Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Usłużni WSI?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Paź 13, 2006 12:54 am    Temat postu: Usłużni WSI? Odpowiedz z cytatem

Na kilkanaście godzin przed przesłuchaniem byłych szefów WSI - Dukaczewskiego i Malejczyka - jedna ze stacji radiowych ujawniła nazwiska członków komisji weryfikującej WSI

Przeciek kontrolowany?



Nazwiska specjalistów zasiadających w komisji zajmującej się weryfikacją żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych zostały ujawnione wczoraj przez jedną z komercyjnych stacji radiowych. Zdaniem Antoniego Macierewicza, ujawnienie nazwisk tych osób może zagrozić ich bezpieczeństwu i zablokować powstanie raportu dotyczącego likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Można przypuszczać, że upublicznienie nazwisk likwidatorów nie było przypadkowe i nastąpiło na kilkanaście godzin przed planowanym przesłuchaniem byłych szefów WSI.
Wczoraj wieczorem radio RMF FM ujawniło, powołując się na bliżej niesprecyzowane źródło, nazwiska członków komisji weryfikującej żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych. Personalia osób pracujących w kierowanym przez Antoniego Macierewicza gremium były do tej pory utajnione ze względu na ich bezpieczeństwo. Obawiano się, że żołnierze WSI, którzy wcześniej prowadzili działalność sprzeczną z prawem, mogą uciekać się do szantażu lub działań zagrażających życiu i bezpieczeństwu członków komisji i ich rodzin.

W czyim interesie?

To, przed czym chciano ochronić specjalistów, naukowców pracujących nad likwidacją WSI, stało się realne wczoraj wieczorem. Wtedy to radio RMF FM upubliczniło nazwiska osób, które uczestniczą w pracach nad weryfikacją żołnierzy WSI. Wśród nich, według rozgłośni, mają być Sławomir Cenckiewicz, znany historyk IPN, autor szeregu książek i publikacji dotyczących historii najnowszej, oraz Piotr Woyciechowski, pracownik MSW w rządzie Jana Olszewskiego.
- To niestety jest prawda, jestem członkiem komisji. Zrobiono rzecz naprawdę złą, ujawniając te dane - powiedział nam Sławomir Cenckiewicz. Nasz rozmówca nie chce komentować całej sprawy, przyznaje jednak, że ujawnienie nazwisk członków komisji weryfikacyjnej może utrudnić przygotowanie i ujawnienie raportu z likwidacji WSI. I - jak mówi - to mogło zostać zrobione celowo. Według RMF FM, w komisji prawdopodobnie zasiadają również były rzecznik interesu publicznego sędzia Bogusław Nizieński oraz Adam Taracha, były wiceszef UOP. - Stanowczo zaprzeczam! Kategorycznie zaprzeczam, nie jestem członkiem tej komisji - mówi sędzia Nizieński.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz uważa, że ujawnienie przez radio RMF FM nazwisk członków komisji likwidacyjnej WSI może zagrozić ich bezpieczeństwu osobistemu oraz uniemożliwić powstanie raportu komisji, który musi być gotowy do 31 października. - Fakt publikacji nazwisk członków komisji likwidacyjnej może zagrozić ich bezpieczeństwu osobistemu w ostatniej fazie pracy nad sprawozdaniem dla marszałka Sejmu, które musi być gotowe do 31 października tego roku - powiedział Antoni Macierewicz.
W oświadczeniu przekazanym wieczorem PAP Macierewicz określił ujawnienie nazwisk jako nieodpowiedzialne złamanie "dobrego obyczaju, który przez dwa miesiące pozwolił im bezpiecznie pracować". Uznał to za "przejaw brutalnej walki politycznej, mającej na celu ratowanie pozostałości WSI". Tego samego dnia, biorąc udział w Rozmowach niedokończonych w Telewizji Trwam, zaznaczył, że na zniekształcenie raportu mogą wpłynąć "zachowania osób, które znajdują się pod olbrzymim obstrzałem i naciskiem". - Chciałbym spytać tych, którzy zadecydowali o ujawnieniu nazwisk, czy wzięli na siebie odpowiedzialność za ochronę tych ludzi, a także za to, że sprawozdanie będzie zniekształcone - stwierdził Antoni Macierewicz.
Co ciekawe, kiedy w środę w południe Antoni Macierewicz, jako gość sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, indagowany był przez dziennikarzy o nazwiska członków komisji, zaapelował o wstrzemięźliwość i nieutrudnianie prac nad raportem. Wskazał przy tym na Wielką Brytanię, gdzie dobry obyczaj nakazuje dziennikarzom nie poruszać publicznie spraw, które mogłyby narazić ich kraj na niebezpieczeństwo. Jak się okazało, argumentacja Macierewicza nie pomogła, a nazwiska członków komisji weryfikacyjnej zostały ujawnione.

Specjaliści w Afganistanie
Likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych i utworzenie w ich miejsce Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego nie zagrozi bezpieczeństwu polskich misji wojskowych - uważa Antoni Macierewicz, odpowiedzialny za likwidację WSI. Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych miała wczoraj analizować możliwość realizacji zadań wywiadu wojskowego właśnie w kontekście polskiej misji wojskowej w Iraku, jednak z powodu nieobecności ministra Radosława Sikorskiego zajmie się tą sprawą dopiero dzisiaj. Najprawdopodobniej również dzisiaj przed komisją będą musieli stanąć byli szefowie WSI: Marek Dukaczewski i Konstanty Malejczyk.
Cywilni specjaliści, wysokiej klasy wojskowi eksperci ds. łączności i informatyki - to wzmocnienie służb polskiego wywiadu, który dba o zabezpieczenie misji wojskowej w Afganistanie. Zdaniem Macierewicza, likwidacja WSI nie zagroziła bezpieczeństwu polskich żołnierzy. I chociaż weryfikacja byłych funkcjonariuszy WSI jeszcze trwa, działa już podstawowy trzon zapewniający realizację zadań wymaganych interesem państwa. - Jestem przekonany, że na chwilę obecną ta obsada jest wystarczająca, a proces weryfikacji trwa i do naszych służb specjalnych dołączają kolejni specjaliści - powiedział szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Wśród specjalistów jest kilkudziesięciu cywilów. Są też wykwalifikowani arabiści, szczególnie przydatni w analizie informacji wywiadowczych dotyczących działań na Bliskim Wschodzie.
Antoni Macierewicz powiedział dziennikarzom, że do tej pory komisja kwalifikująca osoby do nowych służb wybrała grupę 700 żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilów, z których tworzony jest szkielet nowych służb - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. - Są wydawane certyfikaty, jest zabezpieczenie dla funkcjonowania łączności, prowadzenia pracy operacyjnej. Są te podstawowe struktury potrzebne do normalnej pracy państwa - podkreślił Antoni Macierewicz.
Wojciech Wybranowski
"Nasz dziennik"
12.X.2006[/b]

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum