Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa lustracyjna a PZPR

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz Triebel
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 262

PostWysłany: Wto Gru 12, 2006 8:26 pm    Temat postu: Ustawa lustracyjna a PZPR Odpowiedz z cytatem

http://www.sws.org.pl/forum/viewtopic.php?t=1003

Zgłaszając swe zastrzeżenia do ustawy lustracyjnej prezydent Kaczyński powiedział, że czym innym była tajna współpraca z "bezpieką", a czym innym kontakty służbowe, wynikające z pełnionego stanowiska. To prawda.

Chciałam przypomnieć, że w PRL na stanowiskach byli ludzie z nomenklatury, sprawdzeni przez partię wykonawcy jej poleceń. Należeli oni do PZPR, inaczej nie otrzymaliby takiego awansu, nawet na bardzo niskim szczeblu i nawet wtedy, gdy brakowało partyjnych, wykwalifikowanych kadr. Wykwalifikowani bezpartyjni bywali na takim stanowisku p.o. (pełniącym obowiązki) za niższą pensję. Mogły się wśród nich zdarzać wyjątki, ale to trzeba by było dopiero ustalić.
Poza tym istniał cały szereg zawodów i instytucji, gdzie o obsadzie KAŻDEGO etatu decydował odpowiedni wydział Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Na spółkę z "bezpieką", ponieważ o kandydatach nie tylko zbierali informacje partyjni, ale kierowano też zapytanie do SB.
Byli to wszyscy pracownicy kadr. Często rekrutowali się z etatowych pracowników partii lub "bezpieki", wyróżniali się umiejętnością zbierania informacji o ludziach i przekazywaniu ich dalej. Po poleceniu z PZPR lub "bezpieki", że danego pracownika należy się pozbyć lub przesunać, to kadrowi zbierali odpowiednie materiały i opracowywali "legendę" takiej decyzji. Na przykład: nauczyciela, który podpadł pod względem ideologicznym, kadry pozbywały się, kierując na badania lekarskie, które wykazywały jego kłopoty ze zdrowiem i niezdolność do pracy. Oczywiście komisja lekarska też wypełniała polecenie partii. Ponieważ lekarze też musieli być zatwierdzeni przez KW PZPR, inaczej pracowali na wsi. Szczególnie dotyczyło to szpitali.
Takim nadzorem objęci byli wszyscy sędziowie, prokuratorzy, a także ławnicy i adwokaci. Każdy z nich musiał mieć akceptację KW PZPR. Bo wykonywali polecenia partii, na przykład "ustawiali" wyroki.
Byli to również pracownicy Urzędów Skarbowych. Bo słynne domiary podatkowe miały niszczyć myślących inaczej.
Akceptacji partii wymagało również obsadzenie etatu nauczyciela, nauczyciela akademickiego i wszystkich etatów naukowych, a także etatów dziennikarzy.
Czy to wszystko?... Niestety... mogłam czegoś zapomnieć.
Warto o tym wiedzieć, gdy mówi się o lustracji i dekomunizacji.

Anna Grażyna Kister
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum