Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Merkel uderzyła w niemiecki przemysł

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Sie 13, 2011 5:48 pm    Temat postu: Merkel uderzyła w niemiecki przemysł Odpowiedz z cytatem

Niemców nie lubię, ale w interesie Polski jest by jednak nie stali się kolonią Moskali. Stąd moja rada - zbadajcie związki Angeli z Sowietami i Putinem z czasów jej młodości.......Widać bowiem wyraźnie, ze działa na szkodę swych rodaków. Schroeder na pensji Gaspromu też!

http://niezalezna.pl/14582-merkel-uderzyla-w-niemiecki-przemysl

Merkel uderzyła w niemiecki przemysł


Marcowa decyzja kanclerz Angeli Merkel o całkowitym wycofaniu się Niemiec z energetyki jądrowej kosztowała już operatorów elektrowni ponad 4 miliardy euro. Zwolnieniami zagrożonych jest 11000 pracowników, a energochłonne gałęzie niemieckiego przemysłu grożą przeniesieniem produkcji poza Niemcy.

15 marca 2011 r., cztery dni po awarii czterech reaktorów jądrowych elektrowni Fukushima, wywołanej przez tsunami po trzęsieniu ziemi, kanclerz Niemiec Angela Merkel poprosiła operatorów rodzimych elektrowni jądrowych o wstrzymanie na 3 miesiące pracy ośmiu reaktorów. Następnie ogłoszono rządowy plan całkowitego wycofania się Berlina z energetyki jądrowej. Wspomniane osiem reaktorów ma już nie wznowić pracy. choć wcześniej stanowisko rządu było takie, że elektrownie będą pracowały do 2022 r. w zamian za nałożenie na paliwo jądrowe podatku, który miał być źródłem finansowania "zielonej rewolucji", czyli masowego przełączania się na odnawialne źródła energii.

Od kilku dni znany jest wpływ tej decyzji na wszystkich czterech operatorów elektrowni jądrowych w Niemczech. Cztery koncerny poniosły tylko w jednym kwartale, jaki minął od marca 2011 r., straty w wysokości... 4,3 mld euro.

9 sierpnia koncern RWE ogłosił, że wstrzymanie pracy jego reaktorów kosztowało go już 900 mln euro. Vattenfall poinformował o stratach i odpisach (pieniądzach przeznaczonych na rezerwy celowe) w wysokości 1,1 mld euro, a EnBW - w wysokości ponad 600 mln euro. Firma EOn mówi zaś o 9-11 tys. zagrożonych miejsc pracy i stratach w wysokości 1,7 mld euro.

Zmiana kierunku polityki energetycznej Niemiec wywołała gorycz i wściekłość firm energetycznych, których inwestycje w elektrownie jądrowe obmyślone są na dekady prac reaktorów. Firmy liczą straty i kwestionują zasadność nałożonego wcześniej podatku od uranu. Wobec tego, że zapłaciły go od paliwa, które teraz nie może wygenerować dla nich przychodu, będą domagali się jego zwrotu. Tak zrobiła już firma EnBW, której reaktor Philipsburg-2 był pierwszym w Niemczech, od którego zapłacono podatek uranowy. Wynosił on 145 euro od każdego grama uranu. Podobne kroki zapowiedział szwedzki Vattenfall. RWE podało, że dotąd zapłaciło około 200 mln euro podatku od paliwa jądrowego.

Prócz elektrowni mocno zaniepokojony jest niemiecki przemysł, szczególnie gałęzie energochłonne jak branża chemiczna. Odwrót od energetyki jądrowej oznacza, że ceny prądu w Niemczech wzrosną w ciągu najbliższych lat o około 1/3. Dla takich koncernów jak Bayer albo BASF oznacza to, że produkcja w Niemczech przestanie być opłacalna. Grożą więc przeniesieniem produkcji zagranicę, gdzie prąd jest tańszy.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Sie 13, 2011 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzecz jest rzeczywiście zastanawiająca, gdyż o co jak o co, ale o rozwój własnej gospodarki to główni liderzy UE dbali dotąd nie bacząc na żadne ograniczenia, a ten krok wygląda na strzał w kolano, tym bardziej, ze gospodarka Niemiec nie tak dawno była w niemałej recesji i nie wiem czy się dobrze od dna odbiła.
Ogólnie wiadomo, że jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi (vide wskazany poprzednik obecnej pani kanclerz).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum