Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odda dyplom KUL, bo uczelnia wyróżniła apb Wielgusa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2008 9:33 am    Temat postu: Odda dyplom KUL, bo uczelnia wyróżniła apb Wielgusa Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080425/LUBLIN/980828419

LUBLIN
25 kwietnia 2008 - 1:01

"Odda dyplom KUL, bo uczelnia wyróżniła apb Wielgusa

Znany reżyser teatralny Stefan Szaciłowski jest oburzony wyróżnieniem abp. Wielgusa przez KUL. W akcie protestu zamierza zwrócić uczelni swój dyplom.

Mam wrażenie, że pycha i cynizm przesłoniły prostą, ale jakże prawdziwą zasadę, by dobro dobrem, a zło złem nazywać - napisał w liście do rektora uniwersytetu Szaciłowski, komentując przyznanie nagrody Towarzystwa Naukowego KUL abp. Stanisławowi Wielgusowi.

Na początku ub. roku abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego. Kościelna komisja historyczna, która zbadała teczkę duchownego w IPN, uznała, że współpracował z SB.

A 4 kwietnia tego roku, przy owacjach wypełnionej po brzegi największej auli KUL, Wielgus, wieloletni profesor i rektor uniwersytetu, odebrał Nagrodę im. Ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2007. Od 1974 roku przyznaje ją Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL, za "wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.

Szaciłowski, reżyser i absolwent KUL, napisał do obecnego rektora ks. Stanisława Wilka: "Zdumienie, niesmak, oburzenie! Takie właśnie odczucia towarzyszyły mi, gdy czytałem enuncjacje prasowe na ten temat i oglądałem telewizyjne relacje.

Wszak, gdy Jan Paweł II 9 czerwca 1987 roku na dziedzińcu KUL wołał: >Uniwersytecie! Alma Mater! Służ Prawdzie! Jeśli służysz Prawdzie - służysz Wolności (…)<, ks. prof. S. Wielgus nadal współpracował z policją polityczną, służąc systemowi kłamstwa i zbrodni z powodów jedynie sobie znanych. W tej sytuacji, po namyśle - nie mogąc inaczej wyrazić mego oburzenia i sprzeciwu - postanowiłem zwrócić na ręce księdza rektora dyplom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”.

- To nie była łatwa decyzja, o czym świadczy choćby czas od wręczenia tej nagrody do wysłania mojego listu do księdza rektora - komentuje Stefan Szaciłowski. - To moja prywatna reakcja na to, co się stało. Wymawiając w nazwie imię Jana Pawła II, szczycąc się tym, że Papież był u nas profesorem, pewnych rzeczy nie powinniśmy robić.

Reżyser wysłał list w środę. Na biuro rektora ks. Wilka trafi prawdopodobnie dzisiaj. - Będziemy się mogli do niego odnieść dopiero po jego otrzymaniu - wyjaśnia Beata Górka, rzecznik KUL."

Odsłuchaj:
http://wiadomosci.onet.pl/1737322,12,item.html
http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/artykul47361.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2008 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Znany reżyser teatralny Stefan Szaciłowski jest oburzony wyróżnieniem abp. Wielgusa przez KUL. W akcie protestu zamierza zwrócić uczelni swój dyplom.

Nie wiem czy akurat taka forma protestu jest w tym wypadku najwłaściwsza.Reżyser zdobył swój dyplom ciężką uczciwą pracą i nie widzę najmniejszego powodu, żeby miał teraz ten symbol niejako swoich osiągnięć jakim jest ten dyplom oddawać, tylko dlatego że w wyniku jakiegoś dziwacznego zbiegu okoliczności, na tej samej uczelni wyróżniono człowieka który okazał się być UBeckim konfidentem. Należałoby się raczej domagać żeby to abp. Wielgus swojego wyróżnienia sie zrzekł - myślę że tak powinny wyglądać właściwe relacje w tej sprawie.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum