Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żołnierze wyklęci w Grodzisku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Mar 08, 2013 2:31 pm    Temat postu: Żołnierze wyklęci w Grodzisku Odpowiedz z cytatem

http://www.tugrodzisk.pl/aktualnosci/pomnik-zolnierzy-wykletych-na-grodziskim-cmentarzu/

Pomnik Żołnierzy Wyklętych na Grodziskim Cmentarzu
dodano: 2013-03-08 13:38:33, ostatnia aktualizacja: 2013-03-08 14:13:07

Dzięki wyrażeniu zgody przez ks. prałata Eugeniusza Dziedzica na lokalizację pomnika na terenie Cmentarza Parafialnego, w tak ważnym dla wielu Grodziszczan miejscu, obok Krzyża Katyńskiego i Tablicy Smoleńskiej, stanęła pamiątkowa tablica poświęcona Żołnierzom Wykletym.

Ustanowienie w roku 2011 dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci żołnierzy Wyklętych wywołało niemal w całej Polsce potrzebę uhonorowania wielu wybitnych Bohaterów II Konspiracji, przypomnienia ukrywanej dotąd historii oraz uczczenia tych miejsc, które związane były przede wszystkim z martyrologią żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1963. Dla ogromnej grupy ludzi, szczególnie rodzin, przyjaciół i ocalałych towarzyszy broni pomordowanych skrytobójczo i bezimiennie pochowanych polskich Bohaterów, upamiętnienie ich widocznym i trwałym znakiem stanowiło i stanowi nadal symboliczne i jedyne miejsce wiecznego spoczynku.

Już od ponad półtora roku w głowach kilku osób tliła się myśl usytuowania w Grodzisku Mazowieckim jakiejś symbolicznej tablicy, kamienia, czy monumentalnego pomnika poświęconego żołnierzom wyklętym. Pomysły na różne formy i lokalizacje monumentu omawiane były w różnych środowiskach. Temat ten omawiała grodziska Akcja Katolicka, a nieco później podjął powstały w połowie ub. roku nieformalnie, a w grudniu już oficjalnie, Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Mazowieckim. Mimo toczących się w tym zakresie dyskusji, szczególnie dotyczących treści okolicznościowej tablicy, miejsca jej usytuowania i ostatecznego kształtu, konkretna wersja pomnika nie przybrała postaci uzgodnionego projektu.

Pomysł na stojący obecnie Pomnik pojawił się dopiero z chwilą deklaracji ofiarowania przez Pana Krzysztofa Alwasta odpowiedniego kamienia, mogącego stanowić podstawę przyszłego monumentu. Przekazanie na moje ręce tego potężnego głazu pozwoliło szybko wypracować wstępny projekt pomnika z odpowiednio umieszczoną nań tablicą. Na początku stycznia br. zarysowała się już dość realna perspektywa zrealizowania wcześniejszych planów. Pozostało jeszcze przygotowanie treści i projektu tablicy oraz wskazanie lokalizacji pomnika. Bazując na wcześniejszych dyskusjach i propozycjach merytorycznych zapisów, a także korzystając z przykładów już zrealizowanych tablic opracowałem wstępny układ i treść tablicy, konsultując to z kilkoma osobami, m.in. w ramach Klubu Historyczno-Dziennikarskiego. Dzięki wyrażeniu zgody przez ks. prałata Eugeniusza Dziedzica na lokalizację pomnika na terenie Cmentarza Parafialnego, w tak ważnym dla wielu Grodziszczan miejscu, obok Krzyża Katyńskiego i Tablicy Smoleńskiej, pozostała jedynie realizacja projektu. Ostatecznie, realizacji pomnika podjął się żyrardowski kamieniarz Pan Piotr Pełka. 28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaledwie w tydzień od przyjęcia zlecenia, zmagając się z niekorzystną aurą, Pomnik grodziski został postawiony w wyznaczonym miejscu.

Odsłonięcie i poświęcenie Pomnika żołnierzy Wyklętych zaplanowano na niedzielę, 3 marca, po specjalnie dedykowanej Mszy św. w Ich intencji, w ramach zapowiedzianych wcześniej w Grodzisku Mazowieckim społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci.

Korzystając niejako z okazji, już w dniu 1 marca, a więc w samo święto żołnierzy Wyklętych, jeszcze przed odsłonięciem (sic!) i bez uprzedzenia, kwiaty pod Pomnikiem złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego. Jednak oficjalne odsłonięcie Pomnika żołnierzy Wyklętych wraz z jego poświęceniem nastąpiło w dniu 3 marca. W obecności licznie zgromadzonych osób, Pomnik odsłonił Pan Stefan Łuczyński, ostatni znany grodziski żołnierz Wyklęty, wraz z Panem prof. Janem Żarynem z Warszawy, historykiem i przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Pamięci żołnierzy Wyklętych. Obrzędu poświęcenia Pomnika dokonał ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, a krótkiej ceremonii złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i podziękowań dopełniło wspólne odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę”.

Mając zaszczyt stanięcia na grodziskim cmentarzu do wspólnej fotografii przy boku Pana Stefana Łuczyńskiego, nie ukrywałem wzruszenia i satysfakcji, że zdążyliśmy z tym Pomnikiem. Dlatego jako fundator chciałbym złożyć podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Gorące podziękowania kieruję najpierw pod adresem ks. prałata Eugeniusza Dziedzica, proboszcza parafii św. Anny, za tak chętne wyrażenie zgody na postawienie na parafialnym cmentarzu tego Pomnika, a także za sprawowaną liturgię Mszy św. i dokonanie aktu poświęcenia. Dziękuję Panu Krzysztofowi Alwastowi za jego dar i wsparcie w realizacji całego przedsięwzięcia, dziękuję także Pani Alicji Adwent i Instytutowi im. Filipa Adwenta oraz Panu Pawłowi Kołkiewiczowi za współfinansowanie Pomnika. Bardzo dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom z Powiatowego Klubu Historyczno-Dziennikarskiego za wspieranie podejmowanych przeze mnie działań i znaczący udział w organizacji samej uroczystości. Bez inspiracji merytorycznej i chęci pomocy ze strony Pani Iwony Stawickiej-Mateli i Pana Pawła Kołkiewicza, tak sprawna realizacja idei Pomnika nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Pana Stefana Łuczyńskiego, por. Armii Krajowej, żołnierza Wyklętego, bez którego i Pomnik i ta uroczystość zmieniłaby sens. Dziękuję także Panu prof. Janowi Żarynowi za uświetnienie i przydanie rangi naszej grodziskiej uroczystości. Podziękowania należą się wreszcie wszystkim tym miłym Koleżankom i Kolegom Radnym zarówno Rady Miejskiej, jak i Rady Powiatu Grodziskiego, którzy wraz z wieloma Mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego zaszczycili swoją obecnością to miejsce i to wydarzenie. Niech pozostanie ono na wieczną rzeczy pamiątkę!

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum