Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prezentacja komiksu historycznego "Opowieść o Ł.Ciepliń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 1:41 pm    Temat postu: Prezentacja komiksu historycznego "Opowieść o Ł.Ciepliń Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/308/6188/

Prezentacja komiksu historycznego
„Wbrew nadziei. Opowieść
o Łukaszu Cieplińskim ps. "Pług”

Rzeszów, 26 listopada 2007 r.

„Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu Cieplińskim ps. »Pług«” to pierwszy komiks historyczny wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Powstał w rzeszowskim oddziale IPN-u i jest wynikiem współpracy pracowników oddziału, którzy czuwali nad stroną merytoryczną, oraz Wojciecha Birka – autora scenariusza komiksu i Grzegorza Pudłowskiego, który wykonał rysunki. W komiksie zamieszczone zostały ponadto krótkie biogramy najważniejszych postaci w nim występujących oraz wykaz skrótów użytych w scenariuszu.

Prezentacja komiksu odbędzie się 26 listopada 2007 r. w Szkole Podstawowej nr 28 im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie o godzinie 12.00. Wpisuje się ona w scenariusz obchodów Dnia Patrona Szkoły. Serdecznie zapraszamy.

***

Łukasz Ciepliński, ps. „Antek”, „Apk”, „Bogdan”, „Ostrowski”, „Pług”, „Zygmunt” – ur. 26 XI 1913 w Kwilczu, oficer WP, dowódca kompanii ppanc. w kampanii wrześniowej 1939 r., odznaczony Virtuti Militari na polu walki podczas bitwy nad Bzurą. Inspektor Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów w latach 1941–1945, szef sztabu Okręgu Krakowskiego „Nie” oraz DSZ w 1945 r. Od września 1945 do stycznia 1946 r. kierownik Okręgu WiN Kraków, a następnie prezes Obszaru Południowego WiN. Od stycznia 1947 r. prezes IV Zarządu Głównego WiN. Aresztowany 28 XI 1947 r. w Zabrzu, po ciężkim śledztwie został skazany 14 X 1950 r. w procesie IV Zarządu Głównego WiN na karę śmierci i zamordowany 1 III 1951 r. w wiezieniu mokotowskim w Warszawie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Lis 26, 2007 12:30 pm    Temat postu: NIE MOGŁEM INACZEJ ŻYĆ... GRYPSY ŁUKASZA CIEPLIŃSKIEGO Z CEL Odpowiedz z cytatem

http://www.vistulana.pl/szczegoly.php?aukcja=&grupa_p=1&przedm=107313&pwd[1]=%2F100001%2F100025&grp=&sortuj=KOD

NIE MOGŁEM INACZEJ ŻYĆ... GRYPSY ŁUKASZA CIEPLIŃSKIEGO Z CELI ŚMIERCI
ELŻBIETA JAKIMEK-ZAPART

Album poświęcony jest ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu (1913-1951), bohaterowi Polskiego Państwa Podziemnego (1939-1945) i Drugiej Konspiracji (1945-1947), inspektorowi Inspektoratu Rzeszów AK, organizatorowi struktur „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj w Obwodzie Kraków, a w końcu prezesowi Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i Prezesowi IV Zarządu WiN.
W części wstępnej omówiono sylwetkę Cieplińskiego, jego drogę zawodowego żołnierza, działalność konspiracyjną oraz aresztowanie i śmierć. Częścią zasadniczą publikacji są zachowane grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci więzienia mokotowskiego (w okresie 1950-1951), które do rąk adresatów – głównie żony i 3-letniego syna - trafiły po 1956 r. (przez 6 lat kacetu pieczołowicie przechowywane przez kolegę z konspiracji). Prawie wszystkie pisane były na cieniutkich bibułkach papierosowych (jeden tylko na pudełku od zapałek). Ich ocalenie samo w sobie jest okolicznością niezwykłą, którą przesłania jedynie sama treść listów. W celi śmierci, by nie dostrzegła tego agentura więzienna, spod ręki świadomego końca swego życia mężczyzny płyną ku najbliższym słowa gorącego umiłowania, przejmującej tęsknoty, niepokoju o ich los, ale i otuchy – wiary w słuszność działań, którym poświęciło się życie i nadziei na podjęcie tych ideałów przez syna. Grypsy te stanowią testament ideowy ppłk. Cieplińskiego.
W publikacji zamieszczono 38 zachowanych grypsów – zdjęcie oryginału wraz z przepisaną treścią listu oraz wiele interesujących fotografii związanych z Cieplińskim i WiN-em.

http://www.vistulana.pl/szczegoly.php?grupa_p=2&przedm=107737&grupa_rek[2]=

22 czerwca 2007 w starostwie powiatowym w Wieliczce Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Krakowie zorganizował drugą już w tym miesiącu prelekcję Elżbiety Jakimek-Zapart z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie na temat Łukasza Cieplińskiego, odznaczonego pośmiertnie w dniu 3 maja 2007 r. Orderem Orła Białego. Prelekcja – podobnie jak w Krakowie – połączona była z promocją książki wydanej przez Societas Vistulana „Nie mogłem inaczej żyć...Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”, autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum