Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ks. Edward Koper i Ruch Młodzieży Solidarnej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 4:57 pm    Temat postu: ks. Edward Koper i Ruch Młodzieży Solidarnej Odpowiedz z cytatem

7 września 2007 roku odszedł
nasz Kapelan i Przyjaciel


ks. kanonik
EDWARD KOPER




Niech Pan wynagrodzi mu duszpasterski trud,
który wielu dał nadzieję, odwagę i poczucie sensu życia


przyjaciele
z Ruchu Młodzieży Solidarnej
Bogusław Malicki, Adam Kieryło, Zygmunt Zamroziewicz,
Przemysław Mikołajczyk, Agnieszka Wałukiewicz,
Irena Kuczyńska, Marek Kuczyński


................
*Nekrolog i wieniec Ruchu Młodzieży Solidarnej w kształcie serca z biało-czerwonych róż na pogrzebie ks. Edwarda Kopra, wrzesień '2007


Ostatnio zmieniony przez Bartek dnia Czw Lis 01, 2007 11:55 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hkulka
Częsty Użytkownik


Dołączył: 20 Lis 2006
Posty: 22

PostWysłany: Sro Paź 03, 2007 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z dużym smutkiem przyjąłem wieść o śmierci x. Kopera. Miałem okazję wielokrotnie słuchać Jego kazań. Prostych, lecz odważnych i bezkompromisowych. A odwaga wówczas nieco kosztowała. Wniósł duży wysiłek na rzecz lokalnej społeczności parafialnej. A dla młodzieży nie zgadzającej się z socrealną rzeczywistością był ostoją.
W młodości ponoć trochę boksował i coś z boksu widać było w Jego kapłańskim życiu.
I krótka refleksja osobista - wpadł na chwilę na nasze wesele.
Szkoda tylko, że ostatni okres życia upłynął mu nieco w osamotnieniu. Zdziwiłem się będąc jak co roku na wakacjach w Sulechowie, że nie ma już na parafii siwego jak gołąbek kapłana, nie odprawiał Mszy Św. Okazało się, ze jest już na emeryturze. Jakby jednego dębu zabrakło w lesie. Nie sądziłem wówczas, że wkrótce już na zawsze.
Chwila modlitwy.
+
RiP
Henryk

_________________
hkulka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 8:26 pm    Temat postu: Tak było... Odpowiedz z cytatem

Wspomnienie o księdzu Edwardzie

7 września zmarł wieloletni gospodarz parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Sulechowie, ks. kanonik Edward Koper. Jego odejście, to odejście człowieka-legendy, duchowego przywódcy wielu środowisk od wielu dziesięcioleci. Ks. Edward był nie tylko dobrym gospodarzem tych parafii, w których pełnił służbę. Był przede wszystkim tym, który w trudnych czasach dodawał otuchy strapionym, chorym czy prześladowanym. Głosząc prawdę, sam był prześladowany, lecz odważna i prawdomówna ewangelizacja, jak trudne nie byłyby czasy, była zawsze obecna w jego działalności. Zawsze mówił prawdę - czy to kiedyś, czy dzisiaj - i zawsze gotów był ponosić tego konsekwencje.

Wiadomość o nagłej śmierci ks. Edwarda była bolesnym ciosem dla tych, którzy wzrastali w jego duszpasterstwie, dla tych, którzy w latach osiemdziesiątych mogli zmagać się o prawdę w życiu społecznym tylko dlatego, że mieli wzór do naśladowania oraz świadectwo, które dodawało im odwagi. Organizując msze święte za Ojczyznę, pielgrzymki ludzi pracy do Częstochowy, skupiał wokół siebie ludzi, młodych i starszych, którzy dzięki niemu stanowili duchową jedność i w jego obecności czuli się silni. Potrzebni i rozumiani czuli się ludzie z rozmaitych wspólnot, takich jak Caritas czy inne grupy wspierające potrzebujących.

W trakcie uroczystości Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w czerwcu br. ks. Edward powiedział, że jeszcze nigdy nie uczestniczył w tak wspaniałym wydarzeniu, po czym dodał: "I już nie będę uczestniczył". Wśród wiernych milcząca zaduma. Czyżby czuł, że owe uczestnictwo w wyniesieniu Chrystusa na tron w Sulechowie, to zwieńczenie jego kapłańskiego życia? Ksiądz Edward nie będzie już uczestniczył w uroczystościach, lecz będzie obcować z Chrystusem, któremu sam postawił tron. Lokalna społeczność nie byłaby do tego przygotowana, gdyby nie jego wieloletnia praca duszpasterska.

Nie tak dawno ks. Edward obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia kapłaństwa, co prawie zbiegło się w czasie z ćwierćwieczem parafii, którą od początku prowadził. Swojej posłudze poświęcił bardzo dużo energii i zdrowia. Od sierpnia tego roku przeszedł na emeryturę, mając nadzieję na zasłużony odpoczynek. Okazuje się, że energii na pracę duszpasterską poświęcił tak wiele, iż na odpoczynek już jej nie starczyło. Pracował dla Pana do końca.

Księże Edwardzie, odpoczywaj u boku Pana!

Marek Kuczyński


Źródło: "Biuletyn Parafialny" parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie, nr 1 - wrzesień 2007, s. 2.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 12:11 pm    Temat postu: RMS Odpowiedz z cytatem

Zbliża się kolejna rocznica powstania Ruchu Młodzieży Solidarnej.

Myślę, że warto przypomnieć kilka informacji o tej organizacji.
Jednocześnie zachęcam osoby, które uczestniczyły w działalności RMS-u oraz inne osoby (posiadające wiedzę o RMS), aby podzieliły się swoimi wspomnieniami.
Jeżeli ktoś posiada zdjęcia lub inne dokumenty, to proszę o zamieszczenie ich tutaj, bo warto upowszechniać historię ludzi, którzy działali z pełnym poświęceniem dla dobra innych.

Serdecznie pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 12:24 pm    Temat postu: Ruch Młodzieży Solidarnej Odpowiedz z cytatem

Ruch Młodzieży Solidarnej

11 listopada. To wyjątkowy dzień, w którym za przyczyną Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, szczególnego znaczenia nabierają słowa: WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ. To cel, który dla wielu Polaków był marzeniem, za który często na „Ołtarzu Ojczyzny” oddawali swoje życie. Grupa młodzieży z Sulechowa także pragnęła dla Polski wolności i niepodległości, lecz w latach osiemdziesiątych coś jeszcze było ważne, co jednoczyło wielu Polaków - była to SOLIDARNOŚĆ. Dlatego 10 listopada 1986 roku, dla Polski wolnej, niepodległej i solidarnej, młodzi ludzie w Sulechowie utworzyli niezależną organizację: RUCH MŁODZIEŻY SOLIDARNEJ.

A zaczęło się wszystko kilka lat wcześniej - w 1978 roku, od wyboru Polaka na Papieża i od słów Jana Pawła II, które kierował do Polaków. Później był Sierpień 1980 roku i powstała „Solidarność”. Był to ruch społeczny, który dał społeczeństwu nadzieję na lepsze życie w wolności, niepodległości i sprawiedliwości. Rozpoczęły się wydarzenia, które zmieniły Polskę i inne państwa. Niestety... 13 grudnia 1981 r. generał Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny w Polsce i próbował odebrać społeczeństwu tę nadzieję. Władze państwowe i partyjne PZPR rządziły przy użyciu ZOMO, milicji i wojska oraz różnych metod represji stosowanych przez polityczną Służbę Bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w latach 1981-1989, z przyczyn politycznych, z rąk pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) i tzw. „nieznanych sprawców”, zginęło ponad 100 osób. Za poglądy, tysiące Polaków było internowanych, aresztowanych i zamkniętych w więzieniach nawet na kilka lat. Wielu straciło zdrowie, pracę, byli wyrzucani ze szkoły i uczelni. Komunistyczne władze, tłumiły niezależną działalność i inicjatywy społeczne przy użyciu brutalnych środków represji. Miałem wtedy 18 lat.

W Sulechowie, podobnie jak w wielu miastach Polski, znaczna część mieszkańców nie zgadzała się na komunistyczne metody rządzenia i tworzyła niezależne społeczeństwo. Młodzież z Sulechowa aktywnie uczestniczyła w akcjach protestacyjnych, manifestacjach i innych formach protestu. Prowadziła kolportaż wydawnictw niezależnych (gazetki, książki, kasety magnetofonowe, znaczki, itp.) podziemnych struktur „S” i innych organizacji. Organizowała comiesięczne patriotyczne Msze za Ojczyznę.

10 listopada 1986 roku, w prywatnym mieszkaniu na ulicy Okrężnej 30A w Sulechowie utworzyliśmy Ruch Młodzieży Solidarnej. W tym samym roku wydaliśmy „Śpiewnik Ojczysty”, a 28 października 1987 r. pierwszy numer własnego Biuletynu Informacyjnego pt. „RMS”, który od 1989 r. ukazywał się jako pismo Ruchu Młodzieży Solidarnej „RMS”. Wydaliśmy także „Gazetkę Pielgrzymkową RMS” oraz apele, komunikaty, oświadczenia i petycje. Prowadziliśmy bibliotekę publikacji niezależnych. Informacje o sulechowskiej organizacji RMS, ukazywały się także w różnych pismach, takich jak: „Szaniec” w Gorzowie Wlkp., „Liczą się czyny” we Wrocławiu, „Korek” w Międzyrzeczu i w innych. Współpracowaliśmy ze środowiskami niezależnymi z Poznania, Gorzowa Wlkp. i Wrocławia oraz z Warszawy i Międzyrzecza.

Po wyborach czerwcowych do Sejmu i Senatu w przełomowym 1989 r., wygranych przez kandydatów popieranych przez Ruch Młodzieży Solidarnej, organizacja rozszerzyła formy działania. Jako jedna z niewielu niezależnych organizacji młodzieżowych rozwijaliśmy swoją działalność na terenie Polski i za granicą. Od 1989 roku uczestniczyliśmy w tworzeniu i organizowaniu Porozumienia Niezależnych Organizacji Młodzieżowych (PNOM) oraz Polskiej Rady Młodzieży (PRM) w Gdańsku i Warszawie. Nawiązaliśmy nowe kontakty z organizacjami i instytucjami w kraju i za granicą. Uczestniczyliśmy w konferencjach, m.in. w Warszawie, Krakowie i w Bonn. Głównym celem działania było umożliwienie studentom, młodzieży szkolnej i pracującej uczestniczenia w różnych formach nauki języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego oraz nawiązania kontaktów z rówieśnikami. Odbywały się spotkania młodzieżowe, kolonie, obozy, seminaria, konferencje międzynarodowe i kursy językowe. Z różnych form nauki i wypoczynku w Polsce i za granicą skorzystało wiele osób.

W połowie lat dziewięćdziesiątych uczestnicy Stowarzyszenia Ruch Młodzieży Solidarnej rozwijali swoją działalność i tworzyli inne organizacje niezależne. W Sulechowie zorganizowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) i połączono obie organizacje przyjmując szyld KSM. Ostatecznie w 1998 roku Stowarzyszenie Ruch Młodzieży Solidarnej zakończyło swoją działalność. W czasie istnienia tej organizacji, w latach 1986-1998, wiele osób przyczyniło się do rozwijania jej działalności, m.in.: Bogusław Malicki (przewodniczący), Marek Kuczyński, Zygmunt Zamroziewicz, Adam Kieryło, Piotr Merda, Bogdan Siemaszko, Irena Kuczyńska, Przemysław Mikołajczyk, Arkadiusz Chudyka, Arletta Stein i Gustaw Nowakowski.

Ruch Młodzieży Solidarnej to organizacja, która włożyła swój wkład w budowanie wolnej i niepodległej Polski oraz kształtowanie niezależnych osobowości i społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie wielu członków RMS-u aktywnie uczestniczy w różnych formach życia społecznego, działając np. w Stowarzyszeniu Praworządny Sulechów.

Bogusław Malicki

Źródło: „Gazeta Sulechowska” nr 12 (30) z 17 grudnia 2004, s. 12.


Ostatnio zmieniony przez Bartek dnia Sob Kwi 23, 2011 8:06 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Czw Maj 01, 2008 10:53 pm    Temat postu: Wystawa o stanie wojennym Odpowiedz z cytatem

"STAN WOJENNY W POLSCE 13 XII 1981 - 22 VII 1983"
Fotografie z wystawy o stanie wojennym, która była eksponowana od 12 XII 2007
do 12 I 2008 r. w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.



Widoczne są materiały archiwalne dotyczące mieszkańców Sulechowa, w tym gazetki
Ruchu Młodzieży Solidarnej, koperta z napisem "Ocenzurowano" i zdjęcie symbolicznego grobu ks. Jerzego Popiełuszki wykonanego przez młodzież i umieszczonego potajemnie w nocy na sulechowskim cmentarzu.



Symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki na cmentarzu w Sulechowie. Grób przygotowała
grupa uczestników Ruchu Młodzieży Solidarnej, m.in. Bogusław Malicki, Marek Kuczyński, Arkadiusz Chudyka. 19 października 1987 r.


Arrow Więcej informacji o wystawie znajdziesz na stronie
http://www.prawosul.pl/index.php?id=informacje
Arrow Zobacz wszystkie zdjęcia z wystawy
http://www.prawosul.pl/index.php?id=galeria&gal=grafika/foto/2008/01-12

Źródło: Strona internetowa stowarzyszenia Praworządny Sulechów
http://www.prawosul.pl/index.php
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Sob Kwi 23, 2011 8:18 pm    Temat postu: Rondo im. Ks. Edwarda Kopra w Sulechowie. Odpowiedz z cytatem

Jest rondo im. Ks. Edwarda Kopra w Sulechowie

Rada Miejska w Sulechowie na posiedzeniu 15 marca przyjęła większością głosów nazwę nowego ronda. W ten sposób uczczono pamięć wieloletniego proboszcza - napisał Krzysztof Król w tekście pt. „Kapłańskie rondo. Pamięci ks. Edwarda Kopra” opublikowanym w Gościu Niedzielnym.

Stronę z tym tekstem załączam poniżej i zachęcam do przeczytania.


Kapłańskie rondo, autor Krzysztof Król - Gość Niedzielny nr 12 z 27 marca 2011 r., s. VI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartek
Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 7

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 6:57 pm    Temat postu: Historia parafii. Odpowiedz z cytatem

Historia parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie, w której proboszczem był ks. EDWARD KOPER.

W XVI w. teren obecnego Kościoła parafialnego należał do pietystów (pietyzm to odłam luteranizmu ). Znajdował się tutaj ich cmentarz wraz z szopą cmentarną, która pełniła funkcję kaplicy i w niej to spotykali się początkowo sulechowscy wyznawcy pietyzmu. Po pewnym czasie została ona zburzona, a na jej miejsce wybudowano zbór. Jego poświecenie odbyło się 1710 roku, nadano mu wtedy tytuł tzw. Nowego Kościoła. Zbór ten został zburzony w roku 1897, gdyż istniało niebezpieczeństwo zawalenia, a na jego miejsce wybudowano murowany kościół protestancki. Stało się to w 1905 r.

Z kolei po II wojnie światowej świątynia przez ponad trzydzieści lat pełniła funkcję kościoła filialnego sulechowskiej fary. 28 lipca 1980r. dekretem ks. bp. Wilhelma Pluty powstała nowa parafia p.w. Św. Stanisława Kostki. W tym też dniu obowiązki jej administratora objął ks. proboszcz Edward Koper. Rozpoczął się okres prac remontowych w kościele oraz na terenie do niego należącym. Powstał nowy dom parafialny. Już dwa lata po powołaniu parafii odbywały się w niej Misje Święte, na pamiątkę których koło świątyni postawiono Krzyż Misyjny.

Parafia zatętniła życiem. W roku 1989 odbyła się peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej po domach wiernych. Trzy lata po tym wydarzeniu, w nocy z 6 na 7 czerwca odbyło się Nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W 1993 r. pojawiły się w kościele trzy witraże przedstawiające: Matkę Bożą Rokitniańską, Baranka i Św. Stanisława Kostkę. 6 czerwca 1996 r. do parafii przybyła „Matka Boża w Fatimskim Znaku”. W 1999 r. miały miejsce trzy ważne wydarzenia: pierwsze to zakup nowych organów, drugie to Misje Święte, przygotowujące do Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa, pamiątką po nich jest nowy Krzyż Misyjny, który stoi koło plebani, trzecie to powstanie Duszpasterstwa Akademickiego .

18 października 2000 roku ks. Edward Koper został Kanonikiem parafii.
5 sierpnia 2007 roku dekretem biskupa diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej nowym proboszczem parafii p.w. Św. Stanisława Kostki zostaje ks. Henryk Wojnar, pełni tę funkcje do dziś.

7 września 2007 r. odszedł do Pana pierwszy proboszcz naszej parafii, ks. Edward Koper, którego hart ducha, odwaga i wiara w ludzi tchnęły życie w mury świątyni.


Źródło: Strona internetowa parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie.
http://kostka-sulechow.ovh.org/?site=5
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum