Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niepodległość dlaTybetu
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 9:04 am    Temat postu: Niepodległość dlaTybetu Odpowiedz z cytatem

Władze chińskie wzmogły prześladowania w Tybecie. Usunięty został ostatni zachodni korespondent. Można przypuścić, że zamiarem jest pacyfikacja kraju na długo przed Olimpiadą. Inicjatywa "Ratuj Tybet" (Piotr Cykowski) wzywa do demonstracji poparcia dla Tybetu w Warszawie w piatek 21 marca o godzinie 18.00 przed Palacem Prezydenckim. Oczywiście prosimy o rozpowszechnienie tej informacji.

Więcej danych pod adresem: http://forum.ratujtybet.org/index.php?topic=164.0

Odsyłam jednak także do toczącej się już na tym forum dyskusji ws. bojkotu Olimpiady:
http://swkatowice.mojeforum.net/bojkot-olimpiady-w-chinach-temat-vt3614.html
Powrót do góry
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Czw Mar 20, 2008 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

----------------------------------------------------------------------------------

Jestesmy swiadkami wydarzen bez precedensu.

Dalajlama powiedzial, ze boi sie represji zwiazanych z ultimatum, jakie postawiono
protestujacym w Tybecie (data: poniedzialek do polnocy), i wezwal chinskich
przywodcow, jak i wszystkich swoich przyjaciol do dzialania, aby sytuacja nie ulegla
pogorszeniu.

Jak wiemy trwaja aresztowania na masowa skale. Chinskie wiezienia wkrotce wypelnia
sie krzykiem torturowanych i splyną krwia. To czas, kiedy kazdy z nas odpowiedzialny
jest za dzialanie.

Co TERAZ mozesz zrobic:

1. Wzywaj rzad RP o pilne zajęcie stanowiska w sprawie tragedii w Tybecie!
http://ratujtybet.org/DZIALAJ Pisz faxy i dzwon!
2. Wyslij apel do Ambasadora RP w Genewie o pilne wyslanie misji do Tybetu (akcja o
skali miedzynarodowej)! http://ratujtybet.org/ambasador_genewa
3. Propaguj gdzie sie da informacje o tym, co dzieje sie w Tybecie! uruchomilismy
adres www.tybet.org.pl kierujacy wprost do najnowszych informacji z Tybetu i
najnowszych dzialan, wykorzystaj opis (status) oraz swoje kontakty w komunikatorach
Skype i GaduGadu, ustaw podpis w mailu, umiesc wpis na blogu, forum internetowym,
rozeslij znajomym i na listy mailowe
4. Napisz list do mediow! Wykorzystaj fakt, że Tybet pozostaje od tygodnia glowna
wiadomoscia w najwiekszych serwisach informacyjnych takich jak CNN i BBC, pisz w
imieniu Tybetanczykow, ktorzy z narazeniem zycia przekazuja informacje z apelami o
pomoc! Po wyslaniu maila, zadzwon do redakcji i zapytaj, czy jest mozliwość druku
listu od czytelnikow!
5. Przekaż 1% na działania na rzecz praw czlowieka zwiazane z Olimpiada w Pekinie!
http://ratujtybet.org/1_procent
6. Przekaz tę wiadomość dalej, poinformuj o Forum www.forum.ratujtybet.org z opisami
działań!

Tybetańczycy licza na TWOJA pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Pią Mar 21, 2008 6:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Canada Free Press podaje informację: http://www.phayul.com/news/article.aspx?id=19922 , zgodnie z którą brytyjska agencja wywiadu satelitanego GCHQ potwierdziła oskarżenia Dalajlamy, że zamieszki wywołane zostały przez przebranych za mnichów agentów chińskiej ludowej armii wyzwolenia. Analitycy GCHQ wierzą, że Chiny celowo sprowokowały zajścia, żeby wyczyścić konflikt wokół Tybetu przed Olimpiadą.
Powrót do góry
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Mar 22, 2008 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://ratujtybet.org/aktualnosci/2008-03-14-DRAMAT_W_LHASIE

NOWE INFORMACJE:

Władze Chin ogłosiły listę 21 najbardziej poszukiwanych uczestników zeszłotygodniowych zamieszek w stolicy Tybetu, Lhasie. Ich zdjęcia opublikowano na największych chińskich portalach internetowych.
Wszystkim zarzuca się zagrożenie bezpieczeństwa krajowego, a także pobicia, rozboje, kradzieże i podpalenia. Na niewyraźnych zdjęciach z kamer monitorujących ukazano ich, jak wymachiwali nożami i uczestniczyli w bójkach na ulicach tybetańskiej stolicy.

Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua podała, że dwóch z 21 poszukiwanych już aresztowano, a trzeci sam oddał się w ręce milicji. Władze zaapelowały też do obywateli o pomoc w ściganiu poszukiwanych, oferując nagrody za donosy i gwarantując anonimowość.
źródło: wiadomości.onet.pl

......................................................................................................

30 chińskich intelektualistów z Chin pisze list otwarty w sprawie Tybetu [całość wkrótce na naszej stronie] zawierający 12 wytycznych dla rozwiązania kwestii Tybetu: „W naszym przekonaniu, język przywódców Chińskiej Partii Komunistycznej w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, przypominający czasy „rewolucji kulturalnej” taki jak „Dalajlama jest szakalem w mnisich szatach i diabłem z ludzką twarzą i sercem bestii”, nie pomaga pomaga sytuacji, nie jest także korzystny dla wizerunku chińskiego rządu. Jako że chiński rząd jest przywiązany do integracji z społecznością międzynarodową, uważamy że powinien reprezentować styl rządów odpowiadający współczesnym standardom cywilizacyjnym.”

......................................................................................................

Informacja przekazana Tybetańczykom w Austrii (nie potwierdzona): Według ostatnich informacji ludzie broniący tybetańskiej flagi w miejscowości Kego, okręgu Serthar w Syczuanie zostali brutalnie spacyfikowani przez siły ponad 5000 policji zbrojnej w godzinach 16-17 20 marca. Liczba zabitych może sięgać ponad 20 osób. Kiedy policja chciała ściągnąć flagę tybetańską, została zatrzymana przez grupę Tybetańczyków. Policja otworzyła ogień.

.......................................................................................................

„Wzywanie chińskiego rządu do „najwyższej powściągliwości” w stosunku do Tybetańczyków, jak robią rządy na całym świecie, jest daleko zbyt słabą odpowiedzią. Społeczność międzynarodowa, zaczynając od Narodów Zjednoczonych, poprzez Unię Europejską, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej i inne międzynarodowe organizacje, a na poszczególnych krajach kończąc, powinna użyć każdego możliwego sposobu, by wywrzeć presję na chiński rząd, by zrobił, co następuje:
* Dopuścił zagraniczne media, jak również międzynarodową misję obserwacyjną do Tybetu i przylegających prowincji w celu umożliwienia obiektywnego śledztwa na temat tego, co się dzieje.
* Wypuścił wszystkich tych, którzy pokojowo korzystali ze swych gwarantowanych międzynarodowo praw człowieka i zagwarantował, że nikt nie będzie narażony na tortury i niesprawiedliwe procesy.
* Nawiązał poważny dialog z reprezentantami Tybetańczyków.
Dopóki warunki te nie zostaną spełnione, Międzynarodowy Komitet Olimpijski powinien poważnie rozważyć, czy tegoroczne Igrzyska powinny odbyć się w kraju, w którym osiąganie pozornego spokoju odbywa się kosztem wielu ofiar.”

Vaclav Havel – były prezydent Czech,
Andri Glucksmann – francuski filozof,
Yohei Sasakawa – japońska filantropka,
El Hassan Bin Talal – prezydent Arabskiego Forum Myśli i honorowy prezydent Światowej Konferencji Religii dla Pokoju,
F.W. de Klerk – były prezydent Republiki Południowej Afryki,
Karel Schwarzenberg – minister spraw zagranicznych Czech.


....................................................................................................

Rząd Tybetański informuje na podstawie wiarygodnych źródeł, że od 19 marca chińscy wojskowi stacjonujący w Lhasie, pokazują się na ulicach w przebraniu mnichów, aby wywołać fałszywe wrażenie ustanowienia spokoju w mieście (chociaż wciąż panuje stan wojenny). Ponadto wojskowi przebrani za mnichów używani są w celach wywiadowczych, aby wyłapywć protestujących.

W Lhasie i innych częściach Tybetu wciąż panuje stan wojenny. 55 dywizja Armii Ludowo – Wyzwoleńczej z Toelung, na zachód od Lhasy została zmobilizowana do Lhasy w celu tłumienia ewentualnych demonstracji. W Lhasie obowiązuje godzina policyjna zaczynająca się o 7 wieczorem. Tybetańczycy bez dokumentów są wydalani z Lhasy.

20 i 21 marca wielu młodych Tybetańczyków na obszarze Lhasy zostało arbitralnie aresztowanych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Sob Mar 22, 2008 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A propos Wielkanoc: http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?p=88509#88509
Powrót do góry
Karol Kowalski
Gość





PostWysłany: Nie Mar 23, 2008 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aktualności
dziś (23 marca 2008)


Chiny atakują zachodnie media i oskarżaja Dalajlamę
Chińskie władze usiłują narzucić światu własną wersję wydarzeń w Tybecie, wykorzystując do tego – oprócz kontrolowanych przez państwo mediów – także Internet, w tym m.in. blokowany w Chinach serwis YouTube. Chińskie media przypuściły atak na relacje zachodnich dziennikarzy, oskarżając ich o stronniczość, a ukazujący się w Chinach „Dziennik Ludowy” wezwał władze do zdławienia „tybetańskiego buntu” i zapowiedział, że „poczynania obliczone na separację (od Chin) są skazane na porażkę”

........................................................................................................

dziś (23 marca 2008)
Wzmocnione oddziały wojska otaczają Tybet, trwają protesty
Internatinal Campaign for Tibet, 22 marca 2008

Jak podaje źródło ICT, przez pierwsze dni protestów (10-13 marca) chińskie media milczały na temat wydarzeń w Tybecie. Po 14 marca, zaczęły pokazywać wybrane zdjęcia z protestów, ale tylko te pokazujące Tybetańczyków niszczących sklepy, napastujących Chińczyków. Przez ten czas wszystkie inne informacje dotyczące Tybetu w Internecie są kontrolowane i blokowane. Wielu Chińczyków wyraża się agresywnie na tematy Tybetu na blogach. Tybetańczycy są pokazywani jako prowokujący zamieszki, napadający na niewinną ludność, nie uwzględniając, że większość protestów miała pokojowy charakter.

.....................................................................................................

dziś (23 marca 2008)
Tybet – bilans ofiar według Chińczyków

Chińskie władze poinformowały, że zamieszkach do jakich doszło w Tybecie, zginęło 18 cywilów i jeden policjant. Wcześniej informowano o 13 ofiarach śmiertelnych. Według tybetańskich władz na uchodźstwie, ofiar jest znacznie więcej i ich liczba może sięgać 99 osób.

.......................................................................................................

dziś (23 marca 2008)
Chiński dziennik: Zdławić bunt w Tybecie!

Chiński „Dziennik Ludowy” wezwał władze do zdławienia „tybetańskiego buntu”. Apel czołowego dziennika partii komunistycznej ukazał się zaraz po tym, jak agencja Xinhua podała najnowszy bilans ofiar.

.......................................................................................................

wczoraj (22 marca 2008)
26 Noblistów potępia chińską przemoc w Tybecie

„Protestujemy przeciwko bezpodstawnej kampanii wymierzonej przez chiński rząd przeciwko naszemu współlaureatowi, Jego Świątobliwości Dalajlamie. W przeciwieństwie do powtarzanych oświadczeń chińskich władz, Dalajlama nie zabiega o oddzielenie od Chin, ale o religijną i kulturową autonomię. Ta autonomia jest niezbędna dla zachowania antycznego dziedzictwa Tybetu.”
Powrót do góry
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Wto Mar 25, 2008 6:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tybet2008.pl/ zebrał w ciągu pięciu dni tj do dziś 25. marca już ponad jedenaście tysięcy podpisów.
Serdecznie namawiam do podpisu i rozesłania dalej. Przypominym, że wysyłając mail do większej ilości osób należy stosować UCC tzn. ukryty CC), żeby nikt nie widział adresów innych.
Powrót do góry
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sro Mar 26, 2008 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moge isc na demonstracje. Jednak jestem przekonany, ze czyniac to. nie mam racji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 2:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edward Soltys napisał:
Moge isc na demonstracje. Jednak jestem przekonany, ze czyniac to. nie mam racji.

Panie Edwardzie,
chyba przegapiłem wątek, w którym pisze Pan szerzej, dlaczego można nie mieć racji demonstrując przeciwko komunistycznemu (=zbrodniczemu) reżimowi okupującemu wolny kraj i naród i krwawo tłumiącemu objawy sprzeciwu? Proszę mnie odesłać do tego wątku jakimś sznurkiem.

_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na demonstracje poszedlbym, gdyz bliskie mi sa idealy wolnosci i niepodleglosci narodow. Takze czuje odraze do rezimu brutalnie traktujacego swoje spoleczenstwo. Jednoczesnie jednak zdaje sobie sprawe, ze nie zawsze powinno sie pozwalac wszystkim narodom spelniac ich marzenia niepodleglosciowe. Znaczenie moze miec na przyklad miedzynarodowy kontekst polityczny. Jest tez sprawa definiowania narodu. W koncu, nie ma jednej, akceptowanej przez wszystkich. Bywa tez, ze poczucie odrebnosci narodowej jest sztucznie rozbudzane przez ambitnych politykow.
Poszedlbym nawet na demonstracje popierajaca narodowosciowe aspiracje Pomorzan (czytalem przed kilkunastu laty artykul na ten temat), czy Slazakow. Jak pamietam, ojciec posla, czy senatora J. Rzymelki napisal po wojnie ksiazke o narodowosci slaskiej. Tak przynajmniej mowil mi dawno temu J.R.
Mozna wiec byc rozdwojonym, czy jak to nazwac.
A na demonstracji Tybetanczykow bylem kilkanascie lat temu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale przecież Chińczycy podbili kraj, który posiadał własny rząd i instytucje państwowe. To jest okupacja. Nie ma mowy o analogii z Pomorzem. Raczej nasuwa mi się analogia z Polską i faszystowskimi Niemcami, Rosją czy ZSRR.
_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Pawle,
Pewnie jest tak, jak Pan twierdzi. Ja mam natlok informacji. Najpierw Kosowo. Bylem przeciw ogloszeniu przez nich niepodleglosci. Nawet to gdzies uzasadnialem. Teraz Tybet i znow natlok argumentow. Pozwolilem sobie na wczasy, tzn. wyrazam co czuje bez pragnienia uzasadnienia. No przeciez wolno i tak.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Dziubański
Częsty Użytkownik


Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 17

PostWysłany: Pią Mar 28, 2008 2:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do podpisania międzynarodowej petycji oprotestowującej chińskie represje w Tybecie:
Stop China's Crackdown on Tibet

Edward Soltys napisał:
Ja mam natlok informacji. Najpierw Kosowo. Bylem przeciw ogloszeniu przez nich niepodleglosci. Nawet to gdzies uzasadnialem. Teraz Tybet i znow natlok argumentow

Kosowo i Tybet to dwie różne "bajki".
Dla uporządkowania i rozluźnienia natłoku polecam artykuł Pana Artura Adamskiego:
"Piękne słowo „NIEPODLEGŁOŚĆ”"
Właśc. to tekst o Kosowie. Lecz przy okazji jest klarownie wyznaczone, w jakiej sytuacji rzeczywiście możemy mówić o walce narodowo-wyzwoleńczej...

_________________
Mój blog

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Pią Mar 28, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Bajek" jest wiecej i kazda jest inna. Inny jest kontekst historyczny i inna jest obecna sytuacja.Ja tylko chcialem dac wyraz zaniepokojeniu. Jezeli mielibysmy automatycznie reagowac na haslo: "wolnosc narodu", to bedziemy mieli pelne rece roboty. Tu Kosowo, tam Tybet, a jeszcze niedokonczona robota na Bialorusi, gdzie trzeba wyzwalac kraj od tyrana. A czy Polsce by sie nie przydal jakis ruch narodowo-wyzwolenczy? Mysle o uwolnieniu sie od "Gazety Wyborczej".
Jeszcze inaczej, idzie mi o to, by w slusznym entuzjazmie nie popelniac bledow. To samo haslo kryje za soba rozne zjawiska. Czym innym jest walka Kurdow o niepodleglosc, a czym innym jest uzyskanie niepodleglosci od Komorow przez narod wyspy o nazwie Anjouan.
Niezla lekcja ostroznosci sa losy krajow, ktore wyzwolily sie w ramach chyba najwiekszej fali narodowowyzwolenczej. Mysle o Afryce lat 60-ych. czyz nie lepiej bylo ludnosci Rodezji niz teraz w Zimbabwe.
Prawde mowiac, nie mam ochoty na polemike, bo nie czuje tej problematyki. Zadany artykul przeczytam oczywiscie.
PS Problem w takich dyskusjach polega na tym, ze obie strony znaja argumenty za i przeciw.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janusz Szkutnik
Weteran Forum


Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 112

PostWysłany: Pią Mar 28, 2008 11:32 pm    Temat postu: "Wiosna ludów" Odpowiedz z cytatem

W ubiegłym roku sprzedałem góralowi baskijskiemu książkę o Dalajlamie i rozpoczęliśmy bardzo długą rozmowę o wielkiej niechęci Szkotów do Anglików oraz o dyskryminacji - graniczącej z niedefiniowalną formą faszyzmu - niektórych plemion indiańskich w USA i Kanadzie. Ja skręcałem w kierunku kontynentu afrykańskiego, aby mi rozjaśnił problem kolonii niemieckich i naszych zakusów na kolonię polską, do której mieliśmy ponoć prawa historyczne. On natomiast chciał poznać moją opinię na temat tradycji kolonialnych korony hiszpańskiej i Francji, a tak naprawdę, chciał mnie sprowokować, bym potępił jakąkolwiek formę zniewalania narodów posiadających swój język, kulturę i historię. Po czterech godzinach dogadaliśmy się i rzuciliśmy wyzwanie wszystkim totalitaryzmom, i tym w garniturku demokracji także. Pytam go wreszcie, prawie jak przyjaciela: kim jesteś? On mówi nieco speszony, że jest góralem, murarzem i ma od czterech lat żonę z Polski. Pytam go jeszcze o wiele spraw i zasypuję go lawiną pytań, a on spokojnie odpowiada: moja żona też kocha wolność.
Tak sobie myślę . Chrystus zmartwychwstał i jego dzieci, całe narody, też by chciały zmartwychwstać - z niewoli.

antykwariusz



[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum