Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Władimir Bukowski: "Rok temu Polska postanowiła nie ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Kwi 25, 2011 8:59 pm    Temat postu: Władimir Bukowski: "Rok temu Polska postanowiła nie ... Odpowiedz z cytatem

Oto treść wiadomości przedstawionej na stronie wPolityce.pl pt. "Władimir Bukowski: "Rok temu Polska postanowiła nie uczestniczyć w wyjaśnianiu sprawy smoleńskiej. Dla mnie to szok" ":
Cytat:
Władimir Bukowski, rosyjski pisarz, dysydent w w czasach ZSRR, opozycjonista w stosunku do Rosji Putina, wypowiedział się na temat ostatnich brutalnych interwencji warszawskiej straży miejskiej w stosunku do osób tam protestujących.

Przypomnijmy - strażnicy zlikwidowali pierwszy namiot rozstawiony przez "Solidarnych 2010", w drugim pobili dziennikarza "Gazety Polskiej" Michała Stróżyka, a wobec uczestników pokojowej demonstracji byli agresywni, a chwilami - według protestujących - zachowywali się obelżywie. Wcześniej strażnicy zasłynęli na całą Polskę błyskawicznym likwidowaniem wszelkich znaków o pamięci po śp. Marii i Lechu Kaczyńskich, którzy zginęli w Smoleńsku.

Władimir Bukowski tak mówi o tej sprawie:
Oczywiście brutalność policji oraz demonstracja siły są tu naruszeniem prawa. Osoby odpowiedzialne za to powinny stanąć przed sądem. Nie było widać żadnego oporu, ani utrudniania pracy. Ludzie po prostu tam stali. Moim zdaniem użycie siły było tutaj nieuzasadnione.


Zdaniem pisarza waga przykładana przez środowiska obywatelskie do sprawy wyjaśnienia tragedii z 10 kwietnia 2010 roku, wołanie o prawdę, są uzasadnione:
Najważniejsze jest, żeby polscy obywatele i polskie media sami z siebie byli zainteresowani wyjaśnieniem tego, co zaszło w katastrofie sprzed roku. Każdy obywatel Polski powinien być zainteresowany poznaniem prawdy w tej kwestii. Zginęli tam przedstawiciele państwa polskiego. Prezydent, wojskowi, duchowni, parlamentarzyści, legendy Solidarności. To wielka narodowa katastrofa, spodziewałem się, że państwo polskie będzie chciało poznać prawdę.

Mam więc nadzieję, że zamiast bicia demonstrantów otrzymamy prawdę. Mam też nadzieję na ciąg dalszy i sądowy proces osób pokazanych w filmie.


Bukowski krytycznie ocenia postawę polskich władz państwowych, zresztą, tuż po tragedii wraz z innymi dysydentami przestrzegał przed oddawaniem śledztwa w ręce rosyjskie. Teraz stwierdza:
Zmiana w nastawieniu władz Polski uwidoczniła się rok temu, kiedy Polska postanowiła nie uczestniczyć w wyjaśnianiu sprawy smoleńskiej. Dla mnie było to wielki szok. Są to przecież normalne międzynarodowe procedury, w ramach których bada się takie sprawy.

Standardem jest powowyływanie wspólnej komisji, w której prace zaangażowane są wszystkie zainteresowane strony. Tak było np. Z katastrofą wysadzonego w powietrze samolotu Pan-Am nad Lockerbe w Szkocji. Tak się dzieje wszędzie, to po prostu międzynarodowa zasada. Fakt, że Polska nie domaga się udziału w tej sprawie był dla mnie wielką niespodzianką.


I kończy, że taktyka rządu, metoda "na przeczekanie, zignorowanie sprawy", jest dziwna. - Ludzie mają prawo wiedzieć co się stało! - dodaje.



Źródło: http://www.wpolityce.pl/view/10902/Wladimir_Bukowski___Rok_temu_Polska_postanowila_nie_uczestniczyc_w_wyjasnianiu_sprawy_smolenskiej__Dla_mnie_to_szok_.html

Chyba dobrze byłoby tu przypomnieć komentarz JKM do faktu braku zainteresowania niektórych klubów poselskich zawartością listu zawierającego tzw. Listę Macierewicza, a stwierdzającym, że widocznie wynika to stąd, że adresaci znali treść skądinąd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum