Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dyplom prawnika na uczelni Stasi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 8:59 am    Temat postu: Dyplom prawnika na uczelni Stasi Odpowiedz z cytatem

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070326/swiat/swiat_a_3.html

Dyplom prawnika na uczelni Stasi

W 1965 r. Stasi założyła tajną wyższą szkołę prawa w Poczdamie - Golm (JHS). Wielu obywateli NRD dopiero po 1990 r. dowiedziało się o jej istnieniu. Do 1989 r. JHS miała ponad 30 instytutów. W większości wykładały "polityczno-operacyjne" dyscypliny, jak "kryminalistyka" lub "badania politycznej działalności w podziemiu". Prawo zajmowało zaledwie 20 procent programu. Do momentu rozwiązania JHS w 1990 roku 4200 osób otrzymało tu dyplom prawnika, a ponad 400doktorat z prawa. Po przeglądzie większości prac dyplomowych urząd federalny dokumentów Stasi (Urząd Gaucka) stwierdził, że żadna z nich nie odpowiada ogólnym standardom naukowym, ponieważ większość jest poświęcona usprawnieniu systemu operacyjnego Stasi. Mimo to dyplomy JHS są wciąż uznawane w Niemczech, a jej absolwenci mogą pracować w zawodach prawniczych oprócz sędziego, prokuratora, notariusza.



NIEMCY

Jak w NRD lustrowano naukowców


Czy przed 3 października 1990 r. mieszkał pan co najmniej przez dwa lata w NRD? - to pierwsze pytanie oświadczenia lustracyjnego, które po zjednoczeniu Niemiec złożyły tysiące naukowców


Wzór niemieckiej ankiety lustracyjnej
Jeśli ktoś udzielił twierdzącej odpowiedzi, był zmuszany do składania dalszych wyjaśnień, np. czy współpracował ze służbami bezpieczeństwa NRD, czy otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie. W sumie chodziło o pięć pytań wymagających odpowiedzi "tak" lub "nie".

Niektóre uczelnie opracowały własne ankiety, w których dodatkowo pytano nawet o przynależność do tzw. nomenklatury. Pod formularzem znajdowało się ostrzeżenie, że podanie nieprawdziwych danych może spowodować zwolnienie z pracy.

Dwa powody do zwolnienia
Skąd uczelnie wiedziały, czy naukowiec napisał prawdę? Mogły się zwrócić z prośbą o informacje do odpowiednika naszego IPN, Urzędu ds. Akt Stasi (zwanego urzędem Gaucka). Jeżeli nie pokrywały się z treścią oświadczenia, pracownika można było zwolnić. I to z dwu powodów: za wprowadzenie w błąd pracodawcy i za samą współpracę ze Stasi.

Rzadziej stosowano drugą ścieżkę lustracyjną, bez ankiet, deklaracji i oświadczeń. Wystarczyły same informacje z urzędu Gaucka.

Niektóre instytucje naukowe zastosowały jeszcze inne rozwiązanie. Zwalniały wszystkich pracowników, po czym przyjmowały ich powtórnie do pracy, lustrując przy okazji. Tak postąpiła Akademia Nauk, która za czasów NRD zatrudniała kilka tysięcy naukowców. Warunkiem rozpatrzenia prośby o powtórne zatrudnienie było złożenie oświadczenia lustracyjnego.

-Badaliśmy stopień zaangażowania danej osoby we współpracę ze Stasi. Jeżeli był niewielki, rekomendowaliśmy kierownictwu przyjęcie do pracy. Ulgowo traktowaliśmy także te osoby, które z racji pełnionych funkcji kierowniczych musiały utrzymywać kontakty z określonymi służbami - opowiada Michael Bartoszek, członek kilku komisji zajmujących się lustracją w Akademii Nauk.

Oczko w głowie Stasi
Uniwersytet Humboldta w Berlinie, największa uczelnia NRD, był oczkiem w głowie Stasi. Tuż przed upadkiem muru berlińskiego155 spośród 780 tamtejszych profesorów i docentów współpracowało ze służbami specjalnymi. W momencie przeprowadzania lustracji w 1992roku na etatach na uniwersytecie było nadal ponad 80 z nich.

Co się z nimi stało? 16 straciło pracę, dziesięciu objęto zakazem kandydowania do wszelkich gremiów uniwersyteckich. Pozostałym nie spadł włos z głowy. Ich związki ze Stasi uznano za mało szkodliwe.

Co ciekawe, na uniwersytecie pracowało także 25 oficerów Stasi, z czego w pierwszym okresie lustracji zwolniono zaledwie dziesięciu. Uniwersytet Humboldta był wyjątkiem. Dochodziło tam do protestów przeciwko zwalnianiu poszczególnych profesorów.

Gdy znany immunolog prof. Thomas Portmann otrzymał wymówienie z powodu podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniu, na uniwersytecie pojawiły się ulotki potępiające "antykomunistyczne polowanie na czarownice".

Nie tylko naukowcy, ale i wielu studentów było zdania, że celem lustracji jest zasadniczo zrobienie miejsca dla naukowców z Zachodu.

Mogą spać spokojnie
Niektórzy naukowcy proszeni byli o składanie nowych oświadczeń, w miarę rozpracowywania przez urząd Gaucka akt Stasi. Uczelnie występowały też wielokrotnie do urzędu o informacje na temat tych samych osób.

Nie ma żadnych statystyk dotyczących lustracji naukowców. Z ocen pracowników urzędu Gaucka wynika jednak, że przez sito lustracji zdołała się przedostać co najmniej połowa naukowców będących kiedyś na usługach Stasi. Mogą już spać spokojnie, ponieważ lustracja w Niemczech została praktyczniezakończona z początkiem tego roku. Trwała 15 lat.

W Polsce zgodnie z nowym prawem oświadczenia lustracyjne powinni złożyć pracownicy naukowi i dydaktyczni - od rektora po adiunktów. Przepisy budzą olbrzymie emocje. Wielu rektorów przekonuje nawet, że nowa ustawa jest niezgodna z prawem.

PIOTR JENDROSZCZYK z Berlina

--------------------------------------------------------------------------------

Postawię pytanie retoryczne. Czyżby w PRL nie było takich "kuźni kadr ", których " absolweńci " po 1989r mocno uplasowali się w gospodarce i na scenie politycznej , mają się dobrze do dnia dzisiejszego tj. 3 lipca AD. 2007r? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Warto się dobrze zastanowić i przeanalizować ten artykul w kontekście przemian " ustrojowych" po 1989.

Robert Majka z Przemyśla, 3 lipca 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784010
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum