Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski laureatem ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Lis 12, 2007 12:40 pm    Temat postu: ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski laureatem ... Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/68528.html

Badacz trudnych dla Kościoła spraw
Krzysztof Masłoń 12-11-2007, ostatnia aktualizacja 12-11-2007 06:53

Tegorocznym laureatem został ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wyróżnienie przyznano po raz szósty

Tadeusz Isakowicz-Zaleski został wyróżniony za wydaną nakładem Znaku książkę „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”.

Laureatowi zajmującemu się inwigilacją duchownych przez SB w latach PRL i domagającemu się dokonania przez księży autolustracji władze archidiecezjalne postawiły zarzut rozbijania jedności Kościoła.

– To jest zarzut straszny! – mówi „Rz” ks. Isakowicz-Zaleski. – Zarzut stawiany Marcinowi Lutrowi czy Janowi Husowi! Wiele wskazuje na to, że lustracja znalazła się w martwym punkcie, a dalsze prace księdza w archiwach, już nie tylko polskich, napotykać będą jeszcze większe trudności. – Kościół nie powinien oglądać się na świat polityczny – przekonuje ks. Isakowicz-Zaleski. – Jest ciałem autonomicznym i czy zapadnie decyzja o lustracji naukowców lub dziennikarzy, czy też nie, jest to bez znaczenia. Mam zresztą żelazny argument. Czy ewangeliści mogli zafałszować rzeczywistość? Oczywiście, mogli nie napisać o Judaszu, o zaparciu się świętego Piotra, o niewiernym Tomaszu – wszystko ominąć lub wyretuszować. Po dwóch tysiącach lat nikt by ich nie sprawdził. Ale byli wierni prawdzie i dawali jej świadectwo.

Tegoroczny laureat jest duchownym archidiecezji krakowskiej. Święcenia przyjął w 1983 r0ku, związany był z Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Nowej Hucie. W 1985 r. został dwukrotnie ciężko pobity przez „nieznanych sprawców”. Jest autorem licznych artykułów i książek, tomów wierszy, a także prezesem działającej od 20 lat Fundacji im. Brata Alberta zajmującej się niepełnosprawnymi umysłowo. Prowadzi duszpasterstwo wśród Ormian mieszkających w Polsce.

Do nagrody nominowani byli także: Włodzimierz Bolecki („Inna krytyka”), Wojciech Chmielewski („Biały bokser”), Andrzej Cisek („Kłamstwo Bastylii”), Dariusz Gawin („Blask i gorycz wolności”), Zdzisław Krasnodębski („Drzemka rozsądnych”), Paweł Lisicki („Powrót z obcego świata”), Cezary Michalski („Gorsze światy”), Stanisław Srokowski („Nienawiść”) i Adam Wielomski („Hiszpania Franco”). Wyróżnieniami uhonorowano: Wojciecha Chmielewskiego, Stanisława Srokowskiego i Adama Wielomskiego.

Laureat otrzymał złoty medal z portretem patrona i jego kredo: „Jedynie prawda jest ciekawa”, statuetkę Józefa Mackiewicza oraz 8 tys. dolarów. Nagrodę przyznała kapituła pod przewodnictwem Marka Nowakowskiego.
Źródło : Rzeczpospolita

Desant krwawi najbardziej
Krzysztof Masłoń 10-11-2007, ostatnia aktualizacja 10-11-2007 01:32

Z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim rozmawia Krzysztof Masłoń

Przegląd Prasy
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2298
http://www.rp.pl/artykul/68281.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Lis 13, 2007 7:07 am    Temat postu: Nagroda Mackiewicza dla ks. Isakowicza-Zaleskiego Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=99&BackToCategory=2&ShowArticleId=67170

Prestiżowy medal dla duchownego
2007-11-12 01:17

Nagroda Mackiewicza dla ks. Isakowicza-Zaleskiego

Laureatem jednej najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce został ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski za wydaną przez Znak książkę "Księża wobec bezpieki na przykładzie diecezji krakowskiej" - donosi DZIENNIK.

Gala nagrody im. Józefa Mackiewicza odbyła się wczoraj w Domu Literatury w Warszawie. Laureat otrzymał medal z podobizną patrona, opatrzony cytatem z jego utworu "Jedynie prawda jest ciekawa" oraz czek na 8 tys. dol.

Zwycięska książka ks. Tadeusza Isakiewicza-Zaleskiego wywołała jedną z największych polemik publicznych ostatnich lat. W 660-stronicowej pracy "Księża wobec bezpieki na przykładzie diecezji krakowskiej" kapłan nowohuckiej "Solidarności" opisał działania peerelowskich tajnych służb wobec duchownych i Kościoła katolickiego w Polsce. Obok popartych dokumentami IPN przykładów współpracy księży z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa przedstawił przypadki oporu oraz wspierania demokratycznej opozycji przez duchownych. Książka wywołała kontrowersje, zanim ks. Isakowicz-Zaleski zdążył ją napisać. Zaprotestowali hierarchowie. Krakowski kapłan otrzymał upomnienie kanoniczne oraz zakaz prowadzenia badań, anulowany po pewnym czasie przez kardynała Stanisława Dziwisza, który zezwolił, by duchowny kontynuował pracę we współpracy z historykami PAT i IPN. Sam autor ma status pokrzywdzonego - jako kapelan nowohuckiej "Solidarności" w latach 80. był inwigilowany przez SB i został dwukrotnie pobity przez jej agentów.

"Oczywiście bardzo się cieszę z werdyktu kapituły, ale myślę też, że satysfakcję odczuwa wiele osób, które mnie popierały, kiedy pisałem książkę" - powiedział DZIENNIKOWI ks. Isakowicz-Zaleski. "Doświadczyłem smutnego fenomenu - władze kościelne zachowały się jak betonowa ściana, hierarchowie nie chcieli rozmawiać nie tylko o książce, ale także o problemie akt IPN. Zaskoczyło mnie wsparcie ludzi, których nie znałem: kiedy pojawiły się doniesienia o mojej inicjatywie przysyłali mi e-maile, SMS-y, oferowali pomoc, a po wydaniu książki zostałem dosłownie zalany prywatnymi wspomnieniami. Błąd hierarchów polega na tym, że nie dostrzegli problemu pokrzywdzonych przez system komunistyczny. Po 20 latach ci ludzie uzyskują dostęp do akt, po lekturze przeżywają wstrząs i są pozostawieni bez duchowego wsparcia. Przecież dokument kościelnej komisji "Pamięć i Troska" z lipca tego roku ani razu nie mówi ofiarach, natomiast koncentruje się na byłych agentach i tym, jak im pomóc. Nie neguję tego, wręcz przeciwnie, uważam, że trzeba tym ludziom pomagać, ale nie można zapominać o podstawowym problemie osób pokrzywdzonych także przez tajnych współpracowników SB, którzy działali wśród duchownych. Niestety Kościół nie chciał wypracować strategii postępowania w tej sprawie. Dlatego werdykt jury przyjmuję z ogromną satysfakcją. Pierwsza książka wyróżniona nagrodą Mackiewicza - "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 -1945" Ewy i Władysława Siemaszków, którą przeczytałem od deski do deski - była dla mnie inspiracją i utwierdziła w przekonaniu, że warto podejmować trudne tematy" - mówi.

Nagroda im. Józefa Mackiewicza ustanowiona w 2002 r. przyznawana jest za książki odznaczające się nie tylko wybitnymi walorami literackimi, ale także tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Przewodniczącym kapituły jest pisarz Marek Nowakowski. W tym roku wśród nominowanych przez jurorów książek dominowała publicystyka i eseje: "Drzemka rozsądnych" Zdzisława Krasnodębskiego (Ośrodek Myśli Politycznej), "Hiszpania Franco" Adama Wielomskiego (Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arte), "Powrót do obcego świata" Pawła Lisickiego (Arcana), "Blask i gorycz wolności" Dariusza Gawina (Ośrodek Myśli Politycznej), "Kłamstwo Bastylii" Andrzeja Ciska (Oficyna Wydawnicza Finna), "Inna krytyka" Włodzimierza Boleckiego (Universitas) oraz "Księża wobec bezpieki" ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Prozę wśród nominacji reprezentowały książki: "Biały bokser" Wojciecha Chmielewskiego (Agawa), "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego (Prószyński i S-ka) i "Gorsze światy" Cezarego Michalskiego (Fabryka Słów). Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in. Wojciech Albiński za "Kalahari", Eustachy Rylski za "Człowieka w cieniu" i Janusz Krasiński za "Przed Agonią".

Cezary Polak
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum