" /> Dyskusje ogólne :: TW przeprasza
Forum  Strona Główna

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TW przeprasza

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin

PostWysłany: Pon Mar 31, 2008 6:57 pm    Temat postu: TW przeprasza Odpowiedz z cytatem

"Głos Uczelni" nr 3(265) z marca 2008 r. str. 12

Niebawem miną dwa lata od dnia, kiedy w czerwcu 2006 roku ujawniono publicznie moja współpracę ze Służba Bezpieczeństwa PRL. Były to dla mnie – i pozostają nadal – dwa najtrudniejsze lata mojego życia. Po upublicznieniu kompromitującej mnie informacji przyznałem się od razu, nie starałem się niczego ukrywać, Anie też niczemu zaprzeczać. Przyjąłem ze zrozumieniem należną mi karę w postaci utraty wielu przyjaciół, dobrego imienia; wycofałem się z życia publicznego, a przede wszystkim zrezygnowałem, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, z pracy na uczelni, która to praca była dotąd dla mnie sensem całego życia. Nie zamierzam rozważać, czy konsekwencje, które poniosłem, były i są współmierne do winy. Wiem tylko, ze ból, jaki w sobie noszę, każe mi wierzyć, że człowiek ma prawo i możliwość zmiany siebie, ma szansę podnieść się ponad własną słabość.

Przez te dwa lata wiele też myślałem o bólu i zawodzie, jaki sprawiłem memu otoczeniu, ludziom mi bliskim, wszystkim, którzy do niedawna mi ufali i obdarzali szacunkiem. Za to chciałbym z całą pokorą przeprosić. Słusznie można pytać, dlaczego dopiero teraz? Potrzebny był czas dla mnie, by zdusić w sobie wszystkie złe emocje, by wyzbyć się hardości i zbyt łatwych usprawiedliwień. Wiem, że słowo przepraszam bywa czasami zbyt lekkie, zbyt łatwe do wypowiedzenia, ale – proszę mi wierzyć – mówi teraz właśnie, pod dwóch latach, słowo to człowiek ciężko doświadczony i zmagający się każdego dnia z ciężarem własnej biografii. Mówię to słowo także dla siebie, bo wierzę, ze ono mnie odbuduje i pozwoli dalej żyć w większym spokoju.

Prof. dr hab. Janusz Kryszak

Toruń, 12 lutego 2008

Sylwia

PostWysłany: Czw Gru 08, 2016 7:05 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Edward Soltys
Weteran Forum

PostWysłany: Wto Kwi 01, 2008 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brzmi to wiarygodnie. Oj gdyby tak kazdy TW podobnie sie zachowal!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum

PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 11:38 pm    Temat postu: Jeszcze jeden przykład wyznania winy Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden przykład wyznania winy

Wacław Auleytner, działacz katolicki w PRL:

http://www.pch24.pl/auleytner-przyznal-sie-do-wspolpracy-z-bezpieka,17218,i.html

http://www.fronda.pl/a/dzialacz-katolicki-przyznal-sie-do-wspolpracy-z-bezpieka,30254.html

http://www.bibula.com/?p=69972

Niewiele (niestety) jest podobnych przykładów, więc można i warto je dostrzegać...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: