Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawa towarzysza Kruczka w Rzeszowie-do prokuratury !!!!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Sty 08, 2008 9:20 am    Temat postu: Sprawa towarzysza Kruczka w Rzeszowie-do prokuratury !!!!! Odpowiedz z cytatem

Rzeszów, dnia 7.01.2008

Antoni Kopaszewski

Poseł Andrzej Szlachta

Jacek Adamowicz

Jerzy Jęczmienionka

Jacek Kiczek

Robert Kultys

Jadwiga Stręk

Waldemar Szumny

Ludwik Szyszka

Janusz Szkutnik
35-309 Rzeszów
Ul. Podwisłocze 38b/102



Prokuratura Rejonowa
w Rzeszowie



Zawiadomienie
o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa



Zawiadamiamy o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa, polegającego na publicznym propagowaniu ustroju komunistycznego, przez podjęcie w uchwale Rady Miasta Rzeszowa (głosami radnych klubu Rozwój Rzeszowa) z dn.3.01.2008 r. nr XXIV/385/2008 postanowienia o nadaniu jednej z ulic byłego sołectwa Zwięczyca - nazwy „ul. Władysława Kruczka”.
Naszym zdaniem, czyn ten wypełnia znamiona przestępstwa opisanego w art. 256 Kodeksu karnego, gdyż bez wątpienia komunizm jest ustrojem totalitarnym, a jego propagowanie przez nadanie nazwy ulicy pochodzącej od nazwiska sztandarowego funkcjonariusza tego systemu ma charakter bezspornie publiczny.

Mając powyższe na uwadze, wnosimy o:
1. ustalenie sprawców tego czynu oraz ich ściganie,
a ponadto,
2. podjęcie działań na podstawie art. 8 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w celu stwierdzenia nieistnienia przedmiotowej uchwały w części dotyczącej nadania ulicy nazwy „ul. W. Kruczka”,
ewentualnie,
podjęcie działań na podstawie art. art. 50 § 1 i 52 § 1 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zmierzających do uchylenia przedmiotowej uchwały Rady Miasta Rzeszowa w ww. części,
UZASADNIENIE

Ad. 1. Wspomnianą na wstępie uchwałą część radnych, zadecydowała o nadaniu jednej z ulic - w przyłączonej do Rzeszowa Zwięczycy - nazwy „ul. Władysława Kruczka”. Nazwa ta pochodzi od osoby Władysława Kruczka, działacza Komunistycznej Partii Polski programowo zmierzającej do pozbawienia państwa polskiego niepodległości, człowieka współtworzącego nieludzki reżim, który pozbawił życia dziesiątki tysięcy Polaków. Nie ulega wątpliwości, że postać ta, zwłaszcza w naszym regionie jest postrzegana jako klasyczny symbol władzy komunistycznej.
Uhonorowanie aparatczyka komunistycznego w taki właśnie sposób szczególnie razi, jeżeli zestawimy nazwę ulicy jego imienia z nazwą istniejącej w Rzeszowie ul. ks. J. Popiełuszki. Porównanie to uzmysławia ponadto, że postępek części radnych niechybnie spowoduje spustoszenie w świadomości młodego pokolenia, które kierując się zasadą, iż patronami ulic są postaci chwalebne, w efekcie przestanie odróżniać ofiary systemu komunistycznego od jego twórców i apologetów. Jest to sytuacja chora, wręcz obłędna. A może propagatorom o to właśnie chodzi ?
Bulwersujące, a jednocześnie prawnie istotne z punktu widzenia ewentualnej odpowiedzialności karnej są okoliczności przyjęcia przez Radę Miasta przedmiotowej uchwały.
Propozycja nazwy „ul. W. Kruczka” została zgłoszona w ostatniej chwili i w odróżnieniu od pozostałych, przyjętych w tej uchwale nazw ulic nie była objęta indywidualnymi konsultacjami z mieszkańcami Zwięczycy (dowód: otrzymany z Urzędu Miasta projekt Uchwały, w którego uzasadnieniu potwierdza się przeprowadzenie konsultacji, w sprawie nazw ulic wymienionych w treści aktu. W projekcie nie wymienia się nazwy „ul. W. Kruczka”).
Mając powyższe okoliczności na uwadze, a także powołując się na konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa oraz konstytucyjny zakaz dyskryminacji obywateli w życiu politycznym i społecznym (art. 32 Konstytucji RP), przeprowadzenie indywidualnych konsultacji z mieszkańcami Zwięczycy w sprawie nazwy „ul. W. Kruczka”, miało już charakter obligatoryjny. Najwidoczniej jednak niektórzy radni są tak mocno zakorzenieni w poprzedniej epoce, że dalej traktują obywateli na równych i równiejszych.
Pośpiech, brak konsultacji społecznych, brak lojalności wobec pozostałych radnych przez zgłaszanie niekonsultowanych, a przy tym przewidywalnie kontrowersyjnych propozycji (czyli arogancja władzy w pełnym obrazie) spowodowały, że zamiast z aktem prawotwórczym mieliśmy do czynienia z aktem stricte politycznym o jednoznacznie komunistycznym zabarwieniu.
W nauce prawa i w judykaturze istnieje pojęcie „nieaktu”, czyli „nieistniejącego aktu prawa” (actum non existens) to jest takiej czynności organu, która tylko pozornie posiada cechy aktu prawnego. Wśród przyczyn pozorności powszechnie wymienia się m. innymi uchwalenie aktu prawnego z pominięciem wszelkich prawnych reguł proceduralnych, a przy tym z jednoczesnym brakiem poszanowania innych pozaprawnych zasad społecznych. Co wykazano wcześniej, przyjęcie przedmiotowej uchwały w części dotyczącej uhonorowania towarzysza W. Kruczka naruszyło przepisy formalne i jednocześnie było nielojalne wobec radnych oraz w stosunku do mieszkańców Zwięczycy. Ponadto uzasadnienie uchwały w pkt 3 dot. nadania ulicy im. Władysława Kruczka zawiera poświadczenie nieprawdy, ponieważ wbrew temu co w nim napisano, faktycznie nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w tym zakresie. Dlatego naszym zdaniem należy uznać, że w tej części uchwała Rady Miasta jest wspomnianym wcześniej „nieaktem”. Prawnokarna ocena działań osób zaangażowanych w sprawę powinna uwzględniać tę okoliczność, a w szczególności to, że uchwalanie „nieaktu” nie stanowi wykonywania mandatu radnego, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu konsekwencjami w zakresie możliwości poniesienia odpowiedzialności karnej.

Nawiązująca bezpośrednio do treści art. 256 kk.
Wymienione w tym przepisie znamię propagowania „ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa” bez wątpienia odnosi się także do propagowania ustroju komunistycznego, co wprost wynika z treści art. 13 Konstytucji RP, w którym to przepisie na równi zakazuje się istnienia partii politycznych, odwołujących się w swych programach do praktyk nazistowskich, faszystowskich i komunistycznych. W tym kontekście wymienić należy także Uchwałę Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 1998 r. w sprawie potępienia totalitaryzmu komunistycznego.
Nie ulega także wątpliwości, że jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod propagandy jest gloryfikacja i prezentacja osób bezpośrednio kojarzonych z określoną ideą.
W celu pełniejszej oceny sytuacji naszym zdaniem zbadać należy także opinie osób bezpośrednio zaangażowanych w stworzenie tak haniebnej uchwały, wypowiedziane zarówno na sali obrad, ale także w udzielonych wywiadach, zwłaszcza dla TVP Rzeszów.
Z uwagi na swoistą formę inkryminowanej propagandy, zawiadamiający nie potrafią wskazać, kto konkretnie w świetle prawa jest sprawcą i powinien ponieść odpowiedzialność za wskazany czyn. Stąd wniosek o ustalenie sprawcy lub sprawców czynu.

Ad. 2. Zawiadamiający wywiedli w pkt. 1 niniejszego pisma, że przedmiotowa Uchwała w części ma cechy tzw. nieaktu.
Zgodnie z poglądami doktryny stwierdzenie nieistnienia tego rodzaju „aktu prawnego” „może nastąpić bez zachowania szczególnych wymagań co do trybu postępowania i formy oraz w każdym czasie”(B. Adamiak, J. Borkowsk: Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2003, str.308.).
Alternatywnie do powyższego wnosimy o ewentualne podjęcie działań w celu uchylenia przedmiotowej Uchwały w części dotyczącej nadania ulicy nazwy „ul. W. Kruczka”.



Z poważaniem

Antoni Kopaszewski

Poseł Andrzej Szlachta

Jacek Adamowicz

Jerzy Jęczmienionka

Jacek Kiczek

Robert Kultys

Jadwiga Stręk

Waldemar Szumny

Ludwik Szyszka

Janusz Szkutnik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Sty 08, 2008 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli będzie trzeba-ogłosimy akcję zbierania podpisów pod tym zawiadomieniem. Czerwoni próbują bezczelnie zatrzeć z perspektywy czasu historyczną prawdę! Nie było drugiej Norymbergi, nie zabroniono propagowania komunizmu, podobnie jak ideologii nazistowskiej. Podkreślono grubą kreską wszystkie komunistyczne zbrodnie przeciwko narodowi Polskiemu, nie dając ich wyjaśnić. Za miskę soczewicy, za ochłapy władzy !!! Za uściski z Kiszczakiem i wychylone z nim kieliszki wódki! Nagle ze zbrodniarzy - Jaruzelski i Kiszczak stali się ludźmi honoru!!! W czym uczestniczymy? Na co przyzwalamy? Hańba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Sty 09, 2008 6:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W związku z tą sytuacją, warto na tą sprawę również spojrzeć przez pryzmat art. 231 Kodeksu Karnego w związku z art. 115 § 13 k.k., w którym czytamy:
"(...)§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia
lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego
lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
(...)"
Doprecyzować należy, że art. 115 § 13 Kodeksu Karnego podaje definicję funkcjonariusza publicznego. (…)Funkcjonariuszem publicznym jest m.in.: „(…)
2) radny(…) 4) Osoba będąca pracownikiem administracji samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych; 5) Osoba będąca pracownikiem organu kontroli samorządu(…)”.

Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuere.

Sprawiedliwość jest trwałą i stałą wolą oddania każdemu tego, co mu się należy.


„ Dz.U.97.88.553
1998.09.01 sprost. Dz.U.97.128.840 pkt 3
1999.08.17 zm. Dz.U.99.64.729 art. 1
1999.10.17 zm. Dz.U.99.83.931 art. 4§ 6
2000.07.15 zm. Dz.U.00.48.548 art. 1
2000.12.15 zm. Dz.U.00.48.548 art. 1
2001.02.04 zm. Dz.U.00.93.1027 art. 1
2001.06.23 zm. Dz.U.00.116.1216 art. 43
2002.01.01 zm. Dz.U.01.98.1071 art. 95
2003.07.01 zm. Dz.U.03.111.1061 art. 1
2003.07.11 sprost. Dz.U.97.128.840 pkt 3
2003.12.09 zm. Dz.U.03.199.1935 art. 1
2004.03.01 zm. Dz.U.04.25.219 art. 179
2004.05.01 zm. Dz.U.03.228.2255 art. 42
zm. Dz.U.04.69.626 art. 1
zm. Dz.U.04.93.889 art. 1
2004.07.01 zm. Dz.U.03.179.1750 art. 162
2005.05.16 zm. Dz.U.04.243.2426 art. 1
2005.06.01 zm. Dz.U.05.86.732 art. 23
2005.08.03 zm. Dz.U.05.132.1109 art. 1
2005.08.24 zm. Dz.U.05.90.757 art. 6
2005.09.26 zm. Dz.U.05.163.1363 art. 1
2005.11.21 zm. Dz.U.05.180.1493 art. 15
2005.12.17 zm. Dz.U.05.178.1479 art. 5
USTAWA
z dnia 6 czerwca 1997 r.
Kodeks karny.
(Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.)
(…)

Rozdział XIV
Objaśnienie wyrażeń ustawowych
Art. 115. (…)
§ 13. Funkcjonariuszem publicznym jest:
1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
2) poseł, senator, radny,
2a) (42) poseł do Parlamentu Europejskiego,
3) (43) sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,
4) osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,
5) osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe,
6) osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,
7) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
8 osoba pełniąca czynną służbę wojskową.
(…)
Rozdział XXIX
Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego
(…)
Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.(...)"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Sty 09, 2008 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=305&id=4901&search=221862

Najważniejsze wiadomości
Komunikat w sprawie nazw ulic, placów oraz patronów i imion instytucji publicznych, będących formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej

Mając na względzie udział organów państwowych i instytucji Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (oraz ich reprezentantów), w tym powoływanych przez nie partii, organizacji politycznych oraz zbrojnych, organów władzy w latach 1939–1989 (oraz ich reprezentantów), w likwidacji niepodległego bytu państwa polskiego oraz ich udział w zwalczaniu dążeń niepodległościowych, gwałceniu praw obywatelskich i praw człowieka, oraz popełniane w ich imieniu zbrodnie nazistowskie, zbrodnie komunistyczne, oraz inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i/lub zbrodnie wojenne, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie publicznie występował do odpowiednich jednostek administracji publicznej z informacjami na temat wciąż występujących w Polsce nazw ulic, placów, skwerów i obiektów architektonicznych oraz pomników, tablic i miejsc pamięci a także patronów i imion instytucji publicznych, będących w swej istocie formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej, ich reprezentantów względnie znaków i symboli.

Artykuł 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zakazuje istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu. Zapisy Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypominają o obowiązku „zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, patriotycznych tradycjach zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, obowiązku ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych, a także powinności zadośćuczynienia przez nasze państwo wszystkim pokrzywdzonym […]”.

W związku z powyższym Prezes Instytutu będzie zmierzał do zainteresowania władz publicznych i społeczności lokalnych problemem zaniedbań w tym względzie, utrwalających tezy prowadzonej w okresie PRL komunistycznej indoktrynacji społeczeństwa oraz będących faktycznie haniebnym wyrazem lekceważenia pamięci ofiar nazizmu i komunizmu oraz pogardy dla dorobku walki Polaków o wolność obywatela i niezawisłość Państwa w XX wieku.
Prezes Instytutu będzie występował do odpowiednich organów administracji publicznej oraz do odnośnych władz państwowych i samorządowych o podjęcie działań ukierunkowanych na niezwłoczną likwidację wszelkich form upamiętnienia zbrodniczych systemów: narodowego socjalizmu bądź komunizmu.
Działania powyższe będą jedną z form realizacji zadań edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, nałożonych na Instytut przez Ustawę z dnia 18 grudnia 1998 r., a w szczególności wynikającego z art. 53 (ust. 3 i 6) obowiązku formułowania wniosków dotyczących edukacji historycznej oraz obowiązku informowania społeczeństwa o strukturach i metodach działania instytucji, w ramach których zostały popełnione zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, oraz o sposobach działania organów bezpieczeństwa państwa.

Niezależnie od prowadzonych działań Prezes Instytutu zwraca się do społeczności lokalnych z prośbą o nadsyłanie informacji na temat wciąż istniejących w kraju nazw, symboli i miejsc pamięci będących wyrazem hołdu dla zbrodniczych ideologii nazizmu i komunizmu.

Koordynatorem powyższych działań w imieniu Instytutu będzie dr Maciej Korkuć, z Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Krakowie (tel. 0-12 421-19-61, 0-12 426-21-35, 600-001-119). Wszystkie czynności realizowane w ramach powyższych zadań będą dokumentowane w wydzielonym miejscu na stronach internetowych Instytutu (www.ipn.gov.pl).

W związku z powyższym apelem Prezes Instytutu Pamięci Narodowej skierował pisma do następujących podmiotów:

* Przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki – 12.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Płock – 13.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy – 13.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Brodnica – 29.05.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Górzno (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Nekla (woj. wielkopolskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Przyrów (woj. śląskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Kęsowo (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki (woj. wielkopolskie) – 15.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Bystrzyca Kłodzka (woj. dolnośląskie) – 22.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Zawadzkie (woj. opolskie) – 22.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Bobrowniki (woj. kujawsko-pomorskie) – 21.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Choceń (woj. kujawsko-pomorskie) – 21.11.2007
* Przewodnicząca Rady Miejskiej w Chodeczu (woj. kujawsko-pomorskie) – 23.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Skrwilno (woj. kujawsko-pomorskie) – 26.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Klucze (woj. małopolskie) – 26.11.2007
* Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie (woj. małopolskie) – 26.11.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach (woj. małopolskie) – 26.11.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Piotrkowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) – 28.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Radomsko (woj. łódzkie) – 28.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Lniano (woj. kujawsko-pomorskie) – 28.11.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.12.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Dobre (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.12.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim (woj. kujawsko-pomorskie) – 12.12.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Nieborów (woj. łódzkie) – 19.12.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach (woj. małopolskie) – 19.12.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Chmielniku (woj. świętokrzyskie) – 19.12.2007
* Przewodniczący Rady Miejskiej w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) – 19.12.2007

W związku z licznymi zapytaniami publikujemy
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 r. na temat niepobierania opłat za wydanie dowodu osobistego z powodu administracyjnej zmiany nazwy ulicy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Sty 09, 2008 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/6602/

Komunikaty
Data publikacji: 9 stycznia 2008

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego przez Radę Miejską w Rzeszowie

W dniu 8 stycznia 2008 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej przesłał do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie zawiadomienie o popełnieniu przez Radę Miejską w Rzeszowie przestępstwa, polegającego na nazwaniu jednej z rzeszowskich ulic imieniem Władysława Kruczka – działacza komunistycznego, tj. przestępstwa opisanego w art. 256 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Artykuł ten stanowi, że kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa (...) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast art. 13 Konstytucji RP wymienia jako totalitarne systemy nazistowskie, faszystowskie i komunistyczne.
W ocenie prezesa IPN, honorowanie osób współtworzących system komunistyczny poprzez nadanie ich imienia ulicom miasta jest publiczną formą propagowania totalitarnego systemu komunistycznego.

W dniu 8 stycznia br. prezes Instytutu Pamięci Narodowej skierował również wniosek do Wojewody Podkarpackiego Pana Mirosława Karapyty w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Rzeszowie, dotyczącej nadania jednej z ulic imienia Władysława Kruczka.

Andrzej Arseniuk
Rzecznik prasowy IPN


***

Władysław Kruczek
Od 1929 r. członek KZMP, potem KPP. W 1934 r. sekretarz Komitetu Podokręgowego KPP w Rzeszowie. Rok później został skazany za działalność „wywrotową’ czyli godzącą w interesy Polski na 3,5 roku więzienia. Po opuszczeniu go kontynuował działalność komunistyczną. W 1939 r. po ataku Niemiec i ZSRS przedostał się do okupowanego przez Sowietów Lwowa. Był żołnierzem Armii Czerwonej. W 1942 r. tworzył struktury Polskiej Partii Robotniczej na Rzeszowszczyźnie. Był sekretarzem Komitetu Okręgowego PPR w Rzeszowie. W kwietniu 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Był więziony w Auschwitz, Oranienburgu oraz Sachsenhausen.
Po powrocie do Rzeszowa był etatowym pracownikiem KW PPR w Rzeszowie. Odpowiadał za funkcjonowanie tzw. wywiadu partyjnego, organizował na Rzeszowszczyźnie struktury uległego wobec komunistów Stronnictwa Ludowego. Sprawując funkcję kierownika wydziału organizacyjnego KW PPR w Rzeszowie (maj – czerwiec 1945 – 1947 r.) decydował o sposobie funkcjonowania całego KW PPR. Był koordynatorem akcji sfałszowania wyborów parlamentarnych z 19 I 1947 r. na terenie województwa rzeszowskiego. Później był I sekretarzem KM PPR w Rzeszowie. Po ukończeniu Centralnej Szkoły Partyjnej w Warszawie w 1951 r. został I sekretarzem KW PZPR w Poznaniu. Potem I sekretarz KW PZPR w Bydgoszczy (1952 – 1956). W latach 1956 – 1971 I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Równocześnie członek KC PZPR (1954 – 1981). Od 1968 r. do 1980 r. członek Biura Politycznego KC PZPR. Wieloletni przewodniczący CRZZ. W latach 1972 – 1980 zastępca przewodniczącego Rady Państwa. W okresie 1980 – 1982 członek Rady Państwa. Poseł na Sejm PRL (1961 – 1985).
Kruczek jako rządzący w imieniu PZPR województwem rzeszowskim podejmował niejednokrotnie radykalne działania. Za takowe należy uznać zlikwidowanie- pomimo oporu społecznego – Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu w 1963 r. czy zniszczenie świątyni w Wołkowyi w 1967 r.
Był członkiem Rady Państwa, która bezprawnie wprowadziła stan wojenny broniąc władzy PZPR. Uhonorowanie Władysława Kruczka poprzez nazwanie ulicy w Rzeszowie jego imieniem jest nie do pogodzenia z ofiarą poniesioną przez ppłk. Łukasza Cieplińskiego, wielu jego podkomendnych, oraz uczestników oporu wobec dyktatury komunistycznej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Sty 10, 2008 6:25 am    Temat postu: Władze Rzeszowa propagują komunizm? Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/82583.html

"Władze Rzeszowa propagują komunizm?
Józef Matusz 10-01-2008, ostatnia aktualizacja 10-01-2008 06:06

Chodzi o Władysława Kruczka. Pochodzący z podrzeszowskiej Zwięczycy Kruczek w latach 1956 – 1970 był I sekretarzem KW PZPR w Rzeszowie. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka zwrócił się też do wojewody podkarpackiego o stwierdzenie nieważności uchwały radnych.


(...)

Na nic zdały się apele opozycji, by Kruczka zostawić historii i nie honorować człowieka reprezentującego formację gnębiącą naród, która ma na rękach krew stoczniowców Gdańska w 1970 i górników kopalni Wujek w 1981 roku. Lewicowi radni mieli swoje argumenty. – Kruczek był wielkim budowniczym miasta – podkreślał 30-letni przewodniczący rady Konrad Fijołek. Lewicowych radnych poparł prezydent Tadeusz Ferenc. Mówił, że towarzysz sekretarz zasłużył się dla miasta.

– To skandaliczne tłumaczenie, bo używając tych samych argumentów, to w Krakowie powinna być ulica Hansa Franka, który w czasie wojny też sporo budował w mieście – mówi prof. Ryszard Terlecki, historyk, krakowski poseł PiS.

Prezes IPN apeluje do rad miejskich o usunięcie komunistycznych symboli

Zbulwersowani mieszkańcy ulicy Beskidzkiej, którą zmieniono na Kruczka, mówią, że nikt ich nie pytał o zdanie. Wstydzą się mieszkać przy takiej ulicy. – Dlaczego nie zostało uhonorowanych 29 patriotów ze Zwięczycy zamordowanych przez Niemców lub Michał Zygo, żołnierz AK i WiN, którego komuniści rozstrzelali w 1949 roku? – pytają. Zebrali już ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem o zmianę nazwy ulicy.

Wnioski do prokuratury w sprawie Kruczka mogą wywołać falę podobnych zawiadomień w innych miastach, w których dalej ulicom i placom patronują komunistyczni działacze.

Od ponad roku prezes IPN apeluje pisemnie do przewodniczących rad miejskich o usunięcie komunistycznych symboli. „To forma okazywania czci i szacunku dla zbrodniczej ideologii komunistycznej i jej reprezentantów” – tłumaczy.

Apele niewiele pomagają, bo np. w Płocku nadal są ulice: Gwardii Ludowej, Związku Młodzieży Polskiej, Franciszka Zubrzyckiego, a nawet plac Marcelego Nowotki."
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Sty 14, 2008 7:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080114&id=po21.txt

"Nie chcą Kruczka

Do środowisk protestujących przeciwko nadaniu jednej z rzeszowskich ulic imienia Władysława Kruczka, byłego komunistycznego notabla, m.in. sekretarza KW PZPR, dołączają kolejne środowiska. Po PiS, PO, NSZZ "Solidarność", Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego, prezesie IPN swój stanowczy protest wyrazili naukowcy.

W swoim stanowisku naukowcy i studenci Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego sprzeciwili się gloryfikowaniu PRL, uznając ten fakt za nieetyczny i niewychowawczy także względem ludzi młodych. "Honorowanie osób, które były filarami nieludzkiego systemu komunistycznego bez względu na ich ewentualny wkład w rozwój Rzeszowa, uważamy za szczególnie szkodliwe dla kształtowania postaw obywatelskich młodego pokolenia" - uważa środowisko naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. List otwarty w tej sprawie wystosował także eurodeputowany z Podkarpacia Mieczysław Janowski, który uznał za nieprawdziwe twierdzenie przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa w sprawie zasług Kruczka dla Podkarpacia. W przeciwnym wypadku województwo podkarpackie nie należałoby obecnie do najuboższych w Polsce. Przypomnijmy, że doniesienia o popełnieniu przestępstwa, jakiego miała dopuścić się Rada Miasta Rzeszowa, nadając jednej z ulic dzielnicy Zwięczyca imię kontrowersyjnej postaci okresu komunistycznych rządów w Polsce, skierowała do sądu grupa dawnych opozycjonistów oraz prezes IPN. W ocenie Janusza Kurtyki, honorowanie osób współtworzących poprzedni system poprzez nadawanie ich imienia ulicom miast jest publiczną formą propagowania totalitarnego systemu komunistycznego, a tym samym jest przestępstwem w myśl kodeksu karnego. Prezes IPN skierował też wniosek do wojewody podkarpackiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały rady miejskiej.
(...)
Dlatego w ocenie historyków IPN, uhonorowanie Kruczka jest nie do pogodzenia chociażby z ofiarą poniesioną przez polskiego patriotę, jednego z dowódców WiN, ppłk. Łukasza Cieplińskiego, wielu jego podkomendnych i uczestników oporu wobec dyktatury komunistycznej. Na razie w tej sprawie nie wypowiedział się wojewoda podkarpacki, którego odpowiedzialnej decyzji oczekują przeciwnicy gloryfikacji PRL. Radni klubów prawicowych, uważając uchwałę z 3 stycznia br. za bubel prawny, liczą na to, że zostanie ona uchylona. W przeciwnym wypadku zapowiadają zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa i zmiany uchwały kompromitującej stolicę Podkarpacia. Pod protestem przeciw decyzji lewicowych radnych podpisało się już blisko tysiąc rzeszowian."
Mariusz Kamieniecki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/87233.html

"Nie będzie ulicy Kruczka w Rzeszowie
ksta 25-01-2008, ostatnia aktualizacja 25-01-2008 19:49

Rada Rzeszowa zdecydowała o zmianie nazwy ulicy im. Władysława Kruczka na Beskidzką. Komunistyczny działacz był patronem jednej z ulic niecały miesiąc. Po licznych protestach radni zmienili decyzję.

Formalny wniosek o zmianę nazwy złożyli radni PiS i PO. - Nazwa ulicy nie powinna wywoływać konfliktów społecznych, a uchwała o nadaniu nazwy im. Władysława Kruczka takie spowodowała - uzasadniał zmianę nazwy radny PiS, Waldemar Szumny.

Za wnioskiem głosowało 14 radnych, jeden był przeciwko, a 13 wstrzymało się od głosu. Inicjatorzy nadania ulicy imienia Władysława Kruczka - radni klubu Rozwój Rzeszowa - wstrzymali się od głosu lub głosowali przeciwko. Klub Rozwój Rzeszowa popiera związanego z SLD prezydenta miasta.

Od 3 stycznia Kruczek patronował ulicy w Zwięczycy (gdzie się urodził), włączonej do Rzeszowa.

(...)

Uchwałę rady z 3 stycznia oprotestowali m.in. rzeszowski region NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, PiS. Ponadto do miejscowej prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa propagowania totalitaryzmu złożyli prezes IPN oraz grupa działaczy opozycji solidarnościowej.

Apel do radnych o wycofanie decyzji podpisali też m.in. parlamentarzyści, trzech byłych prezydentów miasta, marszałek województwa, kurator oświaty, kombatanci, naukowcy i związkowcy.

Urodzony w 1910 w Zwięczycy k. Rzeszowa Kruczek w okresie międzywojennym był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludową w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. był I sekretarzem KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała m.in. dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł w Warszawie w 2003."

Źródło : PAP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma już ulicy Kruczka http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080127/RZESZOW/919889600

27 stycznia 2008 - 10:19

Nie ma już ulicy Kruczka

Głosami radnych PO i PiS zmieniono w piątek nazwę ul. Kruczka w dzielnicy Zwięczyca. Teraz, ulica nazywa się Beskidzka.

14 głosami za , przy 13 wstrzymujących się i jednym przeciwnym , radni zmienili nazwy ulic Kruczka na Beskidzką, a Klimczaka na Brzegową.


Robert Majka , polityk , Przemyśl , 27 stycznia 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum