Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

OŚWIADCZENIE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Maj 10, 2010 10:10 pm    Temat postu: OŚWIADCZENIE Odpowiedz z cytatem

OŚWIADCZENIE

My, Polacy ze środowisk polonijnych na całym świecie, przedstawiciele światowej Polonii, przekonani, że Polska znalazła się w niezwykle ważnym momencie swoich dziejów, uważamy za konieczne wyrazić nasze stanowisko wobec zbliżających się wyborów prezydenckich.

W obliczu bardzo poważnych wyzwań, ale i zagrożeń, przed jakimi stanęła nasza Ojczyzna, potrzebny jest wybór prezydenta RP, który zagwarantuje realizację polskiej racji stanu i skuteczną obronę interesu narodowego. Prezydenta, który reprezentowałby nieskazitelną postawę patriotyczną, a także posiadał niezbędne do pełnienia tej funkcji walory moralne i intelektualne oraz wszechstronne doświadczenie polityczne.

Nie ulega dla nas wątpliwości, że kandydatem spełniającym te kryteria jest pan Jarosław Kaczyński.

Dlatego my - polonijna grupa założycielska honorowego komitetu - deklarujemy poparcie dla starań pana Jarosława Kaczyńskiego o urząd prezydenta RP. Wzywamy też całą polską społeczność zamieszkującą poza granicami Polski do bezwzględnego udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich i oddania głosu na pana Jarosława Kaczyńskiego.

Wszystkich Polaków na wychodźstwie, którzy popierają nasze oświadczenie, prosimy o wpisywanie się na listę poprzez przysyłanie swoich nazwisk na adres e-mailowy: polam.act@gmail.com


1. Adam Bak, biznesmen, filantrop, dzialacz emigracyjny, USA
2. Grazyna Betger, Niemcy
3. Zygmunt Betger, Niemcy
4. Grazyna Czartoryska, wykladowca, Kanada
5. Ksiaze Jerzy Czartoryski, Kanada
6. Dr. Jerzy Darski, USA
7. Edward Dusza, poeta, dziennikarz, dzialacz emigracyjny, USA
8. Dr. Bogdan Gajewski, dzialacz polonijny, Kanada
9. Wojciech Grabowski, redaktor, USA
10. Adam Gajkowski, Nasza Polonia, prezes, Australia
11. Slawomir Indyk, Polskie Zjednoczenie Katolickie Regionu Paryskiego, prezes, Francja
12. Dr. Aleksander M. Jablonski, pracownik naukowy, Kanada
13. Wieslaw Jankowski, Norwegia
14. Jacek Kawczynski, Stowarzyszenie Rajd Katynski Pamiec i Tozsamosc, USA
15. Dr. Miroslawa Kruszewska, poetka, dziennikarka, dzialaczka emigracyjna, USA
16. Kinga Liberka, Niemcy
17. Wieslaw Magiera, redaktor, Kanada
18. Beata Malaszewska, Niemcy
19. Prof. Piotr Malaszewski, Chrzescijanskie Centrum Krzewienia Kultury i Tradycji Jezyka Polskiego w Niemczech, Niemcy
20. Grzegorz Michalski, dzialacz solidarnosciowy, internowany, dzialacz emigracyjny, USA
21. Danuta Nowakowska, Francja
22. Jacek Nowakowski, Francja,
23. Malgorzata Nowakowska, Francja
24. Marek Nowakowski, Francja
25. Maria Nowakowska, Francja
26. Michal Nowakowski, Francja
27. Slawomir Nowakowski, Francja
28. Mgr. Inz. Wojciech Michalecki, Szwecja
29. Aleksander Oczak, Nasza Polonia, wice prezes, Australia
30. Dr. Andrzej Ostaszewski, USA
31. Monika Pawlak, dziennikarka, USA
31. Ava Polansky-Bak, Adam Bak Family Foundation, dzialaczka emigracyjna, USA
32. Victoria Polansky, USA
33. Dr. Piotr Radowski, Polsko-Australijski Klub Sierpien ’80, prezes, Australia
34. Jerzy Rozalski, Radio Polskie Rozmaitosci w Detroit, proucent, dzialacz emigracyjny, USA
35. Jan Rutkowski, dzialacz emigracyjny, USA
36. Stefan Skulski, dzialacz polonijny, Kanada
37. Mariusz Szajnert, pracownik naukowy, USA
38. Zbigniew Tyszko, redaktor, Norwegia
39. Ks. Boleslaw Witwitcki, Szwecja
40. Ludwik Wnekowicz, biznesmen, filantrop, dzialacz emigracyjny, USA
41. Prof. Przemyslaw Zagierski, Norwegia
42. Bozena Zagierska, Norwegia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Nie Maj 16, 2010 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ocenialem krytycznie niektore dzialania PiS, zawsze z pewną ostroznoscią podchodzilem do polityki Jaroslawa Kaczynskiego, a i teraz opowiadam sie za jego kandydaturą ze wzgledow pragmatycznych. Jednym slowem nie jestem jego wielbicielem, ale uwazam, ze alternatywy nie ma. Dlatego chce zwrocic uwage na krzywdzące informacje na niektorych portalach, zwlaszcza emigracyjnych, wmawiające Jaroslawowi Kaczynskiemu, ze dziala pod wplywem zalozonej przez Sorosa Fundacji Batorego, ktora patronuje tzw. "Salonowi". Na tej podstawie w niektorych srodowiskach patriotycznych urabiana jest opinia, ze rzekomo nie ma roznicy miedzy PO a PiS. Niestety to dziala, bo juz zetknąlem sie z tym, ze podobne tezy powtarzają niektorzy moi znajomi. Zacząlem szukac jak wygląda prawda i mysle, ze powinienem tutaj podac co o tym mysle. Otoz rzeczywiscie nie bardzo rozumiem po co Jaroslaw skorzystal z zaproszenia tej "salonowej" Fundacji do wygloszenia u nich wykladu w 2005 roku, ale przeanalizowalem wszystko co do nich powiedzial i nie dopatruję się w jego przemówieniu absolutnie niczego złego, a nawet pod wieloma jego tezami moge sie podpisac obiema rekami.
Kazdy kto ma wątpliwosci, moze to sam zobaczyc zamiast dawac sie nabierac na taką propagande przeciwko Jaroslawowi. Zamieszczam w tym celu autoryzowany tekst wystąpienia 14 lutego 2005 przekopiowany z oficjalnej strony Fundacji Batorego http://www.batory.org.pl/debaty/jkaczynski.htm
......................................
.
Lider Prawa i Sprawiedliwości jako sposób naprawy Rzeczpospolitej przedstawił program swojej partii – skupiającej, jak powiedział, różnych ludzi, których łączy jednak przekonanie, że trwanie Polski jako kraju niepodległego i podkreślającego tożsamość obywateli jest wartością. Wartość ta jest zagrożona – między innymi przez spadek przyrostu naturalnego, przez to, że większość polskich dzieci rodzi się w biedzie i jest pozbawiona szans na przyszłość, przez kryzys patriotyzmu. Proponowany kształt Unii Europejskiej nie promującej „Europy narodów” także zagraża naszej tożsamości.

Kryzys państwa z jakim mamy obecnie do czynienia, to w znacznym stopniu wynik „dziwnej rewolucji”, jak Kaczyński określił przemiany w Polsce sprzed 15 lat. Była to rewolucja bez rewolucyjnych działań i zmian. Nie zmieniono nie tylko ludzi i podstaw systemu, ale zrezygnowano także z rewolucji moralnej. To spowodowało uwikłanie wszystkich rządów III Rzeczpospolitej, utrwaliło patologię i aparat poprzedniego systemu, uniemożliwiło budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Dziś, powiedział Kaczyński, jest szansa na zmianę, wydaje się także, że potrzeba takiej zmiany staje się powszechnie odczuwalna. Nie wiemy, czy to co się obecnie dzieje, przerodzi się w rewolucję moralną, ale nowa władza musi dać wyraźny sygnał, że rozpoczyna się nowy okres. Do radykalnych działań w tej dziedzinie niezbędne jest także współdziałanie prezydenta, dlatego, podkreślił Kaczyński, trzeba wygrać nie tylko wybory do Sejmu ale także prezydenckie. W centrum działań nowej władzy musi znaleźć się aparat państwowy: trzeba jasno określić relacje obywatela z państwem, rozbić patologiczne układy i wzmocnić państwo jako takie.

Prawo i Sprawiedliwość jest zwolennikiem uchwalenia nowej Konstytucji. Ustawa Zasadnicza powinna być, jak to określono, państwowo- i narodotwórcza. Ważny jest przy tym sam sposób uchwalenia nowej Konstytucji. Należy zwrócić się do zorganizowanego społeczeństwa i zachęcić do jej współtworzenia. Konstytucja musi odwoływać się do sfery wartości najważniejszych – chrześcijaństwa, Kościoła i Narodu, chronić rodzinę, określić stosunek do wartości historycznych, tradycji niepodległościowej, szczególnie antykomunistycznej. Zmienić należy kształt władzy wykonawczej – do konstytucji należy wpisać mechanizm reagowania na skandale dziejące się w sferach władzy, zlikwidować wiele niepotrzebnych instytucji.

Jeżeli niemożliwe będzie w przyszłym Sejmie stworzenie koalicji konstytucyjnej, Prawo i Sprawiedliwość opowie się za deklaracja konstytucyjną, która zapowie proces zmian i stworzy nową perspektywę moralną.

Pierwszym problemem z jakim muszą się jednak zmierzyć nowe władze, jeszcze przed „oczyszczeniem”, jest problem głodnych dzieci. To hańba III Rzeczpospolitej i to musi być załatwione na początek, powiedział Kaczyński.

„Oczyszczenie” państwa, to według PiS lustracja (także majątkowa polityków i ich rodzin), dekomunizacja, jawność, czyli odtajnienie wszystkiego co związane jest z dziejami PRLu. Kaczyński opowiedział się za stworzeniem urzędu antykorupcyjnego, pierwszej służby specjalnej nie wywodzącej się z dawnego systemu, Komisji Prawdy i Sprawiedliwości. Komisja byłaby organem sejmowym, powołanym do zbadania zasobów służb specjalnych, policji, urzędów skarbowych. Uzyskana w ten sposób wiedzę da się zmienić w „fakty procesowe” i trzeba tego dokonać, żeby rozbić stary układ. Do działań w tej dziedzinie mówca zaliczył jeszcze uchwalenie ustawy antylobbingowej, zaostrzenie prawa karnego, ustawową kontrolę administracji państwowej, która rozstrzygnie także kwestie dyscypliny i odpowiedzialności. Wszystkie te zabiegi nie odnoszą się tylko do przeszłości, podkreślił lider PIS, stworzy to także nowy aparat i nowe warunki działania.

Władza wykonawcza to obecnie pięć niezależnych od siebie ośrodków – rząd i niezależnie od niego ministerstwo finansów, prezydent, Rada Polityki Pieniężnej i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zdaniem PIS zlikwidować trzeba Radę Polityki Pieniężnej i KRRiTV, zapewnić mechanizmy, które zmusiłyby rząd i prezydenta do współdziałania. Budżet powinien przygotowywać premier, a nie ministerstwo finansów.

Wymiar sprawiedliwości podporządkować należy Ministerstwu Sprawiedliwości, zreorganizować sądy, wprowadzając na przykład specjalizację, urealnić odpowiedzialność dyscyplinarną pracowników sądownictwa. Kolejne postulaty usprawniające wymiar sprawiedliwości to likwidacja prokuratur apelacyjnych i krajowej oraz utworzenie elitarnej prokuratury specjalnej do walki z najgroźniejszymi przestępstwami.

Pozostałe kwestie, które należy jak najszybciej podjąć dla naprawy państwa Jaorsław Kaczyński, z braku czasu, mógł już tylko zasygnalizować:

•Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - na czele zreformowanego resortu stanie nowy minister i silny gabinet; zmniejszyć należy służby specjalne, zlikwidować panujące w nich układy personalne przeniesione z poprzedniego systemu, zwiększyć za to ilość policji. W całym resorcie niezbędna jest wymiana „otoczenia”, czyli nie tylko ministra, ale np. komendanta głównego policji, wojewodów. W policji trzeba przywrócić dyscyplinę. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musi tez współpracować z Ministerstwem Sprawiedliwości.
•w Służbie Zdrowia PIS opowiada się za powrotem do finansowania z budżetu – to zmniejszy skalę wyciekania pieniędzy i da ministrowi realną odpowiedzialność za system. Koszyk niezbędnych usług medycznych musi zostać zapewniony, dopuszczona będzie jednak prywatyzacja usług medycznych.
•kultura, to obszar bardzo ważny, powiedział Kaczyński. Zwiększymy aktywność państwa i wydatki w tej dziedzinie. Najważniejsze projekty to budowa Muzeum Wolności, program aktywizacji młodych odbiorców kultury pod nazwą Młoda Polska, Nikifor XXI wieku, projekt dla twórców z małych ośrodków. Kaczyński zapowiedział też reformę kinematografii, by także młodzi twórcy otrzymali szansę.
•w oświacie nacisk należy położyć na wychowanie patriotyczne, matematyka ma stać się przedmiotem obowiązkowym na maturze. Konieczne jest podniesienie poziomu kształcenia na wsi i w małych miastach – stąd zapowiedź odtworzenia inspektoratów oświaty.
•w sferze gospodarki, której funkcjonowanie polepszy się już w efekcie dekomunizacji i rozbicia starych układów, uruchomić trzeba programy sektorowe. Takim może być na przykład rozwój budownictwa, niezbędny już teraz, bo bezdomność może stać się problemem jeszcze większym w najbliższych latach. Będzie to program oparty o kredyt hipoteczny, gwarantowany przez państwo, czyli kosztowny, ale stymulujący całą gospodarkę.
Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił na koniec, że w obecnej sytuacji społecznej i ekonomicznej nie da się dokonać rewolucji, ale nie można dopuścić do tego, by grupa wykluczonych czy tych, którzy obawiają się zmian powiększyła się. Jeżeli taka wielka grupa spotkałaby się przy urnach, to mielibyśmy rządy partii radykalnych i populistycznych – Samoobrony, Ligi Polskich Rodzin czy postkomunistów. Dlatego droga przed nami jest trudna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum