Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prezydent zdumiony ukłonem Tuska wobec Rosji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Lis 28, 2007 7:20 am    Temat postu: Prezydent zdumiony ukłonem Tuska wobec Rosji Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/72282.html

Prezydent zdumiony ukłonem Tuska wobec Rosji
Wojciech Lorenz 27-11-2007, ostatnia aktualizacja 28-11-2007 04:29

Premier ogłosił, że nie będziemy blokować negocjacji Rosji z OECD. Pałac Prezydencki o tej decyzji nie wiedział

– Przez ostatnich kilka miesięcy nasz rząd zgłaszał postulat, którego nie podzielały inne kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – red.). Uzależnialiśmy negocjacje z Rosją od jej członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) – mówi „Rz” wysoki rangą dyplomata. Ponieważ Rosja ma kłopoty z wejściem do WTO, rozmowy o jej członkostwie w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zostały w ten sposób zablokowane. Cierpiała nie tylko Rosja. Klub zrzeszający 30 najbardziej rozwiniętych gospodarek rynkowych świata zawarł niepisane porozumienie, że kolejne rozszerzenie odbędzie się grupowo. Stanowisko Polski uniemożliwiło więc także podjęcie negocjacji Estonii, Słowenii, Izraelowi i Chile.

Wczoraj premier Donald Tusk ujawnił, że odstępujemy od blokowania podjęcia negocjacji przez Rosję. Stwierdził, że jego decyzja to pierwszy krok w stronę ocieplenia wzajemnych relacji polsko-rosyjskich. – Jeśli decyzję polskiego rządu otrzyma teraz rada ambasadorów OECD, to możliwe będzie przyjęcie mapy drogowej dla dalszego rozszerzenia. Dopiero potem zaczną się negocjacje. Cały proces rozszerzenia może potrwać kilka lat – mówi „Rz” polski ambasador przy OECD Jan Woroniecki.

Czy Moskwa zniesie embargo na polską żywność? – Myślę, że w kwestii embarga na polskie mięso stanowisko rosyjskiego rządu stanie się bardziej elastyczne. Problem nie zostanie jednak rozwiązany natychmiast, bo byłoby to wyraźnym potwierdzeniem, że leżał w płaszczyźnie politycznej, a nie gospodarczej – mówi Fiodor Łukianow, redaktor naczelny czasopisma „Rosja w Globalnej Polityce”.

Polskie władze nie oczekują natychmiastowej reakcji. – Polityka zagraniczna to sztuka gestów, które się kieruje do partnera, niekoniecznie oczekując na rewanż. Polska doszła do wniosku, że blokowanie negocjacji z Rosją nie ma uzasadnienia, bo OECD wymusza wyższe standardy gospodarcze, handlowe, ale także polityczne. I w naszym interesie jest, aby Federacja Rosyjska była w grupie państw, które się takimi standardami kierują – mówi wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf.

– Słowa premiera zaprzeczają zapowiedziom, że najważniejsze decyzje w polityce zagranicznej będą konsultowane z panem prezydentem i opozycją – komentuje były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal. – To decyzja bez podstaw ekonomicznych, bo Rosja wciąż stosuje bariery handlowe. Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że oświadczenie Tuska przyjęła z „najwyższym zdumieniem”.

– Pan prezydent nie był o tym informowany – mówi „Rz” Michał Kamiński, prezydencki minister. – To świadczy o coraz bardziej konfrontacyjnym kursie rządu wobec Pałacu Prezydenckiego.
Źródło : PAP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Sro Lis 28, 2007 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To pewnie zdumiało nie tylko Prezydenta.... mnie zszokowało. Myśląc logicznie, mamy tu do czynienia z Niemieckim lobby w Polsce. Przecież właśnie Niemcom zależało najbardziej, by skłonić Polskę do uchylenia blokady. I stało się. Takie kapitulanctwo wobec wschodniego sąsiada doda mu tylko skrzydeł i pewności do dalszych działań i żądań wobec nas. Historia uczy, że dasz rosyjskiemu niedźwiedziowi palec, a zeżre nie tylko rękę, a całego ofiarodawcę. Bezwarunkowa kapitulacja. Pięknie się rozpoczyna dyplomatyczna "ofensywa" Tuska. A przecież pani Fotyga była takim złym dyplomatą...... Jeśli nie będziemy się cenić i bronić nadrzędnych interesów naszej ojczyzny, wkrótce przestaniemy być w pełni niepodlegli. Czyżby rzeczywista globalna wioska (znaczy zupełne peryferia?)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witja napisał:
Wczoraj premier Donald Tusk ujawnił, że odstępujemy od blokowania podjęcia negocjacji przez Rosję. Stwierdził, że jego decyzja to pierwszy krok w stronę ocieplenia wzajemnych relacji polsko-rosyjskich. – Jeśli decyzję polskiego rządu otrzyma teraz rada ambasadorów OECD, to możliwe będzie przyjęcie mapy drogowej dla dalszego rozszerzenia. Dopiero potem zaczną się negocjacje. Cały proces rozszerzenia może potrwać kilka lat – mówi „Rz” polski ambasador przy OECD Jan Woroniecki.






W poszukiwaniu poklasku i sukcesu za wszelką cenę, Tusk i jego rząd podjęli decyzję najgorszą z możliwych. Wysłali wyraźny sygnał, o braku wewnętrznego porozumienia najważniejszych sił politycznych, w kwestii prowadzenia polityki zagranicznej,w tej materii brak kontynuacji nie jest też dobrym z naszego punktu widzenia sygnałem który wysyłamy na zewnątrz. Jest sprawą oczywistą i wszyscy uczestnicy sceny politycznej o tym wiedzą, że rosyjskie embargo na polskie mięso było podyktowane względami politycznymi, choć były również drobne jak się okazało nieprawidłowości dotyczące tej kwestii zawinione przez naszą stronę, to jednak motyw polityczny był tutaj wiodący. Rosjanie nie mogą dotąd pogodzić się z utratą wpływów w Polsce, z tym że nasz kraj udało się w wyniku sprzyjających okoliczności wyrwać z orbity bezpośrednich wpływów Moskwy. Mieliśmy dotąd w tym sporze dosyć mocny argument w postaci możliwości blokowania blokowania rozpoczęcia rozmów jak i samego przystąpienia Rosji do organizacji OECD na którym to przystąpieniu Rosji bardzo zależy. Teraz na własne życzenie pozbywamy się możliwości nacisku na podjęcie rzeczowych rozmów i korzystnych dla nas decyzji, ocena tego faktu musi być jednoznaczna, tym bardziej że chodzi o tak specyficznego adwersarza jakim jest Rosja. Oni nie wyszli jeszcze z kompleksu utraty mocarstwowości i zadziałać tutaj mogą tylko silne i mocno stawiane argumenty. W życiu bywa tak że jedne nieprzemyślane ustępstwa rodzą drugie, ponieważ Rosjanie jako wytrawni gracze polityczni, z miejsca wyczują słabość tej ekipy i jej głód sukcesu za wszelką cenę, a tym samym brak motywacji do twardego stawiania spraw. Duża rolę jak się wydaje odgrywać tutaj będzie otoczenie Tuska i jego doradcy w sprawach zagranicznych, ponieważ sam Tusk co jest sprawą ogólnie znaną nie ma o prowadzeniu polityki zagranicznej zielonego pojęcia. Pierwsze symptomy w tej kwestii zdają się nie wróżyć dobrze, mam na myśli powrót starej gwardii, której skłonności i polityczne rodowody budzić powinny najwyższy niepokój. Stwierdzenia Tuska że w 24-godziny po wyborach znacząco poprawiły sie stosunki wzajemne z Rosją są tak idiotyczne że nie da się tego w jakikolwiek sensowny sposób skomentować. Chyba tylko tak że w ostatnich wyborach w Polsce zwyciężyła opcja pro-rosyjska polskiej sceny politycznej. Choć biorąc pod uwagę szeroko rozumiane zaplecze i patronów tej formacji rozumowanie takie nie jest tak do końca nieprawdziwe.








Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co próbuje wmawiać vce minister Schnepf oczywiście wspaniale współgra z jego standardami uprawiania polityki. Przecież to on został wywalony z ministerastwa za własną inicjatywę udziału Polski w budowie podmorskiej rury z Rosji do Niemiec.
Czy Polska ma faktycznie problem ze zbytem dobrego swojego mięsa? Jak Kreml woli byle co - niech je dowolną padlinę. Poza tym nie wiem dlaczego Tusk na naszych kolanach klęka przed Putinem. Może ma to po dziadku - przez Stalingrad.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum