Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obywatel

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LINKI stron w necie, do których warto zaglądać
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 4:35 pm    Temat postu: Obywatel Odpowiedz z cytatem

Obywatel
http://www.obywatel.org.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 11:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

„Obywatel” – czasopismo społeczno-polityczne, założone w roku 2000 przez osoby zaangażowane w różne działania społeczne (m.in. antyglobalizm, ekologia) oraz przez publicystów krytycznie nastawionych do istniejącej rzeczywistości. Jego założeniu przyświecała idea stworzenia pisma, które będzie przekraczało jałowy podział na lewicę i prawicę oraz bez obaw podejmie tematy „źle widziane” w gazetach obu tych opcji i ogólnie w mediach mainstreamu polityczno-kulturowego. Chcieliśmy stworzyć trybunę dla poglądów ciekawych i odważnych, dla autorów, którzy nie boją się myśleć samodzielnie i „pod prąd”. Naszym zamiarem było, aby „Obywatel” stał się miejscem, gdzie może się toczyć autentyczna debata o istotnych problemach społecznych – debata, w której podstawowe znaczenie ma jakość argumentów i świeżość myślenia, nie zaś ideologiczne podziały i etykietki. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym spotykają się ludzie mający określone poglądy i nie wyrzekający się ich, lecz potrafiący wysłuchać innych i dyskutować z nimi. Tytuł pisma miał odzwierciedlać, iż naszym celem jest troska o dobro wspólne, nie zaś promocja partykularnych interesów którejś z grup czy opcji politycznych (pomysłodawcą nazwy pisma jest Olaf Swolkień - jeden z założycieli "Obywatela", przez kilka lat członek redakcji, a dziś jej stały współpracownik). Takie założenia mieliśmy w roku 2000, gdy zakładaliśmy pismo – tu możesz przeczytać wstęp do pierwszego numeru

„Obywatel” przez pierwsze dwa lata ukazywał się jako kwartalnik, systematycznie zwiększając zasięg, nakład i krąg odbiorców. Od początku roku 2003 gazeta ukazuje się jako dwumiesięcznik – kolejne numery wychodzą w połowie stycznia, połowie marca, połowie maja, połowie lipca, połowie września i połowie listopada.

Na łamach pisma poruszaliśmy wiele tematów, które rzadko lub w ogóle nie pojawiają się w innych mediach. Prezentowaliśmy wyczerpujące analizy wielu tzw. trudnych tematów, przedstawialiśmy alternatywne rozwiązania, nasze łamy służyły do licznych dyskusji. W „Obywatelu” gościło wielu spośród najciekawszych polskich analityków rzeczywistości, jako jedyni lub nieliczni w kraju prezentowaliśmy też opinie czołowych myślicieli z kręgów tzw. antyglobalizmu, ekonomii alternatywnej i myśli ekologicznej. Nie baliśmy się przekraczać utartych podziałów i schematów myślowych – przez naszych krytyków byliśmy więc w tym samym okresie, w zależności od ich opcji politycznej, nazywani a to „lewakami”, a to „faszystami”, jedni zarzucali nam wywrotowość, inni konformizm. Tu możesz poznać zawartość kolejnych numerów naszego pisma (całe teksty lub ich fragmenty)

„Obywatel” to nie tylko gazeta. Prowadzimy także liczne inne działania i projekty – tu możesz poznać je szczegółowo. Oprócz stałych, cyklicznych inicjatyw, angażujemy się w liczne działania doraźne – wspieraliśmy inicjatywę na rzecz uchwalenia ustawy ograniczającej ekspansję hipermarketów, braliśmy udział w inicjatywach na rzecz ochrony przyrody w Polsce, staramy się powstrzymać niszczenie transportu publicznego (kolej, komunikacja miejska) w imię rozwoju szkodliwej motoryzacji indywidualnej, wspomagamy różnorakie działania i protesty obywatelskie, organizowaliśmy niezależne obchody 25-lecia powstania „Solidarności” (możesz o tym przeczytać tu).

Warto podkreślić, że znakomita większość działań „Obywatela” jest realizowana społecznie, dzięki darmowej pracy wielu osób – pomagało nam na różne sposoby mnóstwo ludzi, którzy za swoją pracę nie wzięli ani grosza, lecz poświęcali tym działaniom wiele czasu, wysiłku, energii, a nawet ponosili ich koszty finansowe. Współpracują z nami ci, którzy pragną działać na rzecz dobra wspólnego – nie znajdziesz tu miłośników kariery, pieniędzy i sławy. Jeśli chcesz zostać jedną z osób wspierających „Obywatela”, zobacz jak możesz to zrobić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LINKI stron w necie, do których warto zaglądać Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum