Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przemyśl: Zanim przyszedł 4 czerwca...1989

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 9:30 pm    Temat postu: Przemyśl: Zanim przyszedł 4 czerwca...1989 Odpowiedz z cytatem



źródło inf:
http://www.zycie.pl/informacje.php?region=Inny&nr=1529&page=1


Przemyśl: Zanim przyszedł 4 czerwca...1989

NOWA RZECZYWISTOŚĆ

20 lat wolnej Polski

Wielkie wydarzenia wyzwalają wielkie emocje. Tak było 20 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, gdy po pięćdziesięciu latach decydowaliśmy o przyszłości Polski.



fot serwis. komitetu obywatelskiego w Przemyślu
Fotografia z wystawy Na progu wolności w MNZP.
Manifestacje Solidarności. 1 maja 1989.




Od lewej: Tadeusz Trelka, Tadeusz Ulma, Zbigniew Bortnik (przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Przemyślu).

fot. serwis komitetu obywatelskiego w Przemyślu

W częściowo wolnych wyborach opowiedzieliśmy się za ojczyzną demokratyczną, sprawiedliwą, bezpieczną. Pamiętam entuzjazm ludzi zaangażowanych w przygotowanie wyborów 4 czerwca. Pamiętam nadzieję wolontariuszy, zbierających podpisy na rzecz kandydatów do parlamentu, rozklejających plakaty. Niepewność nocy wyborczej, po niej wybuch radości. Opozycja solidarnościowa wygrała wszystko, co było do wygrania po uzgodnieniach z rządem PRL przy Okrągłym Stole: 35 procent miejsc w Sejmie, wolny Senat. Piątego czerwca już wiedzieliśmy – mamy nową Polskę, niezależnych kandydatów w obu izbach. Z naszego terenu do parlamentu weszli tylko przedstawiciele „Solidarności”: Janusz Onyszkiewicz (Sejm), Tadeusz Trelka (Sejm), Jan Musiał (Senat), Tadeusz Ulma (Senat). Wszystko, co zdarzyło się potem: rząd Mazowieckiego, reformy Balcerowicza, prezydentura Wałęsy, pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, wyjście wojsk sowieckich z Polski, wejście Polski do NATO, Unii Europejskiej – było konsekwencją tamtych, czerwcowych dni. Politycy, historycy, socjologowie układają bilans zysków, strat, sukcesów, porażek minionych dwudziestu lat. Nam, czwarty czerwca 1989 roku niech przypomina dzień bezkrwawego obalenia komunizmu przy pomocy kartki wyborczej. Kawałek celulozy okazał się mocniejszy niż czołgi. Życzę wszystkim, abyśmy nigdy nie zwątpili w sens demokratycznych wyborów. Bo prawdziwa demokracja to wolność.

Artur Wilgucki
redaktor naczelny




fot. serwis komitetu obywatelskiego w Przemyślu

Komitet Obywatelski „Solidarność” w Przemyślu powstał 15 kwietnia 1989 roku, bardzo szybko po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu. Pięć dni wcześniej przewodniczący RKW „Solidarność” Marek Kamiński i przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Jan Karuś desygnowali przedstawicieli do tegoż komitetu. – Za faktyczną datę powstania komitetu można by więc przyjąć dzień 10 kwietnia, czyli dzień tego pierwszego spotkania. Zadaniem Komitetu miało być wspieranie kandydatów opozycji solidarnościowej do Sejmu i Senatu X kadencji PRL – mówi Jacek Błoński, współautor wystawy „Na progu niepodległości”, która będzie otwarta w MNZP i autor referatu na ten temat, wygłoszonego podczas niedawnej konferencji w PWSW. W skład Komitetu Obywatelskiego weszło 45 osób z terenu ówczesnego województwa przemyskiego. Z kolei w prezydium zasiedli: przewodniczący Stanisław Żółkiewicz (Przemyśl) oraz troje wiceprzewodniczących: Mieczysław Argasiński (Lubaczów), Bronisław Niemkiewicz (Jarosław) i Irena Lewandowska (Przeworsk). Już na następnym spotkaniu 17 kwietnia po rezygnacji Stanisława Żółkiewicza na nowego przewodniczącego wybrano Zbigniewa Bortnika, który pełnił tę funkcję do końca istnienia Komitetu Obywatelskiego w Przemyślu.
Wiceprzewodniczącymi pozostały wybrane wcześniej osoby, zaś funkcję sekretarza powierzono Waldemarowi Wigluszowi. Na czele komisji rewizyjnej stanął Jan Bartmiński z Przemyśla, a w jej skład weszli ponadto Władysław Trojanowski i Maria Smolejus. Rzecznikiem prasowym został początkowo Jacek Mleczko, ale później zastąpił go Marek Kuchciński. Kierownikiem Biura Komitetu Obywatelskiego został Bogusław Słoniak z Radymna. – Pierwszą siedzibą komitetu był Dworek Orzechowskiego. Stało się to dzięki pomocy ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka – wspomina Jacek Błoński. Pozostałymi członkami Komitetu zostali: Jan Bajcar, ksiądz Eugeniusz Dryniak, Jan Hołysz, Marta Husar, Jan Jarosz, Andrzej Koperski, ksiądz prałat Stanisław Krzywiński, Marek Kuchciński, Andrzej Matusiewicz, Jan Musiał, Jan Nowakowski, Edward Opaliński, Ryszard Paczkowski, Adam Piecuch, Jan Pisz, Włodzimierz Pisz, Jan Posieczek, Jan Solka, Jerzy Stabiszewski, Zdzisław Stanisławski, Stanisław Trybalski oraz Ryszarda Żurawska (wszyscy z Przemyśla), Mieczysław Kołakowski, Tomasz Petry i ojciec Sławomir Słoma (Jarosław), Augustyn Czubocha (Tuczempy), Krzysztof Gradowski, Adam Kantor (Lubaczów), Izydor Miara (Orzechowce), Stanisław Romankiewicz (Radymno), Tadeusz Sopel (Orły), Jarosław Śliwiński (Mirocin) i Tadeusz Trelka (Tuczempy). Przemyski komitet pełnił rolę wojewódzkiego i współpracował ściśle z miejskimi, na czele których stali: Bronisław Niemkiewicz, Irena Lewandowska (dziś Kozimala) i Mariusz Olbromski.

Czterech kandydatów

Już w trakcie tego spotkania, 17 kwietnia, wyłonieni zostali kandydaci do Sejmu i Senatu. W wyniku głosowania wyłoniono kandydatów do Sejmu i Senatu z województwa przemyskiego. Jednym z nich został urodzony we Lwowie reprezentant warszawskiego Komitetu Obywatelskiego Janusz Onyszkiewicz, który w dzieciństwie mieszkał w Przemyślu. – Kandydatura Onyszkiewicza została przedstawiona przez Jacka Kuronia. Innym z kandydatów był Andrzej Łapicki, ale wybór padł na Janusza Onyszkiewicza, postać powszechnie wówczas znaną i cenioną – mówi Jacek Błoński. Pozostałymi kandydatami zostały osoby z regionu. Kandydatem do Sejmu został wybrany Tadeusz Trelka. Do Senatu desygnowano Jana Musiała z Przemyśla i Tadeusza Ulmę z Jarosławia. Mimo że kandydaci, oprócz Onyszkiewicza, nie byli powszechnie znani, od razu obdarzono ich dużym kredytem zaufania, co odzwierciedlały sondaże publikowane w Biuletynie Wyborczym Komitetu w Przemyślu. Do 26 sierpnia ukazało się 16 numerów biuletynu. – Trzeba podkreślić, że kandydaci opozycyjni nie mieli do dyspozycji całej machiny, którą dysponowała koalicja. Swoją rolą spełniły po raz kolejne powielacze. Oplakatowane zostało całe miasto. Spotkania odbywały się wszędzie, w salkach katechetycznych, na placach. Na te spotkanie przychodziły setki osób – zauważa Jacek Błoński. Oprócz Biuletynu Wyborczego ukazywał się też redagowany wspólnie z Rzeszowem i Krosnem Głos Wolny, zaś w Przeworsku ukazało się 6 numerów Informatora a w Jarosławiu 2 numery Jednodniówki. W kwietniu przydzielono też Komitetowi Obywatelskiemu nową siedzibę przy ul. Słowackiego, tuż przy... sklepie monopolowym. Miał to być celowy ruch władz partyjnych, w celu ośmieszenia opozycji. W wyniku protestów członków Komitetu i rozmów z kandydatami ówczesny prezydent Przemyśla Kazimierz Nycz podjął decyzję o przydzieleniu nowego lokalu przy placu Legionów 1, obok dworca PKP.

Autokary w środku manifestacji

Do 3 czerwca odbyło się 75 spotkań we wszystkich większych miastach województwa przemyskiego oraz w miejscowościach mniejszych takich jak: Kańczuga, Tryńcza, Gać, Oleszyce, Narol, Babice, Krzywcza, Pruchnik, Horyniec, Kaszyce, Medyka, Łowce i w wielu innych. Spotkania prowadzili m.in. Zbigniew Bortnik, Andrzej Koperski, Marek Zazula, Marek Kuchciński, Andrzej Matusiewicz. W pamięci uczestników pozostała manifestacja z okazji 1 Maja, która uformowała się po mszy św. w kościele księży Salezjanów. – Była to pierwsza legalna manifestacja w naszym mieście. Symboliczną sceną był moment, kiedy w tej manifestacji utknęły dwa autokary z Ukrainy. W środku ludzie płakali – mówi autor wystawy „Na progu niepodległości”. Komitet Obywatelski w Przemyślu wydał także odezwę do mniejszości narodowych. Był to jedyny, obok białostockiego, komitet w Polsce, który podjął taką inicjatywę. Kampania nie odbywała się oczywiście bez zgrzytów. Zdarzały się przypadki zdzierania afiszy i transparentów, w większości autorami tego byli funkcjonariusze SB. Bywały i próby zastraszania pracowników, by nie propagowali kandydatów opozycji.

Zwycięstwo!

Ostatni akt kampanii odbył się 3 czerwca, przy kamieniu upamiętniającym 3 Maja. A potem przyszły wybory. Ogłoszone 6 czerwca wyniki potwierdzały druzgocące zwycięstwo „Solidarności”. Z miażdżącą przewagą do Sejmu weszli Janusz Onyszkiewicz i Tadeusz Trelka. Bezwzględnie zwyciężyli także kandydaci do Senatu: Jan Musiał i Tadeusz Ulma.
21 czerwca wybrani posłowie i senatorowie wzięli udział w słynnym wiecu „pod parasolami”, w czasie którego rozmawiali na rynku z mieszkańcami Przemyśla. Komitet Obywatelski „Solidarność” w Przemyślu, podobnie jak i w innych miastach, zaczął pełnić rolę biura senatorsko-poselskiego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. 2 grudnia 1989 roku powstał Przemyski Komitet Obywatelski, którego celem było przygotowanie do pierwszych, całkowicie wolnych wyborów samorządowych. – Warto zwrócić uwagę na to, że wybory czerwcowe i upadek komunizmu w Polsce nie byłyby możliwe bez działalności wielu przemyskich działaczy tzw. „ pierwszej Solidarności ”, działaczy opozycji antykomunistycznej, pochodzących bądź związanych z Przemyślem, których wielu siedziało w więzieniach, bądź ukrywało się, takich jak: Andrzej Kucharski, Adam Szostkiewicz, Maria Warchał, Marek Kamiński, Wojciech Kłyż, Maciej Kędzior, Zygmunt Grzesiak i wielu innych – zaznacza Jacek Błoński.

autor artykułu: Hubert LEWKOWICZ


źródło inf:
http://www.zycie.pl/informacje.php?region=Inny&nr=1529&page=1



Uzupełnienie:





4 Czerwca 1989 zostałem zatrzymany przez milicję i SB za protest przeciwko tajnemu układowi z magdalenki , skazany przez kolegium do spraw wykroczeń. Oto ten historyczny dokument str 1 i 2 , Najprawdopodobniej byłem jedynym zatrzymanym w dniu 4 Czerwca 1989 w południowej Polsce. Mówię prawdopodobnie, bo innych zatrzymań 4 Czerwca 1989 w południowej Polsce i Polsce nie znam.




Cały artykuł :
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090607/WEEKEND/145461939

Na inscenizację przyszedł również Robert Majka, działacz Solidarności Walczącej. 4 czerwca 1989 r. zbyt dosłownie zrozumiał obiecaną wolność. Za to, że "wspólnie i w porozumieniu z inną osobą” na przemyskim Pl. Legionów stanął z transparentami "Wolności” i "Precz! PZPR”, kolegium skazało go na grzywnę. (...)



Wyżej przedstawione oświadczenie przekazałem do lokalnych środków przekazu, Kościołowi katolickiemu Kurii Metropolitalnej w Przemyślu , podpisał go również tenże sam Zbigniew Bortnik (przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Przemyślu), pieczątki
i podpisy są widoczne na załączonej fotokopii.
Oświadczenie pomimo przekazania do środków
przekazu zostało przemilczane, nawet po latach nie wspomina
się ,że takie oświadczenie kiedykolwiek istniało.

Na koniec, powstaje pytanie retoryczne.
Dlaczego? Rolling Eyes Laughing

dodatkowo:

http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090607/WEEKEND/145461939





Rolling Eyes


Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.



Rolling Eyes




Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 25 maja 2010r g.09.30
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Sob Sie 20, 2011 7:51 am, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 9:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten, kto kłamie w Twoim interesie,
będzie kłamał i przeciw Tobie.


Edward Foster


Historia III RP

Polecam wysłuchanie ówczesnego stanowiska i wypowiedzi
Andrzeja Gwiazdy.




VIDEO

Cz.1


http://www.tvp.pl/historia/cykle-dokumentalne/historia-iii-rp/wideo/odcinek-1/481560

Historyczne kalendarium, ukazujące przemiany w Polsce od momentu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, po pierwsze projekty przeprowadzenia „polskiej pierestrojki”. Najważniejsze wydarzenia pomiędzy 1979 a 1987 rokiem komentują publicyści, historycy i socjologowie. Wśród nich są m.in.: Jadwiga Staniszkis, Piotr Semka, Rafał Ziemkiewicz, Cezary Michalski.

Cz.2


http://www.tvp.pl/historia/cykle-dokumentalne/historia-iii-rp/wideo/odcinek-2/471856

To druga część emocjonującego cyklu, który odsłania zakulisowe rozgrywki i porozumienia polityków, układy biznesowe i mechanizmy rządzące transformacją Polski w latach 1989 – 2009. W dwadzieścia lat po odzyskaniu niepodległości opowiada historię młodej polskiej demokracji, odsłania ostatnie dwadzieścia lat…

Cz.3


http://www.tvp.pl/historia/cykle-dokumentalne/historia-iii-rp/wideo/odcinek-3/484002

Film dokumentalny opowiadający historię tworzenia się III RP,
jej zrębów instytucjonalnych, ustrojowych i gospodarczych. To ukazanie
w sposób przyczynowo - skutkowy najnowszych dziejów Polski i Polaków
poprzez genezę i rozwój mechanizmów odradzającego się państwa wraz
z jego patologiami i sukcesami.




Rolling Eyes


Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.



Rolling Eyes




Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 4 czerwca 2010r g.9.00
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Sie 18, 2011 1:20 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 1:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Motto:
Prof. Andrzej Stelmachowski, 27 stycznia 1988, w Magdalence:

Przypomina mi się hasło, jakim w 1948 roku przekonywali się socjaliści do zjednoczenia z PPR "Lepiej się zlać razem niż zes... osobno"

(K. Dubiński, Magdalenka. Transakcja epoki, Sylwa, Warszawa 1990,
str. 58 ).




Szerzej omówiony temat:
kliknik link...

http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt65-25.html

http://www.sw.org.pl/gbook2005.html

Mija dzisiaj 15 lat od daty rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu i w związku z tym ukazują się rocznicowe analizy i omówienia. W najnowszej "Polityce" dość suchą relację z tamtych wydarzeń przedstawia historyk warszawski, prof. Andrzej Garlicki, w artykule zatytułowanym "Na stole i pod stołem". Posiedzenia, przy "stole" i "podstolikach", przy których zasiadało ok. 600 osób, trwały, z przerwami przez dwa miesiące, do finalnego posiedzenia, które odbyło się w dniu 5 kwietnia. Wyprodukowano ogromną masę papieru, uchwał, analiz i opracowań. Wprawdzie prof. Garlicki pisze, że "nie należy lekceważyć prowadzonych przez dwa miesiące rokowań", ale, jak od razu zauważa "najważniejsze decyzje zapadły, zanim jeszcze delegaci stron opozycyjnej i rządowej zajęli miejsca przy historycznym meblu". Dzisiaj już nie ulega wątpliwości, że te tony zapisanego papieru okazały się zwykłą makulaturą. Tylko dwie decyzje, które i tak zapadły gdzie indziej, okazały się ważne dla naszych losów: podział mandatów w Sejmie i Senacie, czyli ordynacja wyborcza oraz decyzja o sposobie przywrócenia "Solidarności" do legalnego działania. Obie te decyzje zapadły podczas toczących się od września 1988 tajnych rozmów w Magdalence.

Zanim skomentujemy te decyzje warto, zadać sobie pytanie, kto i w czyim imieniu je podejmował? Rozpowszechniona po całym świecie opinia głosi, że to wspaniała "Solidarność", wzór i natchnienie uciemiężonego przez Sowietów świata, rozegrała tam historyczną bitwę i pokonała, w nierównej walce, komunizm, przyniosła Polsce wolność, niepodległość i demokrację. Ponieważ dzisiaj znamy dość dokładnie skład i tych jawnych obrad w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, jak i tych niejawnych w podwarszawskiej Magdalence, w willi Generała Kiszczaka, co do tego udziału "Solidarności" możemy mieć niejakie wątpliwości. Otóż z władz krajowych NSZZ "Solidarność" przy Okrągłym Stole znalazło się zaledwie 12 osób, co stanowiło mniej niż 5% uczestników tzw., strony opozycyjno-solidarnościowej, natomiast w rozmowach w Magdalence, w których uczestniczyły, w sumie, 42 osoby, wybranych członków władz "Solidarności" było 5: Wałęsa, Bujak, Frasyniuk, Gil i Merkel. Było jeszcze trzech dokooptowanych działaczy podziemnych, Sienkiewicz i Pietrzyk ze Śląska i Radziewicz ze Szczecina, oraz działacze KOR, Kuroń, Michnik, Geremek, Mazowiecki i Lech Kaczyński.



Przebieg rozmów w Magdalence utrwalił na piśmie sekretarz gen. Kiszczaka, Krzysztof Dubiński i opublikował w książce pt. "Magdalenka. Transakcja epoki". Rozmowy były ostre i męskie, jak przystało między prawdziwymi mężczyznami. Podczas gdy do Okrągłego Stołu zaproszono pewną ilość płci pięknej, w Magdalence wstęp był tylko dla mężczyzn. Atmosferze szczerości i bezpośredniości sprzyjała świetna kuchnia gen. Kiszczaka. Dubiński pisze, że przypadkiem zachował kartkę z menu: "Obiad rozpoczynały przystawki zimne: śledź Remoulade, ryba po grecku, galantyna z kaczki, potem na gorąco boeuf Stroganow. Następnie zupa ogórkowa, szaszłyk z polędwicy z pieczarkami, devolay ze schabu, frytki, surówka z selera, marchewka z groszkiem. Na deser kompot śliwkowy, kawa, herbata, napoje zimne, z alkoholi - białe i czerwone wino, wódka czysta, dla chętnych - piwo. Na kolację półmisek wędlin i dania ciepłe, bigos po staropolsku, krokiety w sosie węgierskim oraz pieczywo, masło, rozmaite dodatki, kawę, herbatę, napoje zimne i wódkę". Późnym wieczorem, gen. Kiszczak zapraszał wszystkich do niewielkiej winiarni na dolnym półpiętrze Magdalenki. Wojskowi kelnerzy podawali 70% pejsachówkę, koniak i kawę. Wznoszono toasty za pomyślną przyszłość kraju.



Afera FOZZ jako modelowy przykład funkcjonowania zakulisowych wymiarów transformacji ustrojowej w
Polsce
*


format pdf.
Ściągnij kliknij na link i koniecznie przeczytaj !
http://www.abcnet.com.pl/files/20040928135037_Daniel.pdf


Rolling Eyes


Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.



Rolling Eyes




Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 4 czerwca 2010r g.13.52
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum