Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN nie będzie ścigał sędziów stanu wojennego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 11:10 am    Temat postu: IPN nie będzie ścigał sędziów stanu wojennego Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/78493.html

IPN nie będzie ścigał sędziów stanu wojennego
Agata Łukaszewicz 21-12-2007, ostatnia aktualizacja 21-12-2007 08:53

Sędziowie orzekający w sprawie czynów popełnionych między 12 a 16 grudnia 1981 roku musieli stosować dekret o stanie wojennym.

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej będzie musiał więc umorzyć część śledztw. Taki jest efekt uchwały Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2007r (sygn akt I KZP 37/07), która zostanie wpisana do księgi zasad prawnych (będą ją musiały stosować wszystkie składy orzekające SN).

Sąd Najwyższy zajął się tą kwestią na wniosek prokuratora IPN w Katowicach. Ten w sprawie Zdzisława B., sędziego SN i kilku innych podobnych chciał postawić zarzuty sędziom i prokuratorom. Chodziło o tych, którzy na podstawie dekretu o stanie wojennym oskarżali, skazywali i przedłużali tymczasowe aresztowania wobec działaczy "Solidarności" za ich czyny popełnione przed 17 grudnia, kiedy dekret jeszcze nie obowiązywał.

Rzecz w tym, że dekret Rady Państwa PRL z 12 grudnia wydrukowano w Dzienniku Ustaw dopiero 17 grudnia 1981 r. i dopiero od tej daty można mówić o jego obowiązywaniu. Na Dzienniku Ustaw widniała jednak data 14 grudnia, z mocą wsteczną obowiązywania od 12 grudnia. Takie antydatowanie wyszło na jaw dopiero w 1991 r.

Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że sędziowie musieli stosować dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 r., dlatego że nie było wtedy mechanizmu oceny konstytucyjności ustaw, a Konstytucja PRL nie zawierała zakazu działania prawa wstecz.

Oznacza to, że IPN nie będzie mógł stawiać zarzutów sędziom za bezprawne – jego zdaniem – stosowanie tego dekretu. Postawienie im zarzutów wymaga bowiem uchylenia immunitetu – co po uchwale SN wpisanej do zbioru zasad prawnych będzie niemożliwe.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy uznał, że zbędne jest rozpatrywanie, czy sędziowie orzekający w sprawach o przestępstwa z dekretu o stanie wojennym wiedzieli o antydatowaniu Dziennika Ustaw, w którym ten dekret opublikowano.

IPN uważał, że nie jest oczywiste, iż sędziowie nie wiedzieli o antydatowaniu dekretu i mogli nie stosować artykułu o działaniu prawa wstecz.

Według pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Lecha Gardockiego, który przewodniczył posiedzeniu, nie można też mówić o obowiązku kontroli przez dany sąd konstytucyjności dekretu o stanie wojennym, bo PRL nie była – tak jak jest dzisiejsza Polska – demokratycznym państwem prawny.
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To moze by ich wsadzić za to, ze w ogóle kolaborowali z okupantem ale wtedy trzeba by zbudować całą aglomeracje więzienną.
Nieźle Sąd Najwyższy!!!!!

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Czw Gru 27, 2007 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Państwo prawa.......to spuścizna Magdalenki! III RP to kontynuacja PRL. Nigdy z PRL - strefą okupacyjną sowiecką nie zerwano!!!! O cześć wam Panowie stolarze! Teraz tak trzeba spiewać. Troche pogłówkuję i wymyslę piosenkę może dostanę i nagrodę. Konkurs przecież ogłoszony
_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pią Gru 28, 2007 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten temat oraz zamieszczone na stronie opisy ostatnich dokonań min. Ćwiąkalskiego czy posła A.Czumy (jak widać PO leczy z przyzwoitości) dowodzą niezbicie, że tuskowska RP III bis dokonała zwrotu na drodze ku państwu prawa i zmierzamy teraz szybko w kierunku przeciwnym tj ku państwu bezprawia i mafii - coraz to z nor wychodzą poukrywane w nich dotąd głeboko szczury.
PS. Polecam http://www.prawica.net/node/9781
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 7:40 am    Temat postu: Pojawia się szansa na rozliczenie sędziów PRL Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,80693.html

"Pojawia się szansa na rozliczenie sędziów PRL
Marek Domagalski 03-01-2008, ostatnia aktualizacja 03-01-2008 03:07

Sąd uchylił immunitet sędzi, która w 1962 roku skazała na więzienie za listy do Radia Wolna Europa

Być może sprawa zakończy się pierwszym prawomocnym skazaniem sędziego za wyrok, jaki wydał w czasach PRL.

Zgodnie z ustawą o IPN przestępstwa sądowe zaliczane do tzw. zbrodni komunistycznych nie przedawniły się. Jednak aby pion śledczy IPN mógł winnych sędziów (zwykle już w stanie spoczynku) oskarżyć, musi najpierw uzyskać zgodę sądów dyscyplinarnych na uchylenie im immunitetu. Mimo że IPN prowadzi wiele takich postępowań

(...)

Sprawa sędzi Janiny K. może się więc okazać precedensowa. Jak wynika z uchwały Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, do której dotarł dziennikarz PAP, sąd ten przyjął, że Janina K. „co najmniej godziła się” na ograniczenie praw do obrony małżonków Sobieskich. Przekroczenie uprawnień polegało na niedoręczeniu im aktu oskarżenia i uniemożliwieniu obrony. W jednodniowym procesie Janina K. skazała ich na kary po trzy lata więzienia za wysłanie do RWE, organizacji charytatywnych i osób prywatnych na Zachodzie kilkunastu listów „zawierających fałszywe wiadomości o stosunkach ekonomiczno-społecznych panujących w kraju”. IPN chce postawić sędzi zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, za co grozi do trzech lat więzienia.

Wartość orzeczenia o uchyleniu immunitetu (nie jest prawomocne) polega na tym, że pozostaje ono w pewnej sprzeczności z niedawną uchwałą Sądu Najwyższego, która jest dla części sędziów wydających niesprawiedliwe, polityczne wyroki w PRL korzystna. SN stwierdził w niej, że sądy orzekające w sprawach o przestępstwa z dekretu o stanie wojennym musiały stosować jego działające wstecz przepisy. Przypomnijmy, że skazywano wtedy za strajki czy demonstracje odbywające się, zanim jeszcze dekret opublikowano.

Jak powiedział „Rz” prokurator Piotr Nalepa z katowickiego oddziału IPN, uchwała SN zablokowała 17 postępowań o uchylenie immunitetu sędziom z Górnego Śląska za jawnie niesprawiedliwe wyroki z okresu stanu wojennego. Uchwała Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, choć dotyczy innych lat PRL, daje nadzieję, że niektóre sądy mogą przyjmować inne stanowisko niż SN."
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum