Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polecam: Gorzowscy esbecy wydają swoje pamiętniki...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 11:01 am    Temat postu: Polecam: Gorzowscy esbecy wydają swoje pamiętniki... Odpowiedz z cytatem

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,4318914.html

Gorzowscy esbecy wydają swoje pamiętniki
Artur Brykner, Gorzów Wlkp.2007-07-17, ostatnia aktualizacja 2007-07-17 10:06

Byli funkcjonariusze SB z Gorzowa Wielkopolskiego spisali swoje wspomnienia z PRL. Większość publikuje pod pseudonimami.

Fot. Artur Brykner
Ryszard Sidorowicz, były funkcjonariusz SB z Gorzowa WielkopolskiegoSwojego nazwiska nie kryje tylko Ryszard Sidorowicz, funkcjonariusz gorzowskiej SB w latach 1982-86. Na wspomnienia namówił kolegów z SB i wyda książkę. Sidorowicz jest jednym z trzech esbeków oskarżonych przez Instytut Pamięci Narodowej o składanie fałszywych zeznań, które przesądziły o skazaniu w 1982 r. na 3,5 roku więzienia opozycjonisty Jarosława Romańskiego. Proces ma ruszyć przed sądem jesienią.

Zdzisław M., Stefan J. i Ryszard Sidorowicz pracowali w Wydziale V (ochrona przemysłu), który w rzeczywistości zajmował się zwalczaniem solidarnościowego podziemia w gorzowskich zakładach pracy. Według nich Jarosław Romański miał brać udział w demonstracji przed gorzowską katedrą 31 sierpnia 1982 r. i podburzać manifestantów. Ich zeznania zachowały się w archiwum szczecińskiego IPN. Były niezbitym dowodem w procesie Romańskiego. Tymczasem opozycjonisty nie było przed katedrą. Przebywał wówczas w mieszkaniu działaczki "S" internowanej w stanie wojennym Teresy Klimek. Leżąc na balkonie, fotografował przebieg zamieszek. Widziało to kilka osób, m.in. Marek Jurek, były marszałek Sejmu, a wtedy student historii.

25 lat temu sędzia uwierzył esbekom, a nie obrońcom. Uznał, że oficerowie SB nie mieli powodu, aby kłamać, a sama instytucja, w której pracują, gwarantuje prawdomówność. Od 3,5-letniego wyroku nie było odwołania.

- Każdy ma swoją prawdę. Ja mam swoją. W świetle obowiązującego prawa jestem zbrodniarzem komunistycznym. Bardziej to śmieszne niż tragiczne - mówi dziś 63-letni Sidorowicz. - Nie ma we mnie nienawiści do opozycjonistów i w latach 80. też nie było. Oni to robili dla idei, ja dla pieniędzy. Oni wygrali. Dzisiaj jest, jak jest.

Sidorowicz przyznaje, że byli funkcjonariusze SB podtrzymują stare znajomości. - Rozmawialiśmy przy grillu o tym, co, jak i kiedy robiliśmy i narodził się pomysł książki. Wiem, że jedni się nawrócili, inni powiedzieli, że mają to w d... Udało mi się zebrać relacje ponad 20 funkcjonariuszy. Niektóre wspomnienia sięgają także lat 50. i 60. Sądzę, że warto pokazać wydarzenia od drugiej strony i odkryć nieznane wątki, np. aresztowanie ukrywającego się Zbigniewa Bełza [szefa podziemnej "S" w Gorzowie] opowiada Sidorowicz. - Mam świadomość, że te wspomnienia wzbudzą wiele kontrowersji. Przeżyję. W książce nie weryfikowałem faktów. Starałem się tylko, żeby w kontrowersyjnych relacjach nie ukazywały się nazwiska osób, które mogłyby wytoczyć sprawę o zniesławienie. Wiem, że niektórzy z moich kolegów wybielają się, wystąpią pod pseudonimami, taki postawili warunek. Ja ich znam i zapewnię anonimowość. Książkę opatrzę odpowiednim wyjaśnieniem i komentarzem.

Książka ma się ukazać w Gorzowie jesienią.

Dla Gazety

Jarosław Porwich, przewodniczący Zarządu Regionu gorzowskiej "Solidarności", w latach 80. wielokrotnie aresztowany

- Gorzowscy esbecy nie są ludźmi, którzy w życiu kierują się prawdą. Obawiam się, że książka będzie stekiem kłamstw poprzekładanym faktami. Autorzy będą się wybielać, spychać odpowiedzialność na przełożonych. Ale także - co może być najgorsze w tej książce - dyskredytować ludzi z opozycji, którzy obecnie pełnią jakieś funkcje publiczne lub cieszą się autorytetem w Gorzowie. Obawiam, że autorzy książki zrobią to, stosując sprawdzone metody esbeckie, żeby człowieka zgnoić.

Mamy wolną Polskę. Każdy może pisać i wydawać książki ale tak sobie myślę - w czerwcu obchodziliśmy 25. rocznicę podziemnej "Solidarności" w Gorzowie. Esbecy mieli okazję powiedzieć: "Przepraszamy". Od tego powinna zaczyna się ich książka. Nie sądzę, żeby do tego dorośli.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Robert Majka z Przemyśla, 17 lipca 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pią Lip 20, 2007 5:45 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Wichrowski
Weteran Forum


Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 137

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 6:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mentalność funkcjonariusza SB jest mentalnością przestępcy. Środowiska te w jakims stopniu przenikały sie już w latach 80 (np.cinkciarze-kapusie). Struktury "Pruszkowa" mogły istnieć dzięki pomocy esbeków. Nikt mi nie wmówi, że jakiś złodziejaszek, mieszkający w okolicach fabryki ołówków w Pruszkowie, był w stanie zorganizować transporty narkotyków z Ameryki Południowej! Logistykę Pruszkowa pomagali zorganizować byli funkcjonariusze. Ten wątek śledztw został jednak wyciszony w latach 90. ("Masa" powiedział, że jego życie będzie funta kłaków warte, mimo ochrony świadka koronnego, jeśli on zacznie mówić/sypać o związkach polityków ze starym Pruszkowem..., załatwią go wtedy i tyle)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 1:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo czekam na jeden fragment tych pamietnikow.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum