Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instytut Pamięci Narodowej uzupełnia katalogi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 8:50 pm    Temat postu: Instytut Pamięci Narodowej uzupełnia katalogi Odpowiedz z cytatem

Katalog osób rozpracowywanych (Art. 52a p 7 ustawy o IPN)
1. http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showCatalogPage.do?idx=M&katalogId=4&pageNo=1&
2. Katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL (Art. 52a p 8 ustawy o IPN) http://katalog.bip.ipn.gov.pl/main.do?katalogId=1&pageNo=1&

3. http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/305/5622/

Instytut Pamięci Narodowej uzupełnia katalogi

W związku z art. 22 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2006 r., nr 218, poz. 1592 z późn. zm.) Biuro Lustracyjne IPN umieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej (katalog.bip.ipn.gov.pl) informacje o osobach pełniących funkcje publiczne wymienione w punktach:

3) posłów do Parlamentu Europejskiego;
8b) Rzecznika Praw Dziecka;
8c) Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych;
9) Prezesa Najwyższej Izby Kontroli i wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli;
10) Prezesa i wiceprezesów Prokuratorii Generalnej;
11) Prezesa Narodowego Banku Polskiego i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego;
11a) członków Rady Polityki Pieniężnej;
13) członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
16) Szefa Kancelarii Prezydenta, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Sejmu i Szefa Kancelarii Senatu;
17) sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z artykułu 52a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna publikację katalogów (katalog.bip.ipn.gov.pl):
pracowników, funkcjonariuszy i żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa – punkt 6;
osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że były pracownikami, funkcjonariuszami i żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa – punkt 7. Na stronie internetowej IPN katalog ten nazywany jest „Katalogiem osób rozpracowywanych”;
osób, które zajmowały kierownicze stanowiska w byłej Polskiej Partii Robotniczej i byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym i Stronnictwie Demokratycznym, a także były członkami Rady Ministrów państwa komunistycznego do dnia 23 sierpnia 1989 r. lub były w tym okresie kierownikami centralnych organów administracji państwowej – punkt 8. Na stronie internetowej katalog ten nazywany jest „Katalogiem kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL”.
Ponadto art. 22 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. O ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2006 r., nr 218, poz. 1592 z późn. zm.) zobowiązał Biuro Lustracyjne do umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o osobach pełniących niektóre - wymienione w punktach 1-17 oraz 20 ustępu 1 w art. 22 - funkcje we władzach państwowych i samorządowych Rzeczpospolitej Polskiej.

Art. 52b ust. 1 w/w ustawy określa w ośmiu punktach, jakie informacje powinny znaleźć się w poszczególnych katalogach.

Bardzo ważne! Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie


4. PRZEGLĄD MEDIÓW - 16 listopada 2007 r. http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/18/6163/PRZEGLAD_MEDIOW__16_listopada_2007_r.html

KRÓTKO:
„Prof. Władysław Mącior oświadczył w czwartek, że rezygnuje z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości, ponieważ nowym szefem tego resortu ma zostać Zbigniew Ćwiąkalski. »W związku z tym, że nowym ministrem sprawiedliwości zostać ma dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski, w dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W czasie wielu lat pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim miałem okazję dobrze poznać cechy charakteru Pana Ćwiąkalskiego. Ich typowym przejawem było gołosłowne pomówienie mnie, kilka miesięcy temu, o zażyłe kontakty z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa, bez podania jakichkolwiek dowodów« (…).»Kiedy Instytut Pamięci Narodowej udostępnił materiały zgromadzone na temat mojej osoby i każdy mógł się przekonać o absurdalności zarzutów, Pan Ćwiąkalski nie zdobył się choćby na słowo +przepraszam+. Z osobą tego pokroju żadnej współpracy sobie nie wyobrażam« - oświadczył emerytowany profesor UJ”. PAP, 15.11.2007 r., Gazeta Wyborcza, Dziennik, Trybuna, 16.11.2007 r.
„Trzech wsławionych w walce z komunistami w Polsce po 1945 r. »żołnierzy wyklętych« otrzymało pośmiertnie najwyższe odznaczenia państwowe. Kazimierz Kamieński »Huzar«, Władysław Łukasiuk »Młot« i Zygmunt Szendzielarz »Łupaszka« zostali odznaczeni przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski”. Nasz Dziennik, 16.11.2007 r.
„Biskup łomżyński Stanisław Stefanek zaprzeczył w czwartek prasowym sugestiom, jakoby w przeszłości był współpracownikiem SB. W wydanym oświadczeniu zapowiedział kroki prawne wobec autorów publikacji na ten temat. "Ksiądz biskup zaprzeczając wszelkim insynuacjom o rzekomych kontaktach ze Służbą Bezpieczeństwa, wskazał na niedopuszczalną metodę stosowaną przez dziennikarza, stawiania twierdzeń tam, gdzie są jedynie znaki zapytania" - głosi oświadczenie dla mediów, przedstawione przez rzecznika kurii łomżyńskiej ks. Jarosława Hrynaszkiewicza. (…) Historycy są ostrożni w ocenach. Krzysztof Sychowicz z oddziału IPN w Białymstoku powiedział w czwartek, że materiał jest zbyt ubogi, by można było na tej podstawie stwierdzić jednoznacznie, czy miała miejsce współpraca”. PAP, 15.11.2007 r.
„W Barucie, na Opolszczyźnie, rozpoczynają się dziś poszukiwania szczątków żołnierzy NSZ zabitych i skrycie pochowanych przez UB. Zgrupowanie pod dowództwem Henryka Flame "Bartka", było największą formacją NSZ na Podbeskidziu, wiosną 1946 r. liczyła ponad trzystu członków oraz kilkuset informatorów. Narodowe Siły Zbrojne nie dopuszczały żadnego kompromisu z nową władzą w Polsce. Oddział "Bartka" słynął z ataków na posterunki oraz funkcjonariuszy MO i UB, których rozstrzeliwano albo bito i chłostano. Jak twierdzi dr Tomasz Kurpierz z IPN w Katowicach, do likwidacji zgrupowania przyczynił się Henryk Wendrowski, b. żołnierz AK, od 1944 r. agent bezpieki (dosłużył się potem pułkownika w wywiadzie SB, a nawet był ambasadorem w Kopenhadze w latach 1968-73, zmarł w 1997 r. Gazeta Wyborcza, 16.11.2007 r.
„IPN sprawdza czy w ustronnym miejscu nad Bugiem znajduje się mogiła legendarnego dowódcy antykomunistycznego oddziału Edwarda Taraszkiewicza »Żelaznego«. (…) O wyjaśnienie sprawy włodawski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zwrócił się do IPN. Agata Fijuth, rzeczniczka lubelskiego IPN przyznaje, że pion śledczy Instytutu zajął się sprawą. - Prokuratorzy ocenią na ile wiarygodne są informacje o pochówku »Żelaznego«, wówczas podejmą decyzję o ewentualnej ekshumacji”. Gazeta Wyborcza – Lublin, 15.11.2007 r.
„Propagowany przez władzę na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku ruch współzawodnictwa pracy przyczynił się wówczas m.in. do rzeczywistego obniżenia wydajności polskich robotników, a także wykształcenia trwałych negatywnych wobec pracy postaw wśród pracowników, czego skutki można obserwować w Polsce i innych krajach byłego bloku komunistycznego do dzisiaj. Takie wnioski przedstawiali w czwartek w Katowicach naukowcy uczestniczący w zorganizowanej przez miejscowy oddział IPN konferencji poświęconej współzawodnictwu pracy w PRL. Tego dnia na wydziale prawa Uniwersytetu Śląskiego otwarto też wystawę materiałów przedstawiających historię tego zjawiska, jego kontekst społeczny, a także najważniejsze postaci”. PAP, 15.11.2007 r.
„W krakowskim parku Jordana odsłonięto i poświęcono wczoraj pierwszy i jedyny w naszym kraju pomnik gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - bohatera konspiracji wojennej, zamordowanego w 1953 r. przez komunistów. W tej wspaniałej oprawie narodowego Święta Niepodległości nasza pamięć, myśli i serce kieruje się ku wielkiemu synowi polskiej ziemi - gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi. Generał "Nil" zasługuje, aby jego popiersie znalazło się tu, w panteonie najwybitniejszych Polaków - powiedział w czasie poświęcania pomnika o. Jerzy Pająk, kapelan AK. - Zasługuje jako człowiek o nieposzlakowanej reputacji, ojciec i mąż kochającej się rodziny, uzdolniony żołnierz, świetny oficer, wspaniały dowódca i organizator. Wreszcie jako osoba odznaczająca się odwagą, stałością, odpornością, niezłomnością, gorącym umiłowaniem Ojczyzny, Boga i człowieka - dodał ojciec Pająk”. Nasz Dziennik, 16.11.2007 r.
„Nie może być tak, że w IPN pracują ludzie współpracujący z SB – twierdzi Krzysztof Wasilewski z klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych. Taki zarzut stawia prokuratorowi Jerzemu K. Z białostockiego IPN. Twierdzi, że Jerzy K., w 1982 r. asesor, wezwał esbeków na rozmowę, podczas której Wasilewski zamierzał się ujawnić. „Zaczęli mnie regularnie przesłuchiwać, choć podczas ujawniania się miał być tylko prokurator. Nie wiem, czy K. ich wezwał czy nie, ale na pewno wszyscy widzieli, jak czekam na przesłuchanie. Ubecy wyzywali mnie, grozili, a K. milczał. Zareagował dopiero wtedy, gdy trzeci raz powiedziałem, że przyszedłem się ujawnić i to, co robią jest niezgodne z prawem. Powiedział „Panowie, tak nie można”. Gazeta Wyborcza, 14-15.07.2007 r.
W „Dzienniku Zachodnim” ukazał się artykuł „Trzy rodziny Sprawiedliwych”. Potomkom trzech rodzin, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów, wczoraj przyznano medale „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Instytut Yad Vashem uhonorował w ten sposób Mariannę i Piotra Zmarzłych, Romanę Iżycką – Fedorską oraz Janinę i Tadeusza Górskich. W imieniu nieżyjących już bohaterów, którzy z narażeniem życia ratowali swoich żydowskich sąsiadów, wyróżnienia odebrali ich dzieci i wnuki. Uroczystość miała miejsce w sosnowieckim Pałacu Schoena”. Dziennik Zachodni, 16.11.2007 r.
„Śląski Katyń ukryty w lesie”. Taki artykuł zamieszczono w „Dzienniku Zachodnim”. Sprawa dotyczy zbrodni popełnionej przez UB i NKWD we wrześniu 1946 r. na żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego. Postępowanie w tej sprawie prowadzą prokuratorzy z katowickiego oddziału IPN. Niestety do tej pory nie udało się odnaleźć nawet ciał pomordowanych. Dziennik Zachodni, 16.11.2007 r.

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 19 listopada 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum