Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Porozumienia Katowickie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Lis 29, 2011 7:19 pm    Temat postu: Porozumienia Katowickie Odpowiedz z cytatem

http://www.tvs.pl/36326,porozumienia_katowickie__wazne_choc_niewielu_o_nich_pamieta.html

Porozumienia Katowickie - ważne, choć niewielu o nich pamięta
2011-09-09 17:24, TVS / Arkadiusz Loska

Andrzej Rozpłochowski i Jacek Jagiełka, inaczej niż Lech Wałęsa czy Marian Jurczyk, nigdy nie trafili na pierwsze strony gazet i do podręczników historii. Bez nich nie byłoby jednak na początku lat osiemdziesiątych Solidarności. Legendarni przywódcy strajku w Hucie Katowice spotkali się po latach w Dąbrowie Górniczej by uczcić przypadającą w niedzielę 31. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Ostatniego, po zawartych w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu porozumienia społecznego, jakie protestujący robotnicy podpisali wtedy z komunistyczną władzą.
Powiększ zdjęcie
fot. TVS
+ Zobacz więcej zdjęć (5)
Powiększ
A
A
A
Skomentuj
Skomentuj

O tych sierpniowych w Szczecinie i w Gdańsku i tym wrześniowym w Jastrzębiu pamiętają co roku wszyscy, dostojnicy państwowy i najważniejsi w kraju działacze związkowi. Kolejne rocznice podpisania Porozumienia Katowickiego już tak eksponowane, w oficjalnym kalendarzu imprez, nie są. Choć bez niego, 31 lat temu nie, byłoby Solidarności.

W Hucie Katowice spotkali się przedstawiciele strajkującej wtedy załogi kombinatu. Ci sami, którzy najpierw twardo negocjowali z komunistyczną władzą, by ostatecznie 11 września 1980 roku podpisać ostatnie z zawartych tego lata porozumień społecznych. - Nie wiedzieliśmy dokąd to nas zaprowadzi, co będzie się działo, ale wiedzieliśmy, że na pewno od jutra nie będzie już tak, jak było wczoraj - wspomina Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku.

Sygnatariusze tego aktu, jak mówią, mieli świadomość, że na ich oczach otwierał się nowy ważny rozdział w historii Polski. - To czuł cały naród, że to jest czas przełomowy, a to że to my akurat znaleźliśmy się tu w tym miejscu... Myślę, że takich miejsc było setki, czy tysiące, mniej znaczące, ale z tym samym duchem walki o wolność - mówi Jacek Jagiełka, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego.

Czasy PRL nieurchonnie dobiegały końca, a podpisane w Dąbrowie Górniczej porozumienie doprecyzowało zapisy trzech wcześniej zawartych umów między robotnikami a ówczesna władzą. - W Porozumieniu Katowickim było jasno stwierdzone, że związki zawodowe mogą powstawać na terenie całego kraju. Władze, administracja, służba bezpieczeństwa, władze partyjne godzą się na to, akceptują to i nie będą temu przeszkadzać - przypomina dr Jarosław Neja, historyk.

Strona rządowa niezależnym związkom zawodowym zagwarantowała m.in. dostęp do mediów i możliwość współdecydowania o sprawach pracowniczych i socjalnych. Komunistyczne władze zobowiązały się także do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym i ich rodzinom.

Protestujący, jak podkreślają historycy, byli wtedy mądrzejsi m.in. o doświadczenia krwawo stłumionych przez komunistyczne władze protestów robotników z lat siedemdziesiątych. Osiągnęli sukces unikając aresztowań i prześladowań. - Tylko strajkujemy, okupujemy własne zakłady pracy, nie wychodzimy na ulice - w ten sposób uda się władze zmusić do ustępstw i to faktycznie zadziałało - dodaje Neja.

Dziś związek, dzięki któremu wywalczono wolność, nadal stara się dbać o interesy zwykłych pracowników. - Musi być sposób na to, aby młodzi ludzie nie byli traktowani przedmiotowo - mówi Bogdan Biś, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Tydzień po podpisaniu Porozumienia Katowickiego powstał NSZZ Solidarność, na początku lat osiemdziesiątych, w jego szeregi wstąpiło ponad 10 milionów Polaków.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
husarz
Weteran Forum


Dołączył: 14 Maj 2011
Posty: 119

PostWysłany: Sro Lis 30, 2011 12:39 pm    Temat postu: co było... Odpowiedz z cytatem

CO BYŁO A NIE JEST - nie pisze się w REJESTR.
_________________
husarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum