Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pakiet Klimatyczny padł!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fizyk
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 59

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 3:29 pm    Temat postu: Pakiet Klimatyczny padł! Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/swiat/article275130/UE_wycofuje_sie_powoli_z_pakietu_klimatycznego.html


Wielkie firmy zwolnione z norm ekologicznych?
UE wycofuje się powoli z pakietu klimatycznego


Jeszcze nie zakończył się ekologiczny szczyt w Poznaniu, a Unia Europejska powoli wycofuje się z planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Brytyjski dziennik "Financial Times" ujawnił wczoraj, że kierowana przez Niemcy koalicja państw UE chce przyznać wielkim europejskim koncernom darmowe kwoty emisyjne, by zapewnić im konkurencyjność wobec firm spoza kontynentu - pisze DZIENNIK.

W pierwotnej wersji ekologicznego planu Komisji Europejskiej takie pozwolenia firmy musiałyby za odpowiednio wysokie sumy wykupywać na specjalnej giełdzie.

Głównym powodem "rozwadniania" tzw. pakietu klimatycznego Unii Europejskiej jest pogłębiająca się recesja, która już zaczęła odbijać się na kondycji europejskich firm. Średni wzrost gospodarczy krajów Unii spadł w tym roku do poziomu nieco ponad 1 proc., natomiast bezrobocie wzrosło do blisko 8 proc.

"Z powodu obecnego kryzysu ekonomicznego możemy przystać na propozycje darmowych pozwoleń emisyjnych" - potwierdza "FT" przedstawiciel Komisji Europejskiej. "Zmiana postawy KE to olbrzymi sukces Berlina. Niemcy są największym producentem w Europie i dlatego w naszym żywotnym interesie leży utrzymanie darmowych pozwoleń emisyjnych dla olbrzymiego niemieckiego przemysłu. Gdybyśmy musieli płacić za emisję, kosztowałoby nas to ponad 8 mld euro rocznie" - podkreśla Joachim Hein, przedstawiciel największych spółek niemieckiego przemysłu i doradca rządu w Berlinie.

Hein argumentuje, że płacenie milionów euro za prawo do emitowania gazów cieplarnianych znacznie obniżyłoby konkurencyjność np. europejskich producentów stali czy firm chemicznych względem koncernów z niedbających o klimat z Chin czy z Indii. To w konsekwencji doprowadziłoby do obniżania produkcji w Unii i zwolnień. A o tym unijni politycy nawet nie chcą myśleć.

"Będziemy świadkami tzw. carbon leakage, czyli przenoszenia produkcji z powodu wysokich kosztów związanych z wymogami ekologicznymi" - tłumaczy DZIENNIKOWI Michael Wriglesworth, ekspert doradzający wielu europejskim firmom. Analityk jest przekonany, że jeśli rządy UE wprowadzą wyśrubowane limity emisji dwutlenku węgla, wiele firm po prostu ucieknie do Azji, a w Europie będzie mniej miejsc pracy.

Zresztą pomysł Niemców ma coraz więcej zwolenników. Wątpliwości co do wykupywania kwot emisyjnych i innych zapisów unijnego planu walki z globalnym ociepleniem zgłasza również wiele innych krajów, m.in. Polska czy Włochy. "Pakiet klimatyczny jest pomyłką. W obecnej formie ogranicza nasz przemysł, powoduje wzrost wydatków ponoszonych przez obywateli, zagraża rynkowi pracy i sprawia, że Włochy po prostu biednieją" - mówił w poniedziałek włoski minister ds. europejskich Andrea Ronchi. "Musimy znaleźć inne rozwiązanie, bo jeśli nie, to pojawia się kwestia użycia przez nas weta" - groził. Część państw podnosiła kwestie drożejącej energii - w niektórych krajach według różnych badań miałaby ona wzrosnąć o niemal 100 proc.

Przypomnijmy: zaprezentowane przez Komisję Europejską w styczniu 2008 r. projekty legislacyjne składające się na tzw. pakiet klimatyczny zakładają, że Unia Europejska ma zostać wiodącą gospodarką "epoki czystej energii". Cel jest ambitny: do 2020 r. emisja CO2 w Unii ma spaść o 20 proc. O tyle samo wzrosnąć ma wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej. Ale coraz częściej słychać, że projekty są rozwadniane, a cele wydają się być nierealne.

"Pakiet jest co prawda bardzo ambitny. Pozostaję jednak optymistą. Wierzę, że uda się osiągnąć przedstawione w nim założenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się przeforsować ich w obecnych warunkach" - mówi DZIENNIKOWI Wriglesworth. "To jest strategia długoterminowa, a politycy myślą raczej o najbliższej przyszłości, która nie jest różowa" - podsumowuje.

Adrian Kondaszewski


KTO PONIÓSŁ KOSZTY KONGRESU W POZNANIU?

Poznań czy Unia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kto ponosi koszty tych wygłupów wszelkiej maści pomyleńców przykuwających się do drzew i żądających tego, co im podpowiedzą różne liski-chytruski piekące swoje gęsi na głupocie i naiwności szeregowych ekologów. Znamienna była relacja w TVPinfo w związku z poznańskim kongresem. Dwóch profesorów wyraziło co najmniej wątpliwość w prawdziwość tez podnoszonych przez 'ekologów' co do szkodliwości emisji CO2, jeden stwierdził wprost, że to lipa, i że kłamstwem jest uporczywe twierdzenie o wzroście temperatury naszej planety, podczas gdy ta temperatura od 10 lat spada. Drugi - prof. Andrzej Sołtan też kwestionował zasadność obarczania winą za zmiany klimatyczne CO2, przedstawiając metan i parę wodną jako parę bardzo ważnych konkurentów dla CO2 (podobne poglądy były prezentowane na naszej stronie przez prof. M.Dakowskiego). Jedynie jakiś dyrektor ministerialny był ogólnie propagowanego proletom zdania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Gru 09, 2008 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadesłał Andrzej Myc:

Fragment:
"Teza o antropogenicznym pochodzeniu zjawiska efektu cieplarnianego jest rozpowszechniana od lat 70. przez ludzi, którzy poza nadzwyczaj sprawnymi działaniami lobbingowymi nie mogą się pochwalić żadnymi przekonującymi wynikami badań. Nagminnie stosują wybiórcze podejście do danych badawczych i odrzucają te, które nie pasują im do tezy. Doskonałym tego przykładem są argumenty dowodzące wzrostu średniej temperatury na Ziemi od momentu wejścia cywilizacji ludzkiej w erę przemysłową. Stosuje się zabieg stwarzający wrażenie, że przed tym okresem klimat miał stałą i niezmienną charakterystykę. Ten argument mija się z prawdą. Wystarczy wspomnieć o "małej" epoce lodowcowej z przełomu XVII i XVIII wieku. Wtedy rok do roku większość rzek w Europie była zamarznięta, podobnie jak Bałtyk. Do Szwecji jeździło się po zamarzniętym morzu saniami. Podróżni zatrzymywali się w karczmach stawianych na środku skutego lodem morza. Wcześniej mieliśmy ocieplenie – tak zwane średniowieczne, kiedy średnia temperatura globalna była wyższa niż obecnie. Jeszcze wcześniej była niezwykle zimna epoka Merowingów i poprzedzające ją ocieplenie zwane rzymskim, od cesarstwa rzymskiego. Ale środowisku wspierającemu pogląd o niszczycielskiej działalności człowieka te fakty nie pasują do tezy, więc pomijają je milczeniem."

http://www.rp.pl/artykul/2,230987.html

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum