Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN _FILM Marian Gołębiewski - przez trzy konspiracje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Lut 17, 2011 11:51 am    Temat postu: IPN _FILM Marian Gołębiewski - przez trzy konspiracje Odpowiedz z cytatem

IPN _
FILM Marian Gołębiewski
- przez trzy konspiracje


patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/marian-golebiewski-przez-trzy-konspiracje/1778158

Marian Gołębiewski – cichociemny, żołnierz AK i WiN, członek opozycji antykomunistycznej w PRL, z wykształcenia nauczyciel. Pochodził z Płońska. W marcu 1939 r. przeniósł się do Kołomyi, gdzie pracował w szkole powszechnej jako nauczyciel i kierownik bursy. Tam też zastała go wojna. 17 września, gdy do Polski wkroczyła Armia Czerwona, Gołębiewski zdecydował się przekroczyć granicę rumuńską i dołączyć do zbierającego się tam polskiego wojska. W Rumunii trafił do obozu internowania, skąd udało mu się uciec. 9 listopada 1939 r. dotarł do Francji. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty, został przydzielony do 1 Dywizji Grenadierów.

Brał udział w walkach z Niemcami w Alzacji i Lotaryngii, pełniąc funkcję dowódcy plutonu. Tam też dostał się do niewoli niemieckiej. W październiku zdecydował się na ucieczkę. Przez Francję, Hiszpanię i Portugalię dotarł 13 lipca 1941 r. do Wielkiej Brytanii. Początkowo został przydzielony do 1 Brygady Strzelców na stanowisko zastępcy dowódcy plutonu rozpoznawczego w oddziale pancerno-motorowym, następnie został pozyskany do pracy w kraju. Na teren Polski przerzucono go w październiku 1942 r. w okolice Dęblina. W połowie listopada 1942 r. udał się na teren Inspektoratu Rejonowego Zamość (Okręg Lublin AK), gdzie objął funkcję szefa Kedywu. W związku z akcją wysiedlania i eksterminacji polskiej ludności z Zamojszczyzny podlegające mu oddziały przeprowadziły kilka akcji odwetowych na wsiach zasiedlonych przez kolonistów niemieckich. W kwietniu 1943 r. Gołębiewski zasłynął samodzielną akcją uwolnienia aresztowanej przez Niemców Alicji Szczepankiewiczowej, żony komendanta Obwodu AK Tomaszów Lubelski i ich kilkuletniego synka. W październiku tego roku Marian Gołębiewski został komendantem Obwodu Hrubieszów.

W 1946 r. Gołębiewski został aresztowany. Proces rozpoczął się w rok później. Skazany na karę śmierci, zmienioną następnie na wyrok wieloletniego więzienia, ostatecznie wychodzi na wolność po 15 latach odsiadki. Wkrótce odnawia kontakty z czasów partyzantki, by kontynuować działalność niepodległościową. W 1966 r. wraz z prof. Czumą i Stefanem Niesiołowskim powołuje do życia organizację o nazwie „Ruch”. Po czterech latach działalności organizatorzy i blisko 70 członków Ruchu zostają aresztowani przez SB. Po kolejnym procesie Gołębiewskiego skazano na karę ponad czterech lat pozbawienia wolności. Po opuszczeniu więzienia Marian Gołębiewski niezłomnie kontynuował działalność konspiracyjną aż do czasów przełomu 1989 r. Zmarł w Stanach Zjednoczonych w 1996 r.


Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej
patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/sladami-zolnierzy-brygady-swietokrzyskiej/1714239

11 sierpnia 1944 r. rozkazem komendanta Okręgu V Kielce Narodowych Sił Zbrojnych, majora „Olgierda Mirskiego”, została powołana większa grupa partyzancka pod nazwą Brygada Świętokrzyska. Była to jedyna utworzona przez dowództwo Narodowych Sił Zbrojnych koncentracja oddziałów akcji specjalnej NSZ, którą udało się przeprowadzić w 1944 r.

W skład Brygady weszły dwa pułki: 204 Pułk Piechoty Kieleckiej i 202 Pułk Piechoty Ziemi Sandomierskiej. Dowódcą Brygady został pułkownik Antoni Szacki, ps. „Bohun Dąbrowski”. Brygada operowała głównie na terenach kielecczyzny, w powiatach części zachodniej i południowej. Brygada Świętokrzyska prowadziła walkę z partyzantką komunistyczną (AL) i żołnierzami sowieckimi zrzucanymi na teren Polski, których uważała za wrogów numer 1. Podejmowano także starcia z Niemcami. Akcje te miały najczęściej charakter aprowizacyjny.

Jednym z bardziej spektakularnych przedsięwzięć tego typu była akcja pod Kurzelowem, gdzie zdobyto na Niemcach znaczną ilość uzbrojenia. Drugim kierunkiem działalności Brygady było oczyszczanie terenu z band komunistycznych, oddziałów Armii Ludowej i partyzantów sowieckich. Najbardziej znaną akcją tego rodzaju była ta pod Rząbcem. W jej wyniku zginęło około osiemdziesięciu żołnierzy AL i członków partyzantki sowieckiej.

W wyniku ofensywy sowieckiej w styczniu 1945 r. Brygada Świętokrzyska ruszyła w swój słynny marsz na Zachód. Marsz ten był podzielony na kilka etapów. W jego końcowej fazie, w ostatnich dniach wojny, żołnierze Brygady Świętokrzyskiej dotarli do Holiszowa, gdzie wyzwolili żeński obóz koncentracyjny.

Ogłoszenie amnestii w 1947 r. zakończyło – jak w wielu miejscach Polski – działalność podziemia na dużą skalę. Na kielecczyźnie pozostało w podziemiu kilka większych grup zbrojnych, których głównym celem było przetrwanie do momentu, gdy znów będzie można wystąpić zbrojnie i walczyć o wolną, niepodległą Polskę.


Andrzej Kiszka

patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/andrzej-kiszka/1456249

Mówi się o nim jako o najdłużej ukrywającym się żołnierzu AK. Andrzej Kiszka, urodzony w 1922 roku, mieszkał wraz z rodzicami w wiosce Maziarnia, na skraju Lasów Janowskich. Kiszkowie mieli tam gospodarstwo. W 1941 roku wstąpił do Batalionów Chłopskich, ale już po roku przeszedł do Armii Krajowej. Po wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich przez kilka miesięcy służył w MO. W 1945 roku przyłączył się do partyzanckiego oddziału Józefa Zadzierskiego Wołyniaka. W kwietniu 1947 roku Kiszka ujawnił się, korzystając z ustawy amnestyjnej. Jednak już jesienią tego roku o mało nie wpadł w zasadzkę zastawioną na niego przez UB i w obawie przed aresztowaniem zaczął się ukrywać. W 1949 roku przyłączył się do oddziału Adama Kusza Garbatego, jednakże już w sierpniu 1950 roku oddział ten został rozbity przez funkcjonariuszy UB. Kiszka przedarł się przez pierścień okrążenia UB KBW i uszedł z życiem. Do listopada 1952 roku był w oddziale Józefa Kłysia Rejonowego, następnie ukrywał się samotnie w zbudowanym w lesie bunkrze. Andrzej Kiszka samotnie walczył z reżimem komunistycznym do grudnia 1961 roku. Był jednym z najdłużej działających żołnierzy podziemia niepodległościowego. Aresztowano go wyłącznie dzięki zmuszeniu do współpracy z UB jednego z jego krewnych i następnie zmasowanej łapance w lesie, w którym znajdowała się jego ziemianka. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Lublinie z 25 lipca 1962 roku został skazany na karę dożywotniego więzienia. Sąd Najwyższy zmniejszył karę do 15 lat. Więzienną bramę przekroczył 3 sierpnia 1971 roku. Miał zameldować się w MO w miejscu zamieszkania. Po krótkim pobycie w rodzinnej Maziarni przeniósł się pod Szczecin i ożenił z wdową po bracie. Do dziś jednak skazany przez komunistyczny sąd nie został zrehabilitowany. Człowiek, który walczył z niemieckim okupantem, zwalczał komunistyczny reżim totalitarny, cierpiał w katowniach bezpieki - w III RP w świetle prawa nadal jest "reakcyjnym bandytą".


Jeż

patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/jez/1366303

Bohaterem filmu jest Zacheusz Nowowiejski, nauczyciel z okolic Mławy. Przed wojną rozpoczął pracę w wiejskiej szkółce, ale rychło jako rezerwista musiał ruszyć na front. Gdy powrócił, tereny, na których mieszkał włączone zostały bezpośrednio do Rzeszy. Nowowiejski przeszedł do konspiracji pracując dla wywiadu AK, a potem do oddziału partyzanckiego. Gdy Niemcy odeszli, znów próbował zacząć uczyć dzieci. Wkrótce jednak jego dawni towarzysze broni stali się ofiarami bezpieki i NKWD. Czarę goryczy przepełniła zbrodnia dokonana na spokojnym sąsiedzie „Jeża” i jego 3-letnim synku. Wówczas ten zmobilizował ponownie swój oddział i uderzył na więzienie UB w Mławie. Uwolnił wszystkich aresztowanych i na powrót rozpoczął życie partyzanta. Zginął od własnej kuli, osaczony przez komunistów w gospodarstwie ojca. Do dziś została po nim piękna pamięć. O Zacheuszu Nowowiejskim w filmie mówią naukowcy z IPN, jego brat i towarzysze broni.



Ryba

patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/ryba/1366443

W nocy z 3 na 4 marca 1957 r w wiosce Jeziorko, grupa operacyjna Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zlikwidowali podporucznika Stanisława Marchewkę, pseudonim Ryba. Był on żołnierzem podziemia, w konspiracji od 1940 do 1946 r. Ujawnił się 1947 r., by rozpocząć normalne życie. UB chciał użyć go do rozpracowania oddziału majora Jana Tabortowskiego „Bruzdy”. Zmuszony do współpracy z UB Marchewka został wysłany w teren w celu nawiązania kontaktu z Tabortowskim i wydania jego oddziału SB. Ryba, nie chcąc być zdrajcą, w momencie dotarcia do oddziału Bruzdy zerwał kontakt z UB i przyłączył się do partyzantów. Wkrótce zapłacił za to życiem.


Łupaszka - dowódca Hubala

patrz VIDEO

http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/lupaszka-dowodca-hubala/1456465?start_rec=16

Jerzy Dąbrowski był synem rosyjskiego generała, lecz w domu otrzymał polskie patriotyczne wychowanie i kiedy w Rosji wybuchła rewolucja, natychmiast wziął udział w organizowaniu polskich oddziałów broniących Wilna. Stworzył osobliwe zgrupowanie partyzanckie, zachodzące za skórę sowietom, przeorganizowane z czasem w 13 Pułk Ułanów. Potem w podobny sposób walczył w wojnie bolszewickiej, a kiedy wybuchła kolejna wojna z Niemcami najpierw walczył na dwa fronty obydwoma najeźdźcami, a potem utworzył silne zgrupowanie partyzanckie. Jako pierwszy, używając pseudonimu Łupaszka, na terenach włączonych do ZSRR podniósł sztandar walki i nie spoczął do tragicznej śmierci w 1941 roku.

DODATEK :

Generał Walter

patrz VIDEO
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/z-archiwum-ipn/wideo/general-walter/1456479?start_rec=16

Do kręgu tych postaci, którym propaganda PRL dorobiła fałszywy życiorys, należał Karol Świerczewski - jak go powszechnie nazywano - Generał Walter. Po jego śmierci pod wsią Jabłonki w Bieszczadach powstały hagiograficzne utwory literackie o człowieku, który się kulom nie kłaniał, opiewały go czytanki szkolne i filmy. Prawda o Świerczewskim zniknęła kompletnie w powodzi panegiryków i na poszukiwanie tej prawdy wyrusza w Bieszczady dwóch młodych historyków: profesor Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Sławomir Poleszak z IPN. Rekonstruując okoliczności śmierci generała od kul UPA, opowiadają jego prawdziwy życiorys. Zawodowy rewolucjonista walczący w wojnie od 20 - go roku, przeciw Polsce po stronie Sowietów, pacyfikujący zbuntowaną Ukrainę. Oddelegowany do nowo tworzonego po wymarszu generała Andersa Wojska Polskiego. Kat z Kąkolewnicy podpisujący wyroki na żołnierzy AK. Sprawca śmierci setek żołnierzy w bezmyślnym ataku na Drezn




Robert Majka , polityk, Przemyśl, 17 lutego 2011r g.11.50

Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum