Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN sparaliżowany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamil Krysztofek
Bywalec Forum


Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 33

PostWysłany: Pią Mar 18, 2011 11:33 am    Temat postu: IPN sparaliżowany Odpowiedz z cytatem

,http://www.fronda.pl/news/czytaj/ipn_skutecznie_sparalizowany#

IPN sparaliżowany
Kategoria: Polskaczwartek, 17 marca 2011
Od stycznia w IPN trwa zastój wydawniczy. Instytut ma problemy z wydawaniem i sprzedażą książek. Dotąd nie ukazał się styczniowy numer Biuletynu. Do normalnej pracy IPN może powrócić dopiero w czerwcu.
Od początku 2011 roku występują ogromne problemy z zakupem nowych publikacji i wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej. Widoczny jest zastój wydawniczy. IPN nie przygotował bowiem na czas nowej sieci dystrybucji oraz procedury drukowania publikacji, dzięki którym wydawnictwa Instytutu byłyby dostępne na dotychczasowych zasadach. Jak mówi portalowi Fronda.pl rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, problemy wynikają z wejścia w życie ustawy o finansach publicznych. - Zgodnie z nią w instytucjach państwowych zostały zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. W naszym Instytucie gospodarstwo to stało m.in. za dystrybucją publikacji IPN oraz ich drukiem. Staramy się rozwiązać obecnie ten problem – mówi Arseniuk w rozmowie z portalem Fronda.pl. Źle przeprowadzone zmiany dotyczące likwidacji gospodarstwa pomocniczego spowodowały, że IPN nie wywiązuje się ze swojej ustawowej działalności. Sytuacja w Instytucie zaniepokoiła Kolegium IPN, które 1 marca przyjęło specjalne stanowisko dotyczące m.in. sieci dystrybucji. - Członkowie Kolegium IPN wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją związaną z likwidacją gospodarstwa pomocniczego z dnia 31 grudnia 2010 r., która skutkuje załamaniem dystrybucji oraz wstrzymaniem działalności wydawniczej Instytutu, co oznacza niewypełnianie jednego z ustawowych obowiązków Instytutu Pamięci Narodowej (art. 53 pkt 5 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej) – czytamy na stronie IPN.
Jak tłumaczy szefowa Kolegium Instytutu Barbara Fedyszak-Radziejowska, stanowisko Kolegium związane było z niepokojącymi informacjami dotyczącymi dystrybucji publikacji IPN. - Stanowisko Kolegium IPN z 1 marca 2011 roku to wyraz naszego niepokoju o realizację ustawowych zadań Instytutu. Już w grudniu 2010 i styczniu 2011 roku pytaliśmy na posiedzeniu Kolegium o konsekwencje likwidacji z końcem 2010 roku gospodarstwa pomocniczego dla działalności wydawniczej Instytutu, czyli dla druku i dystrybucji publikacji. Otrzymywaliśmy uspakajające odpowiedzi – kwestię tą referował p.o. Dyrektora Generalnego, Krzysztof Swiboda - że Instytut realizuje swoje ustawowe zadania, wszystko przebiega zgodnie z planem, a druk oraz dystrybucja wydawnictw będzie przebiegała po 1 stycznia 2011 roku bez problemów – mówi portalowi Fronda.pl Fedyszak-Radziejowska. Jednak wbrew zapewnieniom na początku 2011 roku do Kolegium zaczęły napływać niepokojące informacje. - Pod koniec lutego otrzymaliśmy informacje o ograniczeniu sprzedaży książek IPN do dwóch miejsc: siedziby przy ul. Towarowej oraz Centrum Edukacyjnego przy ul. Marszałkowskiej. Co więcej, jeden z autorów wydanej i nie sprzedawanej książki zwrócił się z pytaniem do władz Instytutu, dlaczego IPN nie dopełnia zawartej z nim umowy – zaznacza szefowa Kolegium. Dodaje, że problemy ze sprzedażą i publikacjami IPN spowodowały, że grudniowy numer Biuletyny IPN leży w magazynach i nie jest sprzedawany, a następny numer – po raz pierwszy od 10 lat – nie ukazał się w terminie.
- Rzeczywiście skutkiem zmian w IPN jest przesunięcie w czasie styczniowego numeru Biuletynu IPN – mówi portalowi Fronda.pl Andrzej Arseniuk. Zaznacza jednak, że książki są wydawane. Zdaniem rzecznika Instytutu, problemy związane z działalnością IPN są wynikiem wejścia w życie ustawy i nie mają związku z sytuacją w samym IPN. Jednak w Instytucie od kilku miesięcy widoczne są kolejne roszady na stanowisku Dyrektora Generalnego, który odpowiada za przygotowanie nowej sieci dystrybucji i sprzedaży publikacji IPN. 15 października 2010 roku ze stanowiska odszedł Jan Baster. Jego następcą, jako pełniący obowiązki, został Krzysztof Swiboda. Jednak i on zrezygnował z pracy. Zrobił to dokładnie w momencie, gdy Kolegium chciało dopytać go o problemy ze sprzedażą książek IPN. - Kiedy na posiedzeniu Kolegium w dniu 1 marca zamierzaliśmy zwrócić się do dyr. Swibody z ponowną prośbą o wyjaśnienia, okazało się, że dokładnie od 1 marca 2011 roku przestał on pełnić swoją funkcję i na własną prośbę odszedł z Instytutu do innej pracy – mówi Barbara Fedyszak-Radziejowska.
Jak zaznacza w tej sytuacji Kolegium uznało, że musi przyjąć stanowisko, by „przekazać następcom z właśnie wybieranej przez Senat i Sejm Rady IPN informację, że traktuje zaistniałą sytuację jako załamanie dystrybucji oraz wstrzymanie działalności wydawniczej IPN”. - To oznacza, że jednym z pierwszych problemów wymagających uwagi członków nowej Rady jest kwestia rozpisania przetargów na druk oraz dystrybucję publikacji Instytutu. Niestety, na posiedzeniu Kolegium w dniu 1 marca nie otrzymaliśmy wystarczających informacji o przyjętych przez Instytut rozwiązaniach. Może dlatego, że osoba, która odpowiadała za te sprawy z dnia na dzień odeszła z Instytutu – mówi Fedyszak-Radziejowska.
Jednak zdaniem Andrzeja Arseniuka problemy z dystrybucją nie mają związku ze zmianami na stanowisku Dyrektora Generalnego. Obecnie p.o. Dyrektora jest Monika Staniszewska. Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że rzeczywiście w chwili obecnej dystrybucja książek jest ograniczona do placówek IPN. - To oczywiście jest o wiele za mało. Zdajemy sobie z tego sprawę – zaznacza w rozmowie z portalem Fronda.pl i dodaje, że „trwają poszukiwania firmy zajmującej się dystrybucją”. - Być może w przeciągu kilku dni proces dystrybucji ruszy ponownie – zapewnia.
Jednak, zdaniem szefowej Kolegium IPN wznowienie dystrybucji może nastąpić dopiero w połowie 2011 roku. - Co prawda, na posiedzeniu w dniu 15 marca przedstawiono nam pierwsze konkretne informacje o podjętych działaniach zmierzających do wszczęcia procedury przetargowej, ale skala opóźnień jest tak poważna, że rozwiązanie problemu nie nastąpi wcześniej, niż w maju, czerwcu. To jest nadal rzecz niepokojąca – mówi portalowi Fronda.pl Barbara Fedyszak-Radziejowska.

IPN był przygotowany?
Problemy z siecią sprzedaży książek oraz ich wydawaniem są skutkiem ustawy o finansach publicznych. Weszła ona w życie 1 stycznia 2010 roku. Instytut miał więc cały rok, by przygotować się do zmian związanych z likwidacją gospodarstwa pomocniczego. - O tym, że likwidacja Gospodarstwa Pomocniczego z dniem 31 grudnia wymaga przyjęcia nowych rozwiązań w kwestii działalności wydawniczej i dystrybucji publikacji wiadomo było już na początku 2010 roku. Dlatego Kolegium uznało, że w Informacji o działalności Instytutu za rok 2010 powinien znaleźć się fragment poświęcony tej sprawie, bowiem sposób przygotowania i przeprowadzenia likwidacji GP skutkuje w 2011 roku załamaniem dystrybucji i wstrzymaniem działalności wydawniczej Instytutu praktycznie na 5-6 miesięcy – tłumaczy Barbara Fedyszak-Radziejowska.
- Mamy świadomość, że rok 2010 był dla IPN rokiem dramatycznie trudnym. Wiemy, że już prezes ś.p. Janusz Kurtyka rozważał różne warianty przygotowania Instytutu do likwidacji GP, ale Jego koncepcje, siłą rzeczy, nie zostały zrealizowane – mówi szefowa Kolegium IPN. Słowa jej potwierdza Jan Baster, były Dyrektor Generalny IPN. W rozmowie z portalem Fronda.pl mówi, że Instytut przygotowywał się do zmian związanych z ustawą o finansach publicznych już od końca 2009 roku. - Wypracowanie nowych procedur dotyczących pracy IPN po 1 stycznia 2011 to nie była prosta sprawa. Śp. prezes Janusz Kurtyka powołał w tej sprawie specjalny zespół, który przygotował koncepcję działalności. Ona była gotowa mniej więcej na przełomie kwietnia i maja 2010 roku. Potem została zaakceptowana przez p.o. prezesa Franciszka Gryciuka. Wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku – mówi portalowi Fronda.pl Baster.
Były dyrektor generalny, obecnie zastępca szefa krakowskiego oddziału IPN, informuje, że w 2010 roku w Centrali przygotowana została koncepcja, zgodnie z którą oddziały IPN oraz Centrala Instytutu będą prowadziły dystrybucję osobno. - Nie wiem, jak wygląda sytuacja w Centrali, gdzie są największe problemy z dystrybucją. Natomiast oddziały zajęły się tworzeniem własnej sieci dystrybucji, na różne sposoby. Są odziały, w których sprzedaż jest zorganizowana w placówce, w innych poszukiwani są kontrahenci, zajmujący się dystrybucją – mówi Jan Baster portalowi Fronda.pl.
Zaznacza jednak, że problemy dotyczą nie tylko dystrybucji, ale również przygotowania książek do wydawania. - Problem dotyczy nie tylko dystrybucji książek, ale również przetargów na druk książek, w tym Biuletynu IPN. Nastąpiło spowolnienie prac np. nad przygotowaniem zamówień, wydawaniem publikacji. To wszystko się jakoś zacięło. Mam nadzieję, że tylko na chwilę. Liczę, że wszystko wróci do normy – mówi Baster.
Kto odpowiada za paraliż pracy IPN-u? - Na ostatnim posiedzeniu Kolegium w dniu 15 marca odnieśliśmy wrażenie, ze odpowiedzialność za zaistniałą sytuację próbuje się przerzucić na inne piony, którym nie dano możliwości odniesienia się do stawianych zarzutów – mówi portalowi Fronda.pl Barbara Fedyszak-Radziejowska.
Jan Baster z Centrali IPN odszedł 15 października 2010 roku. Stracił wtedy wpływ na sprawę organizacji pracy IPN-u po 1 stycznia 2011 roku. - Moje obowiązki przejął Krzysztof Swiboda, który był wcześniej dyrektorem Biura Zamówień Publicznych, Mienia i Inwestycji IPN – mówi Baster portalowi Fronda.pl. Ten sam Swiboda w chwili, w której paraliżu pracy IPN nie dało się dłużej utrzymać w tajemnicy przed Kolegium, zmienił pracę, pozostawiając za sobą sparaliżowany i niemy Instytut Pamięci Narodowej.

Stanisław Żaryn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum