Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski -krótki wywiad.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Mar 02, 2007 7:35 pm    Temat postu: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski -krótki wywiad. Odpowiedz z cytatem

http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,33464,wiadomosc.html

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski dla Wirtualnej Polski
2007-03-02 14:30:53
źródło: Książki WP

28. lutego do księgarń trafiła książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Księżą wobec bezpieki.

Praca ta to efekt prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.


Książka Księdza wobec bezpieki wywołała wstrząs w Kościele. Okazuje się, że lustracja jest niezwykle trudnym i bolesnym procesem. Czy jest możliwe, by ten proces był mniej bolesny i mniej trudny?

Ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleski: Muszę zaznaczyć, że moja książka nie jest o agentach w sutannach, tylko o prześladowaniu Kościoła. Rzeczywiście dwa rozdziały książki są poświęcone tajnym współpracownikom. Trzeba zachować proporcje – to dotyczy 10% księży. Wstrząs wywołało nie, że to 10% - według mnie to tylko 10%! – ale to sprawy ukrywane od 17 lat. To jest powodem wstrząsu. Z moich relacji z czytelnikami wynika, że oni po prostu nie mogą zrozumieć, dlaczego nie chciał przez 17 lat tych spraw rozwiązać.
Czy byłoby możliwe łatwiej? Ja to zrobiłem najłagodniej, jak to można było zrobić. Ale to jest jak z operacją – jeśli choroba była nieleczona przez bardzo długi czas, żeby pacjent był wyleczony nieraz trzeba stosować środki, które nie są przyjemne. Starałem się zachować wszystkie zasady związane z memoriałem biskupów polskich z 26. sierpnia 2006 roku. Mówiąc językiem obrazowym, starałem się tę sprawę opisać w białych rękawiczkach.


Czy wydanie książki jest dla księdza zamknięciem pewnego etapu, czy dalej ksiądz będzie prowadził swoje badania?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Ja jestem postawiony w bardzo trudnej sytuacji. Ataków personalnych się spodziewałem od samego początku, najbardziej zaskoczyła mnie Katolicka Agencja Informacyjna, dlatego że w sposób niesłychanie nierzetelny i tendencyjny atakuje tę książkę. Ja pana Marcina Przeciszewskiego, szefa tej agencji, znam od 30 lat i mogę powiedzieć, że byliśmy przez dłuższy czas przyjaciółmi. On mnie zna bardzo dobrze, i tym bardziej się dziwię, że ulega takim naciskom, żeby KAI była agencją, co do której rodzą się podejrzenia. To jest stara zasada: uderz w stół, odezwą się nożyce. Wypowiedź i wywiad, jakiego udzielił arcybiskup Życiński jest znakiem, że ten proces będzie bardzo trudny. Arcybiskup jest zdeklarowanym przeciwnikiem weryfikacji tych akt, używa nieładnych metod, aby zwalczać osoby myślące inaczej niż on. To pokazuje, jak będzie ciężko. A ciężko będzie również dlatego, że nazwiska TW były znane od dłuższego czasu, tylko nikt do tej pory nie chciał się tym zająć.


Skąd czerpał ksiądz siłę pracując nad książką?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Przede wszystkim gdy zaczynałem tę pracę, nie zdawałem sobie sprawy, że to będzie tak wyglądało. Myślałem, że to będzie trudna sprawa, ale że pozostanie wewnętrzną sprawą krakowską, a później – że będzie bolesna, ale się jakoś rozwiąże. Natrafiłem na pole minowe, łatwo na nim stracić rękę albo nogę. Robię to, bo jest to wyraz mojej wierności przyjaciołom z czasów Solidarności, którym dedykowałem książkę. A druga rzecz – ogromna ilość osób w ciągu tego półtora roku pomagała mi, wspierała mnie, więc widziałem, że zaufanie ludzkie jest ogromne. Umocniony ich życzliwością, pomocą chciałem to ukończyć. Zdaję sobie sprawę, że najgorsze przede mną, ponieważ są pewne wątki, jak np. TW „Henryk”, które mogą wywołać skandal międzynarodowy. No ale teren trzeba oczyścić. Nie ma innego wyjścia.

Rozmawiała Marta Buszko.

Robert Majka z Przemyśl,tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum