Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

elity chcą, by Polacy mieli poczucie, że są niewiele warci.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pon Paź 04, 2010 5:29 pm    Temat postu: elity chcą, by Polacy mieli poczucie, że są niewiele warci. Odpowiedz z cytatem

"Dr Fedyszak-Radziejowska: elity chcą, by Polacy mieli poczucie, że są niewiele warci. Wtedy łatwiej nimi rządzić"

W radiowej Trójce w ostatni piątek gościła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Poproszona o komentarz do słów Marka Raczkowskiego (rysownika, który „gardzi swoim krajem”, „nienawidzi patriotów” i „chciałby, żeby Polacy zawsze przegrywali w piłkę nożną”), Pani doktor odpowiedziała:
„Ja jestem takim patologicznym przykładem człowieka, który nie tylko lubi Polskę, ale też lubi swoich rodaków. I ja się bardzo dobrze czuję wśród swoich rodaków. My często mamy kłopot z ludźmi, którzy mówią o swojej miłości do ojczyzny. I tam Polska jest symbolem wspaniałości, natomiast mamy skłonność o Polakach mówić gorzej.
Ja myślę, że tego nie da się inaczej wytłumaczyć niż syndromem postkolonialnych elit, ale to też jest coś więcej. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, która Polsce się zdarzyła w czasie ostatnich dwustu lat, z przerwą na II Rzeczpospolitą. I w tym czasie elity w Polsce były od zarządzania w imieniu obcego, zaborców, a później w imieniu centrum, które było w Moskwie. Strasznie się musi nie lubić swojego społeczeństwa, jeśli się nim zarządza, ale jest się jego częścią, a ono jest niedoskonałe. Jakieś powstania robi, jakieś kryzysy, jakieś grudnie…
Łatwiej rządzi się ludźmi, kiedy mają oni zaniżoną samoocenę. To jest ważne, żeby Polacy o sobie myśleli. To jest ważne z punktu widzenia elity, która nie chce się dzielić władzą, która chce mieć komfort realizowania swojego projektu, żeby ludzie, którymi rządzi, mieli poczucie, że są niewiele warci.”
Ważne słowa. Warto o nich pamiętać, gdy spotkamy się z kolejnym przykładem polskiej nienawiści do Polski. To o to chodzi – żeby Polacy mieli niską samoocenę. Narodem zakompleksionym rządzić jest przecież znacznie łatwiej niż narodem dumnym. Naród o zaniżonej samoocenie będzie nerwowo przeglądał zagraniczną prasę w poszukiwaniu krytycznych notek, i do nich dostosowywał swoją politykę. I naprawdę będzie myślał, że tak wygląda „europejskość”.
http://wpolityce.pl/view/2370/Dr_Fedyszak_Radziejowska__elity_chca__by_Polacy_mieli_poczucie__ze_sa_niewiele_warci__Wtedy_latwiej_nimi_rzadzic.html

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Paź 04, 2010 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatkowo wbija się nieszczęśnikom w głowy, że cały świat bez przerwy na nich patrzy i nie może się nadziwić jaki obciach ma przed oczyma. Ratują nas ci młodzi (Bartoszewski), wykształceni (Wałęsa), z wielkich miast (Palikot).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum