Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bronisław Wildstein: WSI - życie po życiu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 7:01 am    Temat postu: Bronisław Wildstein: WSI - życie po życiu Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/133813.html
Bronisław Wildstein: WSI – życie po życiu

Rozwiązanie Wojskowych Służb Informacyjnych miało wyeliminować instytucję, która była jednym z rozsadników patologii III RP.

Agenci szukają aneksu

WSI to zespół peerelowskiej WSW przeniesiony w niemal niezmienionym składzie w nowe realia. Funkcjonariusze WSI zajmowali się zyskownymi – nielegalnymi – przedsięwzięciami i wykorzystywali swoje wpływy, aby wspierać przyjazny sobie układ partyjny.

Wojskowe służby PRL, jak mało która instytucja epoki komunizmu, podporządkowane były moskiewskiej centrali. Naiwnością byłoby sądzić, że zależności te urwały się wraz z upadkiem komunizmu.

Groźba rozwiązania WSI spowodowała ich mobilizację. Do walki o przetrwanie wykorzystały one niechętne PiS, a zwłaszcza Antoniemu Macierewiczowi, media. Zasypywani byliśmy informacjami, jakie to zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju stanowi likwidacja służb. Otrzymywaliśmy zmanipulowane wiadomości o nieprzygotowaniu nowych kadr wywiadu i kontrwywiadu. Posunięto się nawet do ujawniania agentów działających w warunkach wojennych. A nagonka na Macierewicza uniemożliwiła rzeczową dyskusję nad efektami jego pracy.

Po dojściu do władzy Platforma zgodnie z zasadą: wróg mojego konkurenta jest moim sojusznikiem, pełną garścią czerpać zaczęła z postkomunistycznej rezerwy służb specjalnych. Jakby celem nowego rządu było dezawuowanie poprzedników i przypisanie im zamachu na demokrację. Strategię tę wykreowały jeszcze za czasów rządu Kaczyńskiego niechętne mu ośrodki opiniotwórcze. A warto przypomnieć, że w 1992 roku także rząd Olszewskiego oskarżany był o przygotowywanie zamachu stanu. Gdy pomówienia okazały się fałszywe, nikt nie zechciał przyznać się do błędu.

Atak na likwidację WSI to część strategii, w którą wpisują się niepoparte dowodami opowieści posła Janusza Zemkego o nielegalnych podsłuchach czy sensacje na temat laptopa Zbigniewa Ziobry. Wydaje się, że likwidatorzy WSI Jan Olszewski i Antoni Macierewicz mają podstawy, aby skarżyć się, iż uniemożliwia się im pracę. Rewizja u byłego rzecznika Macierewicza (a obecnie doradcy posła Jacka Kurskiego) budzić może niepokój. Dlaczego zajmuje się tym ABW, skoro pracownikiem służb wojskowych powinna się zająć żandarmeria? Dlaczego blokowany jest dziennikarzom dostęp do informacji? Czy nad działaniem nowych władz nie unosi się przypadkiem duch WSI?

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum