Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN: Opublikowaliśmy katalogi "na próbę"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 6:11 pm    Temat postu: IPN: Opublikowaliśmy katalogi "na próbę" Odpowiedz z cytatem

1. http://www.tvn24.pl/-1,1522572,wiadomosc.html

Na godzinę 19.32 , 25 września 2007r
opublikowane katalogi IPN są dostępne:


http://katalog.bip.ipn.gov.pl/

Kierownicze stanowiska
partyjne i państwowe b. PRL

Art. 52a p 8
ustawy o IPN Funkcjonariusze
Art. 52a p 6
ustawy o IPN Osoby publiczne
Art.22 ustawy
o ujawnianiu informacji
zawartych w dokumentach. Osoby rozpracowywane

Art. 52a p 7
ustawy o IPN
we wszystkich katalogach
wyszukiwarka zaawansowana

Wstęp

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie" Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej zostało zobowiązane w art. 52a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 1998 r., Nr 155, poz. 1016 z późn. zm.) do przygotowania i publikowania w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy następujących katalogów zawierających dane osobowe:

pracowników, funkcjonariuszy i żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa – punkt 6;
osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że były pracownikami, funkcjonariuszami i żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa – punkt 7. Na stronie internetowej IPN katalog ten nazywany jest „Katalogiem osób rozpracowywanych”;
osób, które zajmowały kierownicze stanowiska w byłej Polskiej Partii Robotniczej i byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym i Stronnictwie Demokratycznym, a także były członkami Rady Ministrów państwa komunistycznego do dnia 23 sierpnia 1989 r. lub były w tym okresie kierownikami centralnych organów administracji państwowej – punkt 8. Na stronie internetowej katalog ten nazywany jest „Katalogiem kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL”.
Ponadto art. 22 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. O ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2006 r., nr 218, poz. 1592 z późn. zm.) zobowiązał Biuro Lustracyjne do umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o osobach pełniących niektóre - wymienione w punktach 1-17 oraz 20 ustępu 1 w art. 22 - funkcje we władzach państwowych i samorządowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 52b ust. 1 w/w ustawy określa w ośmiu punktach, jakie informacje powinny znaleźć się w poszczególnych katalogach.

Z realizacją dyspozycji zawartych w powyższych punktach związane są następujące problemy:

Z uwagi na konieczność kwerendy dotyczącej pojedynczej osoby w wielkim zasobie IPN, prawdopodobne jest dalsze uzyskiwanie materiałów. Katalogi będą więc na bieżąco aktualizowane o nowo odnajdywane informacje. Uaktualnienia będą dotyczyć również ewentualnych sprostowań, wyjaśnień lub dokumentów złożonych przez osoby, których dane zostały umieszczone w katalogu.
Podstawowy problem merytoryczny stanowiło zwięzłe oddanie treści i charakteru dokumentów w taki sposób, by z jednej strony uniknąć ich interpretacji, z drugiej zaś nie pozostawić nieczytelnego zapisu. Cytowanie zapisów ewidencyjnych byłoby niemożliwe ze względu na ich obszerność, a jednocześnie zawieranie przez nie szeregu powtarzających się informacji. Przyjęto więc zasadę streszczania tych zapisów, ale z umieszczaniem obszernych cytatów.
Obecnie w katalogu nie znalazła się informacja o złożeniu oświadczenia lustracyjnego. Nie podano ze względu na kontrowersje prawne dotyczące wzoru oświadczenia. W związku z nowelizacją ustawy z dnia 18 października 2006 r. O ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 – 1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2006 r., Nr 218, poz. 1592 z późn. zm.) zapisy z tej rubryki będą uzupełniane
Informacje dotyczące niektórych osób powinny znaleźć się w więcej niż jednym katalogu, np. w katalogu osób rozpracowywanych oraz w wykazie, o którym mowa w art. 22 ustawy z dnia 18 października 2006 r. O ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2006 r., Nr 218, poz. 1592 z późn. zm.). W takim wypadku pełną informację o materiałach znajdujących się w IPN przedstawiano w jednym z katalogów, natomiast w drugim w polu uwagi umieszczano stosowny odsyłacz.
Zawarte w katalogach zapisy dotyczące informacji o pracy lub służbie w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami stanowią jedynie odzwierciedlenie informacji znajdujących się w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej.

©2007 Instytut Pamięci Narodowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.

19:05, 25.09.2007 /PAP
IPN opublikował katalogi
DOSTĘPNA M.IN. LISTA OSÓB PUBLICZNYCH ORAZ FUNKCJONARIUSZY BEZPIEKI


TVN24
Cztery katalogi IPN są już na stronie internetowej Instytutu. Po zamieszaniu z "próbą generalną" wszystkie informacje są już dostępne.
Katalog.bip.ipn.gov.pl - pod takim adresem internetowym są już opublikowane katalogi IPN.

Nie obeszło się jednak bez zamieszania. Informację o rozpoczęciu publikacji Polska Agencja Prasowa podała o 17.02. Nieomal w tym samym momencie informacje na temat prezydenta i premiera pojawiły się na portalu gazeta.pl. Natomiast strona IPN natychmiast przestała funkcjonować.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk wyjaśnił reporterce TVN24, że była to próba, a katalogi pojawią się zgodnie z planem około godziny 20. Mają się w nich znaleźć informacje na temat zasobów IPN dotyczących najważniejszych osób w państwie.

Polska Agencja Prasowa zdążyła ściągnąć ze strony IPN kilka dokumentów, dotyczą m.in. premiera, prezydenta, marszałka Sejmu i Senatu.

Lech Kaczyński

Informacja na temat prezydenta jest bardzo krótka. Rejestrowany w 1986r. w Gdańsku jako figurant Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS - rodzaj wstępnego działania służb) "Kacper", rok później przekwalifikowano na Sprawę Operacyjnego Rozpracowania (SOR - sprawa o wyższym stopniu zaangażowania operacyjnego), w 1989r. materiały zniszczono.

Jarosław Kaczyński

Wielokrotnie rejestrowany jako figurant do SOR od 1979 roku w sprawach wymierzonych przeciw KOR i NSZZ „Solidarność”. W 1982 roku rejestrowany w ramach kwestionariusza ewidencyjnego kryp. „JAR". To w drugim tomie KE "JAR", co zaznacza w adnotacji IPN, znajduje się sfałszowane oświadczenie o zaniechaniu szkodliwej dla PRL działalności (tzw. "lojalka").

Ludwik Dorn

Ludwik Dorn (według dokumentów IPN „znany też jako Dornbaum”) był rejestrowany 29.12.1975 r. przez Wydział III KSMO pod numerem 14276 w kategorii kandydat na tajnego współpracownika – ale nie było próby jego pozyskania. W 1976 r. zmieniono charakter rejestracji na figuranta SOR kryptonim "BAUM" Sprawa dotyczyła m.in. działalności w KOR i publikowania w "Głosie" i „Robotniku”. Jego sprawę zakończono w lutym 1988 r. z powodu zaniechania "wrogiej" działalności.

Bogdan Borusewicz

Wielokrotnie rozpracowywany przez organy bezpieczeństwa PRL.

Portal gazeta.pl publikuje też informacje na temat: sędziego Trybunału Konstytucyjnego Adama Jamroza (zarejestrowany przez służby w Katowicach. Brak dodatkowych informacji) i prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego (jest informacja, że podpisał lojalkę).

Według gazety.pl, w aktach IPN jest zapis, że Urbański uczestniczył w strajku 13.12.1981 roku i utrzymywał kontakty z działaczami "Solidarności". Przeprowadzono z nim rozmowę ostrzegawczą, podpisał deklarację lojalności. Sprawę zakończono z powodu zaniechania wrogiej działalności i w listopadzie 1985 r. W aktach widnieją też informacje, że do marca 1983 roku "przechowywał celem rozpowszechniania nielegalne wydawnictwa". 15 marca 1983 r. aresztowany przez Prokuraturę Wojewódzką w Warszawie, 25 VII 1983 r. uchylono areszt na mocy amnestii.

Kto jeszcze trafił do katalogu?

- IPN rozpoczyna dziś publikowanie katalogów oraz (w ramach Biuletynu Informacji Publicznej) informacji o osobach publicznych - poinformował dziś po południu Kurtyka. Chodzi m.in. o informacje, czy dana osoba współpracowała z tajnymi służbami PRL.

Zapowiedział, że w katalogach znajdą się informacje o: prezydencie, premierze, marszałkach Sejmu i Senatu, prezesie, członkach kolegium i prokuratorach IPN, prokuratorach krajowych oraz sędziach: Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz prezesach wojewódzkich sądów administracyjnych.

- W tych grupach mamy zebrane kompletne informacje i te grupy będą opublikowane - zapowiedział Kurtyka.

Jednocześnie jednak dodał, że informacje o kandydatach do parlamentu nie będą opublikowane przed wyborami. Nie jest więc jasne, czy premier oraz marszałkowie parlamentu, którzy w wyborach startują, znajdą się na liście.

Co zawierają katalogi?

W spisie osób publicznych przy każdym nazwisku i jej funkcji jest krótka informacja o ewentualnym zapisie danej osoby w ewidencji materiałów archiwalnych IPN. Jeśli taki zapis będzie, jest podana "syntetycznie ich treść i opis okoliczności rejestracji". Jest też informacja czy zachowały się materiały archiwalne o danej osobie. W "przypadkach wątpliwych" lub "niepełnych zapisów", jest zacytowana ich treść. Znajdzie się tam też informacja o wyniku ewentualnego postępowania lustracyjnego.

W katalogu pracowników i oficerów służb PRL dobór osób do pierwszej transzy był dokonany losowo, a podstawę publikacji stanowią akta osobowe oraz karty przebiegu służby. Katalog osób rozpracowywanych zawiera dane osób, od których IPN dostał pisemną zgodę na publikację ich nazwisk. Nie ma tu nazwisk osób, które już nie żyją. Katalog przywódców PRL, PZPR i "stronnictw sojuszniczych" w pierwszej kolejności zawiera dane członków władz centralnych PPR, PZPR oraz szefów komitetów wojewódzkich.

Katalogom towarzyszy zwięzła informacja IPN wyjaśniająca niektóre terminy stosowane przez służby specjalne PRL.

Kolegium IPN za publikacją katalogów

Dziś zebrało się po raz pierwszy w nowym składzie kolegium Instytutu. To ono, według zastępcy przewodniczącego kolegium IPN prof. Andrzeja Paczkowskiego, doradziło jak najszybszą publikację katalogów.

Tydzień temu Kurtyka ogłosił, że IPN rozważa wstrzymanie się na okres do wyborów z ich publikacją oraz że IPN przed wyborami nie poda do publicznej wiadomości informacji o osobach uczestniczących w życiu politycznym. Kurtyka zwrócił się też o ekspertyzy, czy odłożenie publikacji katalogów byłoby prawnie dopuszczalne.

Zgodnie z nową ustawą lustracyjną, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w pół roku rozpocząć publikowanie katalogów: osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL (ten katalog zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny); oficerów służb PRL, osób przez nie rozpracowywanych oraz przywódców PRL.

Termin rozpoczęcia publikacji katalogów upłynął 15 września. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że wstrzymać publikację można by tylko "z przyczyn technicznych". Podkreślił zarazem, że termin 15 września jest tzw. terminem instrukcyjnym - za jego przekroczenie nie ma żadnej kary.

kaw



1. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4519408.html


IPN: Opublikowaliśmy katalogi "na próbę"

mp, mar, PAP, IAR2007-09-25, ostatnia aktualizacja 10 minut temu
Janusz Kurtyka Fot. Jarosław Kubalski / AG
IPN rozpoczął publikację swoich katalogów. W 20 minut po opublikowaniu materiałów strona internetowa IPN przestała działać. Według rzecznika instytutu była to tylko próba publikacji. IPN musi ujawnić informacje o prezydencie, premierze, marszałkach parlamentu, członkach władz IPN, prokuratorach Prokuratury Krajowej oraz sędziach Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz prezesach wojewódzkich sądów administracyjnych.
ZOBACZ TAKŻE
Dudek: Katalogi to lektura trudna i mało atrakcyjna (25-09-07, 18:3Cool
Dane dotyczące premiera Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (25-09-07, 17:00)
SERWISY
Lustracja wykształciuchów
Dane dotyczące premiera Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego czytaj

Wśród już opublikowanych przez IPN nazwisk osób publicznych znalazł się między innymi marszałek Sejmu Bogdan Borusewicz - figuruje wielokrotnie jako rozpracowywany przez organy bezpieczeństwa PRL. Organy bezpieczeństwa interesowały się nim miedzy innymi z takich powodów, jak antysocjalistyczna działalność, kolportaż ulotek, dywersja ideologiczna, przynależność do KSS KOR, działalności Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność". Był pod obserwacją m.in. z powodu: operacyjnego zabezpieczenia uroczystości rocznicowych "Grudnia '70" w latach 1980-81.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn został zarejestrowany w 1975 roku jako kandydat na współpracownika. Brak jest próby faktycznego pozyskania. W 1976 r. zmieniono charakter rejestracji na figuranta pod kryptonim "BAUM" Sprawa dotyczyła m.in. działalności w KSS KOR, publikowania w "Głosie", pracy w Regionie "Mazowsze" ukrywania się po wprowadzeniu stanu wojennego. W 1988 r. z powodu zaniechania "wrogiej" działalności sprawa trafiła do archiwum.

Adam Jamróz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego - zarejestrowany przez służby w Katowicach jako kontakt operacyjny "LARDO". Brak jakichkolwiek informacji o działalności. W 1981 roku materiały przekazano do archiwum.

O prezesie TVP Andrzeju Urbańskim napisano, że uczestniczył w strajku 13.12.1981 roku i utrzymywał kontakty z działaczami "Solidarności". Przeprowadzono z nim rozmowę ostrzegawczą, podpisał deklarację lojalności. Sprawę zakończono z powodu zaniechania wrogiej działalności w listopadzie 1985 r. W aktach widnieją też informacje, że do marca 1983 roku "przechowywał celem rozpowszechniania nielegalne wydawnictwa". 15 marca 1983 r. aresztowany przez Prokuraturę Wojewódzką w Warszawie, 25 VII 1983 r. uchylono areszt na mocy amnestii.

Kurtyka: Nie będzie nazwisk kandydatów do parlamentu

We wtorek, przed rozpoczęciem publikacji, Janusz Kurtyka powiedział, że nie znajdą się tam przed wyborami parlamentarnymi nazwiska osób, które w nich kandydują.

Jak powiedział zastępca przewodniczącego kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski, kolegium to doradziło jak najszybszą publikację katalogów.

Kolegium uznało we wtorek, że IPN powinien rozpocząć publikację katalogów oraz spisu osób publicznych po zebraniu informacji o wszystkich osobach wschodzących w skład danej grupy. Jak wyjaśnił Paczkowski, na przykład nazwiska sędziów SN będą opublikowane po zebraniu informacji o każdym z nich. Kurtyka dodał, że we wtorek ukażą się informacje o tych grupach, które IPN już skompletował

Jak wiadomo nieoficjalnie, przy każdym nazwisku będzie krótka informacja o ewentualnym zapisie danej osoby w ewidencji materiałów archiwalnych IPN, będzie podana syntetycznie ich treść i opis okoliczności rejestracji, informacja czy zachowały się materiały archiwalne o danej osobie oraz o wyniku postępowania lustracyjnego.

Nowa lustracja a publikacja katalogów

Tydzień temu Kurtyka ogłosił, że IPN rozważa wstrzymanie na okres do wyborów publikacji katalogów oraz że IPN nie opublikuje przed wyborami informacji o osobach uczestniczących w życiu politycznym. Kurtyka zwrócił się też o ekspertyzy, czy odłożenie publikacji katalogów byłoby prawnie dopuszczalne.

Zgodnie z nową ustawą lustracyjną, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w pół roku zacząć publikować katalogi: osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL (ten katalog zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny); oficerów służb PRL, osób przez nie rozpracowywanych oraz przywódców PRL. IPN miał też podać informacje o zapisach co do osób pełniących ważne funkcje publiczne. Termin rozpoczęcia publikacji katalogów upłynął 15 września. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że wstrzymać publikację można tylko "z przyczyn technicznych".

Pokażmy prawdę o konfidentach ,o ubekach , jak żyli kiedyś ,co wyznawali,czemu slużyli ,jak i kogo gnoili. Poznajmy prawdę... tylko to jest najważniejsze.Poza prawdą(faktami z przeszlości) nie zbudujemy przyszlości. Prawo do prawdy musimy bronić za wszelką cenę. Prawda to nie eufeministyczne określenie ,to fakty... Rolling Eyes

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 25 września 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Wrz 27, 2007 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Robercie,
Wielkie dzieki. Dla osob z peryferii swiata, mieszkajacych daleko od Polski, dostarcza Pan fascynujace materialy. Zazdroszcze Panu pracowitosci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2007 1:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za cieple slowa.To taki "nawyk" , aby samemu przed sobą dotrzymać danego sobie slowa..... dawno,dawno temu,że zrobie wszystko co tylko będzie w mojej mocy , aby pomóc zniszczyć ( wg.slów Ronalda Reagana) Imperium Zla, jakim jest przeklęty KOMUNIZM !!!
A więc,co mogę ,jakie mam możliwości,to dzialam. Ku dzielu W O L N E J P O L S K I . To jeszcze daleka droga , moim zdaniem, przed nami .
Rolling Eyes

Pozdrawiam, Laughing


Robert Majka , polityk , Przemyśl , 28 września 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Merkin
Bywalec Forum


Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 45

PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 3:55 am    Temat postu: Nazwiska Odpowiedz z cytatem

Kiedy następne nazwiska ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum