Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ks. Tomasz Węcławski porzuca stan kapłański

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Mar 09, 2007 4:03 pm    Temat postu: Ks. Tomasz Węcławski porzuca stan kapłański Odpowiedz z cytatem

http://www.rzeczpospolita.pl/wydarzenia/070309_2.html


Ks. Tomasz Węcławski porzuca stan kapłański


zyt, Polskie Radio, PAP


Ksiądz Tomasz Węcławski zdecydował się porzucić stan kapłański. Poznańska kuria nie będzie oficjalnie komentować jego decyzji. Informacje, że ks. Węcławski może zrzucić sutannę pojawiły się w "Rz" już w styczniu.


W przesłanym rano Katolickiej Agencji Informacyjnej oświadczeniu jeden z najbardziej znanych polskich duchownych poinformował, że po wieloletnim i gruntownym zastanowieniu "zakończył i zamknął" swoją działalność kapłańską.

Duchowny podkreślił, że przyjął świadomie święcenia kapłańskie jako człowiek odpowiedzialny i wolny, i nie wyrzeka się tamtej decyzji. Teraz jednak dojrzał do tego, by pójść konsekwentnie dalej, zgodnie z rozeznaniem sumienia. "Decyduję sam o sobie samym, nie uzależniając się od nikogo i na nikogo nie zamierzając wpływać" - napisał dodając, że komentarzem do jego decyzji będzie dalsza działalność publiczna, którą zamierza prowadzić "wyłącznie na moją własną odpowiedzialność".

Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ksiądz Maciej Szczepaniak powiedział, że kuria kieruje się w takich wypadkach "dobrem człowieka" i jego własnym wyborem, który "dokonuje się w sumieniu". Ksiądz Szczepaniak zaznaczył, że w takiej sytuacji "pozostaje uczucie żalu wobec dramatu, jaki musi musi przeżywać kapłan odchodzący ze stanu duchownego".

Zdaniem publicysty "Rzeczpospolitej" Tomasza Terlikowskiego oświadczenie ks. Tomasza Węcławskiego "niczego nie wyjaśnia", gdyż "uzasadnienie sprowadza do stwierdzenia: tak chcę i nikomu nic do tego".

Informacje o możliwym odejściu z kapłaństwa ksiedza profesora Węcławskiego pojawiły się w styczniu w "Rzeczpospolitej" ("Czy kapłan zrzuci sutannę", 12 stycznia 2007). Tomasz P. Terlikowski zwracał uwagę, że od pewnego czasu poznański teolog i duszpasterz przychodził na publiczne wykłady ubrany "po cywilnemu", pod krawatem, a wywiady, których wtedy udzielał, nie były już podpisywane jako rozmowy z księdzem profesorem Tomaszem Węcławskim, ale tylko z Tomaszem Węcławskim.

Ksiadz zaprotestował wówczas przeciwko artykułowi. "Mam prawo sam informować o sobie, kiedy uznam to za właściwe, wobec czego publikowanie domysłów dziennikarskich okraszonych strzępami wiadomości, zwłaszcza w sprawie tej wagi, uważam za działanie głęboko nieetyczne" - napisał wówczas kapłan, żądając przeprosin.


Tomasz Węcławski

Tomasz Węcławski urodził się w 1952 roku w Poznaniu. W 1973 roku wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Na początku lat 80. studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie się doktoryzował z teologii. Pracę habilitacyjną obronił na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W latach 1989-1996 był rektorem poznańskiego seminarium duchownego. W roku 1996 został dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu i przyczynił się do włączenia w 1998 roku wydziału w struktury Uniwersytetu Adama Mickiewicza, którego był dziekanem do 31 sierpnia 2002 roku. W latach 1997-2002 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Brał udział w pracach Komisji Nauk Teologicznych PAN i prezydium Fundacji Guardiniego w Berlinie.
Jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (teologia fundamentalna) i kierownikiem Zakładu Teologii Fundamentalnej i Ekumenicznej tegoż Wydziału.
Ksiądz profesor Tomasz Węcławski słynął z wyrazistych wystąpień publicznych. W 2002 roku w sposób ostry sprzeciwił się wobec zachowań ówczesnego metropolity poznańskiego, arcybiskupa Juliusza Paetza, któremu zarzucono molestowanie seksualne kleryków i księży.
W grudniu 2006 roku prof. Węcławski zadeklarował zakończenie współpracy z miesięcznikiem "Znak", na znak sprzeciwu wobec warunków, jakie wydawnictwo stawiało ks. Tadeuszowi Isakowiczowi- Zaleskiemu - autorowi książki "Księża wobec bezpieki".
W styczniu po oskarżeniach o współpracę arcybiskupa Stanisława Wielgusa z komunistycznymi służbami specjalnymi, ksiądz Węcławski był jedną z trzech osób, które na prośbę rzecznika praw obywatelskich przeglądały w Instytucie Pamięci Narodowej akta dotyczące tego hierarchy. Na podstawie ich pracy RPO stwierdził, że fakt świadomej współpracy abp. Wielgusa nie podlega wątpliwości.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum