Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ks. Isakowicz-Zaleski: Byłem Kasandrą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Lut 27, 2007 8:35 pm    Temat postu: Ks. Isakowicz-Zaleski: Byłem Kasandrą Odpowiedz z cytatem

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070115/LUDZIEIOPINIE/70114077

powrót wyślij wydrukuj zgłoś błąd WYWIADY
15 stycznia 2007 - 0:01

Ks. Isakowicz-Zaleski: Byłem Kasandrą
Rozmowa z ks. TADEUSZEM ISAKOWICZEM-ZALESKIM: - Wszyscy biskupi zostaną prześwietleni przez kościelną komisję historyczną pod kątem ewentualnych związków z SB. Jak ksiądz odebrał tę piątkową decyzję biskupów?


Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Ks. Górny współpracował czy pozorował
27-02-2007
Kościół nie boi się prawdy
15-01-2007
Ks. Isakowicz: To najtrudniejsza próba w moim życiu
12-12-2006 - Byłem pozytywnie zaskoczony. Wydawało mi się raczej, że dyskusja będzie trwała nadal. Ten środek, że wszyscy biskupi sami poddadzą się lustracji, jest bardzo radykalny.

- Czyli jest to krok w dobrym kierunku?

- Tak jest. Ocena sytuacji będzie zależeć jednak od tego, czy za słowami pójdą czyny.

- Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu, powiedział, że lustracja jest wewnętrzną sprawą Kościoła. Jak te słowa rozumieć?

- Oczywiście, wewnętrzną sprawą Kościoła jest taka decyzja, jaką podjął Episkopat, i zalecenia, które rozsyła do parafii. Ale księża są również obywatelami Rzeczypospolitej. Państwo polskie również będzie uchwalało w tej sprawie swoje przepisy.

- Czy to przyspieszenie w kwestii lustracji duchowieństwa spowoduje, że diecezjalne komisje będą powstawać szybciej? W ub. tygodniu dowiadywałem się, jak to wygląda w diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. Odniosłem wrażenie, że w wątpliwość poddawana jest już sama potrzeba powołania takiej komisji.

- Wydaje mi się, że każdy biskup, który chciał, mógł taką komisję już dawno powołać. A w tej chwili jest zaledwie 7 komisji na 39 diecezji.

- Ogłosił ksiądz, że książka "Księża wobec SB” ukaże się 28 lutego. Jednocześnie w czwartek poinformował ksiądz abpa Michalika o osobach, które pełnią funkcje w Kościele, a w przeszłości były tajnymi współpracownikami SB. Jest już reakcja?

- Nie. Dopiero wysłałem list. Nie wiem, kiedy on dojdzie i czy ksiądz arcybiskup odpowie. Dla mnie najważniejsze było to, żeby Kościół dowiedział się o tych osobach wcześniej, a nie dopiero z mojej książki. Wiadomo było, że takie osoby są. Niech Kościół podejmie decyzję, niech rozmawia z tymi ludźmi.

- Liczył ksiądz, że do ingresu abpa Stanisława Wielgusa jednak nie dojdzie?

- W sobotę przed ingresem myślałem, co by zrobił papież Jan Paweł II, gdyby żył. Doszedłem do wniosku, że na pewno nie dopuściłby do ingresu. To, że Benedykt XVI zrobił tak samo, oznacza, że doskonale rozumie intencje Jana Pawła II. Podjął, według mnie, bardzo odważną decyzję.

- Wymusił rezygnację na arcybiskupie?

- Nie wiem. Słyszałem wypowiedź nuncjusza, że abp Wielgus nie przedstawił papieżowi prawdy o swoich kontaktach z SB. Słyszałem też oświadczenie arcybiskupa, w którym zaprzecza, jakoby złożył fałszywą przysięgę na ręce nuncjusza. Myślę więc, że będziemy świadkami jeszcze wielu faktów, które będą powoli wypływały.

- Można było uniknąć tej afery?

- Powiem tak: ja spełniałem w tej sprawie rolę Kasandry. Gdyby Episkopat posłuchał nawet nie mnie, ale pracowników IPN, to nie doszłoby do tej afery.

- Jak ksiądz ocenia wypowiedź prymasa o "świstkach” z IPN?

- Gdy niektórzy biskupi wypowiadali się negatywnie na temat pracowników IPN, zawsze byłem temu przeciwny. Bo to nie ci pracownicy są winni. To tak, jakby chory wypowiadał się krytycznie o lekarzu czy pielęgniarce. Współpraca z historykami z IPN pomogłaby Kościołowi rozwiązać ten problem. To nie są wrogowie Kościoła.

- Poza tym te "świstki” świadczą przede wszystkim o heroizmie ludzi Kościoła!

- Ja to mówię od roku, ale kto mnie słuchał w Kościele?

- Czy po sprawie abpa Wielgusa zmieniło się nastawienie do księdza krytyków w łonie Kościoła?

- Nie. Nie jestem optymistą w tej sprawie. Myślę, że nie ma odwrotu od tego, co zostało zawarte w komunikacie krakowskiej Kurii Metropolitalnej z 17 października, jak i późniejszym komunikacie Episkopatu, gdzie de facto publicznie mnie poniżono i zniesławiono. Dla Kościoła jeden ksiądz więcej czy mniej - nie robi to różnicy. Nie wierzę, żeby nastąpiły aż tak radykalne zmiany.

- Ale jest przynajmniej ten pozytywny fakt, że książka księdza ukaże się, co w grudniu nie było wcale takie pewne.

- To, że ona wychodzi, nie jest zasługą władz kościelnych, dlatego że Kuria Metropolitalna wielokrotnie próbowała storpedować jej wydanie. Wydanie tej książki to dowód wielkiej odwagi wydawnictwa i wielu ludzi, m.in. historyków świeckich.

Jaromir Kwiatkowski
j.kwiatkowski@gcnowiny.pl
Zobacz wizytówkę autora.

Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail:robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum