Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rafał Dutkiewicz przew. Ruchu Obywatelskieo "Polska XXI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Wrz 27, 2008 8:36 pm    Temat postu: Rafał Dutkiewicz przew. Ruchu Obywatelskieo "Polska XXI Odpowiedz z cytatem

Rafał Dutkiewicz ( prezydent Wrocławia) przewodniczącym Ruchu Obywatelskiego " Polska XXI "
1. http://www.polskaxxi.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Deklaracja-Ruchu-Obywatelskiej-Polska-XXI
2. http://www.tvn24.pl/2162437,28377,0,0,1,wideo.html


Powołujemy Ruch Obywatelski Polska XXI. Naszym celem jest zmobilizowanie grup i środowisk do merytorycznej dyskusji, w której będziemy podejmować najważniejsze dla Polski zadania cywilizacyjne, jakie stawia przed nami współczesny świat.

I. Nasza obecność jako narodu w Europie, przyszłość młodego pokolenia, jakość życia Polaków w nadchodzących dziesięcioleciach zależą w znacznej mierze od tego, jakie będzie Polskie Państwo. Czy będziemy zdolni dzięki niemu panować nad własnym losem – unikać zagrożeń, utrzymać z trudem wywalczoną wolność i niepodległość oraz umocnić pozycję międzynarodową Polski.
Czy będziemy potrafili stworzyć naszym dzieciom i młodzieży takie warunki rozwoju, by ich pomysły, praca i kompetencje pozwoliły wygrywać w trudnej rywalizacji ekonomicznej i technologicznej. Czy budowany w Polsce ład cywilizacyjny będzie respektował niezbywalne prawa osoby ludzkiej i prawa rodziny, czy będzie stanowił zobowiązanie do godziwych warunków życia osób starszych i chorych.

II. Nowe państwo Polaków to zatem nie tylko wspólnota polityczna, nie tylko instytucje władzy, czy skomplikowana sieć administracji i usług publicznych – to Rzeczpospolita, czyli wspólne zadanie, wspólna sprawa wszystkich obywateli, przekazywana w łańcuchu pokoleń. Nowe państwo to przestrzeń cywilizacyjna wykorzystująca najnowsze zdobycze techniki i chroniąca trwały dorobek cywilizacji łacińskiej. To przestrzeń, w której wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie i świadomość wyjątkowej roli Kościoła w dziejach Polski łączy się z tradycjami wolności, tolerancji, pluralizmu i solidarności.

III. Budowa takiego państwa wymaga postaw obywatelskich na wszystkich szczeblach władzy publicznej, a także w tych instytucjach, które nie mając charakteru „władczego” wywierają przemożny wpływ na postawy Polaków – szkół, uniwersytetów, organizacji pozarządowych i środków przekazu. Idee dobrego państwa, ambitnej polityki, reform ustrojowych – nie mogą stać się własnością jednej partii, jednego polityka. Chcemy,
by poczucie odpowiedzialności za los tych idei było szerokie także tam, gdzie polityka partyjna nie powinna mieć miejsca, by inspirowało zawodową aktywność w tych sferach, gdzie szczególnie cenny jest obiektywizm, bezstronność, nastawienie na służbę prawdzie. Zasady te nie stoją w sprzeczności z postawą troski o państwo, choć w istotny sposób regulują formy jej wyrażania.

IV. Polityka jest sztuką rozpoznawania i roztropnego realizowania dobra publicznego. Jest sztuką obywatelskiego zaangażowania – bez ideologicznego zacietrzewienia, bez indywidualnego lub grupowego egoizmu, bez realizowania celów doraźnych kosztem długofalowego dobra wspólnoty. Chcemy, by nasz ruch stał się szkołą takiej polityki, by popularyzował przykłady dobrego kierowania sprawami lokalnymi, dobrej polityki rządowej czy pracy parlamentarnej. Naszym zamiarem jest, aby stał się on szkołą korzystania z doświadczeń innych krajów, a także innych sfer życia publicznego. Szczególną rolę przywiązujemy do stworzenia takich mechanizmów uczestnictwa młodego pokolenia w życiu publicznym, które uchronią je przed demoralizującym wpływem partyjniactwa niszczącego obywatelską podmiotowość i odpowiedzialność za dobro wspólne.

V. Chcemy państwa, w którym władza jest silna i skuteczna, ale ograniczona w swych kompetencjach. Państwa, które troszczy się o dobrą jakość prawa i jego sprawną egzekucję przed sądami. Respektuje zasadę pomocniczości i buduje zaufanie społeczne, nie podejmując działań, które mogą wykonywać sami obywatele albo wspólnoty niższego rzędu. Nie toleruje egoizmów korporacyjnych rozwijających się kosztem prawdziwej konkurencji i solidarności. Nie krępuje przedsiębiorczości gospodarczej i swobody aktywności społecznej, życzliwie odnosi się do inicjatyw religijnych ze względu na ich wychowawczy i społeczny walor. Chcemy władzy, która ma świadomość odpowiedzialności za los Polski w perspektywie następnych dziesięcioleci i która dysponuje narzędziami do tego, by o pomyślność kraju skutecznie zabiegać. Dlatego też stawiamy kwestię wznowienia prac nad nową konstytucją, która powinna stworzyć mocne podstawy skutecznie działającego państwa i przywództwa państwowego.

VI. Opowiadamy się za ustrojem prezydenckim, chcąc widzieć w głowie państwa nie tylko reprezentanta kraju w relacjach międzynarodowych, ale instytucję sprawującą rzeczywiste przywództwo państwowe. Nowa Konstytucja powinna znieść ‘nieszczęście’ dwugłowej egzekutywy i wyposażyć prezydenta w prerogatywy dające mu możliwość kierowania pracami rządu osobiście lub za pośrednictwem premiera.

VII. Opowiadamy się za dwuizbowym parlamentem, którego konstrukcja odwzorowywałaby zalety ustroju mieszanego, nadając Senatowi nową rolę - niezależnej od doraźnych presji reprezentacji ciągłości i rozumu państwowego, reprezentacji elit społecznych kraju, a Sejmowi – wzmocnioną rolę reprezentacji społeczeństwa opartej na zasadzie większościowej i skutecznej kontroli władzy wykonawczej, nie zaś jej powoływania. Obie Izby – sprowadzone obecnie do roli aparatu politycznego rządzącej koalicji przestały być istotnymi miejscami debaty publicznej i prowadzonej rozumnie
– a zatem także ograniczonej – pracy legislacyjnej.

VIII. Chcemy rzeczywistej i pełnej decentralizacji życia publicznego – bez odbierania państwu charakteru unitarnego. Opowiadamy się za decentralizacją finansów publicznych, rzeczywistym partnerstwem między rządem a samorządem terytorialnym bez którego nie będzie sukcesu polityk regionalnych i modernizacji Polski.

IX. Opowiadamy się za modelem gospodarczym, opartym na własności prywatnej i swobodzie gospodarczej. Sprzeciwiamy się modelowi, w którym społeczna odpowiedzialność przedsiębiorców będzie utożsamiana z fiskalizmem. Uważamy, że wciąż wielkim zadaniem publicznym jest uwolnienie życia gospodarczego z gorsetu dotychczasowych przepisów i biurokratycznych blokad. Wskazujemy na potrzebę wsparcia ewolucji prawa pracy i stworzenia szansy na kreatywną rolę związków zawodowych w gospodarce premiującej kwalifikacje i mobilność zatrudnienia. Biorąc pod uwagę doświadczenia państw zachodnioeuropejskich opowiadamy się za polityką aktywnej promocji polskiej przedsiębiorczości i ochrony aktywów ekonomicznych państwa.

X. Jesteśmy formacją nowoczesnego patriotyzmu, która uważa za szczególnie istotne wspieranie polskiej kultury oraz inicjatyw, które podkreślają ciągłość historyczną, zobowiązania do troski o los następnych pokoleń, heroiczne postawy obrońców niepodległości i służą upowszechnieniu polskiego doświadczenia historycznego w Europie i świecie. Jesteśmy za patriotyzmem nowoczesnym, to znaczy takim, który potrafi wskazać na konkretne – wykraczające poza sferę symboliczną – formy zobowiązania wobec ojczyzny.

XI. Uważamy, że jakość oświaty i szkolnictwa wyższego w najwyższym stopniu określają los przyszłych pokoleń, tworzą przesłanki życiowej pomyślności w wymiarze materialnym i duchowym. Polityka oświatowa państwa musi być wolna od konstruktywistycznych postulatów formułowanych wobec szkolnictwa jako systemu, w którym nie ma miejsce ani na indywidualność nauczyciela, ani na osobowość ucznia, ani na opinie rodziców, w którym zabija się innowacyjność narzucanymi odgórnie standardami „postępu edukacyjnego”.
Uważamy, że różnorodność form własności szkół wszystkich szczebli jest cenną i godną ochrony wartością polskiej edukacji. Opowiadamy się za tworzeniem instytucjonalnych form angażowania się w pracę szkół lokalnych elit społecznych, wspierania wysiłków edukacyjnych przez lokalne elity gospodarcze.

XII. Jesteśmy ruchem obywatelskim, który krytycznie patrzy na realia rywalizacji partyjnej ostatnich lat. Nie spełnienie przez dwie partie centroprawicy nadziei rozbudzonych po upadku rządów SLD, zmarnowanie ówczesnej okazji do dokonania reform ustrojowych, sprowadzenie debaty politycznej do poziomu groteski - to najpoważniejsze objawy kryzysu polityki. W tej logice rywalizować nie chcemy. Uważamy za swój obowiązek poszukiwanie sposobów pozwalających na jej przełamanie, na odrodzenie życia politycznego jako ważnego elementu decydowania o sprawach publicznych, jako naturalnego dla ogółu sposobu uczestnictwa w tych decyzjach. Dzisiejsze partie sprzeniewierzyły się tym elementarnym zadaniom. By nie powtórzyć ich błędu tworzymy ruch oparty na zasadach otwartości i dobrowolności.

XIII. Powołujemy Ruch Obywatelski Polska XXI. Naszym celem jest zmobilizowanie grup i środowisk do merytorycznej dyskusji, w której będziemy podejmować najważniejsze dla Polski zadania cywilizacyjne, jakie stawia przed nami współczesny świat. Tworzymy ten Ruch, aby móc realizować aspiracje Polaków. Chcemy wykorzystać ogromny kapitał wiedzy tysięcy samorządowców, lokalnych elit kulturalnych i intelektualnych, ludzi mających doświadczenie w prowadzeniu własnych firm, w zarządzaniu przedsiębiorstwami i w kierowaniu instytucjami sektora publicznego. Wierzymy, że zapoczątkowana przez nas ogólnonarodowa dyskusja w dwadzieścia lat po odzyskaniu niepodległości spowoduje wykorzystanie bezcennego kapitału jakim doświadczenia ludzkie doświadczenie i doprowadzi do trwałych rozwiązań ustrojowych.

XIV. W wyborach prezydenckich 2010 roku chcemy przedstawić Polakom nową propozycję ustrojową, uwzględniającą zarówno wspaniałe dziedzictwo Rzeczpospolitej, jak też nowe wyzwania wobec których stają wszystkie liczące się państwa narodowe Europy. Chcemy zaproponować wizję ponadpartyjnego consensusu wokół najważniejszych elementów rozwoju cywilizacyjnego kraju. Reprezentanci regionalnych i lokalnych stowarzyszeń wystąpią jesienią 2010 z podobną ofertą w swoich społecznościach – stosownie do okoliczności - wspierając najlepszych kandydatów, tworząc szerokie obywatelskie koalicje, lub zgłaszając , własną listę w wyborach do rad i sejmików.

Komentarz:

Czytamy w pkt V. cyt: " Chcemy państwa. Chcemy władzy" deklarują założyciele Ruchu .
Ciekawi mnie jak powstanie Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI " z jej przewodniczącym Rafałem Dutkiewiczem( prezydentem Wrocławia) oceniają koledzy z Solidarności Walczacej z Wrocławia. Moim skromnym zdaniem , ważny jest w tej sytuacji pogląd samego Kornela Morawieckiego. Rolling Eyes

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 27 września 2008 godz.21.50
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem jak na tę inicjatywę i zapowiedź kandydowania w wyborach prezydenckich Rafała Dutkiewicza, zareaguje Tusk i Jego otoczenie z Partii Miłości, wszak ogólnie znane są Jego ambicje na tym kierunku. Pytanie, czy zdecydują się na walkę, czy odbędzie sie próba zaaranżowania takiej sytuacji, ażeby można było się pod tę kandydaturę "podłączyć". Myślę że wobec sytuacji jaka wytworzyła się na polskiej scenie politycznej, sama inicjatywa, nie jest bez szans na powodzenie, pod warunkiem że w kolejnym tworzącym się zalążku partii politycznej, ambicje poszczególnych ludzi nie wezmą góry. Dla nas pytanie, czy jest nam, lub ewentualnie będzie z nimi po drodze.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na początek chciałabym wiedzieć, kto już jest przyklejony do Dutkiewicza. Czy ktoś zna nazwiska?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 5:58 pm    Temat postu: stawiam na SKL Odpowiedz z cytatem

Wg. mojego rozeznania to chyba dojdzie do reaktywacji SKL.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ryszard Tokarski
Weteran Forum


Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 281

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Ruch tworzą politycy z II ligi PO i PiS, których odpowiednio Tusk i Kaczyński nie dopuścili wyżej, bądź też całkowicie z macierzystych partyj wyoutowani (zwłaszcza z PO).

2. Odnośnie pytania Pana Marka - nieważne, jaki jest program ruchu jako całości czy tez poszczególnych jego członków. PO może - jego działalność jest jak najbardziej na rękę szeroko pojętej postkomunie i ubekistanowi. Jeżeli P. Rafał Dutkiewicz wystartuje w wyborach prezydenckich odbierze część elektoratu Pana Kaczyńskiego, a jakie będą tego konsekwencje wyjaśniać chyba na Tym Forum nie trzeba...

_________________
"Kto za m?odu nie by? buntownikiem, ten na staro?? b?dzie ?wini?" (J. Pi?sudski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgoda Panie Ryszardzie, moje pytanie miało charakter retoryczny. Ale z drugiej strony, to PiS ostatnimi czasy robi jeżeli nie wszystko, to przynajmniej bardzo dużo, żeby sobie a przez to i w naturalny sposób prezydentowi maksymalnie zaszkodzić. Za przykład może tutaj posłużyć konflikt pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim i Ludwikiem Dornem, oraz sposób komunikacji pomiędzy obydwoma do niedawna bliskimi sobie politykami tej samej partii. Cały ten spektakl to jedna wielka żenada i nie mam zamiaru używać tutaj żadnych określeń zastępczych, tak to po prostu i bez owijania w bawełnę wygląda. Na chwilę obecną robią wszystko, żeby skończyć jak niesławnej pamięci AWS.



Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ryszard Tokarski
Weteran Forum


Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 281

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek-R napisał:
Ale z drugiej strony, to PiS ostatnimi czasy robi jeżeli nie wszystko, to przynajmniej bardzo dużo, żeby sobie a przez to i w naturalny sposób prezydentowi maksymalnie zaszkodzić. Za przykład może tutaj posłużyć konflikt pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim i Ludwikiem Dornem, oraz sposób komunikacji pomiędzy obydwoma do niedawna bliskimi sobie politykami tej samej partii. Cały ten spektakl to jedna wielka żenada i nie mam zamiaru używać tutaj żadnych określeń zastępczych, tak to po prostu i bez owijania w bawełnę wygląda. Na chwilę obecną robią wszystko, żeby skończyć jak niesławnej pamięci AWS.



Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.


Pełna zgoda. PiS wystawia się jak...bez obrazy... ptactwo dzikie na polowaniu. I to wykorzystują oponenci.
Posługując się metodologią Józefa Darskiego zapytam: PRZYPADEK ??? KOINCYDENCJA ZDARZEŃ ???

_________________
"Kto za m?odu nie by? buntownikiem, ten na staro?? b?dzie ?wini?" (J. Pi?sudski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum