Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Henryk Mikołaj Górecki - zmarł

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Lis 15, 2010 11:51 pm    Temat postu: Henryk Mikołaj Górecki - zmarł Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo!

Z góry przepraszam tych z Państwa, którzy nie życzą sobie tego listu. Sprawa jest jednak ważna, więc pozwoliłem sobie skorzystać z publicznie krążącej listy adresowej.

Wczoraj (12.11.10) rano zmarł w Katowicach, w wieku lat 77, Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, nie tylko w skali Polski, ale i świata. Przez wiele lat rozsławiał on imię Polski w świecie. Jego wkład w kulturę polską i światową jest niezwykle znaczący. Trzy symfonie, a zwłaszcza III, „Małe Requiem dla pewnej polki”, czy „Pięć łatwych utworów na fortepian w dawnym stylu” na stałe weszły do kanonu światowej muzyki. Polską muzykę sprowadził na tory osadzenia w Tradycji, przerywając awangardowe zaczadzenie. Jego zasługi można by opisywać latami i na pewno jeszcze kiedyś zrobię to obszerniej, ale dziś chcę ten tekst napisać i rozpowszechnić jak najszybciej, gdyż postulat, który chcę zgłosić uważam za niezwykle ważny i pilny.



Odszedł wielki Polak, jeden z największych. Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen. Modlitwy teraz potrzebuje najbardziej.



Żeby zaś pamięć o nim w narodzie nigdy nie zaginęła, pochowajmy go w nowym Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Jest tego ze wszech miar godzien. Nie zawsze doceniamy naszych wielkich rodaków, tak, jak na to zasługują. Hańbą dla nas jest, że nie pochowaliśmy na Skałce Witolda Lutosławskiego. Właśnie jego sprawa zainspirowała mnie do walki o godne pochówki wielkich Polaków. Zdaję sobie sprawę z tego, że mój głos jest słaby i ledwo słyszalny. Pamiętam jednak, że „lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” (Cz. Miłosz). Dlatego nie zamierzam odpuszczać. W przypadku Czesława Miłosza stanęliśmy na wysokości zadania. Wtedy jeszcze swej walki nie prowadziłem i wkładu w ten pochówek żadnego nie miałem. Gorąco go jednak od samego początku popierałem w trakcie licznych dyskusyj na rozmaitych forach internetowych. Teraz czas, abyśmy ostatni hołd oddali Mistrzowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. To nasz obowiązek.



Kiedy w ubiegłym roku poświęciłem podobny apel Leszkowi Kołakowskiemu, spotkałem się z bardzo małą dozą zrozumienia, a bardzo dużą oburzenia i osobistych ataków. Mam nadzieję, że teraz tego nie będzie. Mistrz Henryk chyba nie wzbudzi takich kontrowersyj i emocyj. Bardzo dobrze by się stało, gdyby pochówkiem Polaka bez wątpienia wielkiego, a przy tem praktycznie niekontrowersyjnego zainaugurowano nowy Panteon Narodowy.



Taki tekst umieściłem wczoraj wczesnym popołudniem w kilku miejscach internetu. Komentarze były bardzo życzliwe i nad wyraz zgodne:

http://svetomir.salon24.pl/249095,henryk-mikolaj-gorecki-nie-zyje-pochowajmy-go-w-panteonie-narod

http://fronda.pl/arturrumpel/blog/henryk_mikolaj_gorecki_nie_zyje_pochowajmy_go_w_panteonie_narodowym

http://prawica.net/opinie/23804

Komentatorzy pytają mnie, jakie dalsze działania chcę podjąć. Wywołany do tablicy, proponuję akcję wysyłania listów do profesora Franciszka Ziejki, prezesa Fundacji Panteon Narodowy ( ziejka@if.uj.edu.pl) i do JEm Stanisława kard. Dziwisza, opiekuna miejsca ( kardynal@diecezja.krakow.pl ). Jeśli ktoś z Państwa napisze list do tych osób, prosze łaskawie o poinformowanie mnie o tym fakcie. Planuję także wyslanie zbiorowego Listu Otwartego, ale do tego celu lepiej nadaje się jakaś instytucja, np. redakcja, czy stowarzyszenie, niż ja jako osoba prywatna. Proszę więc o zgłaszanie się do mnie ewentualnych chętnych instytucyj do poniedziałku. Prosze tez o przesłanie tego listu dalej, swoim znajomym.



Z tego co sie orientuję Panteon dopiero za dwa lata ma byc gotowy na przyjmowanie pochówków, ale skoro w kwietniu były zaawansowane plany pochowania tam Janusza Kurtyki, to i z Henrykiem Mikołajem Góreckim powinno się udać.

Pozdrawiam Wszystkich

Artur Rumpel

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum