Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

150 rocznica Powstania Styczniowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pią Sty 18, 2013 11:38 am    Temat postu: 150 rocznica Powstania Styczniowego Odpowiedz z cytatem

http://www.solidarni.waw.pl/1863/Powstanie-Styczniowe-1863.html
150 rocznica Powstania Styczniowego
1863 - 2013
W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku rozpoczęło się na ziemiach polskich powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego społeczeństwa. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz Litwę, Białoruś i część Ukrainy.

W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. Powstańców. Chyba najbardziej znaną postacią z którą kojarzy się nam Powstanie Styczniowe i która jest jednocześnie symbolem tego Powstania jest Romuald Traugutt. Zmienne losy Rządu Narodowego sprawiły, iż Traugutt na jesieni 1863 r. stanął na jego czele. Choć mówi się o nim jako o dyktatorze Powstania, nigdy tego tytułu nie przyjął. Sięgając po władzę, nie powodował się ambicją czy chęcią wyniesienia. Był człowiekiem dojrzałym, dalekim od zapalczywości. Przystąpił do Powstania z rozważonego dogłębnie poczucia obowiązku i z obowiązku też stanął na posterunku opuszczonym już przez innych. Powstanie przeżywało wówczas trudne chwile. Traugutt nadał mu nowe tchnienie, m.in. gruntownie zreorganizował armię narodową (oddziały powstańcze), nadał nowy bieg sprawie włościańskiej (uwłaszczenie chłopów). Aresztowany w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 r., razem z czteroma funkcjonariuszami Rządu Narodowego: Rafałem Krajewskim, Józefem Toczyskim, Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim zostali skazani na śmierć przez sąd carski. 5 sierpnia 1864 roku, pięciu skazańców stracono na szubienicy wystawionej obok jednego z fortów Cytadeli warszawskiej. Egzekucji przyglądał się tłum ludności Warszawy , śpiewając pieśń - wielu z ich klęcząc - ''Święty Boże".
,,Będąc przekonany, że niezależność jest koniecznym warunkiem prawdziwego szczęścia każdego narodu, zawsze jej pragnąłem dla swojej ojczyzny [...]. Celem zaś jedynym i rzeczywistym powstania naszego jest odzyskanie niepodległości i ustalenie w kraju naszym porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości, udzielając obywatelom należytą swobodę [...]'' (fragmenty zeznań Romualda Traugutta, 4 V 1864 r.)
więcej tutaj: http://www.solidarni.waw.pl/1863/Powstanie-Styczniowe-1863.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum