Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nasi (??) nobliści

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirosław Dakowski
Weteran Forum


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 216

PostWysłany: Pon Paź 01, 2007 3:42 pm    Temat postu: Nasi (??) nobliści Odpowiedz z cytatem

M. Dakowski
Nasi (??) nobliści
Ileż radości i dumy było przy kolejnych naszych nominacjach!
A teraz:
- Nie wszyscy chcą wiedzieć o pracy Miłosza w dyplomacji PRL-u, nie wszyscy też o dziwnym jego patriotyzmie. Ale poniższy cytat (Dzienniki Iwaszkiewicza) powoduje odruch wymiotny – chyba u wszystkich...:
Warszawa, Sejm 10 stycznia 1955
Każda epoka ma swój styl, nawet w drobiazgach i w innej epoce nie można pewnych rzeczy realizować. Mogłem w maju 1936 roku chędożyć Czesia Miłosza w mickiewiczowskiej celi Konrada u bazylianów w Wilnie. Była cudowna noc z księżycem i słowikami. Rzecz nie do pomyślenia w roku 1824 ani 1954. Gdzie teraz Mickiewicz? Gdzie Miłosz, a gdzie Iwaszkiewicz? Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Karczmy Babińskie.

Nieszczęsny Iwaszkiewicz też pretendował do Nobla. Ta płaska grafomania i nieuświadomiony chyba satanizm opisu ohydy – w celi Konrada i przy słowikach – wyjaśnia nam, że dobrze się stało, iż choć tego noblisty nam oszczędzono.
- Teczki z oryginałami dokumentów TW Bolka zostały zrabowane w czasie prezydentury Wałęsy. On i teraz z furią zwalcza wszystkich (np. Krzysztofa Wyszkowskiego), którzy twierdzą, że LW przez lata był płatnym szpiclem SB. Kto ma nieprzyjemność być na liście mail-ingowej lwprezydent, ten wie, jakie prymitywne i płaskie są tam argumenty.
Pamiętam wstrząs – głównie estetyczny- gdy po zamachu przeciw rządowi Olszewskiego (1992) Wybiórcza wydrukowała wierszyk Szymborskiej Nienawiść.
Poniżej z jej twórczości wcześniejszej:
[Wisława Szymborska "Lenin", urywek:]
Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament -
grób, w którym leży ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nie znanych dziś jeszcze planet. ...

[Dlaczego żyjemy, Warszawa, 1952]
Ma ona dużo podobnych, może bardziej grafomańsko-wazeliniarskich.
Na czyny i teksty takich osób reagujemy zawstydzeniem i zażenowaniem. Kto takie elyty dobiera? Po co? Bo przecież to się dzieje w jakimś celu. Szerzej: za jakie grzechy obarczono nas takimi noblistami?

_________________
Miros?aw
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Pon Paź 01, 2007 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wierszyk Szymborskiej o nienawiści jest w podręczniku do Jezyka polskiego. Przerabiałem go w ostatniej klasie gimnazjum. Nawet pisałem jakieś wypracowanko o tym wierszu. Nie było poprawne politycznie ale ocena pozytywna.

O "Bolku" można zobaczyć dokumenty na stronie tego forum w dziale FILM "Plusy dodatnie plusy ujemne" Donosiki "TW "Bolek " znalazły sie w teczce Henryka Lenarciaka. Krótko po powstaniu filmu zginął w wypadku.

_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Paź 01, 2007 5:55 pm    Temat postu: Re: Nasi (??) nobliści Odpowiedz z cytatem

Mirosław Dakowski napisał:
za jakie grzechy obarczono nas takimi noblistami?


Oprócz grzechu pierworodnego?

Myslę że ciut winy jednak mamy. Wszystkie akcje i reakcje społeczeństwa przy nominacji (?)…
Świadomość społeczeństwa odgrywa dużą rolę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko o dwoch nowych Noblistach, pomijajac tych starszych, Sienkiewicza i Reymonta. Pomijam tez Wislawe Szymborska, gdyz ona rzeczywiscie jest poetka. Jasne, ze do zadnych zabiegow krytycznych nie nadaje sie inna Noblistka, Maria Sklodowska-Curie. Nie ma tez powodu, by majstrowac przy innym Nobliscie, obywatelu polskim, Isaacu B. Singerze.
Pominiemy tez w swoich erudycyjnych rozwazaniach innego Nobliste, prof. Andrzeja, Wiktora Schally'ego urodzonego w Wilnie, czyli po prostu, w Polsce, w 1926 r.Ojcem Noblisty byl Kazimierz Piotr Schally, general Wojska Polskiego i Maria Lacka. Nasz Noblista dostal swoja noblowska pajde za osiagniecia w dziedzinie endokrynologii. Dostal ja w 1977 r. Swa erudycje zawdzieczam ksiazce, ktorej bylem wydawca. Nosila tytul: "The Roots are Polish". Autorem byla Ola Ziolkowska. Oprocz wspomnianych byli inni ludzie na poziomie, chociazby czterogwiazdkowy general US Air Force, Donald J. Kutyna, Polak z pochodzenia.
A teraz do rzeczy, czyli do dwoch Noblistow
1. Walesa Lech, krotkotrwaly bohater, byl wielkim zaskoczeniem. Jasne, ze tak zwana miedzynarodowa opinia publiczna woli nazwiska: Mandela, Maria Teresa, czy Gorbatchev. Latwiej zapamietac niz nawet skroty roznych organizacji. Personifikacja polityki ma przewage nad dokladnoscia. Od razu podskoczylem z wrazenia, bo uwazalem, ze to Ruch "Solidarnosc" powinien dostac Nobla, a nie czlowiek.
2. Milosz, ktorego poezja nigdy mnie nie porwie, nigdy nie zawroci mi w glowie. Co najwyzej, zdziwi mnie swa dziwnoscia, czyli nie-poetyckoscia.
No i tu, w tym miejscu, umieszcze najdziwniejsza informacje z calego przekazu. Swa nagrode Milosz, zawdziecza Ksieciu, czyli Panu Giedroyciowi!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum