Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa lustracyjna - poprawiona

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bypass
Bywalec Forum


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 37

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2007 7:27 am    Temat postu: Ustawa lustracyjna - poprawiona Odpowiedz z cytatem

Przedostatnie głosowanie Sejmu V kadencji dotyczyło ustawy lustracyjnej.
O przyznanie się do współpracy ze służbami specjalnymi wynikającej z obowiązku ustawowego lub służbowego, jeśli naruszała ona wolności i prawa człowieka, będzie uzupełnione nowe oświadczenie lustracyjne.

Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do noweli ustawy lustracyjnej, kończąc tym samym prace legislacyjne nad nowelą. Teraz trafi ona do podpisu przez prezydenta. Zmienił m.in. wzór oświadczenia lustracyjnego.

Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Senatu, zgodnie z którą oświadczenia będą zwracane tylko tym grupom, które zostały wyłączone przez Trybunał Konstytucyjny spod lustracji. Chodzi m.in. o dziennikarzy, rektorów i prorektorów niepublicznych szkół wyższych, pracowników naukowych i doradców podatkowych.

W maju tego roku TK uznał za niekonstytucyjne 39 zapisów nowego prawa lustracyjnego z października 2006 r. Zakwestionował m.in. wzór oświadczenia, gdyż przewidywano w nim jedynie przyznawanie się do tajnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Brakowało przyznania się do takiej współpracy, która wynikała z ówczesnego obowiązku ustawowego lub służbowego - jeśli polegała na przekazywaniu informacji "w zamiarze naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela". Teraz projektowany wzór oświadczenia odnosi się do obu rodzajów tej współpracy.

Brak wzoru oznaczał, że nowe oświadczenia nie mogą być składane - co mogłoby uniemożliwić lustrację kandydatów w ewentualnych przyspieszonych wyborach do parlamentu. Jak podkreślono w uzasadnieniu noweli, przywrócenie poprawionego wzoru wydaje się sprawą pilną i niezbędną dla prawidłowego przeprowadzania wyborów do konstytucyjnych organów państwa.

Ponadto nowelizacja zakłada, że oświadczenia według nowego wzoru składaliby wszyscy podlegający dziś lustracji - także ci, którzy złożyli je według poprzedniej ustawy lustracyjnej z 1997 r. Musieliby to zrobić w ciągu 3 miesięcy od powiadomienia o tym obowiązku przez podmiot powołujący na daną funkcję - ten z kolei miałby na to 3 miesiące od wejścia ustawy w życie. IPN miałby z kolei 6 miesięcy na zwrot autorom oświadczeń złożonych przez nich po 15 marca - kiedy weszła w życie obecna ustawa lustracyjna.

Nowelizacja wprowadza też - zgodnie z wyrokiem TK - zróżnicowanie sankcji za "kłamstwo lustracyjne". Dotychczas osoba taka traciła prawo do pełnienia funkcji publicznych na 10 lat - projekt zakłada, że sąd mógłby wymierzać taki zakaz na okres od 3 do 10 lat.

3 sierpnia weszła w życie inna tzw. mała nowelizacja ustawy o IPN. Przywróciła ona dziennikarzom i naukowcom dostęp do archiwów IPN - cofnięty im z powodów formalnych przez TK.

W lipcu PiS złożyło projekt jeszcze innej nowelizacji ustawy o IPN - dający każdemu dostęp do "interesujących go dokumentów" tajnych służb PRL z IPN, ale bez tzw. danych wrażliwych i objętych tajemnicą państwową. Aby ten projekt był zgodny z konstytucją, PiS dołączyło do niego projekt zmiany ustawy zasadniczej - chodzi o zapis poszerzający konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej o dostęp do dokumentów IPN.
W maju TK określił m.in. warunki otwarcia archiwów IPN: można ujawniać tylko teczki osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie (nie ma mowy o tym, by każdy mógł obejrzeć teczkę każdej innej osoby), nie ma też możliwości ujawniania bez zgody zainteresowanych danych wrażliwych, opisanych w ustawie o ochronie danych osobowych. Po wyroku prezydent Lech Kaczyński zapowiedział zmiany w konstytucji, by umożliwić pełne otwarcie archiwów.

pap, em
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2007 8:44 am    Temat postu: Re: Ustawa lustracyjna - poprawiona Odpowiedz z cytatem

Bypass napisał:

Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Senatu, zgodnie z którą oświadczenia będą zwracane tylko tym grupom, które zostały wyłączone przez Trybunał Konstytucyjny spod lustracji. Chodzi m.in. o dziennikarzy, rektorów i prorektorów niepublicznych szkół wyższych, pracowników naukowych i doradców podatkowych.


Oj! Smutna to wiadomość dla tych instytucji. Będzie to bowiem oznaczało że nie jest wykluczone, że dziennikarze, rektorzy i prorektorzy niepublicznych szkół wyższych, pracownicy naukowi i doradcy podatkowi byli tajnymi współpracownikami SB.
Istnieje również uzasadnione podejrzenie że te stanowiska są, lub wkrótce będą takimi Judaszami obsadzone. Chyba nie ma nikt wątpliwości że właśnie dla nich ta furtka została otwarta.
O czym zacnemu sejmowi nie chciało się nawet wspomnieć, to placówki zagraniczne i cała polonia. To firmy zagraniczne które były zakładane za pieniądze wywiadu i prowadzone przez sługusów Moskwy. Już dawno sygnalizowali koledzy z różnych stron świata o agresywnym przejmowaniu majątków polonijnych przez agenturę. Wygląda na to że tutaj nasz kochany sejm również zostawił otwartą furtkę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2007 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Kaziu Michalczyk napisał:


Cytat:
Istnieje również uzasadnione podejrzenie że te stanowiska są, lub wkrótce będą takimi Judaszami obsadzone. Chyba nie ma nikt wątpliwości że właśnie dla nich ta furtka została otwarta.
O czym zacnemu sejmowi nie chciało się nawet wspomnieć, to placówki zagraniczne i cała polonia. To firmy zagraniczne które były zakładane za pieniądze wywiadu i prowadzone przez sługusów Moskwy. Już dawno sygnalizowali koledzy z różnych stron świata o agresywnym przejmowaniu majątków polonijnych przez agenturę. Wygląda na to że tutaj nasz kochany sejm również zostawił otwartą furtkę

Niestety Kaziu, masz rację!!!
Proszę zobaczyć ile razy na ten temat "pyskowaliśmy", a efekt mizerny, to samo dotyczy MSZ.
Pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Wichrowski
Weteran Forum


Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 137

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2007 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie,
Nie mam pewności, ale obowiązek lustracji nie obejmuje tylko pracowników naukowo-dydaktycznych (i innych z) uczelni prywatnych i dziennikarzy. W sumie ubecy moga stworzyc uczelnię nazwaną np. "Wyższa Szkoła Gdzie Wykładowcami są Byli OZI" (WSW-BOZI) Nie wiadomo na dokładkę, kim jest dziennikarz, a media podchwyciły wątek lustrowanych dziennikarzy z pism przyjaciół kanarków czy fanów piłki wodnej: argument medialnie baaaaardzo skuteczny, ostrzegam - nie lekceważyc go w gniewie sprawiedliwym! Smile)) Nas z uczelni finansowanych w kieszeni podatnika obowiązek dotyczy nadal! (Chociaż nowego świstka od gościa przypominającego mi oficera WKU z lat 80. jeszcze nie otrzymałem jeszcze...Smile
Tak mi się wydaje, chociaż pełnej wersji znowelizowanej ustawy nie czytałem z powodu braku czasu: legislatywa pisze ustawy w stylu "paragraf X z ustawy z dnia... etc etc" został etc. etc...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum