Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przywróćmy twarze bohaterom

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 3:12 am    Temat postu: Przywróćmy twarze bohaterom Odpowiedz z cytatem

Przywróćmy twarze bohaterom

Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich, którzy posiadają, lub mają możliwość dostępu do fotografii niżej wymienionych polskich lotników. Zwracam się z prośbą o udostępnienie nam tych fotografii, abyśmy mogli zobaczyć twarz bohatera. Twarz człowieka, któremu chcemy okazać wdzięczność, respekt, cześć i uznanie. Okazać wdzięczność żołnierzowi, który w walce o wolną i niepodległą ojczyznę, oddał ofiarę największą - ofiarę życia.

Informacje proszę przesyłać na adres: inhist@wp.pl

Aby dowiedzieć się więcej o lotniku, kliknij w jego nazwisko.
ppor. Wacław Stanisław Kalkus Urodzony 14.6.1922 w Warszawie. Zginął 24.06.1943r. Miał 21 lat
sierż. Kazimierz Kidziak Urodzony 8.3.1915 Rudzie Kostwoskiej pow. Złoczów. Zginął 24.06.1943r. Miał 28 lat.
sierż. Walenty Sisiński Urodzony 14.02.1913r. Górki-Jurkowice pow. Sandomierz. Zginął 24.06.1943r. Miał 30 lat.
plut. Tadeusz Piotr Żabicki Urodzony 16.5.1920 kolonia Wilanów p. Jędrzejów. Zginął 24.06.1943r. Miał 23 lata.
plut. Józef Czerwonka Urodzony 23.11.1919 Jaworzno pow. Chrzanów. Zginął 06.06.1942r. Miał 23 lata.
plut. Kazimierz Andrzej Podgórski Urodzony 22.11.1919 w Krakowie. Zginął 06.06.1942 r. Miał 23 lata.
por. Paweł Jan Wybraniec Urodzony 03.01.1916 r. Brzezinka pow. Katowice. Zginął 06.06.1942 r. Miał 26 lat.
plut. Jan Wierchowicz Urodzony 01.04.1918 r. w Sebastianowie. Zginął 01.11.1944 r. Miał 26 lat.

O wszystkich polskich lotnikach pochowanych w Amsterdamie dowiesz się tutaj: http://kkhps.mojeforum.net/viewtopic.php?t=145

W Amsterdamie, na cmentarzu "de Nieuwe Ooster" pochowanych jest 16 polskich lotników. W EINDHOVEN 14 żołnierzy. W DÖRPEN 31. Wszystkiego tego można się dowiedzieć na internetowej stronie Holenderskiej fundacji www.polishwargraves.nl .
Zgromadzili oni imponujący materiał archiwalny. Ale tam również nie przy wszystkich życiorysach jest zdjęcie żołnierza.


Do nas z tą prośbą zwróciło się dwóch Holendrów którzy piszą książkę o polskich lotnikach. Mają fundację, stronę internetową, bogate archiwum z krórym chcą się z nami podzielić. Zwrócili się do nas z prośbą o pomoc w odnalezieniu zdjęć lotników. Gromadzeniem tych materiałów zajmują się już wiele lat. Na pytanie dlaczego to robią, opowiedzieli nam jak przeżyli wyzwolenie ich miasta przez Polskich żołnierzy. Opowiedzieli nam wstrząsającą historie o dwóch polskich lotnikach, którzy przebywali w szpitalu i po ich wyleczeniu niemcy wyprowadzili ich na dziedziniec szpitalny i tam ich rozstrzelali.
Oczywiście chciałbym pomóc Holendrom. Ale nie tylko. Główną pobutką mojego zaangażowania sie w tą akcję, jest oddanie honorów tym bohaterom. Przecież to są nasi, polscy żołnierze. I to jest nasz, Polski obowiązek.



..... Kazimierz Michalczyk
Stowarzyszenie Solidarności Walczącej
.............. oddz. Warszawa

Proszę o rozpowszechnianie gdzie się da.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://niepoprawni.pl/blog/208/holendrzy-pisza-o-polskich-bohaterach
Dałam na Niepoprawnych

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 06, 2011 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tytuł Tematu pozwala mi powiedzieć, że tak jak nie uhonorowano właściwie lotników i innych żołnierzy różnych frontów sprzed ponad 60 lat, tak i obecnie w zapomnienie odchodzą ludzie, których walka i bezgraniczne, czasem wręcz desperackie poświęcenie przed laty nie zostało dotąd nijak docenione. Pewną próbą przeciwdziałania temu stanowi ustanowienie przez ZR NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk medalu "Niezłomny", którym na wczorajszej uroczystości w Operze Wrocławskiej udekorowano ok. 150 osób, jak powiedział przew. ZR Kazimierz Kimso, ludzi z drugiego i trzeciego szeregu bojowników o Polskę 30 lat temu. Z oczywistych powodów uroczystość nie otrzymała szerokiego serwisu informacyjnego, choć wśród obecnych na sali (a i zabierających głos przedstawianiem swej działalności 30 lat temu) gości widziałem i prezydenta miasta, i wojewodę i marszałka sejmiku. Bardzo miło było patrzeć na zacne twarze dekorowanych - to nie ci, ani nie tacy jak ci, których widzimy codziennie w tv, oznajmiających jak im jest świetnie, i jak 'właściwy kierunek obrała nasza partia'. Jeden z "Niezłomnych" okazał się prawdziwie niezłomnych - poprosił o mikrofon i powiedział do niego głośno i wyraźnie: "Przyjmuję ten medal, bo go dostałem od Związku, gdyby mi go przyznał Rząd, to bym nie przyjął!". Dostał gromkie brawa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Gru 21, 2011 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z przyjemnością informuję, że nasza inicjatywa "Przywróćmy twarze bohaterom" odnotowała pierwszy sukces.
Na nasz apel odpowiedział członek rodziny pilota Józefa Czerwonki.


Cytat:
Szanowni Państwo,

Przeczytałem na forum http://kkhps.mojeforum.net/ , że poszukują Państwo informacji dotyczących polskich lotników którzy zostali pochowani na cmentarzu w Amsterdamie. Na krótkiej liście w jednym z wątków, wymienione jest również nazwisko brata mojego dziadka - Józefa Czerwonki, który służył w 301 Dywizjonie Ziemi Pomorskiej. Jego samolot, Wellington Mk. IV, GR-C, Z1331 został zestrzelony przez niemieckiego myśliwca nocnego Helmuta Lenta w dniu 6 czerwca, o godzinie 1:15 w nocy. Cała załoga zginęła, odnaleziono jedynie trzy ciała.

Po wojnie z Wielkiej Brytanii wróciło trochę zdjęć, pamiętnik i odznaczenia. W załączniku znajdą Państwo trzy zdjęcia wykonane najprawdopodobniej w Blackpool, gdzie Józef Czerwonka został wysłany wraz z całym obozem szkoleniowym do C.P.L. (Centrum Polskiego Lotnictwa), 30 maja 1940 roku.
Jozef_Czerwonka_Blackpool - cytując za pamiętnikiem "Obóz nasz zostaje przeniesiony do Blackpool tzw. Centrum Polskiego Lotnictwa C.P.L. Jednak na wykłady tam nie uczęszczam ponieważ skończyłem wyszkolenie w Easterchurch. W Blackpool mieszkam u Mrs. Alker. 14 Kirby Road.". Mogę przypuszczać, że to zdjęcie zostało wykonane właśnie tam - http://www.movetog.com/view.aspx?id=740411&pid=64597
Jozef_Czerwonka_Blackpool2 - myślę, że to zdjęcie również pochodzi z Blackpool. Jakość niestety nie jest najlepsza.
Jozef_Czerwonka_Blackpool3 - Józek po lewej stronie, nie wiem kim jest jego kolega. Pół roku później, Józek pisze: "Zostaję przeniesiony jak poprzednio nadmieniłem do Bramcote. Po wyjeździe obu dyonów zostaję instruktorem w 18. O.T.U. Bramcote, które się tu w międzyczasie tworzy. Zostaję przeniesiony do Flt. B. Dowódca S/LDR KNIGHT. Z moich kolegów są ze mną: Baracz, Zwolski, Lewoniec, Bala, Jachna.". Jest więc szansa, że na zdjęciu jest któryś z kolegów Józka, który wraz z nim został później przeniesiony do Bramcote do 18 O.T.U.

Załączam też skan artykułu n/t Józka, który jakiś czas temu ukazał się w lokalnej prasie w Jaworznie.

Mam nadzieję, że załączone zdjęcia i skany okażą się pomocne.

Z poważaniem,
Maciej Czerwonka



Józef Czerwonka
Urodzony 23.11.1919 Jaworzno pow. Chrzanów. Zginął 06.06.1942r. Miał 23 lata.

cytat z opisu wysłanych zdjęć: Józef po lewej stronie, nie wiem kim jest jego kolega. Pół roku później, Józek pisze: "Zostaję przeniesiony jak poprzednio nadmieniłem do Bramcote. Po wyjeździe obu dyonów zostaję instruktorem w 18. O.T.U. Bramcote, które się tu w międzyczasie tworzy. Zostaję przeniesiony do Flt. B. Dowódca S/LDR KNIGHT. Z moich kolegów są ze mną: Baracz, Zwolski, Lewoniec, Bala, Jachna.". Jest więc szansa, że na zdjęciu jest któryś z kolegów Józka, który wraz z nim został później przeniesiony do Bramcote do 18 O.T.U.



cytat z opisu wysłanych zdjęć: Józef Czerwonka w Blackpool - cytując za pamiętnikiem "Obóz nasz zostaje przeniesiony do Blackpool tzw. Centrum Polskiego Lotnictwa C.P.L. Jednak na wykłady tam nie uczęszczam ponieważ skończyłem wyszkolenie w Easterchurch. W Blackpool mieszkam u Mrs. Alker. 14 Kirby Road.". Mogę przypuszczać, że to zdjęcie zostało wykonane właśnie tam - http://www.movetog.com/view.aspx?id=740411&pid=64597


cytat z opisu wysłanych zdjęć: myślę, że to zdjęcie również pochodzi z Blackpool. Jakość niestety nie jest najlepsza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum