Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KTO NIE uhonorował Adama Michnika?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 12:31 am    Temat postu: KTO NIE uhonorował Adama Michnika? Odpowiedz z cytatem

KTO NIE uhonorował Adama Michnika?

W różnych miejscach internetu, np. pod adresami:

http://www.wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,9730586,wiadomosc.html?ticaid=157d5

oraz

http://www.tvn24.pl/0,9044,1541419,raport_wiadomosc.html

można dowiedzieć się, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział: "Adam Michnik powinien być odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem, czyli Orderem Orła Białego, należy mu się to za wkład w budowanie polskiej demokracji [...] I nie miała co do tego wątpliwości Kapituła Orła Białego w końcówce mojej prezydentury, ale decyzję zostawiliśmy następcom". Dziwne to słowa.

Ale dziwne jest także to, że przez tyle lat Adam Michnik nie został uhonorowany Orderem Orła Białego, skoro to wyróżnienie spotkało takie osoby z tego samego kręgu (przyjacielskiego tudzież ideowego), jak: Jan Józef Lipski, Jacek Kuroń, Leszek Kołakowski i Karol Modzelewski. Owszem, jeśli tamci czterej działacze KSS "KOR" swoją walką przeciw PRL-owskiemu reżymowi zasłużyli na ten zaszczyt, to również Adam Michnik nań zasłużył.

Jednak w przypadku Adama Michnika jest to jeszcze bardziej dziwne, niż by to wynikało z zestawienia go z tymi żyjącymi i zmarłymi kawalerami Orderu Orła Białego.

Jeszcze zanim 13 kwietnia 1992 roku Adam Michnik, będąc z gen. Wojciechem Jaruzelskim we wspólnej podróży do Francji, bronił go bardzo emocjonalnie ("odpieprzcie się od generała!") przed dziennikarzami, była inna ich wspólna obecność za granicą, w Szwajcarii 10 lutego 1990 r. gdzie obaj przeszli na "ty". Z kpr. Lechem Wałęsą wiąże Adama Michnika... "kumoterstwo". Nie, nie miałem na myśli niczego nagannego. Ich wzajemne relacje w sferze publicznej zmieniały się parokrotnie (do pamiętnego czerwca 1992 r. -- potem już chyba nie, bowiem pozostają od tej pory dobre), ale prywatnie Lech Wałęsa od dawna jest kumem Adama Michnika (tj. ojcem chrzestnym jego dziecka). Wspólne przesięwzięcia dr. Adama Michnika i "mgr" Aleksandra Kwaśniewskiego u początków tzw. "transformacji ustrojowej" (podróże do Poznania i nie tylko tam) zilustrował "Przegląd Wiadomości Agencyjnych" wielce wymownym zdjęciem (na przedniej okładce wydania z 9 lutego 1990 r.), przestawiającym ich obu. I oto mamyż uwierzyć, że w ciągu 15 lat i 3 kwartałów (luty 1990 -- grudzień 2005) żaden z tych trzech kolejnych prezydentów nie znalazł czasu, aby podjąć dezycję o przyznaniu Adamowi Michnikowi Orderu Orła Białego? Zarazem nie sposób uwierzyć, aby Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa albo Aleksander Kwaśniewski w czasie sprawowania przez nich władzy prezydenckiej uważali Adama Michnika za osobę nie zasługującą na ten zaszczyt.

Szczególnie jaskrawo widać to na tle 10 lat prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie tylko dlatego, że miał najwięcej czasu. Także dlatego, że za jego (pierwszej) kadencji przypadły "okrągłe" rocznice: 20. rocznica powstania KOR-u (1996 r.) i 30. rocznica Marca (1998 r.) czyli dwie dodatkowe bardzo stosowne ku temu okazje.

Prezydentura prof. Lecha Kaczyńskiego trwa dotychczas mniej niż dwa lata i pół roku. To jest ZALEDWIE ćwierć prezydentury "mgr" Aleksadra Kwaśniewskiego. Ale w tej chwili to wygląda tak, jak gdyby obecny prezydent Polski był "rozliczany" z tego, czego (w 6-krotnie dłuższym okresie czasu) nie zrobili jego trzej poprzednicy.

Czy zatem w sprawie Orderu Orła Białego chodzi o dr. Adama Michnika czy raczej o prof. Lecha Kaczyńskiego? Albo może chodzi po prostu -- o "michnikowszczyznę" w nieustannej walce przeciw "kaczyzmowi"?

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]


Ostatnio zmieniony przez Konrad Turzyński dnia Nie Mar 09, 2008 11:39 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież Adam Michnik stoi teraz po tej stronie, po której kiedyś stało ZOMO ( http://pl.youtube.com/watch?v=AWrk80LRONE ). Nie dziwi, że pomimo tego, że
Cytat:
w ciągu 15 lat i 3 kwartałów (luty 1990 -- grudzień 2005) żaden z tych trzech kolejnych prezydentów nie znalazł czasu, aby podjąć dezycję o przyznaniu Adamowi Michnikowi Orderu Orła Białego
a byli to prezydenci, których Adam Michnik darzył znacznie większą estymą niż obecnie Lecha Kaczyńskiego. I oni go nie docenili i tego funkcjonariusze dziennikarscy ani kiedyś, ani dziś nie piętnowali. Niektórzy pozwracali na dniach Order - i chyba dobrze zrobili, jak chcą trwać przy Gazetce, to znaczy, że odznaczenie ich było pomyłką, którą chcą naprawić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Dziubański
Częsty Użytkownik


Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 17

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 5:45 pm    Temat postu: Re: KTO NIE uhonorował Adama Michnika? Odpowiedz z cytatem

Kiedy przeczytałem ten wątek, przypomniał mi się stary dowcip o Radiu Erewań...

Do Radia Erewań dodzwoniła się słuchaczka z USA:
- Czy to prawda, że w Związku Radzieckim inżynier może kupić z pensji samochód?
Radio Erewań:
- A u was biją Murzynów!...

Laughing

Kaczyński nie uhonorował Michnika za Marzec '68... ale Wałęsa i Kwaśniewski też nie uhonorowali! Laughing Tiaaa... Tylko że na czas prezydentury Lecha i Olka 40. rocznica strajków studenckich nie przypadła. To raz...

Konrad Turzyński napisał:
Szczególnie jaskrawo widać to na tle 10 lat prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie tylko dlatego, że miał najwięcej czasu. Także dlatego, że za jego (pierwszej) kadencji przypadły "okrągłe" rocznice: 20. rocznica powstania KOR-u (1996 r.) i 30. rocznica Marca (1998 r.) czyli dwie dodatkowe bardzo stosowne ku temu okazje.

Kwaśniewski nie organizował tak uroczystych obchodów rocznic zrywów antykomunistycznych. Co oczywiste, jako były komunista... wiadomo.
Ale czy zasłanianie się Kwaśniewskim doda coś Kaczyńskiemu??? (Radio Erewań?...). Poza tym (tu zwracam się do wszystkich sympatyków Kaczyńskiego): do kogo te porównania?... Nie czujecie Państwo, że takimi zestawieniami sami strzelacie sobie gola?... Kwachu - były komuch; Wałęsa - też macie odpowiednie zdanie na jego temat... Jak to brzmi: Kaczyński nie, ale tamci dwaj - też nie. Śmiechu warte Laughing
To natomiast, że Kaczyński "miał mniej czasu", nie jest dla mnie w tym przypadku nawet cieniem argumentu. Na innych miał czas, a na Michnika - nie? Laughing



Dwa: skoro już Kaczyński wymienił Michnika w przemówieniu, to czemu nie odznaczył?...

Trzy: jakąż klasę pokazałby Kaczyński, gdyby jednak Michnikowi wręczył ten order. No ale żeby klasę pokazać, trzeba ją po prostu mieć. I tyle. A tak zaś po raz kolejny pokazał, jaki jest małostkowy, zawistny... Właśnie: że kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam i "stoi tam, gdzie stało ZOMO".
A że taką postawą Kaczyński demoralizuje społeczeństwo (wspaniały przykład relatywizowania dziejów) i w pewien sposób nawet fałszuje historię... whatever... To przecież nieważne Twisted Evil

Hańba, panie Kaczyński!
Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny prezydent rzeczywiście będzie "ponad" i na 45. rocznicę Michnik order dostanie (bo, jakiego by o nim nie mieć zdania, za Marzec '68, należy mu się ewidentnie, nie mniej niż innym, którzy takie ordery otrzymali).
Ja taką nadzieję mam:


P.S. Żebym nie został źle zrozumiany: krytyką Kaczyńskiego wcale nie dodaję niczego pp. Kwaśniewskiemu i Wałęsie. Piszę to na wszelki wypadek, aby ktoś, postępując zgodnie z mechanizmem usprawiedliwiania Kaczyńskiego poprzez zestawienie go z Wałęsą i Kaczyńskim, nie przypisywał mi sympatii do tamtych. Wałęsa i Kwaśniewski to też nie byli moi prezydenci...

_________________
Mój blog

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę mnie dziwi, że jakoś mój poprzednik pomimo, że zauważył, że przed 40 rocznicą jest 35. lecie, i 30. lecie to całe wiadro nieczystości wylał na obecnego Prezydenta RP. Nie wiem czemuż to 40 lat ma być specjalnie traktowane. Może dlatego, że tyle lat Żydzi błądzili po pustyni?
Ja się nie oburzam. Ba - nawet uważam, że Ci, którzy się solidaryzują z A.Michnikiem i oddają swe odznaczenia dobrze robią - bo je dostali przez pomyłkę. Jak się stoi teraz tam gdzie stało kiedyś ZOMO, to nie powinno się do odznaczeń z rąk Prezydenta mieć aspiracji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LechO
Bywalec Forum


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 40

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 7:56 pm    Temat postu: Do Pawła Dziubańskiego Odpowiedz z cytatem

A może my czegoś nie wiemy ? Nie rzucam żadnych podejrzeń. Po dotychczasowych wstrząsach odnośnie "autorytetów", nabrałem pokory. TW Bolek wiedział znacznie więcej od nas. Może w tym tkwi tajemnica ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paweł Dziubański napisał:
Ale czy zasłanianie się Kwaśniewskim doda coś Kaczyńskiemu?zapytajnik (Radio Erewań?...). Poza tym (tu zwracam się do wszystkich sympatyków Kaczyńskiego): do kogo te porównania?... Nie czujecie Państwo, że takimi zestawieniami sami strzelacie sobie gola?... Kwachu - były komuch; Wałęsa - też macie odpowiednie zdanie na jego temat... Jak to brzmi: Kaczyński nie, ale tamci dwaj - też nie. Śmiechu warte

Szanowny Panie -
jeżeli chodzi o tą całą sprawę, to tutaj nie tyle idzie o prezentowanie jakichś sympatii, czy antypatii, ale o przedstawienie faktów, które są takie a nie inne. Z jednej strony Prezydent Kaczyński znalazł się w mało komfortowej sytuacji to prawda, ale z drugiej Adam Michnik zrobił bardzo wiele o ile nie wszystko, żeby Mu tej ręki nie podać - co do tego powinna być chyba pełna zgoda. Adam Michnik bez przerwy powołuje się na to że walczył o demokrację, ale kiedy już tą demokrację mamy, to sposób w jaki Michnik realizuje przywileje z niej wynikające budzi obrzydzenie. Spyta Pan czym to się przejawia? - ano na przykład tym, że Adam Michnik przez ostatnie dwa lata sterował propagandą przeciw Kaczyńskim w ten sam sposób, w jaki Gomułka sterował propagandą przeciwko Niemu w 1968 roku. W tym kontekście postawić można pytanie, czy Michnikowi przez cały ten czas chodziło o prawdziwą demokrację, czy o socjalizm ze sobą Geremkiem i Kuroniem w głównych rolach?.




Marek Radomski - Rada oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.


Ostatnio zmieniony przez Marek-R dnia Sob Mar 08, 2008 10:02 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konrad,
Twoj trafny argument z zaniedbaniem odznaczenia A. Michnika przy ktorejs z rocznic uzylem na Salonie 24 nie powolujac sie na Ciebie. Nie wiem, czy bys sobie tego zyczyl.
LechO,
Podejrzenie jest bardzo prawdopodobne (mysle o psychologicznym prawdopodobienstwie). Ach ta przeslawna Komisja Michnika i tylko parustronicowy raport.
Jest tez argument czysto ludzki, czy musimy zaraz sciskac rece ludzi, ktorymi gardzimy? Michnik jawi mi sie przede wszystkim jako czlowiek, ktory narobil w Polsce wielu szkod.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LechO,
Wlasnie znalazlem na stronie Salon24.Pl tekst "Unicorna" pt. "Archiwa i Michnik". Zawiera fragment rozmowy z Pawlem Tomasikiem, wspolautorem "Marzec 1968 w dokumentach MSW". Na wszelki wypadek podaje dwa cytaty:
"W momencie rozpoczecia kwerendy ze zdziwieniem stwierdzilem, ze nikt do tej pory nie zadal pytania dotyczacego dzialan SB wobec opozycji na UW przed marcem 1968".
"Niestety wiele interesujacych nas dokumentow dotyczacych wydarzen sprzed marca 1968 r. zostalo zniszczonych.
Tak sie stalo z materialami inwigilacji Jozefa Dajczgewanda, Barbary Torunczyk i Waldemara Kuczynskiego. Solidnie przetrzebione zostaly materialy dotyczace Adama Michnika".
Wywiad jest w "Niezaleznej Gazecie Polskiej", nr 3/2008, s.III (wkladka Dodatek specjalny IPN).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Dziubański
Częsty Użytkownik


Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 17

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 1:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:
Trochę mnie dziwi, że jakoś mój poprzednik pomimo, że zauważył, że przed 40 rocznicą jest 35. lecie, i 30. lecie to całe wiadro nieczystości wylał na obecnego Prezydenta RP.

Do jego poprzedników odniosłem się także (a nawet poniekąd do ew. następców - 45. rocznica...)
I nie "wiadro nieczystości"... Nie napisałem niczego więcej niż prawdy. A że prawda w oczy kole...
Jeszcze raz:
1. Wałęsa nie odznaczył Michnika za Marzec '68
2. Kwaśniewski nie odznaczył Michnika za Marzec '68
3. Kaczyński nie odznaczył Michnika za Marzec '68
Tyle że 1. i 2. nie ma żadnego wpływu na 3.
Co więcej: 3. w tej konkretnej sytuacji nie jest ani o milimetr lepszy od 1. i 2. (a mógłby).

Grzegorz - Wrocław napisał:
Nie wiem czemuż to 40 lat ma być specjalnie traktowane. Może dlatego, że tyle lat Żydzi błądzili po pustyni?

Tiaaa... I jeszcze dlatego, że tyle dni Jezus (też Żyd!) pościł na pustyni... I tylu rozbójników miał przeciwko sobie Ali-Baba (wprawdzie już nie Żydzi, ale z pewnością Semici) Laughing Laughing Laughing

Grzegorz - Wrocław napisał:
Ja się nie oburzam. Ba - nawet uważam, że Ci, którzy się solidaryzują z A.Michnikiem i oddają swe odznaczenia dobrze robią - bo je dostali przez pomyłkę. Jak się stoi teraz tam gdzie stało kiedyś ZOMO, to nie powinno się do odznaczeń z rąk Prezydenta mieć aspiracji.

Przez pomyłkę to może Kaczyński został prezydentem - jeśli już... Z ZOMO to nie fakt, tylko opinia (a mieszanie faktów z opiniami wiadomo, czym jest...).
Przez to, że solidaryzują się z Michnikiem, ich zasługi w marcu 1968 r. (bo za to dostali ordery) nagle przestały istnieć????... Nie ma, zniknęły????... Jak w stalinowskich encyklopediach: był człowiek - nie ma człowieka. Albo jak w stalinowskich filmach: był facet - a w kolejnej wersji zasłania go krymski marynarz Laughing

LechO napisał:
A może my czegoś nie wiemy ? Nie rzucam żadnych podejrzeń. Po dotychczasowych wstrząsach odnośnie "autorytetów", nabrałem pokory. TW Bolek wiedział znacznie więcej od nas. Może w tym tkwi tajemnica ?

"A może..." - przepraszam, ale ja dopóki nie wiem na pewno, wolę zakładać "na korzyść oskarżonego"...
Z TW Bolkiem - jw.
(Nawiasem: tak mi się coś zdaje, że chyba odchodzimy od tematu... ale oczywiście nie ja tu jestem administratorem).

Marek-R napisał:
Szanowny Panie -
jeżeli chodzi o tą całą sprawę, to tutaj nie tyle idzie o prezentowanie jakichś sympatii, czy antypatii, ale o przedstawienie faktów, które są takie a nie inne.

I właśnie odkładając sympatię i antypatię, pisałem o samych faktach: jakiego by nie mieć zdania o Michniku (sympatie, antypatie...), za Marzec '68 ten order mu się najzwyczajniej należy.

Marek-R napisał:
Z jednej strony Prezydent Kaczyński znalazł się w mało komfortowej sytuacji to prawda, ale z drugiej Adam Michnik zrobił bardzo wiele o ile nie wszystko, żeby Mu tej ręki nie podać - co do tego powinna być chyba pełna zgoda.

To niech mu nie podaje ręki prywatnie, niech go nie zaprasza na imieniny - ale skoro już jest prezydentem, zdecydował się zorganizować obchody Marca i dekorować jego bohaterów, powinien uhonorować także Michnika. A swoją awersję do niego niech pokazuje w innym czasie i w innych okolicznościach...

Marek-R napisał:
Adam Michnik bez przerwy powołuje się na to że walczył o demokrację, ale kiedy już tą demokrację mamy, to sposób w jaki Michnik realizuje przywileje z niej wynikające budzi obrzydzenie. Spyta Pan czym to się przejawia? - ano na przykład tym, że Adam Michnik przez ostatnie dwa lata sterował propagandą przeciw Kaczyńskim w ten sam sposób, w jaki Gomułka sterował propagandą przeciwko Niemu w 1968 roku. W tym kontekście postawić można pytanie, czy Michnikowi przez cały ten czas chodziło o prawdziwą demokrację, czy o socjalizm ze sobą Geremkiem i Kuroniem w głównych rolach?

Proszę na przyszłość pozwolić mi samemu zdecydować, o co spytam.
Co do Gomułki: to mnie bardziej przypomina go Kaczyński ze swoimi "warchołami", "hołotą", "staniem tam, gdzie ZOMO" itp., itd... (Ale chyba znowu odchodzimy od tematu...)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Przyjmując nawet wszystkie Państwa pretensje do Michnika (nb.: sam mam do niego pewne zastrzeżenia, niemniej uwazam, że co jego, należy mu oddać) - to i tak się kupy nie trzyma. Bo jak wyjaśnić fakt, że Lech Kaczyński Michnika wymienił w przemówieniu, a jednak go nie uhonorował?...

_________________
Mój blog

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
paweł perchel
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 29

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Staram się zawsze doceniać działania ludzi którzy zrobili coś w temacie wolności i niepodległości , jednak czasami mam wrażenie , że te zasługi jakby rosły z czasem . Przypomina mi to fragment kabaretu gdzie aktor mówiąc o "czterech pancernych" stwierdził , że "gdybyśmy mieli cztery takie czołgi to byśmy sami tę wojnę wygrali" . To nie jest oczywiści ocena tego czy Michnikowi należy się odznaczenie czy nie. Bardzo podoba mi się jednak komentarz do artykułu którego fragment chciałbym przytoczyć
"...dla dziesiatek tysiecy studentow w roznych osrodkach akademickich
wydarzenia marcowe byly przelomowym momentem w ich zyciu. Ale od
pierwszej marcowej demonstracji na Politechnice Wroclawskiej przez
tygodnie pracy przy podziemnych wydawnictwach az do 1 maja 1968 roku
kiedy brutalnie zakonczyly sie te "wydarzenia" we Wroclawiu nikt
nawet nie wspominal nazwiska Michnika. Walczylismy o wolnosc slowa,
Polska Kulture no i Mickiewiczowskie "Dziady" a nie o potyczki
rozowych z czerwonymi o interpretacje marksistowkich dogmatow.
Biorac pod uwage zaklamanie z jakim opisuje sie Marzec 1968 roku w
GW to dobrze, ze Prezydent nie zaprosil Michnika na rocznicowe
uroczystosci. .... "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 11:46 am    Temat postu: Polemicznie wobec p. Pawła Dziubańskiego Odpowiedz z cytatem

Polemicznie wobec p. Pawła Dziubańskiego

Grzegorz napisał:
Niektórzy pozwracali na dniach Order - i chyba dobrze zrobili, jak chcą trwać przy Gazetce, to znaczy, że odznaczenie ich było pomyłką, którą chcą naprawić.


Zgadzam się.


Paweł Dziubański napisał:
Kwaśniewski nie organizował tak uroczystych obchodów rocznic zrywów antykomunistycznych. Co oczywiste, jako były komunista... wiadomo.


Co mu nie przeszkodziło odznaczyć Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego Orderem Orła Białego w dniu 6 marca 1998 r. (zapewne w związku z 30. rocznicą "wydarzeń marcowych") i Leszka Kołakowskiego w dniu 11 listopada 1998 r. Czy ktoś (np. którykolwiek z dwóch jego poprzedników) w marcu 1998 r. krytykował ówczesnego prezydenta za pominięcie Adama Michnika?

PROSTUJĘ: Jan Józef Lipski został odznaczony (pośmiertnie) Orderem Orła Białego dopiero 23 IX 2006, a więc przez prez. Kaczyńskiego, a nie przez któregokolwiek z jego poprzedników, jak MYLNIE napisałem.


Paweł Dziubański napisał:
Nie czujecie Państwo, że takimi zestawieniami sami strzelacie sobie gola?... Kwachu - były komuch;

Wałęsa - też macie odpowiednie zdanie na jego temat... Jak to brzmi: Kaczyński nie, ale tamci dwaj - też nie. Śmiechu warte To natomiast, że Kaczyński "miał mniej czasu", nie jest dla mnie w tym przypadku nawet cieniem argumentu. Na innych miał czas, a na Michnika - nie?


To Kwaśniewski strzelił sobie gola. Kto jak kto, ale on mógł nabrać wody w usta z TEJ okazji. Jako prezydent potrafił odznaczyć byłych więźniów politycznych PRL (Kuronia i Modzelewskiego) i b. członków KSS "KOR" (Kuronia i Kołakowskiego), zaś Adam Michnik mieści się w tych (obu) kategoriach i prez. Kwaśniewski nie musiał akurat względem niego mieć zahamowania ani zapomnienia.



Paweł Dziubański napisał:
Przez pomyłkę to może Kaczyński został prezydentem


Bez komentarza.

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]


Ostatnio zmieniony przez Konrad Turzyński dnia Nie Mar 09, 2008 8:23 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym tylko zauważyć, że do istoty zasługi należy to, że jest nabyta. A skoro można ją nabyć (tzn. zasłużyć sobie na coś), to można też i stracić czyniąc coś wobec czynów stanowiących zasługę przeciwnego (czy np. przypisywanie cynicznym zbrodniarzom honoru i chronienie tych, którzy na to zasłużyli, przed karą jest czymś takim? Hmmm...).

Czy mógłbym też prosić o rozwinięcie tematu "przypadkowości" prezydentury Lecha Kaczyńskiego? Jak to rozumieć? Ma Pan jakieś wiadomości na temat masowych pomyłek wyborców w trakcie stawiania krzyżyka przy nazwisku?

_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Pawle - proszę sięgnąć pamięcią, nie tak dawno mieliśmy podobne "występy", więc ten jeden więcej nie powinien Pana dziwić, pewnie też nie ostatni - po prostu wiosna.

pozdrawiam -



Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Paweł Śpiewak: Podkreślam: z tego, co wiem prezydent był gotów dać, przekazać informację o tym, że jest gotów dać order, Krzyż Wielki Adamowi Michnikowi i jego otoczenie czy jego koledzy przekazali: to jest za mało. To jest znowu ta sama sytuacja.



Pawła Śpiewaka trudno posądzić o sprzyjanie prezydentowi i nie ma żadnego powodu, żeby na siłę szukać usprawiedliwienia dla prezydenckich wpadek, dlatego warto wyjaśnić czy faktycznie opisana przez niego sytuacja miała miejsce. Skoro już zostaliśmy wciągnięci w wojenkę o ordery, chciałabym wiedzieć jak było naprawdę. Bo jeśli tak jak to relacjonuje Śpiewak, to kto tu jest małostkowy i mściwy? Kaczyński, który chciał odznaczyć Michnika, czy Michnik, który uznał, że order jest zbyt mało prestiżowy i postanowił ukarać prezydenta nagonką zorganizowaną przez swoich pracowników i stronników? Mam nadzieję, że dziennikarze, którzy przez kilka dni wałkowali temat z zaangażowaniem, którego im często brakuje do wyjaśniania naprawdę ważnych spraw ustalą jak naprawdę było i komu zabrakło klasy.

Pominięcie Michnika i nieodznaczenie go za marzec uważałam za wielki błąd Kaczyńskiego, za który zresztą słono zapłacił, w końcu ta awantura o Michnika była do przewidzenia. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że wielokrotnie go z wielkim szacunkiem wymieniał w przemówieniu, co przeczy tezie jakoby chciał Michnika z marca wymazać bo jest mściwy, małostkowy i niewysoki. Jeśli Śpiewak mówi prawdę to jedynym błędem Kaczyńskiego jest nieumiejętność obrony przed nagonką. Trudno go bowiem winić za to, że nie wręczył orderu, którego niedoszły odznaczony sobie nie życzył, trudno też winić za to, że wybrał taki a nie inny order, nie każdy musi podzielać ocenę jaką Michnik ma sam o sobie, a to czy za całokształt swojej politycznej działalności zasłużył na Order Orła Białego jest naprawdę mocno dyskusyjne.

Najbardziej ubawiły mnie komentarze niektórych polityków. Oto Aleksander Kwaśniewski poucza obecnego prezydenta "Michnikowi należy się Order Orła Białego za wkład w budowę polskiej demokracji", choć sam miał 10 lat na odznaczenie Michnika czym tylko chciał, zwłaszcza że akurat z jego rąk Michnik na pewno by order przyjął. Kwaśniewski co prawda tłumaczy się tym, że decyzję chciał zostawić swojemu następcy ale to kiepskie usprawiedliwienie bo pamiętamy, że w przypadku ułaskawiania kumpli nie miał żadnych oporów przed podejmowaniem ważnych decyzji w ostatnich godzinach prezydentury. Ale widać ułaskawianie kolesi było ważniejsze od odznaczania Michnika i tego akurat następcy zostawiać nie chciał. Inna sprawa, że akurat Aleksander Kwaśniewski, który rozdawał ordery na prawo i lewo różnym szumowinom, takim jak choćby Włodzimierz Wapiński, późniejszy aferzysta od osocza, który już w momencie odznaczania go przez Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi miał na koncie wyroki za handel narkotykami i nielegalne posiadanie broni. O polityce orderowej Kwaśniewski powinien więc milczeć bo wstydu trochę trzeba mieć. Czekam z niecierpliwością na wypowiedzi Wałęsy piętnującego nieodznaczenie Michnika przez "durnia". Wałęsa jest tu usprawiedliwiony, w końcu sam miał na to ledwie 5 lat.

Cała dyskusja na ten temat:
http://kataryna.salon24.pl/64807,index.html

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 8:17 pm    Temat postu: A może harmonogram prezydenta po prostu jest inny? Odpowiedz z cytatem

A może harmonogram prezydenta po prostu jest inny?

Skoro w 1998 r. Kuronia i Modzelewskiego ówczesny prezydent odznaczył Orderem Orła Białego w marcu, a Kołakowskiego (też istotnego w wydarzeniach Marca) dopiero w listopadzie, to może także teraz jest tak, że dla Michnika przewidziano ten sam zaszczyt, ale przy innej okazji, np. 11 XI 2008?

Nawet na poziomie odznaczeń niższej rangi tak bywa. W Toruniu sporo ludzi dawnej opozycji i podziemia otrzymało odznaki Zasłużony Działacz Kultury, ale bynajmniej nie wszyscy jednocześnie, przy czym kolejność odznaczania nie odzwierciedlała ani wieku odznaczanych osób, ani chronologicznej kolejności ich zasług.

Także prezydent Kaczyński kilkoro osób z Torunia i okolic, aktywnych w opozycji przedsierpniowej, odznaczył latem 2007 roku krzyżami Orderu Odrodzenia Polski, ale np. pani Janiny Ochojskiej albo pana Wiesława Cichonia (też z tego kręgu) jeszcze nie.

Np. co do ZDK panią Mirosławę Sędzikowską to spotkało dopiero w drugiej turze, natomiast co do OOP -- w pierwszej.

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]


Ostatnio zmieniony przez Konrad Turzyński dnia Nie Mar 09, 2008 11:15 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum