Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Złodziej w sutannie TVP POLONIA godz. 21.20 6.11.2008

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 5:34 am    Temat postu: Złodziej w sutannie TVP POLONIA godz. 21.20 6.11.2008 Odpowiedz z cytatem

http://www.tvp.pl/tvp1/programy/seria.html?dzial_name=teatr.telewizji.scena.faktu&news_name=teatr.telewizji.scena.faktu.zlodziej.w.sutannie

Złodziej w sutannie TVP POLONIA godz. 21.20 6.11.2008
Złodziej w sutannie TVP 1 godz. 20.20 6.10.2008

"Teatr Telewizji - Scena Faktu - Złodziej w sutannie

"Teatr, Polska 2008
Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Występują: Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Henryk Talar, Marian Opania, Jacek Braciak, Agata Buzek, Maria Peszek, Teresa Lipowska, Olgierd Łukaszewicz i inni

„Wójcik Józef, urodzony we wsi Gałki w 1934 roku. Dziesięciokrotnie karany, dziewięć odsiadek. Pierwszy wyrok - za buntowanie dzieci przeciwko usuwaniu symboli religijnych ze szkół. Następny - za nielegalne zgromadzenia, czyli odprawianie mszy w domach. Twardziel. Kombatant! Chciałby pewnie zostać męczennikiem za wiarę. Pupilek prymasa. Od dwóch lat dziekan przy katedrze. Przyciśnij go. W czerwcu w Częstochowie ma się odbyć jakiś zjazd czarnych. Będzie Wyszyński, będzie ten kardynał, no, jak mu tam, Wojtyła. Ciekawe, co knują. Zajmij się tym!” W 1957 roku profesor Leonard Torwirt, artysta malarz, konserwator zabytków i scenograf stworzył wierną kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przewieziona przez prymasa Wyszyńskiego do Rzymu i pobłogosławiona przez Piusa XII wróciła do kraju, by rozpocząć długą pielgrzymkę po parafiach całej Polski. Owe peregrynacje były najważniejszym punktem przygotowań społeczeństwa do obchodów Millenium - rocznicy Tysiąclecia Chrztu Polski. Władze komunistyczne nie mogły ścierpieć tych wędrówek. Milicjanci i funkcjonariusze SB zatrzymywali procesje, blokowali drogi, szykanowali pątników, by wreszcie we wrześniu 1966 roku aresztować malowidło i przewieźć je pod konwojem na Jasną Górę. Odtąd miało bezwzględny zakaz opuszczania miejsca swego odosobnienia. Przed częstochowskim klasztorem stał posterunek Służby Bezpieczeństwa kontrolującej wszystkie wyjeżdżające samochody, w tym także auto prymasa Polski. Zmiany na szczytach władzy w 1970 roku nie odmieniły losu obrazu. Po kraju nadal"

Więcej:
http://ww6.tvp.pl/7582,20080709750278.strona

" Aktualizacja: niedziela, 05 października 2008 godz. 18:13
Złodziej w sutannie

Paweł Woldan przygotował autorski spektakl Sceny Faktu Teatru TV pt. „Złodziej w sutannie”. Tytułową postać ks. Józefa Wójcika kreuje Artur Żmijewski. PREMIERA 6 października 2008, Program 1, godz. 20.20
ZOBACZ ZWIASTUN

Od lewej: Olgierd Łukaszewicz jako Prymas Stefan Wyszyński i Artur Żmijewski w tytułowej roli Księdza Józefa Wójcika (fot. Leszek Wróblewski, TVP)

Spektakl Sceny Faktu opowiada o brawurowej, tajnej akcji „uwolnienia” kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i o niezwykłej postaci księdza Józefa Wójcika, który wykradł go z klasztoru na Jasnej Górze.

Historia miała początek w zainicjowanej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego peregrynacji Obrazu w polskich parafiach i „aresztowaniu” go przez milicję w 1966 roku, w związku z czym przez sześć lat szlakiem nawiedzenia wędrowała jedynie pusta rama.

Kiedy w 1972 roku symbole te miały trafić na uroczystości w Radomiu, wikariusz tamtejszej parafii wykradł obraz z Częstochowy i przywiózł go do radomskiej katedry. Udana akcja rozpoczęła ponowną peregrynację Obrazu.

Dzieło księdza Wójcika, który toczył walkę o prawa wierzących w Polsce, prześladowanego przez PRL-owskie władze, nie miało precedensu i odegrało znaczącą rolę w historii polskiego Kościoła.

Obsada: Ksiądz Józef Wójcik – Artur Żmijewski
Marek – Tomasz Kot
Ksiądz Roman Siudek – Jacek Braciak
Siostra Helena Trętowska – Agata Buzek
Siostra Maria Kordos – Maria Peszek
Ksiądz Prymas Stefan Kardynał Wyszyński – Olgierd Łukaszewicz
Ksiądz Wojciech Staromłyński – Marian Opania
Naczelnik – Henryk Talar
Prokurator – Jerzy Bończak
Siostra Przełożona Helena Dąbrówka – Teresa Lipowska
Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła – Andrzej Chyra

Ksiądz Biskup Piotr Gołębiowski – Wojciech Ługowski
Kumpel I – Andrzej Deskur
Kumpel II – Wojciech Mecwaldowski
Żona – Anita Jancia
Teściowa – Jolanta Lothe
Teść – Zdzisław Tarczynowski
Ania – Antonina Bruhl
Sędzia – Ewa Telega
Naczelnik więzienia – Stanisław Penksyk
Prokurator 1958 – Michał Kula
Funkcjonariusz SB I – Adam Bauman
Funkcjonariusz SB II – Mieczysław Morański

Oficer SB I – Krzysztof Bień
Mężczyzna 1958 – Marek Wilk
Zakonnica u Księdza Prymasa – Agnieszka Robótka
Zakonnica I – Ewa Agopsowicz-Kula
Zakonnica II – Sylwia Karczmarczyk
Kustosz – Jacek Kremski
Brat I – Waldemar Cudzik
Brat II – Sebastian Banaszczyk
Barman – Jerzy Mazur
Dziewczyna – Anna Wojnarowska
Głos TW- Grzegorz Klein
Lektor – Andrzej Ferenc
i inni

Autor: Paweł Woldan
Reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski PSC
Muzyka: Michał Lorenc
Dźwięk: Stefan Chomnicki
Montaż: Jarosław Kamiński PSM
Scenografia: Małgorzata Grabowska-Kozera
Kostiumy: Beata Dąbska, Magdalena Danilewicz
Konsultacja historyczna: prof. Jan Żaryn IPN
Produkcja: Agencja Filmowa – Teatr Telewizji TVP S.A.

Scena Faktu Teatru TV: PREMIERA 6 października 2008"

ZOBACZ ZWIASTUN
http://ww6.tvp.pl/video/2008/10/04/177663/film.asf


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Sro Lis 05, 2008 3:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Paź 07, 2008 5:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/9147,200684_Ksiadz_nie_bal_sie_wiezienia_.html

Ksiądz nie bał się więzienia
Małgorzata Piwowar 06-10-2008, ostatnia aktualizacja 06-10-2008 00:53

Rozmowa z ks. Józefem Wójcikiem, bohaterem spektaklu „Złodziej w sutannie”. Premiera dzisiaj w Scenie Faktu Teatru TVP w Jedynce o godz. 20.20

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzała polskie parafie od 26 sierpnia 1957 roku.

Pod koniec czerwca 1966 roku została w czasie podróży zarekwirowana przez milicję i odwieziona na Jasną Górę. Tam pilnowana była przez funkcjonariuszy MO.

Paulini umieścili obraz za kratami w kaplicy św. Pawła z napisem na tablicy: „Tu znajduje się uwięziony przez władze obraz, który wędrował po Polsce”.

RZ: Czy historia uwolnienia kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1972 roku została w spektaklu wiernie opowiedziana?

Ks. Józef Wójcik: Bardzo dokładnie. Artur Żmijewski pokazał mnie takiego, jakim byłem przed laty.

Jak ksiądz wpadł na pomysł uwolnienia obrazu?

Kiedy się nad tym zastanawiam, dochodzę do wniosku, że wybrała mnie do tego Matka Boża. Byłem zahartowany, bo siedziałem wcześniej w więzieniu za obronę krzyża. Jak poszedłem zwierzyć się z mojego pomysłu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, ten od razu zaczął: – Mów synu, co cię świerzbi. A kiedy wydusiłem z siebie, że mam zamiar uwolnić obraz, powiedział, że byłaby to nadzwyczajna rzecz. Ale dodał też: – Jak ci się nie uda, już z więzienia nie wyjdziesz. Ale skoro powiedział: spróbuj, to spróbowałem.

A gdyby się nie zgodził?

To nie mógłbym zrealizować, co zamierzałem, bo nie mógłbym narażać jego autorytetu. Ale miałem nadzieję, że się zgodzi, bo znał już wcześniej moją działalność i ją aprobował. Darzył mnie zaufaniem. Kiedy spotykaliśmy się, nawet na wielkich uroczystościach, w asyście wielu biskupów, pozdrawiał mnie słowami: „Witaj Józefie umiłowany przez władzę ludową!”.

Nie bał się ksiądz konsekwencji?

Nie. Byłem zdeterminowany, żeby załatwić tę sprawę. Trzeba było działać, a nie rozmyślać. Zwłaszcza że mój ksiądz proboszcz, który wiedział o wszystkim, też mnie dopingował, bowiem zbliżał się czas peregrynacji obrazu w Radomiu, w którym wtedy pracowałem. Marzyłem, żeby właśnie wówczas obraz powrócił na szlak nawiedzania polskich parafii.

Czy wyniesienie obrazu z Jasnej Góry było trudne?

Kiedy już mieliśmy dorobiony klucz do bramy, za którą się znajdował, i życzliwe współpracownice – siostry – nie było tak trudno. Choć oczywiście pojawiły się przeszkody techniczne: mieliśmy niewłaściwych rozmiarów pokrowce na obraz, a samą akcję trzeba było w ostatniej chwili przesunąć o jeden dzień.

A kiedy było najwięcej emocji?

Kiedy siostry wywożące obraz wyjechały nyską z Jasnej Góry. Tak mi zaschło w gardle, że nie mogłem nic powiedzieć i tylko pomyślałem: dopiero teraz, wariacie, wszystko się zaczyna... Wiadomo było, że kiedy paulini zorientują się, że obraz zniknął, zostanie wszczęty alarm i śledztwo, które będą prowadzić nie tylko oni...

Gdyby władze stwierdziły, że to paulini pozwolili na uwolnienie obrazu, groziło im zamknięcie trzech domów zakonnych. Na szczęście śledztwo nie rozwinęło się w tym kierunku. Był jeszcze jeden trudny moment, kiedy zostałem wezwany do prokuratury i spędziłem cały dzień przepytywany przez kilku ubeków i prokuratorów. Ale nie odpowiedziałem na żadne pytanie w sprawie obrazu. Pilnowałem, żeby się nie dać wciągnąć w rozmowę i nic niepotrzebnego nie powiedzieć.

A najradośniejsza chwila?

Kiedy obraz został wniesiony na podium tuż przed rozpoczęciem peregrynacji w Radomiu. Przyjechał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Wzruszeni ucałowali obraz. Prymas powiedział do mnie „Ludzie, wyście to zrobili”, a potem po łacinie zacytował znane przysłowie, że odważnym fortuna sprzyja. I razem z Karolem Wojtyłą wynieśli obraz na ramionach. Jak ludzie zobaczyli go w ramach – zaczęli klękać, machać chusteczkami, płakać. Euforia niebywała. Cieszyli się, że po sześciu latach Matka Boska wróciła na szlak nawiedzania. Oblicza się, że na rozpoczęciu peregrynacji było 80 tysięcy ludzi. W Polskę poszła dobra wiadomość. Czy mogła być większa radość?

Kiedy prawda o uwolnieniu obrazu ujrzała światło dzienne?

Rok później. Podczas perygrynacji obrazu u mnie, w Suchedniowie, w dowód wdzięczności za odzyskanie obrazu kazanie wygłosił ks. Karol Wojtyła. Zaczął mówić o moim w tym udziale, ale wyhamował, kiedy zorientował się, że fakt ten nie jest ogólnie znany. Dopiero po pięciu latach mówiło się o tym swobodnie.
(...)"

Więcej
http://www.rp.pl/artykul/9147,200684_Ksiadz_nie_bal_sie_wiezienia_.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tvp.pl/tvppolonia/programy/seria.html?dzial_name=oparte.na.faktach&news_name=oparte.na.faktach.zlodziej.w.sutannie

Złodziej w sutannie TVP POLONIA godz. 21.20 6.11.2008
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://ww6.tvp.pl/6294,20081009806244.strona

"Aktualizacja: piątek, 17 października 2008 godz. 12:54

„Złodziej w sutannie” miał powodzenie u widzów

Z ogromnym zainteresowaniem telewidzów spotkała się najnowsza premiera Sceny Faktu Teatru TV pt. „Złodziej w sutannie” Pawła Woldana. 6 października w poniedziałek wieczorem obejrzało ją w TVP1 2 227 tys. osób, a udziały wyniosły 14,5 proc. (dane TNS OBOP). Natomiast w grupie widzów 16–49 „Złodziej w sutannie” przyciągnął uwagę 737 tys. osób (udziały 11,2 proc.).

W tym roku większą widownię o kilkadziesiąt osób miał tylko spektakl „Brat Elvis” Maryny i Michała Szczepańskich w reżyserii Łukasza Wylężałka, wyemitowany 14 stycznia. Wśród wszystkich widzów zgromadził on 2 271 tys. osób a udziały wyniosły 14,7 proc. (w grupie 16–49 odpowiednio 918 tys. i 13,6 proc.).

Spektakl „Złodziej w sutannie” opowiada o brawurowej, tajnej akcji „uwolnienia” kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i o niezwykłej postaci księdza Józefa Wójcika, który wykradł go z klasztoru na Jasnej Górze.

Zapis przedstawienia Sceny Faktu „Złodziej w sutannie”, w którym zagrali znakomici aktorzy, można kupić w wersji DVD.

Spektakle Teatru TV wydawane są na DVD także w dwóch innych seriach: Złota Setka Teatru TV oraz Najlepsze z Najlepszych (na razie ukazały się spektakle nagrodzone Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie).

Zapraszamy do kupowania płyt DVD ze spektaklami Teatru TV w „Telekiosku” w bloku F w siedzibie Telewizji Polskiej SA przy ulicy Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie (w dni powszednie od godz. 9.00 do godz. 17.00)

oraz pod adres TVP – www.info.sklep.tvp.pl, a także do kiosków, empików i wybranych księgarń. "

aso


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum