzegorzu!.
Cel jest jasny, oderwać kawał "sukna", tej ziemi zroszonej Polską krwią w tylu powstaniach. Czy na to możemy się zgodzić?!. NIE!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My to cały czas widzimy, ale jak rzecz pokazać tym, którzy nie mają świadomości, że plują pod wiatr, a którzy za obecną euforię 'zielonych wysp' i innych malowanych, całkowicie wirtualnych cudów będą musieli płacić prawdziwym złotem i wyrzeczeniami (nawet gdy ich spece od robienia wody z mózgu przekonają, że to wszystko przez Kaczorów i Pisiorów). Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak było 2 lata temu:
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt6129.html?highlight=gorzelik

http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt6010.html?highlight=gorzelik

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum