Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nie wykorzystujemy potencjału

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Maj 30, 2008 8:10 am    Temat postu: Nie wykorzystujemy potencjału Odpowiedz z cytatem

Nie wykorzystujemy potencjału

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080530&id=po12.txt

Z prof. dr. hab. Ryszardem Kozłowskim z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej, twórcą projektu dotyczącego wykorzystania energetycznego wód geotermalnych w Toruniu, rozmawia Jacek Dytkowski

Jak Pa n ocenia skreśloną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej inwestycję geotermalną w Toruniu?
- Projekt był bardzo dobrze przygotowany. Spełniliśmy wszystkie wymogi ministerstwa, łącznie z tym, że przekazaliśmy wszystkie nasze dane hydrogeologom niezależnym, spoza Polgeotermii, która była spółką z udziałem Polskiej Akademii Nauk. Zresztą, niezależni hydrogeolodzy też dostarczyli nam opracowania dotyczące hydrogeologii. Należy przypomnieć, że Polska ma trzykrotnie większe zasoby geotermalne niż Niemcy, co wynika z mapy geosynoptyki Europy. Mimo tego w Niemczech już buduje się osiem zakładów geotermalnych, czyli, można powiedzieć, elektrociepłowni. W Toruniu właśnie chcieliśmy zrobić taką pierwszą elektrociepłownię - produkować obok ciepła również energię elektryczną.

Dlaczego więc urzędnicy unieważnili umowę?
- Zupełnie tego nie rozumiem. Przecież nie jesteśmy "ludźmi z ulicy". Moim poprzednikiem był prof. Julian Sokołowski, twórca polskiej szkoły geotermalnej, budowniczy pierwszego zakładu geotermalnego, ja z kolei byłem przez pięć lat przedstawicielem Polski w największym projekcie energetycznym COST522 - dotyczącym energetyki o wysokiej sprawności i niskiej emisji zanieczyszczeń. Znam energetyków w całej Europie i wiem, jakie są ich nastawienia badawcze. Mianowicie dąży się teraz do energetyki z zasobów odnawialnych, redukcji CO2 oraz do koncepcji budowy energetyki opartej na zerowej emisji CO2. My też mamy takie opracowanie. Dotyczy ono pirolizy podziemnej węgla kamiennego, brunatnego i energii geotermicznej dużej mocy - to też jesteśmy w stanie wykonać. W Toruniu miała powstać pierwsza elektrociepłownia na płytszych głębokościach. Gdyż odbiór ciepła z ziemi uzyskuje się z poziomu 4-7 tys. metrów, a w tym przypadku na głębokości 3 tys. metrów mieliśmy zbudować pierwszą elektrociepłownię w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.
Jacek Dytkowski

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum