Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Krasnodębski: Jaką opozycją będzie PiS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 6:27 am    Temat postu: Krasnodębski: Jaką opozycją będzie PiS Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=209&ShowArticleId=65281
socjolog dla dziennika
2007-10-24 23:33 Aktualizacja: 2007-10-24 23:39
Krasnodębski: Jaką opozycją będzie PiS
Po dwóch latach rządów Prawo i Sprawiedliwość przechodzi do opozycji. Czy będzie sprawną opozycją w rozsądny sposób kontrolującą działania rządu? Czy wręcz przeciwnie, powinniśmy się spodziewać narastania sporów z rządzącą koalicją - zastanawia się w DZIENNIKU socjolog, Zdzisław Krasnodębski.



Sądzę, że nie należy wyolbrzymiać niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą ewentualne, choć pewnie nieuniknione, konflikty między PiS a Platformą Obywatelską. Oczywiście, pod warunkiem że będzie to spór na racje i nie ograniczy się jedynie do emocji oraz inwektyw rzucanych pod adresem strony przeciwnej. Bo nie sama różnica zdań stanowi tu prawdziwe zagrożenie, ale poczucie wyborców, że są to kłótnie całkowicie bezproduktywne.
Dam pierwszy z brzegu przykład: chociaż Platforma Obywatelska sięgnęła w kampanii wyborczej po retorykę socjalną właściwą raczej dla PiS, to jednak nie to podobieństwo, a raczej różnice w programach obu partii zmobilizowały społeczeństwo do udziału w wyborach. To właśnie dzięki odmienności stanowisk doszło do odświeżenia polskiej polityki, co ma nieocenioną wręcz wartość.
Przytulna atmosfera w Sejmie nie służy demokracji. Konflikty są potrzebne - ich brak grozi bowiem tym, że demokracja popadnie w stagnację. Posłowie reprezentują rozmaite grupy społeczne, a Sejm powinien być miejscem ostrych debat. Kiedy polityk mówi o miłości, jak to zrobił w gorącym powyborczym przemówieniu lider Platformy Donald Tusk, wręcz nie pasuje to do jego roli.
Sądzę natomiast, że różnice pomiędzy programami PO i PiS będą się rysowały coraz wyraźniej. Prawo i Sprawiedliwość będzie więc miało doskonałą szansę pokazać się Polakom jako opozycja konstruktywna, ostro i zdecydowanie krytykująca rząd. Ale liderzy PiS powinni pamiętać, by czynić to w sposób merytoryczny, czyli przedstawiając własne projekty ustaw i próbując rozwiązywać konkretne problemy.
PiS oddało teraz pole Platformie, ale jest to klasyczny manewr wciągania przeciwnika w pułapkę. Problemy społeczne i gospodarcze Polski, które obiecuje rozwiązać PO, są ogromne, a koalicja z PSL może nie okazać się wcale taka łatwa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie wydaje się przecież, żeby PSL zaakceptowało podatek liniowy czy szybkie wejście Polski do strefy euro. Wszyscy zdajemy sobie również sprawę z tego, że w chwili dojścia do władzy Platformy nie zmniejszy się nagle liczba wypadków na drogach, a emigranci nie zaczną masowo wracać z Irlandii.
Jeśli więc Prawo i Sprawiedliwość będzie skutecznie wykorzystywało swoją rolę partii opozycyjnej, to jest doprawdy w doskonałej sytuacji. Obietnice wyborcze zwycięzców będzie można zweryfikować bardzo szybko, choćby w czasie prac nad stworzeniem przyszłorocznego budżetu. Wtedy partia opozycyjna, zgodnie ze swoją rolą, może rozliczyć rządzących.
Nowy rząd będzie miał o wiele łatwiejsze zadanie niż poprzedni w kwestii polityki zagranicznej. Głowiliśmy się od dawna, jak zmienić niekorzystny wizerunek Polski na świecie, a tymczasem już sama zmiana władzy, nawet jeszcze zanim powstał nowy rząd i zadeklarował, jaką politykę będzie prowadził, wywołała entuzjastyczne komentarze zagranicy.
Ta przychylna dla naszego kraju atmosfera na świecie nie powinna jednak osłabiać czujności opozycji. PiS powinno krytycznie przyglądać się chociażby naszym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi czy z Niemcami, a wszystkie działania rządu w tej sprawie powinny być dokładnie analizowane i oceniane. Podobnie jak w polityce zagranicznej, również w dziedzinie polityki historycznej czy symbolicznej nie będzie harmonii pomiędzy Platformą i PiS. Te dwie partie różni przecież na przykład pogląd w kwestii stosunków polsko-niemieckich. Jeśli rząd Donalda Tuska zechce wrócić do roli wiecznego protegowanego Niemiec, to z pewnością PiS podda to ostrej krytyce.
Jeśli zaś chodzi o sprawy wewnętrzne, to bez wątpienia istotne będą działania Platformy w sprawie Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Opozycja nie powinna dopuścić do likwidacji CBA ani zawłaszczenia przez rząd KRRiT.Musimy mieć świadomość, że bez względu na to, jaka partia aktualnie rządzi, państwo polskie wymaga gwałtownych reform. Uważam, że program IV RP, który był przecież również programem Platformy Obywatelskiej, powinien być nadal realizowany. Bo tylko w ten sposób nasz kraj może pójść naprzód. Istotne jest także promowanie przedsiębiorczości, ale nie może się to odbywać kosztem pogłębiania się nierówności społecznych. Wierzę, że opozycyjne PiS będzie o tym pamiętać.
Znany socjolog, profesor Janusz Czapiński, jeszcze przed wyborami prognozował zwycięstwo PiS, bo z jego badań wynikało, że Polakom bliższy jest konserwatyzm i dlatego szukają, i wybierają konserwatywnych polityków. Choć jego przewidywania się nie potwierdziły, to jednak zdołał wychwycić pewną tendencję - znaczna część Polaków chce nowoczesnej konserwatywności, czyli połączenia pewnych elementów nowoczesności z polską obyczajowością oraz wzmocnieniem wspólnoty narodowej. Gdyby PiS jako partia opozycyjna ten program rozwijało, rzeczowo punktując wszystkie słabości rządu, to z pewnością wyborcy docenią jego wysiłki.
Ja sam będę bacznie obserwował działania rządu. Podobnie zresztą jak działania opozycji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden głos o tym, że gdyby beztroska PO nie obiecała młodym (i nieobeznanym z tym, co się tu rozgrywa) ludziom gruszek na wierzbie, by tylko zrealizowć swoje dwa cele: ukoić smutek swego przewodniczącego i odsunąć od władzy znienawidzony PiS, to mielibyśmy kolejne 4 lata rozwoju gospodarczego i odchodzenia od komunizmu, zaniechania uległości wobec Niemiec czy Rosji i wsadzania do ciupy tych, dla których jest to miejsce najodpowiedniejsze.
Co do 'braku zgody' na niektóre elementy 'programu PO' (czegoś takiego jak program PO nikt nigdy nie widział) to jest to doskonały sposób dla PO, by poza trwaniem przy władzy niczego nie robić - może więc z lenistwa za dużo nie popsują.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum