Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rymarz:Polaków cieszy wyborcza cisza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 20, 2007 8:51 am    Temat postu: Rymarz:Polaków cieszy wyborcza cisza Odpowiedz z cytatem

Rymarz: Polaków cieszy wyborcza cisza

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=209&ShowArticleId=64775

Szef PKW dla DZIENNIKA

2007-10-19 23:32 Aktualizacja: 2007-10-20 09:01
Rymarz: Polaków cieszy wyborcza cisza

Przy okazji każdych wyborów PKW dostaje mnóstwo doniesień o łamaniu ciszy. Wielu też cieszy się, że taki przepis istnieje, bo jest czas na wygaszenie emocji z kampanii i podjęcie decyzji, na kogo głosować - mówi DZIENNIKOWI Ferdynand Rymarz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Mikołaj Wójcik: Wczoraj jeden z ważnych polityków ogłosił, że poprze w wyborach pewnego kandydata. Czy moglibyśmy o tym napisać w dzisiejszej gazecie?
Ferdynand Rymarz*: Nie. Ordynacja wyborcza zabrania wszelkich form agitacji. A takową byłoby poinformowanie, że konkretna znana osoba popiera określonego kandydata.

A zamieszczenie artykułu o tym, że kandydat, który był ministrem, podjął decyzje niezgodną z prawem, byłoby naruszeniem ciszy?
Tak, byłoby. Bo agitacja może być także negatywna. Najlepiej w czasie ciszy wyborczej, czyli od północy w sobotę do godziny 20 w niedzielę, w ogóle unikać tematów, w których kontekście pojawiają się kandydujący politycy.

Także komentarzy do szczytu Unii Europejskiej w Lizbonie? Sprawa jest polityczna, trudno nie poprosić polityków o komentarz.
Informację o tym wydarzeniu oczywiście powinno się zamieścić. Ale czy prosić polityków o komentarz? Siłą rzeczy każdy z nich wypowie się, popierając lub krytykując podjęte decyzje. A więc tym samym także kandydatów w tych wyborach. Lepiej by było uniknąć tego niebezpieczeństwa.

A internet? Są rozmaite portale, ale i prywatne blogi.
Obowiązują je te same zasady co gazety i oficjalne media. W czasie ciszy wyborczej nie może się pojawić żadna nowa informacja zawierająca elementy agitacji wyborczej.

Mogłoby za to coś grozić?
To nie Państwowa Komisja Wyborcza decyduje, czy cisza wyborcza została złamana. Wszystkie wątpliwe sprawy kierujemy do organów ścigania. To sąd podejmuje decyzję, czy doszło do wykroczenia, czy też nie. Najwyższe kary grożą za zamieszczenie sondażu wyborczego. To są grzywny nawet do miliona złotych.

Ale skoro są takie kłopoty z ustaleniem co jest, a co nie jest złamaniem tego przepisu ordynacji, to może wzorem USA zrezygnować z niego?
W USA rzeczywiście nie ma zapisu o ciszy wyborczej, ale u nas jest tradycja jej stosowania. W Polsce istnieje przepis i wielu wyborców pilnuje, czy jest przestrzegany. Przy okazji każdych wyborów PKW dostaje mnóstwo doniesień o łamaniu ciszy. Wielu też cieszy się, że taki przepis istnieje, bo jest czas na wygaszenie emocji z kampanii i podjęcie decyzji, na kogo głosować.

Czy to będą dla PKW wyjątkowe wybory? Czym będą się różnić od ostatnich?
One nie są ani łatwiejsze, ani trudniejsze niż te z 2005 roku. Są nawet łatwiejsze niż ubiegłoroczne samorządowe. Jesteśmy do nich w pełni przygotowani.

Wzrost głosujących w obwodach za granicą nie będzie utrudnieniem?
Rzeczywiście, poza Polską do spisu wyborców wpisało się pięć razy więcej wyborców niż w poprzednich wyborach. Znacznie mniejsze wrażenie robi to jednak, gdy porównamy liczby. Chęć głosowania zadeklarowało 175 tys. naszych rodaków. A przecież mówiono w kampanii o nowej, milionowej emigracji. Zainteresowanie nie jest więc nadzwyczajne. Nie powinno być też kłopotów z zebraniem i policzeniem tych głosów.

Kiedy możemy się spodziewać oficjalnych wyników?
Już po godzinie 20 w niedzielę zamierzam podać wyniki głosowania za granicą. O północy będą już pewnie pierwsze wyniki oficjalne.

Oczywiście szczątkowe.
Tak, najpierw z 10 proc. obwodów, potem z 30 proc., 60 proc. i wreszcie z 90 proc. wszystkich komisji wyborczych. Potem przerwiemy podawanie wyników i będziemy czekać na papierowe protokoły z całego kraju. Pełne oficjalne wyniki będziemy mogli podać prawdopodobnie we wtorek po południu.

Coś może stanąć na drodze do realizacji tego planu?
Choćby hakerzy. A praca komputerów wymaga stałej dostawy energii elektrycznej. Oczywiście jesteśmy bardzo dobre zabezpieczeni przed takim atakiem. Ale musimy chuchać na zimne. Dlatego oficjalne wyniki podamy dopiero, mając protokoły na papierze.

Pewien ogląd będziemy już mieć po godzinie 20, gdy telewizje podadzą wyniki badania exit poll. Chyba że znów jakiś dozorca zaśpi i głosowanie gdzieś się opóźni.
Zrobiliśmy wszystko, by taką ewentualność wykluczyć. Wydłużenie czasu głosowania poza godzinę 20 będzie możliwe tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. katastrofy czy pożaru lokalu wyborczego.


--------------------------------------------------------------------------------
*Ferdynand Rymarz jest przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 20 października 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum