Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tulasz Chrystoforosz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wspomnienia, Relacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mitch Ozog
Użytkownik


Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 5

PostWysłany: Nie Lip 08, 2007 2:31 am    Temat postu: Tulasz Chrystoforosz Odpowiedz z cytatem

Tulasz Chrystoforosz,
ur. 27 Wrzesnia 1953 w Jeleniej Górze,

zm. 26 Wrzesnia 1993 w Richmond (USA).

Monter w Zakladzie Obslugi Technicznej „Predom-Service” w Milkowie k. Jeleniej Góry. W Zwiazku od wrzesnia 1980, przewodniczacy KZ. Wspólorganizator i wiceprzewodniczacy MKZ województwa jeleniogórskiego. 20 wrzesnia 1980 podpisal w imieniu Zwiazku (pierwsze tego typu w Polsce) porozumienie z wladzami wojewódzkimi regulujace zasady i warunki dzialania MKZ na terenie woj. jeleniogórskiego.

Czlonek KPN; 24 sierpnia 1981 zatrzymany przez SB i 3 dni pózniej zwolniony za poreczeniem KZ w Zakladach „Predom - Service” w Milkowie i ZR Jelenia Góra. 21 wrzesnia 1981 aresztowany pod zarzutem drukowania, przechowywania i rozpowszechniania bez zezwolenia cenzury deklaracji ideowej KPN, oraz odezwy: „Do narodu Polskiego”. Krótko przed stanem wojennym zwolniony z aresztu za poreczeniem dzialaczy „S”.
Od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 internowany.Dzialacz podziemia, wydawca m.in. niezaleznego pisma „Mysl”.
We wrzesniu 1983 aresztowany we Wroclawiu pod zarzutem „wytwarzania, kolportowania ulotek oraz organizowania podziemnych struktur Solidarnosci Walczacej w regionie jeleniogórskim”.
W marcu 1984 skazany przez Sad Wojewódzki w Jeleniej Górze na 1,5 roku wiezienia.
W maju 1989 wyemigrowal do USA .
W 1993 roku popelnil samobojstwo.



Na zdjeciu ja z Krzysiem gdy przybywal w Wroclawskim szpitalu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Elzbieta Szczepanska
Weteran Forum


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 132

PostWysłany: Nie Lip 08, 2007 4:17 am    Temat postu: Bohaterowie Milczacy Odpowiedz z cytatem

Tych, ktorzy od nas odeszli jest wiecej, niewielu o nich pamieta nikt nie oddaje im holdu i nikt ich nie odznacza.
Moze zrobmy ich liste- bo przeciez - Polska pamieta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mitch Ozog
Użytkownik


Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 5

PostWysłany: Czw Lip 12, 2007 11:16 am    Temat postu: Bohaterowie Milczacy! Odpowiedz z cytatem

Krzysiu był jednym z najdłużej internowanych działaczy w kraju - ponad 12 miesięcy - przebywając kolejno w więzieniach w Kamienna Gora, Grodkow, Nysa, Uherce . Wolność odzyskał dopiero 23 grudnia 1982, tj. zaledwie bylo 8 dni do zawieszenia stanu wojennego 31 grudnia 1982. W trakcie internowania, podczas pacyfikacji protestów głodowych, został kilkakrotnie ciężko pobity.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Czesław Lipka
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 73

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 2:02 am    Temat postu: Serdeczne dzieki za wiadomość o Krzysiu. Odpowiedz z cytatem

Czas jednak robi swoje i człowiek po prostu zapomina.Nazwisko Krzysia pomyliło mi się z Andrzejem Bafalukoszem . Byłem więc pewny że to nie o Krzysia chodzi. Niestety kiedy zajrzałem do swoich zapisków stwierdziłem że jednak to ten sam Krzyś.Siedziałem z Krzysiem na jednej celi w ZK-Strzelin.Pamiętam Krzysia jako bardzo miłego i spokojnego człowieka.Krzyś cierpiał na chorobę wrzodowa żołądka a pomimo tego zachowywał się bardzo dzielnie. Spoczywaj w Pokoju Drogi Przyjacielu.
Niestety z Więżniów Politycznych ZK-Strzelin zmarli do tej pory.
Paweł Zalisz- Świebodzin,Janusz Więckowski-Częstochowa,Leszek Zubik-Wodzisław Śl.,Jan Kołodziej-Lubin i prawdopodobnie mój bardzo dobry przyjaciel Czesław Stasiak ze Świebodzina. Są to tylko nazwiska tych kolegów o których wiadomości dotarły do mnie.Zapewne jest ich więcej.Niestety czas robi swoje.Czesław Lipka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
brunon jerzy ponikiewski
Bywalec Forum


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 34

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja także pamiętam Krzysia z celi w Strzelinie, zawsze święcie wierzył, że Polska odzyska niepodległość, jego postawa wzmacniała także nas. Wielka szkoda, że odszedł tak szybko, jestem całym sercem za stworzeniem listy pamięci Tych wszystkich, którzy odeszli pamięć o nich powinna trwać dopóki pamiętamy o naszych kolegach oni żyją

Brunon Jerzy Ponikiewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
brunon jerzy ponikiewski
Bywalec Forum


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 34

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 12:31 am    Temat postu: Zdjęcie Krzysia Odpowiedz z cytatem

Znalazłem w swoich zbiorach zdjęcie Krzysztofa które przysłał do Strzelina po swoim wyjściu , na odwrocie napisał Chrystoforosz Tulasz b.więzień sumienia po powrocie do domu 7.06.1984
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mitch Ozog
Użytkownik


Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 5

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 2:17 am    Temat postu: Re: Zdjęcie Krzysia Odpowiedz z cytatem

Dziękuję serdecznie za podzielenie się wspomnieniami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Natusiewicz Marek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 11

PostWysłany: Sro Lip 02, 2008 9:41 pm    Temat postu: Re: Serdeczne dzieki za wiadomość o Krzysiu. Odpowiedz z cytatem

Czesław Lipka napisał:
Czas jednak robi swoje i człowiek po prostu zapomina.Nazwisko Krzysia pomyliło mi się z Andrzejem Bafalukoszem . Byłem więc pewny że to nie o Krzysia chodzi. Niestety kiedy zajrzałem do swoich zapisków stwierdziłem że jednak to ten sam Krzyś.Siedziałem z Krzysiem na jednej celi w ZK-Strzelin.Pamiętam Krzysia jako bardzo miłego i spokojnego człowieka.Krzyś cierpiał na chorobę wrzodowa żołądka a pomimo tego zachowywał się bardzo dzielnie. Spoczywaj w Pokoju Drogi Przyjacielu.
Niestety z Więżniów Politycznych ZK-Strzelin zmarli do tej pory.
Paweł Zalisz- Świebodzin,Janusz Więckowski-Częstochowa,Leszek Zubik-Wodzisław Śl.,Jan Kołodziej-Lubin i prawdopodobnie mój bardzo dobry przyjaciel Czesław Stasiak ze Świebodzina. Są to tylko nazwiska tych kolegów o których wiadomości dotarły do mnie.Zapewne jest ich więcej.Niestety czas robi swoje.Czesław Lipka


Witaj, witaj!
Czy podczas rozmowy z Pałubickim wspominałeś o swojej posadzie dyrektora... ZK Strzelin.
Sąsiad "z góry"

Zasmuciłem się wiadomością o Krzyśku. trochę nam razem zeszło...
Marek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Czesław Lipka
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 73

PostWysłany: Sro Lip 02, 2008 11:26 pm    Temat postu: Witaj Marku! Odpowiedz z cytatem

Co prawda w tym czasie (w kryminale) twierdziłem że postaram się o posadę dyrektora ZK-Strzelin kiedy zwyciężymy i kiedy w hotelu tym zmieni sie klijentela ale nic z tego. Plany mają to do siebie że się przeważnie nie spełniają. No a na poważnie to serdeczne dzięki za odnalezienie mnie. Naprawdę się cieszę. Dodam że wiadomość o śmierci Cześka Stasiaka okazała się na szczęście nie prawdziwa. Odnalazłem Cześka Stasiaka który żyje w USA i ma się dobrze.
Mam z nim kontakt.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wspomnienia, Relacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum