Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Financial Times, 03.10.2007,Europa chce mocnego dolara

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Paź 03, 2007 6:54 pm    Temat postu: Financial Times, 03.10.2007,Europa chce mocnego dolara Odpowiedz z cytatem

http://biznes.onet.pl/14,1442278,,3254,ft.html

Wydanie polskie


Europa chce mocnego dolara


Financial Times, 03.10.2007

Przedstawiciele Unii Europejskiej oświadczyli wczoraj, że ministrowie krajów strefy euro podczas następnego szczytu G7 mają zamiar nakłonić USA i inne kraje do przyjęcia zdecydowanej postawy przeciwko zmianom w kursach wymiany walut, próbując dzięki temu powstrzymać spadek wartości dolara względem euro.

Ministrowie finansów trzynastu krajów strefy euro mają zamiar opracować wspólną politykę w Luksemburgu w przyszły poniedziałek, 11 dni przed spotkaniem przedstawicieli banków centralnych i ministrów finansów G7 w Waszyngtonie.

Europejscy politycy i liderzy biznesowi coraz donośniej ostrzegali o spadku wartości dolara od 20 września, kiedy to euro osiągnęło poziom 1,40 dolara - po raz pierwszy od wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. W poniedziałek, euro zanotowało rekordowy kurs 1,4281 dolara.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący grupy ministrów finansów strefy euro, oświadczył w poniedziałek że wzrost kursu euro "bardzo martwi" europejskich ministrów. Dodał również, że nie do zaakceptowania jest ponoszenie głównie przez Europę "konsekwencji związanych z istniejącym brakiem globalnej równowagi".

Christine Lagarde, francuska minister finansów, w wywiadzie dla ”Les Echos” powiedziała: "Naprawdę chciałabym usłyszeć amerykańskiego sekretarza skarbu, Henry'ego Paulsona, mówiącego jasno i wyraźnie, że mocny dolar jest dobry dla amerykańskiej gospodarki".

Amerykanie jak na razie nie dali po sobie poznać, jaką politykę przyjmą w sprawie kursów wymiany w komunikacie, jaki ma zostać wygłoszony na spotkaniu G7.

Takie komunikaty muszą mieć zgodę wszystkich siedmiu rządów - Kanady, Francji, Niemiec, Włochów, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA - Waszyngton może liczyć na poparcie ze strony Londynu w unikaniu sformułowań bezpośrednio stawiających pod znakiem zapytania rolę rynków walutowych w określaniu kursów wymiany.

Amerykanie chcieliby także podkreślić potrzebę przyjęcia większej elastyczności w kursach wymiany przez Chiny, co odnosi się przede wszystkim do olbrzymich nadwyżek na kontach bankowych azjatyckiego giganta.

W Europie, Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, stał się o wiele bardziej natarczywy w kwestii amerykańskiego zainteresowania silnym dolarem.

Jego komentarze mogą odzwierciedlać zaniepokojenie EBC pogłoskami o inflacyjnym ciśnieniu na rynku amerykańskim, po tym jak Rezerwa Federalna zmniejszyła swoją główną stopę procentową 18 września o pół punktu procentowego, do poziomu 4,75 procenta.

Chociaż prognozy inflacji w strefie euro nie powinny ulec zmianie, amerykańskie wydarzenia mogą wzmocnić determinację EBC w kwestii zwalczania inflacji w strefie euro - w ubiegłym miesiącu przerosła ona prognozowany poziom "bliski, ale poniżej" dwóch procent.

Zarząd EBC spotyka się jutro w Wiedniu, gdzie najprawdopodobniej ogłosi utrzymanie głównej stopy oprocentowania na poziomie 4 procent. Biorąc pod uwagę wyraźne oznaki osłabienia gospodarki w strefie euro i globalny kryzys kredytowy, szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych ze strony EBC praktycznie nie istnieją.

Pomimo tego, że komentarze ze strony Tricheta po jutrzejszym spotkaniu mogą wyrażać poparcie dla zmiany podejścia strefy euro, najprawdopodobniej zachowa on swój bojowy ton względem dolara.

Podczas poniedziałkowego wystąpienia na Malcie, powiedział że "zauważył, że amerykański sekretarz skarbu i... Rezerwa Federalna oświadczyły, że Stany Zjednoczone są zainteresowane silnym kursem dolara".

Robert Barrie, europejski ekonomista z Credit Suisse, uważa że połączenie rosnącej w siłę waluty i słabnącej gospodarki jest czymś niewygodnym dla EBC. Komentarze Tricheta mogą być "początkiem prób słownej interwencji".

Autorzy: Tony Barber - Bruksela i Ralph Atkins - Frankfurt

© The Financial Times Limited 2007

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia Redakcji Financial Times. Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody Redakcji. Kontakt do Redakcji na stronie www.ft.com



Komentarz:

Proponuje przeczytać informacje wcześniejszą , bardzo istotną z punktu widzenia gospodarczego dla rozwoju Polski:

Wydanie polskie

Spada zaufanie do strefy euro, rośnie napięcie

Financial Times, 29.09.2007 , kliknij ( patrz: )

http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=1855


Robert Majka , polityk , Przemyśl , 3 października 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum