Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komunikat w sprawie ustawy o kombatantach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewa Hoffmann
Gość





PostWysłany: Sro Lut 27, 2008 2:24 pm    Temat postu: Komunikat w sprawie ustawy o kombatantach Odpowiedz z cytatem

http://forum.sws.org.pl/viewtopic.php?p=7564&highlight=#7564

15-03-2008 Spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających działaczy opozycji i ofiar represji PRL, na temat projektu ustawy „o uprawnieniach kombatantów...”.


Komunikat Grupy Roboczej Środowisk Opozycji Antykomunistycznej
w sprawie projektu ustawy o uprawnieniach kombatantów


W dniu 25. 02. 2008 r. powstała Grupa Robocza Środowisk Opozycji Antykomunistycznej w sprawie projektu ustawy „o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914-1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych”.

W skład Grupy weszli:
1. Maria Dmochowska - środowisko kobiet internowanych w Gołdapi
2. Wojciech Borowik - Stowarzyszenie Wolnego Słowa
3. Bogumił Sielewicz - Stowarzyszenie Wolnego Słowa
4. Wiktor J. Mikusiński - Stowarzyszenie Byłych Funkcjonariuszy MO Represjonowanych za Działalność Związkową i Polityczną w l. 1981-1989„Godność”
5. Józef Pintera - Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”
6. Krzysztof Stasiewski - Stowarzyszenie Internowani.pl

Celem Grupy jest skonsolidowanie środowisk opozycji antykomunistycznej z okresu PRL i zajęcie stanowiska wobec projektu ustawy (z 11.02.08 r.) „o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914-1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych”, autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, będącego ostatnio przedmiotem prac Rady Ministrów.
Grupa Robocza uważa, że ustawa przyznająca zadośćuczynienie działaczom opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, a zwłaszcza osobom represjonowanych jest koniecznym uznaniem zasług tych, którzy brali udział w obaleniu ustroju totalitarnego oraz wyrazem pomocy dla tych z nas, którzy poświęcając się działalności podziemnej, znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Po przedyskutowaniu zapisów projektu ustawy, proponujemy wprowadzenie następujących zmian i uzupełnień:

1. Zamiast dodatku kombatanckiego (art.14) i kompensacyjnego (art.25 ust.2 pkt 2) oraz ryczałtu energetycznego (art.25 ust.2 pkt 3) wypłacanego emerytom i rencistom, ustalić jeden dodatek kombatancki, w wysokości łącznej trzech powyższych świadczeń, przysługujący osobom uprawnionym, z chwilą przyznania uprawnień. A więc nie tylko emerytom i rencistom, lecz wszystkim osobom uprawnionym (art.1) – w wysokości ok. 300 zł.
2. Świadczenie specjalne (art.20) powinno być przyznawane osobom uprawnionym w wysokości wyrównującej otrzymywany dochód do wysokości najniższej emerytury, renty lub wynagrodzenia.
3. W art.6 ust.1 pkt 1 lit.e dodać: „oraz obozach wojskowych zorganizowanych na rozkaz Szefa Sztabu Generalnego LWP z dn.26.10.1982 r.” W projekcie ustawy wymieniono tylko osoby internowane na podstawie dekretu z 12.12.1981 r. o stanie wojennym, natomiast pominięto osoby internowane na podstawie wymienionego wyżej rozkazu, szacunkowo około 1200 osób.
4. W art.12 dodać, że wysokość domniemanego wynagrodzenia (w przypadku braku udokumentowania, np. praca w podziemnym wydawnictwie lub w okresie więzienia czy internowania), w okresie prowadzenia działalności opozycyjnej lub podlegania represjom, zalicza się jako okres składkowy do emerytury, który wyliczany jest na podstawie wcześniejszych zarobków lub w wysokości średniej krajowej z momentu uzyskania uprawnień rentowych lub emerytalnych, wybierając wariant korzystniejszy.
5. Okres działalności opozycyjnej lub podlegania represjom liczony jest podwójnie: do okresu zatrudnienia oraz do okresu składkowego.
6. W art.12 dodać, że dotyczy on, oprócz osób otrzymujących emerytury lub renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, także osób otrzymujących te świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym Policji (z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA) oraz o zaopatrzeniu emerytalnym rolników.
7. 7.W art.13 wykreślić ust.3. Zmiana ta wynika z potrzeby przyznania prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę wszystkim osobom uprawnionym
8. W art.10 okres ochronny przedłużyć do lat 4, a starostę zamienić na kierownika Urzędu ds Kombatantów.


Uwaga:
Grupa Robocza Środowisk Opozycji Antykomunistycznej zawiadamia, że:

15 marca o godz. 11.00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie, ul. Marszałkowska 7
organizuje spotkanie dyskusyjne przedstawicieli organizacji zrzeszających działaczy opozycji i ofiar represji PRL, na temat projektu ustawy „o uprawnieniach kombatantów...”.

Akces prosimy zgłaszać do 12 marca na poniższe kontakty.

Zapraszamy.

Kontakt:
Wojciech Borowik : e-mail: w.borowik@sws.org.pl, tel. 0 602-259-636, 022 405-66-30
Krzysztof Stasiewski : e-mail: k.stasiewski@wp.pl , skype: kristof 154, tel. 48- 661494746 Informacje na stronie www.internowani.pl
Wiktor J. Mikusiński: e-mail: wj.mikusinski@wp.pl, skype: wiktor jm., tel.022-6492942
Powrót do góry
Karol Kowalski
Gość





PostWysłany: Sro Lut 27, 2008 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ważna inicjatywa. Czy będzie ktoś reprezentował Stowarzyszenie Solidarności Walczącej?
Powrót do góry
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ważna inicjatywa. Czy będzie ktoś reprezentował Stowarzyszenie Solidarności Walczącej?
CZY WSYSCY POUMIERALI?, GROBOWA CISZA?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słuszna uwaga Tadzia.... a 15 marca zbliża się wielkimi krokami-i cisza. Nie wiadomo, kto z liderów czy przedstawicieli organizacji podziemnych, lub powstałych różnych związków internowanych, więzionych za przekonania, itp. przyjedzie do Warszawy, przywiezie ze sobą poprawki, podpisze, co trzeba. Ostatni dzwonek Panie i Panowie! Czy już wiadomo, kto będzie reprezentował SW i podpisze w naszym imieniu? Na razie milczenie. Poruszmy mrowisko, Tadziu!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Piotrze nie słychać żeby ktoś z SSW się tam wybierał, więc jeżeli jest to możliwe, zgodne z prawem i dobrym obyczajem i nikt do nas o to pretensji nie będzie miał, to tutaj, na tym forum upoważnijmy kilka osób do reprezentowania środowiska Solidarności Walczącej i tyle. Na co mamy czekać. Jeżeli mogę zaproponować to widziałbym tam delegację w składzie:

1)Pani Jadwiga Chmielowska
2)Pan Piotr Hlebowicz
3)Pan Tadeusz Świerczewski

Myślę że skład reprezentatywny, a kompetencje ludzi nie podlegają dyskusji. Co Pan Panie Piotrze o tym myśli, no i co na to pozostali Państwo zaproponowani przeze mnie.


Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Marku!
Jeżeli chodzi o wymienione przez Ciebie osoby, to nie musimy się nikomu tłumaczyć, czy pytać o zgodę.
Piotrowi chodziło, aby z naszego grona pojechała najliczniejsza grupa, aby reprezentować różne środowiska.
SSW mnie nie interesuje, ono ma "nos do ula".
Piotrze, bierz Jadzię i nie czekajcie na nikogo, dobierzcie inne osoby które, mogą sobą coś reprezentować. KONIEC KROPKA, JA WAS POPIERAM

Serdecznie pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy drodzy, jeśli Kornel nie pojedzie, staniemy na wysokości zadania. Ja w każdym razie do Warszawy się wybieram, gdyż ułożyłem sobie w tych dniach i inne sprawy, by za jednym zamahem wszystko sobie załatwić. Jeżeli Kornel się zjawi, i Jadzia oraz Tadziu będą-ja mam jeszcze parę organizacji, które mogę przedstawiać. Chodzi o to, by statystycznie było jak najwięcej podpisanych organizacji. A oprócz tych, co będą podpisywać, dobrze by widzieć na spotkaniu reprezentację SW w sporym gronie, by nas było widać. Dlaczego, otóż ma odbyć się też konferencja prasowa, moze jakieś kamery przybędą, więc wizualnie im więcej, tym lepiej. Jest tydzień jeszcze, więc apeluję o zastanowienie się nad poprawkami do tej ustawy. Np. KTO BĘDZIE WERYFIKOWAĆ I JAK!!!! To jedna z ważniejszych kwestji. Czekam na dyskusję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LechO
Bywalec Forum


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 40

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 7:50 pm    Temat postu: Czas pokazał Odpowiedz z cytatem

że dokonałem słusznych wyborów. Jesteście dla mnie "swoimi". Zdrowie mi nie pozwala więc nie pomogę. Ale chcę żebyście wiedzieli o moim pełnym poparciu i zaufaniu. (wszyscy którzy pojawią się w imieniu SW)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum