Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Janusz Szkutnik

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Mar 07, 2010 7:05 pm    Temat postu: Janusz Szkutnik Odpowiedz z cytatem

Szkutnik Janusz, ur. 22.06.1955 Jarosław, s. Zdzisława i Jadwigi z d. Kasperska.

Historyk, absolwent WSP w Rzeszowie 1995.

Od września 1971 r. uczeń Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK Makoszowy w Zabrzu. W odpowiedzi na zmuszanie uczniów do przystąpienia do ZMS i ubliżający stosunek do nich dyrektora internatu szkolnego Herberta Kucharskiego, skierował wraz z kolegami list protestacyjny do „Sztandaru Młodych”, w części opublikowany, odnoszący się krytycznie do dyskryminacji wobec uczniów ze strony dyrekcji. W odpowiedzi na przemoc fizyczną i psychiczną wobec uczniów, założył kilkudziesięcioosobową grupę samoobrony, a następnie demonstrując postawę ideową całej społeczności wraz z kolegami (Zbigniew Włosik, Chmielewski i Dobrosz) powiesił krzyż w internacie. Pomimo protestów i zapowiadanego przez Ślązaków strajku szkolnego w jego obronie (Adam Zakrzewski, Pytel, Andrzej Pawlica, Zdzisław Krzyżanowski, Alojzy Sosna, Sitko, Karaś) został w 1972 wyrzucony ze szkoły z wilczym biletem.

Po wielu próbach kontynuowania nauki w Zabrzu, a następnie w Rzeszowie, zamieszkał czasowo w Koczale II w koszalińskim, gdzie podjął pracę w PGR.

W 1973 podjął naukę jako maszynista typograficzny w Zakładach Graficznych w Rzeszowie, a następnie naukę w wieczorowym liceum ogólnokształcącym.

W 1976 pod sfabrykowanym zarzutem (z naruszeniem kpk i kk) został skazany na 2,5 roku więzienia. Podczas pobytu w Zakładzie Karnym we Włodawie usiłowano mu wytoczyć proces polityczny jesienią 1977 za postawę antypaństwową i wykonanie kilkunastometrowego napisu na murze więziennym: „Socjalizm to gówno”.

W lutym 1979 nawiązał kontakt z Janem Lityńskim, a za jego pośrednictwem z mec. Andrzejem Grabińskim z Warszawy, który w Sądzie Najwyższym nie uzyskał przywrócenia terminu rewizji nadzwyczajnej, lecz tylko odszkodowanie za utratę zdrowia w zakładzie karnym.

Od marca 1979 współpracownik pisma „Robotnik”, kolporter wydawnictw niezależnych. W 1979 obserwator rozpraw wspólnie z Ewą Soból tw. „Caryca” (warunkowych przedterminowych zwolnień z więzienia) dot. robotników skazanych w procesach za Radom 1976.

Od jesieni 1979 wraz z Tadeuszem Kensym współpracownik Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej w Łowisku, w sierpniu 1980 wydawca i współredaktor ( m. in. Zofia Łoin, Piotr Szostek, Stanisława Krasoń, T. Kensy) Niezależnego Pisma Chłopskiego „Wieś Rzeszowska”. Przedstawiciel KSChZRz na procesach Jana Kozłowskiego w Rozwadowie w styczniu i lutym 1980, współinicjator akcji jego obrony podczas procesu w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie w 1981.

Współzałożyciel pierwszych kół Solidarności Wiejskiej w rzeszowskiem (m. in. Wola Zarczycka, Łąka, Lubla), następnie Komitetu NSZZ Rolników Solidarność Wiejska w Rzeszowie w październiku 1980.

Współorganizator wraz z Komitetem Solidarności Wiejskiej w Rzeszowie (m.in. Antoni Bartyński, Franciszek Perlak, Stanisław Szopa) oraz Tymczasowym Komitetem Założycielskim NZS Politechniki Rzeszowskiej i Antonim Peszko z MKZ wiecu patriotycznego pod pomnikiem T. Kościuszki w 62 rocznicę odzyskania niepodległości.

Inicjator i współorganizator (z udziałem m. in. A. Bartyński, F. Perlak, Wieńczysław Nowacki, Urszula Poziomek oraz T. Kensy, Antoni Kopaczewski) strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych (29.12.1980) i Rzeszowie (5.01.1981).

Wraz z Krystyną Bęben autor programu i powołania Wszechnicy Związkowej przy MKZ w lutym 1981.

Od marca 1981 pracownik WKZ NSZZ R „Solidarność Wiejska”, członek KZ NSZZ „Solidarność” Pracowników MKZ i WKZ.

Członek Regionalnego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania i Społecznego Komitetu Funduszu Oświaty Narodowej.

We wrześniu 1981 członek delegacji (wraz z A. Kopaczewskim i T. Kansym) w sprawie wyjaśnienia w Prokuraturze Wojewódzkiej sowieckiej zbrodni ludobójstwa na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Młp.

Internowany 13.12.1981 w Załężu, po 52 dniach protestu głodowego ( z Ryszardem Majdzikiem i Markiem Kiszem) zwolniony 25.09.1982.

W latach 1982-1990 bez stałej pracy, podejmował różne prace dorywcze.



W styczniu 1983 współzałożyciel Solidarności Walczącej, członek Rady Politycznej i Wykonawczej Oddz. Rzeszów - ps. „Ryszard”. Wydawca i redaktor w marcu 1983 numeru sygnalnego pisma społeczno-politycznego „Informator Rzeszowski”, współzałożyciel, redaktor i drukarz Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży”– Oddział Rzeszów (pismo środowisk OKOR i SW, wyszło 8 numerów), wraz z Andrzejem Kucharskim redaktor Radia Wolna Polska ( zainicjowane przez Jerzego Karpińczyka z Porozumienia Prasowego z Krakowa, który następnie był delegatem swojego środowiska podczas corocznych spotkań na mogiłach pomordowanych w Turzy), w grudniu 1984 współzałożyciel i czł. red. Pisma Oddz. SW – Rzeszów „Galicja”. Przed aresztowaniem w 1985 wydawca i red. pierwszego numeru pisma Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników „Wieś Polska”, wydawanego następnie przez W. Nowackiego, Janusza Koperę i Kazimierza Chorzępę.

Współzałożyciel (wraz z J. Koperą, A. Bartyńskim, Ludwikiem Pełką, Stefanem Wójcikiem, K. Chorzępą)) i szef Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników.

Aresztowany 28.04.1983 z art. 273 par. 2 kk (kolportaż, druk w SW i OKOR) i art. 278 par. 1 kk (organizowanie), zwolniony na mocy amnestii 28.07.1983, ponownie areszt. 27.08.1985 , skazany w trybie przyspieszonym na 1 rok i 8 mies. pozb. woln. na podst. art. 282a par 1 kk, zwolniony 10.09.1986 na mocy amnestii. Do 1988 zatrzymany około 50 razy.

Od listopada 1986 członek kierownictwa krajowego Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników ( płk. Józef Teliga, Jan Beszta-Borowski, W. Nowacki, Grzegorz Ostrowski, Antonina Komorowska, Barbara Matus, w USA Witold Hatka), współzałożyciel (23.11.1986) Konwentu Seniorów Niezależnego Ruchu Ludowego ( m.in. min. Adam Bień, płk. J. Teliga – szef, Stanisław Janisz, ks. Jan Zieja, Hanna Chorążyna) i Tymczasowej Krajowej Rady Rolników NSZZ RI „Solidarność” w Warszawie. Członek grupy płk. J. Teligi koordynującej współpracę pomiędzy OKOR i SW.

We wrześniu 1988 wraz z W. Nowackim odmówił w imieniu OKOR i Konwentu Seniorów, emisariuszowi gen. Cz. Kiszczaka i prof. A. Stelmachowskiego – Wiesławowi Kęcikowi, udziału w obradach przy okrągłym stole.

Przewodniczący Komisji Programowej NRL i PSL (1989). Członek Tymczasowego Zarządu Wojewódzkiego PSL „Solidarność” w Rzeszowie, rozwiązanego po utworzeniu stronnictwa o tej samej nazwie przez A. Balazsa i J. Ślisza.

W styczniu 1990 wraz z A. Kopaczewskim i Wiesławem Łodziem wspierający nieudaną akcję okupacyjną budynku KW PZPR w Rzeszowie zorganizowaną przez WiP, NZS z WSP i Międzymiastówkę Anarchistyczną.

Członek Partii Wolności (1990-91) – kandydat do Sejmu RP, Partii Chrześcijańskich Demokratów (1995-96), Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów (1996-2002) - kandydat do Sejmu RP, Stronnictwa Ludowego Ojcowizna (2003-2007) – kandydat do Senatu RP.

Od 1991 pracownik Muzeum Etnograficznego, od 1996 właściciel antykwariatu w Rzeszowie. Wydawca regionaliów, autor publikacji i artykułów z historii najnowszej.

Od stycznia 2005 do maja 2007 członek Grupy Ujawnić Prawdę. Powodem odejścia z Grupy był brak zgody na usunięcie z niej przeciwników lustracji i dekomunizacji.

Organizator konferencji i spotkań autorskich ( m.in. z reżyserem Jerzym Zalewskim, Andrzejem Gwiazdą, Grzegorzem Eberhardtem, Kornelem Morawieckim, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim). Przez szereg lat współorganizator konferencji rocznicowych podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.


Członek Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oraz Podkarpackiego Związku Piłsudczyków.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum