Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Plany PO dot. słuzby zdrowia
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Pon Sty 14, 2008 2:24 pm    Temat postu: Plany PO dot. słuzby zdrowia Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem cel PO jest niezmienny - ujawniła go Sawicka w rozmowach nagranych przez CBA. Tym celem jest prywatyzacja szpitali i osrodków zdrowia. Mimo ujawnienia tych planów PO nie zrezygnowała z ich realizacji.

Scenariusz jest nastepujący - zadłużenie maksymalnie słuzbe zdrowia (to juz sie stało, gdyż dyrektorzy jednostek podpisali z lekarzami nowe, nierealne z ekonomicznego punktu widzenia umowy o prace na przełomie tego i poprzedniego roku przy milczącej akcpetacji tego rządu i przy biernej postawie opozycji!!!) i równoczesnie przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz przekazanie ich samorządom.

Pytanie za 10 punktów - co zrobią samorządy z akcjami (udziałami) w zadłużonych szpitalach?

Odpowiedzi udzielił sobie już każdy z nas - sprzedadzą je. Komu? Spółkom lekarzy i kapitałowi zagranicznemu.

A co zrobia prywatni włascicieli tych placówek?
Zażądają od NFZ o wiele wyższych stawek za usługi medyczne.

Co zrobi NFZ? - Nie bedzie miało wyboru. Skoro nie będzie publicznej służby zdrowia, trzeba będzie płacić dużo wiecej za dużo mniejszy pakiet usług.

A co z pozostałymi usługami medycznymi? - Będą dostępne za pełną odpłatnością. Będzie dobra pogoda dla bogaczy. Dla nie-bogaczy - raczej nie.

Czy można zapobiec realizacji tego scenariusza? - Można, ale tylko w jeden sposób. Należy podnieść znacznie składkę na NFZ lub znaleźć dodatkowe źródła finansowania NFZ. Stworzy to szanse na to, aby oddłużyć szpitale. Należy tez ustawowo zakazac zbywania akcji/udziałów szpitali przez samorządy!

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Pon Sty 14, 2008 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moim zdaniem zadłużenie służby zdrowia pogarsza się od lat - oddłużano ją za ciężkie pieniądze bez rezultatu. Natomiast dobre pytanie brzmi - czy prywatni właściciele w ogóle zechcą podpisać jakieś tam kontrakty z NFZ... Sam zrezygnowałem ze współpracy z tą chorą instytucją cztery lata temu. A dyrektor samorządowego szpitala podpisze każdy kontrakt bo raz , że lokalni politycy wywalą go na pysk ( nie ma opieki zdrowotnej ! ) a dwa - lata mu to , bo dobrze płacą . I tak będzie się kulało - od oddłużenia do oddłużenia ... W wielu szpitalach tzw managerowie to po prostu byli dyrektorzy jeszcze z rekomendacji PZPR i o ekonomii mają pojęcie raczej średnie natomiast o grach personalnych - znakomite Cool
Polskę i tak nie stać na refundowanie wszystkiego jak leci - a taki jest obecnie stan prawny - nie ma rozporządzenia ograniczającego zakres świadczeń więc jak by się kto uparł należy się dokładnie wszystko ... W żadnym kraju ( no może poza Kuwejtem ) nie ma tak , żeby system ubezpieczeniowy płacił za wszystko ,a w wielu krajach , znacznie zamożniejszych od Polski pacjentom należy się znacznie mniej niż od naszego bidnego NFZ. Nie wiem czy prywatyzacja coś da - ale on już się dokonuje , czy PO tego chce czy nie. W końcu ktoś ma wierzytelności ZOZów ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Jacku - cieszę się, że Pan się włączył, bo zdaje się, że mam przyjemność z kimś, kto "siedzi" wewnątrz systemu.

No to sprawdźmy, na ile nasze oceny sa różne.

Cytat:
moim zdaniem zadłużenie służby zdrowia pogarsza się od lat


Pełna zgoda. Ale podpisanie na przełomie poprzedniego i obecnego roku nowych kontraktów z lekarzami, z tego co podaja media, poważnie i gwałtownie zwiekszy zadłużenie. Mówi się, że pieniądze przeznaczone na cały rok wyczerpią sie już w pierwszym kwartale tego roku.

Cytat:
dobre pytanie brzmi - czy prywatni właściciele w ogóle zechcą podpisać jakieś tam kontrakty z NFZ


Moim zdaniem - jeżeli sprywatyzujemy słyżbę zdrowia to NFZ będzie skazany na prywatnych włascicieli (przecież NFZ odpowiada za zapewnienie społeczeństwu opieki medycznej i bedzie musiał podpisać te kontrakty). Z kolei prywatni właściciele beda skazani na NFZ (w Polsce nie ma tylu zamożnych ludzi, którzy mogliby sie leczyc za własne pieniądze lub którzy dobrowolnie sie doubezpieczą). Problem polega tylko na tym, czy prywatni właściciele zechcą podpisać kontrakty z NFZ na dzisiejszych zasadach. Uważam że nie i że NFZ bedzie musiał prywatnym właścicielom zapłacic dużo więcej niz płaci obecnie.

Cytat:
Sam zrezygnowałem ze współpracy z tą chorą instytucją cztery lata temu


No właśnie - za te stawki prywatni właściciele nie będą chcieli podpisywać kontraktów! Prywatyzacja służby zdrowia pociągnie za soba pogorszenie powszechnej opieki medycznej (bo koszyk gwarantowany bedzie uboższy niz obecnie) i wzrost składek na NFZ (aby miał pieniądze na wyższe kontrakty).

Cytat:
W wielu szpitalach tzw managerowie to po prostu byli dyrektorzy jeszcze z rekomendacji PZPR i o ekonomii mają pojęcie raczej średnie natomiast o grach personalnych


Zgoda. Tylko, że jeżeli dojdzie do prywatyzacji służby zdrowia to tacy właśnie ludzie przejmą szpitale na własność (tak było z bankami i z wieloma przedsiebiorstwami w Polsce). Co bedzie dalej? Ano służba zdrowia przejdzie w ręce kapitału zagranicznego. I wtedy zacznie sie "bonanza". Ceny usług wyraźnie wzrosną, płace wiekszości pracowników słuzby zdrowia wyraźnie spadną (z wyjątkiem najlepszych specjalistów, ale ci juz dzisiaj moga jechać na Zachód i duzo zarabiać) a NFZ bedzie wydawać na świadczenie medyczne jeszcze wieksze kwoty! Po prostu kapitał zagraniczny "wydoi" NFZ i wyciśnie polskich pracowników.

Cytat:
Nie wiem czy prywatyzacja coś da - ale on już się dokonuje , czy PO tego chce czy nie. W końcu ktoś ma wierzytelności ZOZów ?


Ciepło, ciepło. PO deklarując, że nie zwiększy skladki na NFZ i dopuszczając do tego, aby dyretkorzy szpitali podpisali kontrakty z lekarzami, na które szpitali nie stać, m.zd. celowo, doprowadzi do sytuacji, w której prywatyzacja zadłużonych szpitali będzie jedynym wyjściem. Skończy sie tak samo, jak NFI (czyli tzw. "powszechna prywatyzacja", z która - notabene - nikt nie poniósł zadnej odpowiedzialności, a twórca tego przekrętu - Janusz Lewandowski - został w nagrode Europosłem)

Natomiast w pełni sie zgadzam z Panem, że jakość zarządzania służbą zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Twierdzę jednak, że należy ją poprawić w ramach społecznej służby zdrowia a nie poprzez prywatyzację.

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Mirku,
Pana i mój scenariusze rozwoju sytuacji w Służbie Zdrowia są dość podobne. Proszę porównać przewidywany przeze mnie rozwój spraw, który przedstawiłem w "Temacie" Co "ważne" u progu AD 2008?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mirek Lewandowski napisał:



1) Ale podpisanie na przełomie poprzedniego i obecnego roku nowych kontraktów z lekarzami, z tego co podaja media, poważnie i gwałtownie zwiekszy zadłużenie.
2)
Cytat:
dobre pytanie brzmi - czy prywatni właściciele w ogóle zechcą podpisać jakieś tam kontrakty z NFZ


3) Moim zdaniem - jeżeli sprywatyzujemy słyżbę zdrowia to NFZ będzie skazany na prywatnych włascicieli (przecież NFZ odpowiada za zapewnienie społeczeństwu opieki medycznej i bedzie musiał podpisać te kontrakty).

4)
Cytat:
Sam zrezygnowałem ze współpracy z tą chorą instytucją cztery lata temu


No właśnie - za te stawki prywatni właściciele nie będą chcieli podpisywać kontraktów! Prywatyzacja służby zdrowia pociągnie za soba pogorszenie powszechnej opieki medycznej (bo koszyk gwarantowany bedzie uboższy niz obecnie) i wzrost składek na NFZ (aby miał pieniądze na wyższe kontrakty).

5)
Cytat:
W wielu szpitalach tzw managerowie to po prostu byli dyrektorzy jeszcze z rekomendacji PZPR i o ekonomii mają pojęcie raczej średnie natomiast o grach personalnych


Zgoda. Tylko, że jeżeli dojdzie do prywatyzacji służby zdrowia to tacy właśnie ludzie przejmą szpitale na własność (tak było z bankami i z wieloma przedsiebiorstwami w Polsce). Co bedzie dalej? Ano służba zdrowia przejdzie w ręce kapitału zagranicznego. I wtedy zacznie sie "bonanza". Ceny usług wyraźnie wzrosną, płace wiekszości pracowników słuzby zdrowia wyraźnie spadną (z wyjątkiem najlepszych specjalistów, ale ci juz dzisiaj moga jechać na Zachód i duzo zarabiać) a NFZ bedzie wydawać na świadczenie medyczne jeszcze wieksze kwoty! Po prostu kapitał zagraniczny "wydoi" NFZ i wyciśnie polskich pracowników.

6)
Cytat:
Nie wiem czy prywatyzacja coś da - ale on już się dokonuje , czy PO tego chce czy nie. W końcu ktoś ma wierzytelności ZOZów ?


Ciepło, ciepło. PO deklarując, że nie zwiększy skladki na NFZ i dopuszczając do tego, aby dyretkorzy szpitali podpisali kontrakty z lekarzami, na które szpitali nie stać, m.zd. celowo, doprowadzi do sytuacji, w której prywatyzacja zadłużonych szpitali będzie jedynym wyjściem. Skończy sie tak samo, jak NFI (czyli tzw. "powszechna prywatyzacja", z która - notabene - nikt nie poniósł zadnej odpowiedzialności, a twórca tego przekrętu - Janusz Lewandowski - został w nagrode Europosłem)

7) Natomiast w pełni sie zgadzam z Panem, że jakość zarządzania służbą zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Twierdzę jednak, że należy ją poprawić w ramach społecznej służby zdrowia a nie poprzez prywatyzację.

ponumerowałem tez i powiem co sądzę - po kolei :
ad1 : nie wiem jak jest w POZ ale akurat na stomatologię nakłady zostały nieco zwiększone .
ad2 : polemizuję sam ze sobą , ale faktem jest że około 10 000 dentystów ciągnie bezsensowne kontrakty , co więcej - nierzadko słyszymy o dumpingowych ofertach , poniżej kosztów . Z czgeo wniosek , że zawsze znajdzie się tzw jeleń ... Do czasu - jak w Wielkiej Brytanii
ad3 : NFZ nie odpowiada kompletnie za nic - jeśli na Pański terenie nie ma zapewnionej opieki zdrowotnej może Pan skarżyć gminę , powiat czy województwo. Tak to zostało wykompinowane przez niesławnej pamięci ekspertów AWS, którzy nota bene - zamiast zrealizować AWSowski program reformy - zrealizowali SLDowski , za co SLD im d skopało przy najbliższych wyborach - i słusznie Cool
ad4 : jak w punkcie drugim , w dodatku twierdzenie że istnieje jakiś koszyk jest błędne. Istnieją nieformalne i sprzeczne z prawem regulacje powielaczowe. Podam przykład - w ustawi stoi jak byk , że pacjentowi należy się znieczulenie ( nie ma żadnych ograniczeń - czyli zawsze - a NFZ narzuca stosowanie znieczuleń w konkretnych przypadkach. Religa zaczął robić koszyk , dobry czy zły to rzecz do dyskusji , ale PO , jak słyszałem chce zacząć od nowa.
ad5 : wzrost kosztów juz następuje , bynajmniej nie od wczoraj - jego powodem jest w dużej mierze wzrost wymagań sanitarnych i budowlanych znacznie powyżej poziomu obowiązującego w starych krajach UE. A także coraz większa ilość procesów przeciwko lekarzom - diagnostyka kosztuje , a im więcej badań się wykona tym bardziej d chroniona. Na drugim biegunie jest NFZetowa służba zdrowia , której Chora Kasa płaci od pacjenta a nie od rzeczywiście wykonanych usług , z czego wniosek , że zysk powstaje gdy nie wydaje się pieniędzy - no i już Pan wie czemu nie można się doprosić wykonania badań. Czy kapitał zachdni wydoi i wyciśnie to nie wiem, ale obecnie dentyści po stażu często zarabiają w granicach minimum socjalnego , bo z powodu szalonych wymogów sanitarnych i budowlanych nie są w stanie rozpocząć własnej praktyki. Są skazani na nasz , tzw rodzimy kapitał i wybierają zagraniczny .
ad6 : póki co szpital ani publiczny zoz nie może zbankrutować - za jego długi odpowiadają podatnicy ...
ad7 : kontrakt dostałem bo ZOZowi się nie opłacał - a mi i owszem ( mowa o latach 2000-2001 ) moja asystentka dostała 30% podwyżki , miałem lepsze materiały i spory zysk. Moim zdaniem żaden moloch nie jest w stanie funkcjonować sprawnie , a państwowy w szczególności. Żeby nie cicha polityka NFZ dawania kontraktów wielkim ZOZom , pewnie by ich już nie było.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha - no i nie wiem czemu cieszyć ma fakt , że Publiczny ZOZ podpisze każdy kontrakt . Skoro podpisuje - NFZ ma odfajkowane , dyrekcja zepchnie koszty na personel ( np wymagając pracy bez płacenia za nadgodziny albo nie płacąc kontrahentom , często np pielęgniarkom czy lekarzom na tzw subkontraktach ) a politycy nic nie muszą robić - bo przecież wszystko nadal się kręci ... A w ostatecznym rezultacie podatnicy i tak dopłacą przy kolejnym oddłużaniu. Może Pan tego nie wie - ale np serwisanci nie chcą serwisować sprzętu w szpitalach - w najlepszym wypadku ZOZ musi sam kupić potrzebne części a faktura za usługę zostaje niezapłacona. Ktoś w końcu kiedyś te wszystkie faktury zapłaci i będzie to na bank podatnik.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Jacku,
bardzo dziekuje Panu za obszerną odpowiedź. Jak ktos jest w środku to na pewno widzi inaczej, niż ten kto jest na zewnątrz.
Ciagle jednak nie wiem, na czym polega spór między nami?
Aby byc dorze zrozumianym zaznaczam, że uważam, iż lekarze zarabiają skandalicznie mało i że konieczny jest wzrost ich wynagrodzeń.
Zgadzam się też, że NFZ (utworzony przez SLD, AWS utworzył kilka kas chorych) jest strukturą działająca wadliwie i rozrzutnie. Zgadzam się też, że szpitale trzeba zrekturyzować.
Pytanie jest tylko takie - czy prywatyzacja szpitali rozwiąże ten problem? Wg mnie - nie rozwiąże.
Trzeba reformować ten system i trzeba zwiekszyć nakłady na służbę zdrowia, ale trzeba tez pozostawić służbę zdrowia w rekach publicznych (państwo, samorząd).
Czy Pan się zgadza z taką diagnozą?

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat mnie płace w tzw Służbie Zdrowia nie interesują . Moje zdanie jest takie, że leczyć da się chorobę a nie zgon - a SZ już jest w stanie zaawansowanego rozkładu Cool Dlatego sądzę , że zamiast na siłę przykrawać struktury rodem z epoki Edwarda Szczodrobliwego do naszych czasów - lepiej zrobić coś od nowa. Ewidentnie małe firmy lepiej sobie radzą na rynku niż molochy , a od małych firm często średnie , prywatne NZOZy ( niepubliczne , czyli prywatne ). Skoro tak , to przypomina mi się zasada "firma firm" tudzież "mała firma - duży biznes " - i coś mi się wydaje , że znacznie lepiej było by , gdyby podzielić wielkie ZOZy na mniejsze jednostki współpracujące ze sobą dobrowolnie ( np wspólna księgowość czy negocjacje z NFZ ). Forma własności jest mi dokładnie obojętna , aczkolwiek pragnę zauważyć , że w naszej konstytucji stoi jak byk , że jest równość podmiotó wobec prawa - więc dlaczego państwowe ząmiało by nie podlegać bankructwu ? To samo z oddłużaniem - za mojego życia zawodowego wtopiono masę pieniędzy w źle zarządzane firmy zamiast zbudować drogi czy ułatwić życie tym lepiej zarządzanym. Natomiast jeśli chodzi o to kto co stworzył - to SLD utworzyło centralę ,żeby stworzyć stołki dla swoich i tyle. Efekt jest taki , że to co nazywa się konkursem ofert negocjacjami wygląda obecnie następująco :
najpierw składamy ofertę przez internet ( oprogramowanie robiła nasza firma i jeszcze dobrze nie działa więc potem trzeba jeszcze raz złożyć na papierze... W Mazowieckim bodajże NFZ wcięło dane oferentów Twisted Evil ). Program ofertowy jest tak ustawiony i sporządzony , że najpierw musi się Pan zgodzić na dosłownie wszystkie istotne warunki ( czyli cenę , ilość godzin pracy , ilość dni roboczych itp ) a potem moooże dostanie Pan zaproszenie na tzw negocjacje. Aha - program nie przyjmuje innych ofert cenowych niż pożądane przez NFZ Cool A na negocjacjach to już bułka z masłem - podpisujesz albo spadasz. W sumie i tak się już na wszystko "oferenci" zgodzili więc może nie ma się o co bić , ale może chociaż dołożą procedur ?
AWS zrobiła 17 oddziałów wojewódzkich , któe miały mieć monopol na swoim terenie tylko początkowo. Potem , w miarę jak Kasy Chorych krzepły politycznie o konkurencji przestano mówić i tak cała służba zdrowia stanęła twarzą w twarz z monopolistą. W ten układ można wejść albo nie. Stanów pośrednich nie ma , negocjacje istnieją jedynie w ustawie. NFZ jest w stanie wymusić niemal każdą stawkę na lekarzach , położnych czy pielęgniarkach i korzysta z tego pełnymi garściami.
Dla mnie istota sprawy to :
1/ pieniądze ( cokolwiek miało by to oznaczać )
2/ faktyczna równość podmiotów
3/ uniemożliwienie istnienia monopoli - z obu stron zresztą

Jeśli na czymś da się zrobić pieniądze to chętni się znajdą , a rolą państwa jest dopilnowanie reguł gry. A kolejne rządy raczej grają na przeczekanie ( PiS chociaż zrobił koszyk świadczeń gwarantowanych ). Nikt nie chce powiedzieć obywatelom jak jest naprawdę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Wto Sty 15, 2008 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ponoć w starożytnych Chinach funkcjonowało to tak: lekarz miał płacone, dopóki pacjent był zdrowy...

tylko jak by to przekuć na nasze warunki Question Cool

_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dało by się - na świecie jest kilka systemów ubezpieczeniowych nastawionych na profilaktykę chorób i wczesne wykrywanie oraz leczenie . Problem w tym ,że taki system mógłby albo objąć obowiązkowo tylko część obywateli albo być dobrowolny. Tak czy siak potrzeby lecznicze w naszym społeczeństwie są tak duże , że nie ma szans , żeby przez np 10 lat ciągnąć dwa systemy - stary i nowy. A tak na marginesie - co by Pan zrobił z pacjentami , którzy nie przestrzegają zaleceń lekarza ? Cool Obciąć kasę doktorowi ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a - i w Chinach o ile mi wiadomo dotyczyło to Cesarza i arystokracji , osób raczej zamożnych Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Jacku,
pozwoli Pan, że zadam Panu parę pytań?

Pierwsze z nich - czy widzi Pan możliwość restrukturyzacji polskiej słuzby zdrowia (przez co rozumiem takie zmiany organizacyjne, które ukrócą gigantyczne marnotrawstwo, bałagan i przerost zatrudnienia w tej sferze) bez prywatyzacji placówej ochrony zdrowia, tzn. przy pozostawieniu ich w rekach państwa lub samorządu (co nie stoi na przeszkodzie, aby w wyniku inicjatyw oddolnych powstawały nowe, prywatne placówki)?

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie bardzo - za dużo jest podmiotów zainteresowanych żeby ten system był chory. Zarówno polityków , firm jak i niestety części lekarzy. Podam prosty przykład - parę lat temu zgłosił się do mnie dystrybutor sprzętu z ofertą autoklawu ( urządzenia do wyjaławiania narzędzi ) - nie kupiłem bo firma był kiepska a cena wygórowana. Po jakimś czasie okazało się , że ten autoklaw i kilka następnych zakupił okoliczny ZOZ . Jakoś niedługo przedtem firma zrobiła fundusz prowizyjny ... Firmy farmaceutyczne - bardzo bogate i wpływowe. Czytałem kiedyś wywiad z szefem takiej firmy i oni są żywotnie zainteresowani żeby np była refundacja leków ( z tego co mi wiadomo w takiej np Grecji te same leki są o 40% tańsze - to dane z którejś z gazet lekarskich ) . Skoro tak - to lepiej zarabiają na refundowaniu niż na wolnym rynku co jest w sumie dosyć oczywiste. Na wolnym rynku musieli by konkurować ceną .
Politycy - bo nie mają chyba żadnego pomysłu , jako że nie mają pieniędzy a lekarze - no cóż - sam się bałem odejść z pracy na etacie i pójść na swoje. Układ jest chory ale każdy ma w nim swoją znaną sobie dobrze niszę a po zmianie nie wiadomo co by było. Zresztą , moim zdaniem - cały ten NFZ opiera się w dużej mierze na strachu. Rzadko kto z tych , którzy współpracują z NFZ mówi cokolwiek o zysku - zazwyczaj boi się że bez NFZ straci pacjentów. Może w POZ sytuacja jest inna - mogę popytać kolegów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nota bene - właśnie samorządy często traktują SZ jako fajne miejsce do upchnięcia na dodatkowym etacie jeszcze jednej żony czy córki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marnotrawstwo wynika z kilku przyczyn - po pierwsze nie ma nikogo , komu by przeszkadzało , po drugie - mało jest osób które mają pojęcie o zarządzaniu , po trzecie - jak to zwykle bywa , żeby ukraść 100 zł trzeba zmarnować 10000 Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum