Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EDWARD KLIMCZAK odznaczony przez Prezydenta RP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 4:33 pm    Temat postu: EDWARD KLIMCZAK odznaczony przez Prezydenta RP Odpowiedz z cytatem

Edward Klimczak Szef "Poglądu" odznaczony został przez Prezydenta RP.

Uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego za Zasługi RP odbyła się 23 marca 2010r. w Ambasadzie RP w Berlinie.


Tutaj jest link do galerii fotografii z uroczystości w Ambasadzie 23.03.2010
http://berlin.polemb.net/index.php?document=73

Zapraszam na stonę Edwarda Klimczaka: http://www.edwardklimczak.de/dolmetscher/index.pl.html

oraz "POGLADU": http://www.poglad-berlinwest.de/

GRATULUJĘ Z CAŁEGO SERCA

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"


Ostatnio zmieniony przez Jadwiga Chmielowska dnia Pią Kwi 09, 2010 8:11 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stowarzyszenie ''Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa'' przyłącza się do gratulacji!

Chciałbym nadmienić, że pan Edward Klimczak , do którego dotarło nasze październikowe wydanie ,,Alternatywy'' o Józefie Franczaku ,,Lalusiu'' , przetłumaczył je na język niemiecki i zamieścił na swoich serwisach dostępnych dla niemieckiego odbiorcy.

http://userpage.fu-berlin.de/~klimczak/Misceleanous/Franczak.LetzterAntikommunist.html


Pawel
-------------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz Triebel
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 262

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluję, dla nas 20-to latków jesteście bohaterami. Dziękujemy za to, że pokolenie naszych dziadków jest ciągle czynne.
Dopiero teraz dochodzi do nas jak strasznie bylismy przez te 20 lat niby III RP w szkole i mediach manipulowani. Przeczytałem o Pana działalności, podpytałem moją mamę. Mam nadzieję, że napisze Pan biograficzną książkę!
Jeden człowiek a zrobił tak wiele dla niepodległości Polski!
Dziękuję i jeszcze raz gratuluję
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Mar 27, 2010 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nareszcie!
Edwardowi serdecznie gratuluje, ale uważam że ojczyzna matka stanwczo skromnie wynagradza swoje dzieci. W całej europie można policzyć na palcach u jednej ręki ludzi co zrobili dla niepodległościowej opozycji, tyle co Edward w stanie wojennym i wszystkie następne lata aż do 1991 roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 1:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo się cieszę, iż kolega Edward Klimczak został odznaczony. Serdecznie mu gratuluję! To, co robili z Kaziem Michalczykiem w Berlinie, pozostanie w historii dla przyszłych pokoleń. Pozostaje jedynie wyrazić żal, iż niezbyt wysoko oceniono ich pracę. Dla nas Panowie jesteście o wiele bardziej cenni.... Pozdrawiam serdecznie!

Piotr Hlebowicz, Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zlotny
Gość





PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.poglad-berlinwest.de/Poglad–pocztowka.web.pdf

Cytat:
Pogląd – (1982‐1990) magazyn polityczny emigracji solidarnościowej w Berlinie Zachodnim i RFN, założony przez Edwarda Klimczaka, wykładowcę na Freie Universität Berlin, w wyniku protestów przeciwko zawieszeniu „Solidarności“ i wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce (13.12.1981).

Pierwszy numer ukazuje się dn. 17.01.1982 r. pod roboczym tytułem Biuletyn Informacyjny KOS (Komitetu Obrony Solidarności), jest to 8 stron maszynopisu w formacie A4, odbite na powielaczu w nakładzie 500 egzemplarzy, wydanie nr 2 ma już 17 stron, a BI nr 5 z dn. 21.03.1982 r. liczy aż 40 stron.

Po wydaniu 20 numerów roboczy tytuł pisma zostaje jesienią 1982 r. zmieniony na Pogląd, ulega zmianie też format: strony w formacie A4 są zmniejszane do formatu A5 i otrzymują twardą okładkę, z czasem kolorową. Od numeru 141 (styczeń 1988 r.) Pogląd ukazuje się w rytmie miesięcznym. Po krótkiej przerwie w 1989 r. wydawnictwo zostaje przeniesione do Warszawy, gdzie we wrześniu 1989 r. ukazuje się nr 153 Poglądu w formacie A4 z kolorową okładką. Z powodu blokady kolportażu przez komunistyczną RSW Prasa‐Książka „Ruch“ wydawnicwo zostało zamknięte. Ostatnim wydaniem był nr 166 (?) z września 1990 r. W latach 1983‐86 ukazało się też szereg wydań w języku niemieckim pt Meinung.

Pogląd miał licznych korespondentów w Polsce, piszących pod pseudonimami, w wielu krajach Europy, w Ameryce i Australii. Autorami byli między innymi Władysław Bartoszewski, Wojciech Drozdek, Wanda Falkowska, Maria de Hernandez‐Paluch, Andrzej Gebert, Viktor Grotowicz, Krystyna Grzybowska, Julita i Czesław Karkowscy, Piotr Kowalczuk, Marek Lehnert, Marek A. Pędziwol, Janusz Rudnicki, Romuald Szeremietiew, Maciej Rybiński, Leszek Szaruga, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Zwaniecki, Zbigniew Żbikowski.

W wydawnictwie Pogląd wyszło ponad 20 pozycji książkowych, m.in. poezje i krytyki literackie Leszka Szarugi, autobiograficzna powieść rosyjskiego dysydenta Lwa Kopieliewa Bożyszcza mojej młodości, Wolna Trybuna Christiana Szkrzyposzka czy KGB Marka Ciesielczyka.
Por: www.pogladberlinwest.de
www.polonica.opole.pl.html/p_ludz1_05.htm
www.solidarnoscberlinwest.de




Cytat:
Towarzystwo Solidarność, (i jej wydawnictwo Pogląd) było organizacją wyższej użyteczności publicznej, powstałą z nieformalnego Komitetu Obrony Solidarności.
Zostało zarejestrowane w 1983 r. w Berlinie Zachodnim, jej założycielem i przewodniczącym był Edward Klimczak.

KOS i Towarzystwo Solidarność od samego początku skupiło się na dwu rodzajach działalności: pomocy działaczom „Solidarności”, represjonowanym w stanie wojennym oraz na informowaniu społeczeństwa i Polaków na Zachodzie o sytuacji w Polsce. E. Klimczak udzielał wywiadów w charakterze rzecznika „Solidarności” zachodnim mediom, organizował i współorganizował konferencje prasowe i demonstracje, również poza Berlinem, np. w Oslo z okazji wręczenia Wałęsie nagrody Nobla (5 tys. ulotek w jęz. norweskim), utrzymywał bliskie kontakty z rządem Polski na Emigracji w Londynie: w 1983 r. był mianowany przez prezydenta emigracyjnego rządu członkiem Rady Narodowej w Londynie. Członkowie rządu przyjeżdżali na spotkania do Berlina Zachodniego.

Współpracowano też krótko z francuskim związkiem zawodowym Force Ouvriere, który opiekował się więzionym w Polscie w 1982 r. Edmundem Bałuką, legendarnym przywódcą strajków na Wybrzeżu w 1970 r.

Tow. „Solidarność”—„Pogląd” było najsilniejszą polską prosolidarnościową organizacją w Niemczech w latach 80‐ych. Pomoc polskiemu podziemiu polegała na przemycie do Polski maszyn i materiałów drukarskich, sprzętu nasłuchowego, nadajników radiowych i telewizyjnych.
Przez granicę przemycano też książki, nie tylko paryską Kulturę Jerzego Giedroycia czy własne wydawnictwa w miniwydaniach, ale też literaturę w języku rosyjskim i ukraińskim. Przerzuty dla Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej organizowane przez Kazimierza Michalczyka trwały do końca 1990 r. roku. Po 1989 r. utrzymywano nadal kontakt z Odziałem Poznańskim SW, a Leszek Kaleta obsługiwał „SW” we Wrocławiu. W czasie stanu wojennego zachodnioberlińskie Tow. „Solidarność” — „Pogląd” udzielało pomocy finansowej i sprzętowej każdej polskiej organizacji opozycyjnej, która o to prosiła.

Edward Klimczak Berlin, marzec 2010 r
Powrót do góry
Ewa Hoffmann
Gość





PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto przeczytać Very Happy
AUTORZY POGLĄDU
http://www.poglad-berlinwest.de/Poglad.Wydania/SpalteRechts/autoren/Autorzy.html#ŁMN
Cytat:
Motto:
Nie ma wolności bez solidarności, ale w wolności nie ma solidarności.

Minęło ponad 25 lat od założenia "Solidarności" w Polsce i dwie dekady od zakończenia działań na rzecz Zwiazku przez polskie prosolidarnościowe organizacje na Zachodzie, w tym oczywiście Towarzystwa Solidarność e.V. w Berlinie Zachodnim i jego sztandarowego magazynu politycznego "Pogląd". W wolnej Polsce wśród kiedyś jednomyślnie antykomunistycznej opozycji nastąpiły ostre podziały, spolaryzowały one wiele środowisk, wzbudziły antypatie, a niekiedy i nienawiść. Odzyskana wolność słowa pozwoliła też dać upust szowinizmowi, często wręcz ksenofobii i fałszywym oskarżeniom. Na wielu frontach publicystycznych prowadzi się wojnę ciężką bronią — "zmieniły się czasy i my zmieniliśmy się w nich". Mimo to nie wyjdę naprzeciw żądaniom, że tego lub innego autora Poglądu należy obłożyć anatemą, a wspominających swoją działalność w Poglądzie ocenzurować przemilczeniem, także dotknąć wykluczeniem tych, kto nie jest/był z nami, a przeciwko nam. A kim jesteśmy MY? Też szowinistami i ksenofobami?

Uważam, że lepiej dołączyć do publicystycznych batalii, a nie bawić się w cenzora. Należy przy tym jednak zachować intelektualny poziom — mimo wszystkich kontrowersji, a w linkach czy w forum zwrócić uwagę na odmienne oceny prezentowanych tu autorów. Jest jeden wyjątek — nie potrafię tak wspaniałomyślnie traktować tych, którzy byli ubeckimi wtyczkami, a w stosunku do innych po prawie ćwierćwieczu chcę być wierny ówczesnej linii Poglądu — krytyczny, niezależny, pozapartyjny (Ked).
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum