Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pawlak zapomniał, że jest we władzach fundacji?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 7:17 am    Temat postu: Pawlak zapomniał, że jest we władzach fundacji? Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/77727.html

Pawlak zapomniał, że jest we władzach fundacji?
Cezary Gmyz 18-12-2007, ostatnia aktualizacja 18-12-2007 02:29

Rejestr korzyści. Lider PSL nie ujawnił w oświadczeniu, że zasiada w radzie fundatorów ustanowionej przez siebie organizacji

Za zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym ustawa o wykonywaniu mandatu posła przewiduje karę do trzech lat więzienia. Ta sama ustawa stanowi, że do rejestru korzyści „należy także zgłaszać informacje o udziale w organach fundacji, spółek prawa handlowego lub spółdzielni, nawet wówczas gdy z tego tytułu nie pobiera się żadnych świadczeń pieniężnych”.

Fundacja założona przez Pawlaka została zarejestrowana jako prowadząca działalność gospodarczą. W KRS zapisano, że FRSFP może m.in. udzielać kredytów, prowadzić pośrednictwo finansowe, działalność maklerską i wydawniczą. – Fundacja nie podjęła działalności gospodarczej – twierdzi jej prezes Roman Wojnarowski.

Fundacja Pawlaka była jednak założycielem Krajowego Funduszu Pożyczkowego Karbona. W 2004 roku na jej czele jako prezes zarządu stał Waldemar Pawlak. Działalność tej firmy budziła wówczas zastrzeżenia.

Rzecz w tym, że założyciele zarówno fundacji, jak i Karbony to bliscy współpracownicy kontrowersyjnego biznesmena Piotra Bykowskiego, który uchodzi za najlepszego w Polsce „specjalistę” od tworzenia piramid finansowych, by przypomnieć tylko aferę Drewbudu, Auto-Kredyt Polska czy sprawę Banku Staropolskiego. Szefostwo Karbony i FRSFP nie ukrywało, że zna Bykowskiego, zaś Jerzy Bartnik nazywał go nawet swoim przyjacielem. Wszyscy jednak zaprzeczają, jakoby Bykowski miał z Karboną cokolwiek wspólnego. Nie da się jednak nie dostrzec podobieństw przedsięwzięć Bykowskiego z operacjami, jakie prowadziła Karbona w 2004 roku, kiedy prezesem zarządu był obecny wicepremier.

Jestem zaskoczony, że moje nazwisko jest w dokumentach. Już w 2004 roku prosiłem, by mnie wykreślono - Waldemar Pawlak, wicepremier

Opisywał je tygodnik „Wprost”. Karbona umieściła w prasie ogłoszenia o szkoleniach. Po zakończeniu tych szkoleń uczestnicy mieli „zapewnione podpisanie wieloletniej umowy licencyjnej, która gwarantuje bazową kwotę wynagrodzenia”. Tą gwarancją miał być specjalny certyfikat. W większości przypadków certyfikat Karbony okazał się nic niewartym świstkiem papieru. Ludzie (często bezrobotni rozpaczliwie szukający pracy) na szkolenie wyłożyli 380 złotych, licząc, że wreszcie dostaną stałe zatrudnienie. Na certyfikatach figurowały podpisy Waldemara Pawlaka i Jerzego Bartnika. – To nieporozumienie. Nie sądzę, by ludzie mogli mieć do mnie pretensje. Koncepcja funduszy i pierwszy nabór do szkoleń pojawiły się na przełomie roku 2003 i 2004, kiedy jeszcze nie było mnie w Karbonie. Zresztą ja działałem tam krótko, bo mniej więcej od kwietnia do sierpnia, kiedy to złożyłem rezygnację i odszedłem – tłumaczył wówczas Pawlak.

O tym jednak, że poszkodowani mają pretensje do wicepremiera, świadczy wpis zamieszczony pod blogiem polityka: „Pawlak, chodząca Krobono – zapomniałeś, ilu ludzi oszukałeś, będąc prezesem spółdzielni Karbona. I wszystko lege artis. Mam nadzieję, że kiedyś odpokutujesz w tym okropnym świecie” – napisał internauta posługujący się nickiem Żychliniak.

Waldemar Pawlak twierdzi, że na skutek nieporozumień z innymi członkami Karbony i zarządem fundacji przestał pełnić jakiekolwiek funkcje w tych instytucjach już w 2004 roku.

Zgodnie z prawem fundacje, które mają zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, powinny co roku składać sprawozdanie finansowe do KRS oraz informować o zmianach we władzach. Jak dowiedzieliśmy się w Krajowym Rejestrze Sądowym, fundacja Pawlaka ani razu nie dopełniła tego obowiązku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora c.gmyz@rp.pl
Źródło : Rzeczpospolita

Waldemar Pawlak
ZŁOŻONE OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE:
http://orka.sejm.gov.pl/osw6.nsf/web/283
http://orka.sejm.gov.pl/Osw5.nsf/web/279


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Wto Gru 18, 2007 7:31 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 7:19 am    Temat postu: Cezary Gmyz: Niepełny rejestr korzyści Pawlaka Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/77748.html

Niepełny rejestr korzyści Pawlaka
Cezary Gmyz 18-12-2007, ostatnia aktualizacja 18-12-2007 06:49

Wicepremier Waldemar Pawlak w poselskim oświadczeniu majątkowym oraz sejmowym rejestrze korzyści nie ujawnił, że jest członkiem rady fundatorów fundacji mającej w statucie prowadzenie działalności gospodarczej.

Ministerstwo Gospodarki, na czele którego stoi Pawlak, nadzoruje działalność tej fundacji.

Chodzi o Fundację Rozwoju Samorządowych Funduszy Pożyczkowych. Pawlak założył ją w roku 2004 wspólnie z Jerzym Bartnikiem ze Związku Rzemiosła Polskiego oraz holdingiem Kempa Group.

Akta rejestrowe fundacji znajdują się w warszawskim oddziale Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 214616. Jak wynika z dokumentów, Pawlak wymieniony jest jako członek władz, czyli rady fundatorów.

Tymczasem w poselskim oświadczeniu majątkowym przy pytaniu o pełnienie funkcji w organach nadzoru „w fundacjach i stowarzyszeniach prowadzących działalność gospodarczą” wicepremier wpisał „nie dotyczy”. Władze fundacji podkreślają dziś, że nie podjęła ona działalności gospodarczej.

– Jestem zaskoczony, że nadal figuruję w KRS jako członek organu nadzoru – mówi „Rzeczpospolitej” Waldemar Pawlak. – Już dawno prosiłem ludzi z fundacji, by wykreślono mnie z wszelkich organów tej instytucji. Widać ktoś tego nie dopełnił.
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witja napisał:
Pawlak zapomniał, że jest we władzach fundacji?



Pawlak zapomniał nie tylko o tym. Ostatnio w wywiadzie dla rosyjskiej gazety "Komiersant", zapomniał że powinien reprezentować polskie interesy i zaprosił Rosjan do inwestowania, a w istocie do przejmowania polskiej energetyki. I wiele wskazuje na to że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Pytanie czy Polacy mu na to pozwolą?.


Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum